Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχουμε κανενα νεωτερο για αναβαθμιση στο κινητο και τιποτα αλλο για την νεα οθονη εργασιας οπως διαβαζω στο Ιντερνετ?
Link to comment
Share on other sites

Nokia N97 and 5800 to finally get kinetic scrolling, as firmware 2.0 gets videoed

 

http://www.thinkdigit.com/Mobiles-PDAs/Nokia-N97-and-5800-to-finally-get_3390.html

 

Ας ελπίσουμε να επιβεβαιωθούν οι φήμες που υποστηρίζουν ότι το πολυαναμενόμενο firmware 2.0 θα έρθει και για το 5800.

 

Επιτέλους σαν να φαίνεται λίγο φως στον ορίζοντα. Αν και δεν παίζει να με αποτρέψει από το να αφήσω πίσω μου το symbian, μετά από τόσα χρόνια κ να αράξω προς Maemo5 μεριά... Έστω κ έτσι πάντως, με χαροποιεί το γεγονός οτί το παλαίυουν εκεί ακόμη για να ορθοποδήσει τελικά η 5th edition, και δεν τα παρατάνε όπως τότε που έμεινα με το... 7710 στο χέρι να λέω "έλεος, πέθανε με το που γεννήθηκε" !

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μου κανει το κλασσικο προβλημα με τις γραμμες, που χαλαει η οθονη...

Εχω διαβασει παλαιοτερα πως αυτο οφείλεται σε hardware προβλημα.

Η απορια μου ειναι, αν το παω σε ενα νοκια shop, ποσο καιρο θα το κρατησουν?

Θα σταλθει καπου ή το φτιαχνουν εκει?

Καποιος που να ξερει?

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μου κανει το κλασσικο προβλημα με τις γραμμες, που χαλαει η οθονη...

Εχω διαβασει παλαιοτερα πως αυτο οφείλεται σε hardware προβλημα.

Η απορια μου ειναι, αν το παω σε ενα νοκια shop, ποσο καιρο θα το κρατησουν?

Θα σταλθει καπου ή το φτιαχνουν εκει?

Καποιος που να ξερει?

Ευχαριστώ :)

Αν εχουν διαθέσιμη οθόνη και ο τεχνικός έχει χρόνο θα στο φτιάξει επί τόπου ή και μέσα στην ημέρα ή το πολύ πολύ να το πάρεις τη επόμενη μέρα. Αν δεν έχει ανταλλακτικό τότε θα σου πει ή να το παραγγείλει από τα κεντρικά ή να το πας ο ίδιος.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα που κλινει το κινητο μονο του οποτε θελει πεζει να φτεει η μπαταρια?

Να τονισο οτι οταν αγορασα το κινητο δεν φορτισα σωστα τιν μπαταρια για προτι φορα.Ηταν μισοφορτισμενη απο το εργοστασιο.Μολις τελειοσε την εβαλα να φορτισει αλλα απ οτι θυμαμαι οχι πληρης φορτιση.Η οταν ιδα οτι γεμισε και δεν φορτιζει αλλο το εβγαλα απ τιν μπριζα επιδι βιαζομουν να φυγω.Εχω ακουσει σε μαγαζι τηλεφωνιας οτι η πρωτη φωρτιση πρεπει να ειναι 16 ωρες...

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα που κλινει το κινητο μονο του οποτε θελει πεζει να φτεει η μπαταρια?

Να τονισο οτι οταν αγορασα το κινητο δεν φορτισα σωστα τιν μπαταρια για προτι φορα.Ηταν μισοφορτισμενη απο το εργοστασιο.Μολις τελειοσε την εβαλα να φορτισει αλλα απ οτι θυμαμαι οχι πληρης φορτιση.Η οταν ιδα οτι γεμισε και δεν φορτιζει αλλο το εβγαλα απ τιν μπριζα επιδι βιαζομουν να φυγω.Εχω ακουσει σε μαγαζι τηλεφωνιας οτι η πρωτη φωρτιση πρεπει να ειναι 16 ωρες...

δεν εχει σχεση η μπαταρια. μολις το παρεις το χρησιμοποιεις και μολις τελειωσει η μπαταρια το φορτιζεις μεχρι να γεμισει. δεν θελει 16 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους σαν να φαίνεται λίγο φως στον ορίζοντα. Αν και δεν παίζει να με αποτρέψει από το να αφήσω πίσω μου το symbian, μετά από τόσα χρόνια κ να αράξω προς Maemo5 μεριά... Έστω κ έτσι πάντως, με χαροποιεί το γεγονός οτί το παλαίυουν εκεί ακόμη για να ορθοποδήσει τελικά η 5th edition, και δεν τα παρατάνε όπως τότε που έμεινα με το... 7710 στο χέρι να λέω "έλεος, πέθανε με το που γεννήθηκε" !

