Jump to content

Ταυτοποίηση των καρτοκινητών της Cosmote


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 233
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα δήλωσα ένα αριθμό Frog σε κατάστημα Γερμανός και ΔΕΝ μου ζητήθηκε ΑΦΜ. Η ταυτότητα και η κάρτα SIM ήταν αρκετά ώστε να γίνει η δήλωση στοιχείων. Περίπου 2,5 αργότερα έλαβα 4 ενημερωτικά SMS που μου ανέφεραν πως η δήλωση των στοιχείων μου ήταν επιτυχής.

Δε μπορώ να γνωρίζω αλλά ούτε και να αντιληφθώ το λόγο που οι Vodafone & Wind το ζητούν!

Link to comment
Share on other sites

να ζητατε και το χαρτι που δηλωνετε οτι δεν θελετε ο αριθμος σας να συμπεριληφθει σε καταλογους
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote δεν ζηταει ΑΦΜ , αν σας ζητησουν καπου για Cosmote αρνηθητε το και επιμενεται !

 

Αν ζητήσεις να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία myaccount ζητάει πάντως ΑΦΜ. Στην ταυτοποίηση δε μου ζήτησαν ούτε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητήσεις να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία myaccount ζητάει πάντως ΑΦΜ. Στην ταυτοποίηση δε μου ζήτησαν ούτε εμένα.

Την ενεργοποίησες πρόσφατα την υπηρεσία; Γιατί πέρυσι που την ενεργοποίησα εγώ δε μου ζητήθηκε ΑΦΜ αλλά μόνο φωτοτυπία της ταυτότητάς μου (την οποία και απέστειλα με φαξ μαζί με μια αίτηση επωνυμίας). Βέβαια, για να μην γίνομαι και απόλυτος. μπορεί και να μην θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Tα δηλωσα και γω. Ερχεται καποιο επιβεβαιωτικο sms? Στο χαρτι που μου δωσαν βλεπω τωρα οτι εχει γινει καποιο ορθογραφικο λαθος στο επιθετο μου...Μηπως υπαρξει καποιο προβλημα στο my account που θελω να ενεργοποιησω?
Link to comment
Share on other sites

Την ενεργοποίησες πρόσφατα την υπηρεσία; Γιατί πέρυσι που την ενεργοποίησα εγώ δε μου ζητήθηκε ΑΦΜ αλλά μόνο φωτοτυπία της ταυτότητάς μου (την οποία και απέστειλα με φαξ μαζί με μια αίτηση επωνυμίας). Βέβαια, για να μην γίνομαι και απόλυτος. μπορεί και να μην θυμάμαι καλά.

 

Παλιά δε ζητούσαν πριν λίγες μέρες το ζητούσε (τότε που το έγραψα)

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote δεν ζηταει ΑΦΜ , αν σας ζητησουν καπου για Cosmote αρνηθητε το και επιμενεται !

 

εγω που ειχα κανει δηλωση στοιχειων στον αριθμο του καρτοκινητου μου της κοσμοτε πριν ξεκινησει η ταυτοποιηση μεσω φαξ τα εστειλα και μου ζητησανε αφμ και ταυτοτητα και να υπογραψω το αιτημα μου . μετα τις 7/11 που πηγα να δηλωσω το καρτοκινητο μου σε ενα καταστημα μου ειπανε οτι φαινομαι δηλωμενος και δεν χρειαζεται να το ξανα κανω. οποτε μια χαρα . οποτε αυτο που λενε οτι πρεπει να πας να ξαναδηλωσεις τα στοιχεια σου δεν ισχυει στην κοσμοτε εαν τα εχεις στειλει παλια με φαξ και εχεις ζητησει να γινει καταχωρηση στοιχείων δεν χρειαζεται να ξανα πας. αλλα μονο στην κοσμοτε γινεται αυτο στην vodafone και στην wind δεν ισχυει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Tα δηλωσα και γω. Ερχεται καποιο επιβεβαιωτικο sms? Στο χαρτι που μου δωσαν βλεπω τωρα οτι εχει γινει καποιο ορθογραφικο λαθος στο επιθετο μου...Μηπως υπαρξει καποιο προβλημα στο my account που θελω να ενεργοποιησω?

Να πας στο κατάστημα που το έκανες και να ζητήσεις να στο διορθώσουν γιατί θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον σε περίπτωση που θέλεις να το μεταβιβάσεις :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα κανει δηλωση στοιχειων στον αριθμο του καρτοκινητου μου της κοσμοτε πριν ξεκινησει η ταυτοποιηση μεσω φαξ τα εστειλα και μου ζητησανε αφμ και ταυτοτητα και να υπογραψω το αιτημα μου . μετα τις 7/11 που πηγα να δηλωσω το καρτοκινητο μου σε ενα καταστημα μου ειπανε οτι φαινομαι δηλωμενος και δεν χρειαζεται να το ξανα κανω. οποτε μια χαρα . οποτε αυτο που λενε οτι πρεπει να πας να ξαναδηλωσεις τα στοιχεια σου δεν ισχυει στην κοσμοτε εαν τα εχεις στειλει παλια με φαξ και εχεις ζητησει να γινει καταχωρηση στοιχείων δεν χρειαζεται να ξανα πας. αλλα μονο στην κοσμοτε γινεται αυτο στην vodafone και στην wind δεν ισχυει.

