Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

ευχαριστώ για την αμεση απαντηση ... ( για την com 1 πως την ενεργοποιω, κανεις... ??)

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows 7 έχουν προσθέσει πολλές καινοτομίες στον χώρο της πληροφορικής. Μια από αυτές είναι και το δυναμικό taskbar. Πατώντας δεξί κλίκ πάνω στον windows explorer και στο windows media player μας εμφανίζει τόσο τις pinned τοποθεσίες όσο και τα πρόσφατα χρησιμοποιημένα αρχεία. Ο τρόπος για να τα ξεφορτωθείτε βρίσκεται παρακάτω.

 

WMP 12:

 

1) Ανοίγουμε το WMP12.

2) Πάμε στο options στην καρτέλα tools ή στο organize.

3) Στην καρτέλα privacy στο κάτω μέρος της σελίδας επιλέγουμε ποιούς είδους αρχείων θέλετε να εμφανίζονται σαν frequently used στο taskbar. Άν τα απεπιλέξετε όλα δεν θα σας εμφανίζεται τίποτα πέραν από τα pinned.

 

 

Windows Explorer:

 

1) Πατάμε δεξί κλίκ στο taskbar και επιλέγουμε τα properties.

2) Στην καρτέλα Start Menu απεπιλέγουμε το "Store and display recently opened items in the Start Menu and the taskbar". Και εδώ ισχύει το ίδιο με παραπάνω, τώρα θα εμφανίζονται μόνο οι pinned τοποθεσίες.

 

 

Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

θελω την βοηθεια σας. χθες εβαλα τα windows 7. κατεβασα το k lite codec pack και οταν παιζω μια ταινια με srt file στα ελληνικα μου βγαζει οτι να ναι υποτιτλους, δεν εμφανιζει δηλαδη τους ελληνικους χαρακτηρες. θυμαμαι οτι το ειχα ξαναπαθει αυτο και καπως με μια ρυθμιση το διορθωσα, αν ξερει κανεις ας μου πει πως.ευχαριστω.

 

edit:βρηκα λυση, δεν ειχα ελληνικα fonts, γιατι εγινε αυτο ομως?γιατι δεν ειχα?

Edited by IRONMAIDEN
Link to comment
Share on other sites

για ραμ πανω απο 4γβ , πρεπει απαραιτητα να βαλουμε τα 64μπιτα?

Όχι απαραίτητα. Και στην 32bit φαίνονται τα 4Gb μνήμης που έχεις (3,5Gb χρησιμοποιούνται - 4Gb είναι εγκατεστημένα). :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα. Και στην 32bit φαίνονται τα 4Gb μνήμης που έχεις (3,5Gb χρησιμοποιούνται - 4Gb είναι εγκατεστημένα). :)
Το ότι αναφέρεται πόση μνήμη είναι εγκατεστημένη δεν σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί κιόλας. Επομένως η απάντηση είναι ότι ναι τα 64bit windows είναι μονόδρομος, πόσο μάλλον για αυτό που ρώτησε, δηλαδή για μηχανήματα με πάνω από 4GB RAM.
Link to comment
Share on other sites

για ραμ πανω απο 4γβ , πρεπει απαραιτητα να βαλουμε τα 64μπιτα?

 

Όχι απαραίτητα. Και στην 32bit φαίνονται τα 4Gb μνήμης που έχεις (3,5Gb χρησιμοποιούνται - 4Gb είναι εγκατεστημένα). :)

 

Ισχύει αυτό για τα 32απιτα?

 

Εδιτ

Σορρυ @mcde δεν είδα την απαντηση γράφαμε μαζι :)

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Το ότι αναφέρεται πόση μνήμη είναι εγκατεστημένη δεν σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί κιόλας. Επομένως η απάντηση είναι ότι ναι τα 64bit windows είναι μονόδρομος, πόσο μάλλον για αυτό που ρώτησε, δηλαδή για μηχανήματα με πάνω από 4GB RAM.

 

εφοσον μιλαμε για μηχανημα με 8γιγα , παμε στα 64

 

οκ

:X
Link to comment
Share on other sites

Τα 7 πήραν την πρωτοβουλία να γυρίσουν τα πάντα σε advanced file sharing. Αποτέλεσμα είναι να μοιράζονται όλα μου τα drives και τα shortcuts στο desktop να δείχνουν προς το αντίστοιχο network path: Πχ "\\xxx\c$\Program Files\xxx\xxx.exe" :wacko:

 

Ξέρει κανείς πως το ξαναγυρίζω στο κλασσικό sharing γιατί ψάχνω μια ώρα στα ΧΑΟΤΙΚΑ settings και δε βρίσκω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλίκ στον φάκελο, properties και στην καρτέλα sharing πατάς share και κάνεις remove τους πάντες εκτός απότον owner.

