Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όσοι έχετε κάνει sim cloning παίρνετε κάποιο είδος αναφοράς στο επιλεγμένο νούμερο για τις κλήσεις και τα μηνύματα που δέχεστε από τις άλλες sim που έχετε εκείνη τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο ανενεργές? Αν ναι με ποιο τρόπο και ποιο κόστος? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Από τη στιγμή που κάνεις κλωνοποίηση, η κλωνοποιημένη κάρτα λειτουργεί σαν την αυθεντική.

Αν τις δουλεύεις και τις 2 ταυτόχρονα(1 αριθμός σε 2 SIM) τότε παίζουν περιπτώσεις όπως να γιεωθεί η μία και να λειτουργεί μόνο η άλλη ή να λειτουργούν και οι 2 και να δέχεσαι τα ίδια πράγματα και στις 2 ταυτόχρονα)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε πως εχω wind και frog σε μια και εχω ενεργοποιημένη την frog. Αν με πάρουν στην wind υπάρχει κανένας τρόπος να το καταλάβω χωρίς να το γυρίσω σε αυτην? Και μόλις το δω να τους πάρω από τη frog? Δηλαδή χωρίς να το γυρίσω καθόλου από τη μια στην άλλη να ενημερωθώ για όλες τις κλήσεις και τα μηνύματα που έχω δεχθεί όσο η wind είναι ανενεργη
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε πως εχω wind και frog σε μια και εχω ενεργοποιημένη την frog. Αν με πάρουν στην wind υπάρχει κανένας τρόπος να το καταλάβω χωρίς να το γυρίσω σε αυτην? Και μόλις το δω να τους πάρω από τη frog? Δηλαδή χωρίς να το γυρίσω καθόλου από τη μια στην άλλη να ενημερωθώ για όλες τις κλήσεις και τα μηνύματα που έχω δεχθεί όσο η wind είναι ανενεργη

Στην κλωνοποιημένη κάρτα, όσο έχεις το frog ενεργοποιημένο, δε θα μπορείς να ξέρεις τι γίνεται στη WIND, εκτός κι αν έχεις σε άλλη συσκευή την αυθεντική SIM της WIND και τα βλέπεις από εκεί.

 

Γενικότερα, δεν γίνεται να λειτουργούν και οι 2 αριθμοί ταυτόχρονα. Αυτό γίνεται μόνο με dual sim συσκευές. Έχει βγάλει η Samsung μερικές τέτοιες. Ψάξτο λίγο αν θέλεις.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ δοκίμασα 3 τέτοιες κάρτες σε 5 διαφορετικές συσκευές και δεν έπαιξε καμμία.

 

Δοκιμασες να βγαλεις τα PIN απο τις σιμ? Γιατι μερικοι τετοιοι ανταπτορες δε δουλευουν με PIN...

Παντως αυτες οι καρτες dual φθειρονται ευκολα, δεν ειναι για πολυ βαλε-βγαλε στο κινητο, εχουν κυκλωματακια και χαλανε οι επαφες τους... Αντιθετα οι 12in1 και 16in1 δεν καταλαβαινουν τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με τρεις ακόμη απορίες. Στo frog έχεις δωρεάν προώθηση κλήσεων. Αυτό γίνεται πουθενά αλλού (κυρίως για q ενδιαφέρομαι)? Είναι εξολοκλήρου δωρεάν ή υπάρχει κάποια χρέωση κατά τη διάρκεια της κλήσης? Και επειδή θέλω να κάνω εκτροπή σε ένα νούμερο what's up σε περίπτωση που με πάρει ένας άλλος με what's up (που μπορεί να μιλήσει τζάμπα με what's up) στο frog και γίνει κανονικά η προώθηση στο what's up θα χρεωθεί σε περίπτωση που απαντήσω από αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με τρεις ακόμη απορίες. Στo frog έχεις δωρεάν προώθηση κλήσεων. Αυτό γίνεται πουθενά αλλού (κυρίως για q ενδιαφέρομαι)? Είναι εξολοκλήρου δωρεάν ή υπάρχει κάποια χρέωση κατά τη διάρκεια της κλήσης? Και επειδή θέλω να κάνω εκτροπή σε ένα νούμερο what's up σε περίπτωση που με πάρει ένας άλλος με what's up (που μπορεί να μιλήσει τζάμπα με what's up) στο frog και γίνει κανονικά η προώθηση στο what's up θα χρεωθεί σε περίπτωση που απαντήσω από αυτό?