Έχουν αλλάξει τα δεδομένα από εκείνη την εποχή και, το σημαντικότερο, η Nokia έμαθε από τα λάθη της και, αυτή την φορά, έπαιξε και συνεχίζει να παίζει στα σίγουρα. Το 7710 ήταν πολύ πρωτοποριακό και είχε πράγματα που δεν έχουμε καν στα 5th edition αλλά, όπως φαίνεται, ο κόσμος εκτιμά το απλό, το μικρό, το εύχρηστο και, προπαντός, το φθηνό και, αυτό είναι που έκανε το 5800 τεράστια εμπορική επιτυχία.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι λογικό για την εταιρία να μας προσφέρει με την έκδοση 2.0 όλα αυτά που προσφέρονται ήδη στα 5230, 5530 και Χ6, μιας και μιλάμε για παραλλαγές του ίδιου προϊόντος. Πιστεύω ότι δεν θα το κάνει αλλά, εύχομαι να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα πρόβλημα μάλλον με κάποια εφαρμογή που εγκατέστησα. Κάθε φορά που μπαίνω στο μενού, μέχρι να εμφανιστούν τα εικονίδια, εμφανίζεται ένα γαλάζιο τετραγωνάκι πάνω δεξιά όπου γράφει ένα αριθμό (π.χ. 10,25). Απ' ότι έχω καταλάβει πρέπει να δείχνει το cpu performance, γιατί όταν σκρολλάρω στα εικονίδια φτάνει στο 17... Το θέμα είναι ότι δεν παρατήρησα πότε ακριβώς ενεργοποιήθηκε και δεν ξέρω πως να το ακυρώσω... Δοκίμασα να βγάλω το memory card μιας και εκεί στήνω όλες τις εφαρμογές αλλά τζίφος, μόλις το άνοιξα και μπήκα στο μενού πάλι τα ίδια... Ότι εφαρμογές - παιχνίδια έχω στήσει είναι από το ovi store και δεν έχω κάνει τπτ "ιδιαίτερο", ακόμα το αρχικό θέμα έχω αφήσει, και το μόνο που έχω κάνει είναι επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις χωρίς όμως αποτέλεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αντιμετπίζω ενα πρόβλημα με το nokia 5800XM πριν λιγα λεπτα μου εκλεισε απο μπαταρια το εβαλα να φορτιζει αλλα τζιφος μου βγαζει μια λευκη οθόνη με το λογοτυπο ΝΟΚΙΑ, το θεμα ειναι οτι εβγαλα την μπαταρια για να δω τι θα γινει αλλα τιποτα οπως και την καρτα μνημης, σημερα ειναι κυριακη ολα ειναι κλειστα το προβλημα πως αλλιως μπορει να λυθει το κινιτο το εχω 2μερες για ονομα...

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

μια και το εχεις μονο 2 μερες δοκιμασε με σβηστο το κινητο ενα hard format μηπως επανελθει.κρατας πατημενα πρασινο,κοκκινο,πληκτρο καμερας και το αναβεις.κρατας τα 3 πληκτρα πατημενα μαζι μεχρι να αναψει. απλως να ξερεις οτι ετσι θα σβηστουν ολα τα δεδομενα της συσκευης

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

δεν αναβει παλι τι φαση τι μπορει να φταιει τα παταω για καποια δευτερολεπτα και παλι δεν ανοιγει...

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο δυσκολο για ενα ατομο.πρεπει να κρατηθουν πατημενα και τα 3 και μετα να πατησεις να αναψει,και να τα κρατησεις ολα μεχρι να αναψει

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αντιμετπίζω ενα πρόβλημα με το nokia 5800XM πριν λιγα λεπτα μου εκλεισε απο μπαταρια το εβαλα να φορτιζει αλλα τζιφος μου βγαζει μια λευκη οθόνη με το λογοτυπο ΝΟΚΙΑ, το θεμα ειναι οτι εβγαλα την μπαταρια για να δω τι θα γινει αλλα τιποτα οπως και την καρτα μνημης, σημερα ειναι κυριακη ολα ειναι κλειστα το προβλημα πως αλλιως μπορει να λυθει το κινιτο το εχω 2μερες για ονομα...

 

 

το εχω παθει κ εγω κ το διορθωσα κατα τυχη... η λυση ειναι να βαλεις μια αλλη καρτα σιμ κ να το ανοιξεις (θα δουλεψει κανονικα)...

μετα βαλε ξανα την δικια σου καρτα...

κ ολα οκ..

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκτος απο το bug με τον browser που σε πεταει ενω σερφαρεις,παρατηρησα το εξης τις τελευταιες μερες...καμια φορα οταν πας να ανοιξεις την καμερα απο το κουμπι,μπαινει στο μενου της καμερας ,τα εικονιδια δεξια εμφανιζονται κανονικα,αλλα εικονα τιποτα(η προεπισκοπηση δηλαδη πριν τραβηξουμε τη φωτο)...απολυτο μαυρο η εναλλακτικα γραφει το εξης μηνυμα "μη αναμενομενο σφαλμα,επανεκιννηστε το τηλεφωνο"...αυτη η ν30 νομιζω ειναι $%$%%$...σας το εχει κανει εσας?
Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού?

