Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5530 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήρα τελικά χθες το κινητό (αν και από καταστημα νοκια είναι Γαλλίας...) και έχω 2 απορίες... Όσο και να έψαξα δεν βρήκα τρόπο στις επαφές να εμφανίζεται και όνομα και τηλέφωνο. Και επίσης, επειδή είμαι άσχετη από Wi-Fi, πρέπει να ρυθμίσω κάτι για να μπαίνω ιντερνετ (μόνο με ασύρματο δίκτυο θα μπω);Ή απλά πηγαίνω εκεί που λέει για αναζήτηση ασύρματου δικτύου και προχωράω?
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά χθες το κινητό (αν και από καταστημα νοκια είναι Γαλλίας...)

Έχει δηλαδή product code που απευθύνεται στην Γαλλική αγορά? :blink:

και έχω 2 απορίες... Όσο και να έψαξα δεν βρήκα τρόπο στις επαφές να εμφανίζεται και όνομα και τηλέφωνο.
Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στα Symbian S60 5th Edition. Για να δεις τις πληροφορίες που περιέχει η επαφή απλά την επιλέγεις με 2πλο κλικ.

Και επίσης, επειδή είμαι άσχετη από Wi-Fi, πρέπει να ρυθμίσω κάτι για να μπαίνω ιντερνετ (μόνο με ασύρματο δίκτυο θα μπω);Ή απλά πηγαίνω εκεί που λέει για αναζήτηση ασύρματου δικτύου και προχωράω?
Ή θα πηγαίνεις από την αναζήτηση ασύρματου δικτύου και θα συνδέεσαι με όποιο ξεκλείδωτο δίκτυο βρίσκεις ή μόλις ανοίγεις τον browser και εισάγεις μια διεύθυνση θα σου εμφανίζει επιλογές με τι σημείο θες να συνδεθείς εκεί θα επιλέγεις το wifi.

 

Θα βοηθηθείς πολύ διαβάζοντας το Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ.

 

Καλορίζικο κι όλας!

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Έχει δηλαδή product code που απευθύνεται στην Γαλλική αγορά? :blink:

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Ναι, το ΙΜΕΙ του κινητού δείχνει πως προοριζόταν για Γαλλία! Απλά δεν θα κάνω αναβάθμιση μόνη μου και όλα θα είναι οκ...

Στην πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω και το wi-fi!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, η συσκευή σου έχει ελληνικά. Για να μην χαθούν, θα κανείς πάντοτε αναβάθμιση μόνο μέσω FOTΑ.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο ειναι πολυ ομορφο, γρηγορο στο ιντερνετ, καλη οθονη και αρκετα βολικο στο touch.

To δικο μου ομως κανει τρελες!

Απο τις πρωτες μερες περασα τις επαφες μου στην καρτα μνημης και τις εχασα ολες.. Σβηστηκαν μονο οι επαφες τα μηνυματα και τα προγραμματα που ειχα περασει ως τοτε στην μνημη οχι.

Κολλαει πολυ συχνα και θελει βγαλσιμο μπαταριας.

Τις προαλλες επανεφερε απο μονο του καποια απο τα μηνυματα που ειχα χασει οταν σβηστηκαν οι επαφες και εξαφανισε τα προσφατα!

Το αγορασα απο Πλαισιο.

Να το παω σε ΝOKIA Shop? Ποιο ειναι το κεντρικο μηπως κανουν το συντομοτερο δυνατο χρονικο διαστημα?

Θα μου το αλλαξουν η απλα θα πουν οτι φταιει η μνημη 'η εγω 'η ο καιρος?

 

Παρεπιπτοντως δοκιμασα να διαβασω τη μνημη με το rescue disc και εμφανιζε μονο τις σβησμενες φωτογραφιες και mp3..