Αν δεν υπόγραψες την υπεύθηνη δήλωση προς την Ε.Ε.Τ.Τ. δεν είσαι εντάξει σύμφωνα με τον νέο νόμο , και θα σου ζητήσουν να ξαναπάς, να την υπογράψεις.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχει περίπου 3 ώρες που τα δήλωσα τα στοιχεία μου σε ένα κατάστημα γερμανός, αλλά δεν έλαβα κανένα μήνυμα.

Θα έπρεπε να μου είχαν στείλει?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχει περίπου 3 ώρες που τα δήλωσα τα στοιχεία μου σε ένα κατάστημα γερμανός, αλλά δεν έλαβα κανένα μήνυμα.

Θα έπρεπε να μου είχαν στείλει?

 

Εμενα παντως δεν μου ηρθε καποιο μηνυμα και ενεργοποιηθηκε εντος πεντε λεπτων.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά μου ήρθε μήνυμα πριν 10 λεπτάκια.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο έκανα δήλωση στοιχείων σε ένα καρτοκινητό και τώρα πρόσεξα οτι μου έκαναν λάθος στον αριθμό δελτίου ταυτότητας.Αν πάω αύριο θα μου το διορθώσουν ή να το αφήσω έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο έκανα δήλωση στοιχείων σε ένα καρτοκινητό και τώρα πρόσεξα οτι μου έκαναν λάθος στον αριθμό δελτίου ταυτότητας.Αν πάω αύριο θα μου το διορθώσουν ή να το αφήσω έτσι;

 

Στο διορθωνουν τσακ μπαμ!Αρκει να μην ειναι μπουνταλας ο υπαλληλος...

Link to comment
Share on other sites

Στο διορθωνουν τσακ μπαμ!Αρκει να μην ειναι μπουνταλας ο υπαλληλος...

 

Άρα θα ξαναπάω αύριο να μου το διορθώσουν να είμαστε εντάξει.:)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να μου διορθώσουν τον αριθμό ταυτότητας αλλά ο υπάλληλος μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και θα το διορθώσουν από την cosmote αφού θα το δούνε.

Λίγο αργότερα μου ήρθε μήνυμα ότι η δήλωση στοιχείων πραγματοποιήθηκε επιτυχώς.

 

Να φανταστώ ότι είδαν το λάθος και το διόρθωσαν ή με δήλωσαν με λάθος Α.Δ.Τ;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον έλαβες το μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε η ταυτοποίηση, μάλλον διορθώθηκε το λάθος σου.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικό μου το λάθος του υπάλληλου είναι που δε ξέρει να αντιγράφει 5 στοιχεία που του έδωσα.

Λογικά ναι θα το διόρθωσαν όταν έλαβαν την αίτηση στην cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να μου διορθώσουν τον αριθμό ταυτότητας αλλά ο υπάλληλος μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και θα το διορθώσουν από την cosmote αφού θα το δούνε.

Λίγο αργότερα μου ήρθε μήνυμα ότι η δήλωση στοιχείων πραγματοποιήθηκε επιτυχώς.

 

Να φανταστώ ότι είδαν το λάθος και το διόρθωσαν ή με δήλωσαν με λάθος Α.Δ.Τ;:worry:

 

Υποθέτω ότι λάθος θα περάστηκε ο αριθμός σου. Πως μπορεί να γνωρίζουν και να διορθώσουν, ότι ο αριθμός που έδωσες δεν είναι της δικής σου ταυτότητος.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι θα το διορθώσουν γιατί έστειλε μαζί και την ταυτότητά μου(σκαναρισμενη).Τώρα τι να πω κι εγώ ίσως να είναι λακαμάς ο υπάλληλος.
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρεψου παντως για την σωστη καταχωρηση. Κατα την γνωμη μου 95% βαριοταν την διαδικασια να διορθωνει..δεν ειμαι απολυτα σιγουρος ομως...

Και να σου δωσει ενα χαρτι οπως αυτο που δινουν με τα σωστα στοιχεια πανω!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θέλω να ξαναπάω στον λακαμά υπάλληλο, μπορώ να μάθω τα στοιχεία που καταχωρήθηκαν μέσω τηλεφώνου στο 1313;

Ή να πάω σε άλλο κατάστημα μήπως και βρω κανένα υπάλληλο που να βαριέται λιγότερο.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Aυτο δεν το ξερω καθολου. Δεν χανεις τιποτα αυριο να παρεις ενα τηλ. στο 1313 να ρωτησεις.

(Αν θες στειλε ενα mail μεσω της φορμας επικοινωνιας να σε παρουν πισω εκεινοι(ή με mail απαντανε) μετα απο περιπου 2 εργασιμες με καποια απαντηση. Αυτο το κανω παντα, οταν μια φορα καλωντας το 1313 μου εριξε την γραμμη 7-8 φορες τρωγωντας μου 1 ευρω και ποτε δεν μιλησα με υπαλληλο, και απο τοτε μονο mail βγαζοντας παντα ακρη!:))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...