Όπως έχει ειπωθεί κάποια στιγμή σε παλαιότερο post, η εκτροπή από έναν αριθμό σε έναν άλλον άλλης εταιρείας, χρεώνεται και μάλιστα οι τιμές είναι τσιμπημένες. Δυστυχώς θα πρέπει να στραφείς στη λύση των 2-3 αριθμών είτε σε 2-3 διαφορετικές συσκευές είτε σε συσκευές dual sim.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση απλά είδα αυτό εδώ και για αυτό μπήκα στον πειρασμό να ρωτήσω. Και επειδή ουσιαστικά πίσω από αυτά που ανάφερα κρύβεται η cosmote. Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση απλά είδα αυτό εδώ και για αυτό μπήκα στον πειρασμό να ρωτήσω. Και επειδή ουσιαστικά πίσω από αυτά που ανάφερα κρύβεται η cosmote.

ναι εκει σου λέει απλά ότι η υπηρεσία της προώθησης προσφέρεται δωρεάν η προώθηση όμως χρεώνεται σαν εθνική κλήση κανονικά. Αν πχ κάνεις εκτροπή από frog σε frog ή σε άλλο δίκτυο όταν σηκώσεις τη προωθημένη κλήση το τηλέφωνο στο οποίο πήγαινε η αρχική κλήση χρεώνεται κανονικά σα να καλεί το τηλέφωνο, πχ αν μιλήσεις εσύ 1 λεπτό θα χρεωθεί το αρχικό τηλέφωνο στο οποίο ενεργοποίησες τη προώθηση σα να μίλησες ένα λεπτό δηλ 0,21€

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Ευχαριστώ πάρα πολύ κάτι τελευταίο. Στην q η προώθηση κλήσεων είναι δωρεάν όπως στη frog ή υπάρχει κάποια χρέωση?
Link to comment
Share on other sites

Η δωρεάν προώθηση που είδες στο frog προφανώς ισχύει στην προώθηση από frog σε frog αλλά και πάλι, ποιος ο λόγος να το κάνεις;(ρητορική ερώτηση)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι για την αγορα sim max 12. γνωριζει καποιος αξιοπιστο καταστημα με αντικαταβολη? :confused:
Link to comment
Share on other sites

eBay φίλε.

 

καποιο link? το θεμα ειναι οτι δεν θελω να εμπλακω με paypal

Link to comment
Share on other sites

καποιο link? το θεμα ειναι οτι δεν θελω να εμπλακω με paypal

Δε γίνεται αλλιώς. Εκτός κι αν πουλάει κάποιος στις Αγγελίες του myphone.gr ή ίσως σε κάποιο μαγαζί με ηλεκτρονικά

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι για την αγορα sim max 12. γνωριζει καποιος αξιοπιστο καταστημα με αντικαταβολη? :confused:

 

Δυστυχώς την συγκεκριμένη κάρτα "sim max 12 in 1" δε νομίζω να την βρεις, εκτός κι αν έχει κάπου ξεμείνει σε απόθεμα.:blink:

Μάλλον έχει καταργηθεί η παραγωγή της, παρ' όλο που λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά και χωρίς να έχει γενικά προβλήματα...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την συγκεκριμένη κάρτα "sim max 12 in 1" δε νομίζω να την βρεις, εκτός κι αν έχει κάπου ξεμείνει σε απόθεμα.:blink:

Μάλλον έχει καταργηθεί η παραγωγή της, παρ' όλο που λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά και χωρίς να έχει γενικά προβλήματα...:worry:

 

τουλαχιστον αν ασχοληθω με pay pall υπαρχει καποιο λινκ για αγορα χωρις να εχω προβληματα τελωνειου??:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τσίμπησα κι εγώ μια SuperSim 16 in 1 και δουλεύει μια χαρά :) Μέχρι τώρα πέρασα ένα whatsup και ένα wind f2g και δουλεύει πολύ καλά... Από αύριο θα κάνω μια γύρα να βρω τίποτα νούμερα που κλωνοιποιούνται για να τα έχω έτσι για χαβαλέ :P

 

Μπορεί να μου πει κάποιος στο STK menu ----> Utilities -----> Display Set τι κάνει αυτή η επιλογή?