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς πέρασες τις επαφές σου στην κάρτα μνήμης; Γιατί, αν τις κάνεις αντιγραφή, δεν φεύγουν από την θέση τους. Πως τις έχασες;

 

Μήπως έκανες format στο τηλέφωνό σου;

 

Σύνδεσες την συσκευή με το pc suite για να κρατήσεις αντίγραφο των δεδομένων σου;

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι φταίει η κάρτα μνήμης. Είναι γνωστό ότι οι κάρτες μνήμης της Nokia που έρχονται μέσα στα πακέτα των συσκευών της είναι σχεδόν όλες προβληματικές. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις κάρτα μνήμης και να δεις αν συνεχίζονται τα προβλήματα. Βέβαια καλό είναι να κάνεις και ένα format στην συσκευή και να παρακολουθήσεις αν θα συνεχίσουν τα προβλήματα.

Για προτάσεις σε κάρτες μνήμης μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα,προ μιας εβδομαδας αγορασα το κινητο απο πλαισιο μεσω ιντερνετ(ηρθε το μεσημερι και το ανοιξα το απογευμα λογω καποιας δουλειας,και ως δια μαγειας 5 πιξελ καμμενα,μια και δυο την επομενη το πρωι στο πλαισιο Συνταγματος για αλλαγη οπου βεβαια και μου το αλλαξαν) εχοντας εδω και μιαμιση βδομαδα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και σαν πρωην κατοχος 5800 μπορω να πω οτι ειναι λιγο καλυτερο απο θεμα εμφανισης και λειτουργιας.

Κανενα προβλημα μεχρι στιγμης εκτος ενος ψιλοκολληματος μια φορα στις αρχες, κατα τα αλλα σουπερ

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερική κεραία gps για το κινητό μας που μπορούμε να βρούμε;Σε καλή τιμή αν γίνεται..

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερική κεραία gps για το κινητό μας που μπορούμε να βρούμε;Σε καλή τιμή αν γίνεται..

 

μάλλον το ρωτάς λάθος το θέμα...

Μήπως δεν ψάχνεις για κεραία αλλά για εξωτερικό bluetooth δέκτη GPS?

 

κοστίζει γύρω στα 50-100 Ευρώ..

κοίταξε στο expansys...

Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγο ήρθε ο courier και μου το έφερε, η παραγγελία ήταναπο το Πλαίσιο. Η ταινία ασφαλείας είναι άσπρη και γράφει NOKIA SEALED, αυτό πάει να πεί πώς είναι της alpha copy εισαγωγή σύμφωνα με παλιότερα λεγόμενα; Eίναι Made in Hungary.
:spider:
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχει την συγκεκριμένη ταινία τότε είναι και Ελληνικό. Για να σιγουρέψεις κι όλας μπορείς να δεις το product code που βρίσκεται κάτω από την μπαταρία και πάνω στο πλαίσιο που εισάγουμε την μπαταρία, αν έχεις το κόκκινο τότε θα πρέπει να γράφει το 0573227 (Red).

 

Καλορίζικο!

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

και πόσο κοστίζει στη Γαλλία;

 

Η τιμή ήταν η ίδια όπως και σε άλλα καταστήματα νοκια για το συγκεκριμένο μοντέλο.. 243ε έκανε. Βασικά λόγω έλλειψης στην αγορά από την πυρκαγιά στα κεντρικά της νοκια, μάλλον το πήρε από κάποιο άλλο μαγαζί και γιαυτό να ήταν παραεισαγωγή. Τελοσπάντων, το πήρα, μεχρι στιγμής όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

έχετε παρατηρήσει στο κινητό σας ήόταν έχετε αναπάντητη ή πατάτε το πράσινο κουμπί κλήσεων το μενού να είναι άδειο ενώ δεν θα έπρεπε να είναι? να πατάτε έξοδος και να ξαναμπαίνεται και αυτή τη φορά να είναι γεμάτο με τα στοιχεία κλήσεων που κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν απο πριν?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και εγω το αγορασα σημερα απο πλαισιο μολ μετα απο πολυ ψαξιμο, πηγα multirama ειχε 3 και τα τρια με την ασπρη ταινια τους εριξα ακυρο. μετα κωτσοβολο παλι τα ιδια και ευτιχως το ειχε στο πλαισιο

 

Δεν το εχω ανοιξει το χω στη φορτιση απο τις 8 το βραδυ να το αφησω ολο το βραδυ τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.