 

Αν πάλι δεν θέλεις να διαμοιράζεται κανένα αρχείο σου μπορείς να πάς control panel-network and internet-honegroup-change advaned sharing options και απενέργοποίησε ότι δεν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλο ενα θεμα με τα windows 7. τα εχω εγκαταστησει με αγγλικη εκδοση (και ετσι θελω να παραμεινει) αλλα οταν κανω setup προγραμματα ελληνικα αντι για ελληνικα μ βγαζει κινεζικους χαρακτηρες, θελω να εχω αγγλικα windows αλλα και τα προγραμματα που το ειναι ελληνικα να διαβαζοντε...ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω. αν ξερει καποιος πως μπορω να το κανω αυτο ας απαντησει παρακαλω.
Link to comment
Share on other sites

εχω αλλο ενα θεμα με τα windows 7. τα εχω εγκαταστησει με αγγλικη εκδοση (και ετσι θελω να παραμεινει) αλλα οταν κανω setup προγραμματα ελληνικα αντι για ελληνικα μ βγαζει κινεζικους χαρακτηρες, θελω να εχω αγγλικα windows αλλα και τα προγραμματα που το ειναι ελληνικα να διαβαζοντε...ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω. αν ξερει καποιος πως μπορω να το κανω αυτο ας απαντησει παρακαλω.

Θα πας στον "Πίνακα Ελέγχου" και στο "Τοπικές Ρυθμίσεις και Ρυθμίσεις Ώρας" θα βάλεις παντού το "Ελληνικά" ή "Ελλάδα" αναλόγως. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή εγώ έχω μείνει στα xp και δεν εχω παρακολουθήσει καθόλου το θέμα,μπορεί καποιος να μου πει τι παραπάνω θα μου προσφέρουν.Κυρίως με ενδιαφέρει σταθερότητα γιατί χρησιμοποιώ εφαρμογές μουσικής(κυρίως) και είναι σημαντικό σημείο για μένα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by mi3s

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να διαβάσεις όλο το θέμα από την αρχή. Θα σε βοηθήσει πολύ να καταλάβεις πως λειτουργούν τα 7 και κάποια tricks που ενδεχομένος θα σε βοηθήσουν στο μέλλον. Τέλος πάντων, περιληπτικά τα Windows 7 προσφέρουν την ταχύτητα των XP και το look των Vista. ;)
Link to comment
Share on other sites

Προσφέρουν και τα ίδια κολλήματα που τα συνοδεύουν?Γιατί είχα ακούσει ότι δεν έχουν καμοία σχέση με xp ακόμη και σε θέμα ταχύτητας.Δεν με ενδιαφέρει το look καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Προσφέρουν και τα ίδια κολλήματα που τα συνοδεύουν?Γιατί είχα ακούσει ότι δεν έχουν καμοία σχέση με xp ακόμη και σε θέμα ταχύτητας.Δεν με ενδιαφέρει το look καθόλου.

δε θυμαμαι αν και ποτε μου κολλησαν τελευταια χωρις να φταιω εγω..γενικα ειναι πολυ σταθερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλίκ στον φάκελο, properties και στην καρτέλα sharing πατάς share και κάνεις remove τους πάντες εκτός απότον owner.

 

Αν πάλι δεν θέλεις να διαμοιράζεται κανένα αρχείο σου μπορείς να πάς control panel-network and internet-honegroup-change advaned sharing options και απενέργοποίησε ότι δεν θέλεις.

Δε θέλω αυτό. Θέλω να γυρίσει στο simple sharing, ώστε να όταν κάνω δεξί κλικ σε ένα φάκελο να εμφανίζει το Share with->Homegroup->Read only κτλ.

Το advanced sharing ήταν καλό στα XP. Στα Vista/7 πότε δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως να εξαφανισω τον καδο ανακυκλωσης απο την επιφανεια εργασιας στα windows 7 starter ;

Κάνε τα εξής:

 

 

  1. Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας και πατάς το "Εξατομίκευση".
  2. Πατάς το "Αλλαγή εικονιδίων επιφάνειας εργασίας"

http://i48.tinypic.com/209jzg4.jpg

 

  1. Εκεί θα ξετικάρεις τον "Κάδο Ανακύκλωσης" και είσαι έτοιμος!

http://i46.tinypic.com/2u44iuv.jpg

 

 

Υ.Γ: Οι φωτογραφίες είναι από τα Vista, αλλά ελπίζω να σε βοηθήσουν. Στα Vista είναι ακόμα πιο εύκολο γιατί με δεξί κλικ πάνω στον "Κάδο" φαίνεται η επιλογή της διαγραφής ;)

Edited by johnthegreek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...