 

Τέλος να πω στα παιδιά που ασχολούνται με τα δορυφορικά ότι το cas3 σε simulation για phoenix 3,67, όπως και το κλασσικό rs232 διαβαστήρι γράφουν μια χαρά την super sim απροβλημάτιστα... Επίσης συγκεκριμένα το cas3 διαβάζει το KI σφεντόνα... Το δοκίμασα σε 2-3 κάρτες και το βγάζει το πολύ στα 30-40 λεπτά... Ενώ το απλό διαβαστήρι μπορεί να φτάσει και 2ώρο...

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα κι εγώ μια SuperSim 16 in 1 και δουλεύει μια χαρά :) Μέχρι τώρα πέρασα ένα whatsup και ένα wind f2g και δουλεύει πολύ καλά... Από αύριο θα κάνω μια γύρα να βρω τίποτα νούμερα που κλωνοιποιούνται για να τα έχω έτσι για χαβαλέ :P

 

Μπορεί να μου πει κάποιος στο STK menu ----> Utilities -----> Display Set τι κάνει αυτή η επιλογή?....

Σου βγαζει το ονομα που εχεις επιλεξει για το συγκεκριμενο νουμερο ειτε ως βασικο στην θεση του κλασσικου λογοτυπου, η ως δευτερευων (εμφανιζεται σε αλλη σειρα στην οθονη), ειτε ως "κρυφο" στη θεση του λογοτυπου δηλ. εμφανιζεται αρχικα το ονομα αυτο και μετα απο λιγο επανερχεται το κλασσικο λογοτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα κι εγώ μια SuperSim 16 in 1 και δουλεύει μια χαρά :) Μέχρι τώρα πέρασα ένα whatsup και ένα wind f2g και δουλεύει πολύ καλά... Από αύριο θα κάνω μια γύρα να βρω τίποτα νούμερα που κλωνοιποιούνται για να τα έχω έτσι για χαβαλέ :P

 

εκανα παραγγελια και εγω απο ebay απο κινα.....:wacko: το θεμα ειναι να μην χαθει μεχρι να ερθει εδω....

 

με τον καταλογο τι γινεται? αποθηκευει κανονικα το κινητο στην σιμ? για καθε νουμερο που εχω περασει πρεπει να εχω αποθηκευσει και στις 2 θεσεις ξεχωριστα τις επαφες? γενικα τι περιεργο εχεις παρατηρησει δουλευωντας αθτην την καρτα? υπερ -κατα?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση μετά από 2 μέρες λειτουργίας ότι δεν έχει δυνατό σήμα... Δεν στέκει βέβαια λογικά να εξαρτάται το σήμα από μια κάρτα SIM, αλλά είναι γεγονός ότι τις τελευταίες 2 μέρες έχω κλήσεις που χάνονται και μου έρχονται μετά σε μήνυμα... Κατά τα άλλα η κάρτα είναι αστέρι...
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση μετά από 2 μέρες λειτουργίας ότι δεν έχει δυνατό σήμα... Δεν στέκει βέβαια λογικά να εξαρτάται το σήμα από μια κάρτα SIM, αλλά είναι γεγονός ότι τις τελευταίες 2 μέρες έχω κλήσεις που χάνονται και μου έρχονται μετά σε μήνυμα... Κατά τα άλλα η κάρτα είναι αστέρι...

 

οντως απιθανο μου ακουγεται. μπορει να ειναι τυχαιο ηαακομα μπορει να δημιουργει κανα θεμα στο κινητο και να χανει το σημα....κανενα κολπακι στο μενθ της σιμ για αυτοματη εναλλαγη αριθμων υπαρχει? με τα κεντρα μυνηματων οταν αλλαζεις αριθμο ??:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...