 

Εχει αναφερθει ...:rolleyes:

Version: 30.0.011

 

Επιπλεον εχεις την δυνατοτητα να το δεις και απο εδω

http://europe.nokia.com/get-support-and-software/download-software/device-software-update/can-i-update

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

γεια σας !! θελω να μ πειτε και εσεις τιν γνωμη σας για το nokia 5800!!

αξιζει η αγορα του η οχι :wacko:

πιστευς να με διαφοτισετε :p

 

ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εδώ και 2 μήνες και είναι πολύ καλό. Το έχω φορτώσει με πάρα πολλά "καλούδια"και πάει πολύ καλά.

Έχω σημειώσει μόνο δύο προβλήματα.

Πρώτο δεν λειτουργούν καλά οι αισθητήρες για την αλλαγή προσανατολισμού της οθόνης και δεύτερο όταν είναι πολύ φορτωμένη η μνήμη του κινητού (όχι η memory card) δεν ξεκινάει, η μόνη λύση που βρήκα είναι να ξεκινήσει χωρίς τν κάρτα μνήμης μέσα.

Μόνο τώρα τελευταία αν και είναι πολύ περίεργο για κινητό το ρολόι του πάει πίσω.

 

Για τα χρήματα που θα δώσεις για την αγορά του πολύ καλή αγορά

Link to comment
Share on other sites

γεια σας !! θελω να μ πειτε και εσεις τιν γνωμη σας για το nokia 5800!!

αξιζει η αγορα του η οχι :wacko:

πιστευς να με διαφοτισετε :p

 

ευχαριστω πολυ :)

 

να το παρεις χωρις δευτερη σκεψη, θα το χαρεις και θα σε βολεψει πολυ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. δεν λειτουργούν καλά οι αισθητήρες για την αλλαγή προσανατολισμού της οθόνης

2. όταν είναι πολύ φορτωμένη η μνήμη του κινητού (όχι η memory card) δεν ξεκινάει, η μόνη λύση που βρήκα είναι να ξεκινήσει χωρίς τν κάρτα μνήμης μέσα.

3. το ρολόι του πάει πίσω.

1. Ποια έκδοση λογισμικού έχεις; Μετά την 30, ο αισθητήρας λειτουργεί άψογα.

2. Δεν στέκει αυτό που λες. Αν όντως έχεις φορτωμένη την εσωτερική μνήμη, πως είναι δυνατόν να στρώνει αν αφαιρείς την κάρτα μνήμης; Καλό είναι να ελευθερώσεις όσο περισσότερη εσωτερική μνήμη μπορείς. Εγκατέστησε το X-plore, καθάρισε το inbox (menu-tools-messaging) και, χειροκίνητα, καθάρισε όλους τους φακέλους τις εσωτερικής μνήμης. Άσε εγκατεστημένες στο C μόνο τις άκρως απαραίτητες εφαρμογές και όλες τις υπόλοιπες στην κάρτα.

3. Κάποια εφαρμογή το προκαλεί αυτό (αν χάνει συχνά). Εμένα το Worldmate μου είχε δημιουργήσει παρόμοιο πρόβλημα. Πλέον, δεν χάνει καθόλου. Οπότε, δεν ευθύνεται η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εμ..Δοκιμασες μετα που τα εσβησες να κανεις ανανεωση στη βιβλιοθηκη;

 

Το δοκίμασα αλλά χωρίς αποτέλεσμα!Επίσης κάθε φορά που επιχειρούσα να σβήσω τα αλμπουμ ένα ένα απο το κινητό μου επέστρεφε μυνημα λάθους για την ύπαρξη κατεστραμένου αρχείου.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο?Επίσης ένα φίλος μου πρότεινε φορματ του κινητού αφού τώρα το πρωτοπήρα. Ενδείκνειται κάτι τέτοιο σε αυτές τις περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι...;

Δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος για το ίδιο το κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Aυτό με το ρολοι μου το κάνει και εμενα και μου έχει σπάσει να νεύρα δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι και το μονο που έχω περάσει στο κινητό είναι τραγούδια και κάποια θέματα.

Στις 3 μέρες χάνει γύρο στα 5 λεπτά εκεί το έχω υπολογίσει... χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάποιες ερωτήσεις επειδή σκέφτομαι να το πάρω αφού δεν βρίσκω κάτι πιο αξιόλογο στα χρήματα αυτά.

Επειδή είναι το πρώτο μου κινητό με οθόνη αφής:Είναι ευανάγνωστη η οθόνη?Τα νούμερα και τα γραμματα πατιούνται εύκολα στο εικονικό πληκτρολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...