 

Θα το αφήσεις μέχρι που θα σου βγάλει την ένδειξη ότι τελείωσε η φόρτιση και για 2-3 φορές θα κάνεις πλήρεις αποφορτίσεις/φορτίσεις. Για πιο πολλά διάβασε το Περί μπαταρίας και πρώτης φόρτισης...

 

Γενικά διάβασε όλο το S60 5th Edition Platform FAQ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

@mantsag δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στο δικό μου :blink:

 

δεν το βλέπω σαν πρόβλημα απλώς μερικές φορές είναι ελαφρώς ενοχλητικό...

Link to comment
Share on other sites

θελω να συνδεσω με bluetooth thn gps συσκευη της nokia ld-3w.ενω την αναγνωριζει ως αξιοπιστη δεν μου δινει επιλογη να συνδεθει μαζι της. και με το προγραμμα Garmin Mobile XT δεν συνεργαζεται. δεν το βλεπει το gps. γνωριζει κανεις κατι?
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει σωστά το pairing και, παρόλα αυτά, δεν μπορεί να συνδεθεί; Από το Δεδομένα GPS - Ρυθμίσεις εντοπισμού θέσης, έχεις ενεργοποιήσει το Bluetooth GPS (δεν ξέρω αν η ακριβής ονομασία των μενού είναι αυτή). Έχω καταφέρει να συνδέσω το 5530 με το LD-3W οπότε, δεν τίθεται θέμα ασυμβατότητας. Αν ψάξεις λίγο τις ρυθμίσεις, θα τα καταφέρεις.

 

Στο Garmin, πρέπει να ενεργοποιήσει το εσωτερικό GPS όπως περιγράφεται αναλυτικά στο πρώτο ποστ του ανάλογου θέματος. Παρόλο που δεν έχει εσωτερικό δέκτη το 5530, μόλις το ενεργοποιήσεις, τότε μόνο θα καταφέρει να συνδεθεί με τον εξωτερικό δέκτη. Για προσπάθησε και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο το pairing για βοηθησε λιγο. εχω θεσει σαν επιλογη μεσο εντοπισμου θεσης το ¨bluetooth gps" το μονο σιγουρο ειναι οτι θελει κατι στις ρυθμισεις. το εχεις βαλει να δουλεψει με το garmin? επισης στα δεδομενα gps οταν το επιλεγω μου λεει δεν βρεθηκε gps. στο προγραμμα δεν εχει επιλογη Χρήση προσαρτημένου/ενσωματωμένου GPS . μονο απομακρυσμενο Gps. ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?
Link to comment
Share on other sites

Pairing είναι το ζευγάρωμα μεταξύ κινητού και αξεσουάρ (άσχετα αν είναι ακουστικό, κεραία κτλ). Τον κωδικό τον έβαλες; Νομίζω είναι 0000. Αν δεν δουλεύει, διέγραψέ την από αξιόπιστη και ξανασύνδεσέ τα.

 

Το 5530 δεν το έχω αλλά πριν καιρό μου το έφερε φίλος και ανάμεσα στα πειράματά μου το σύνδεσα και με την κεραία LD-3W αλλά δεν θυμάμαι αν το χρησιμοποίησα με το Garmin. Σίγουρα είχε Sygic και Ovi Maps αλλά για το Garmin δεν είμαι σίγουρος. Γενικά το Garmin δεν το πάω και αποφεύγω να το χρησιμοποιώ τώρα τελευταία λόγω αστάθειας της εφαρμογής.

 

Αλλά δεν έχει σημασία η εφαρμογή όσο το να συνδεθεί σωστά και να το αναγνωρίσει η συσκευή σου ως εξωτερικό δέκτη. Για να το διαπιστώσεις, άνοιξε το Ovi Maps και δες αν ψάχνει για δορυφόρους. Αν σιγουρευτείς ότι όλα είναι σωστά, προχωράς στην εγκατάσταση εφαρμογής πλοήγησης, και για τυχόν απορία ρωτάς στο ανάλογο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...