Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μόλις αγόρασα ένα 8900 κ είπα να μπώ κ εγώ στην ομάδα σας. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει τρομερές δυνατότητες (σε σύγκριση πάντα με το iphone) αλλά θα προσπαθήσω να μπω λίγο στο πνεύμα (και με λίγη βοήθεια από εσάς).

 

Σημειώνω ότι δεν έχω data plan γιατί φοβάμαι την χρέωση να πώ την αλήθεια έτσι το δουλεύω μόνο όταν υπάρχει ελεύθερο wifi. Έτσι αντιμετωπίζω τα εξής:

1. Δεν έχω μειλς παρα μόνο μέσω του LogicMail-1.1.0 (το οποίο δεν με ενθουσιάζει κιόλας)

2. Το gps & google maps δεν λειτουργούν γιατί μου ζητάει data plan.

3. Applications apo to AppWorld δεν μπορώ να κατεβάσω

4. Όταν κατεβάζω ένα Theme δεν μπορώ να βρω που έχει αποθηκευτεί. Πειράζω κ ψάχνω τα ΠΑΝΤΑ hidden κ μη

 

Μήπως να το γυρίσω σε iphone??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μόλις αγόρασα ένα 8900 κ είπα να μπώ κ εγώ στην ομάδα σας. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει τρομερές δυνατότητες (σε σύγκριση πάντα με το iphone) αλλά θα προσπαθήσω να μπω λίγο στο πνεύμα (και με λίγη βοήθεια από εσάς).

 

Σημειώνω ότι δεν έχω data plan γιατί φοβάμαι την χρέωση να πώ την αλήθεια έτσι το δουλεύω μόνο όταν υπάρχει ελεύθερο wifi. Έτσι αντιμετωπίζω τα εξής:

1. Δεν έχω μειλς παρα μόνο μέσω του LogicMail-1.1.0 (το οποίο δεν με ενθουσιάζει κιόλας)

2. Το gps & google maps δεν λειτουργούν γιατί μου ζητάει data plan.

3. Applications apo to AppWorld δεν μπορώ να κατεβάσω

4. Όταν κατεβάζω ένα Theme δεν μπορώ να βρω που έχει αποθηκευτεί. Πειράζω κ ψάχνω τα ΠΑΝΤΑ hidden κ μη

 

Μήπως να το γυρίσω σε iphone??

 

Μήπως να βάλεις data plan..? 10 ευρώ το μήνα δεν είναι και πολλά λεφτά, έτσι όπως το έχεις είναι άδικο να το συγκρίνεις με οτιδήποτε και μη φοβάσαι για τα data...!

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Blackberry χωρίς data plan είναι άχρηστο. Δε λειτουργεί τίποτα. Όταν λες ότι φοβάσαι τις χρεώσεις τι εννοείς; Ειδικά πάντως για push mail, google maps, gps, appworld χρειάζεται το data plan.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

μα εννοείται ότι πρέπει να βάλεις data plan!!! γι' αυτό το λόγο δεν πήρες το blackberry? αλλιώς αν ήθελες χρωματιστά και χαρούμενα μενού θα έπαιρνες κανα nokia με οθόνη αφής με άπειρες επιλογές σε προγράμματα, θέματα και παιχνίδια!!!;)

 

Το App World νομίζω στην Ελλάδα δεν λειτουργεί...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ok για να το λέτε ........! Προχωράω σε data plan cosmote. Είχα απογοητευτεί στην αρχή γιατί τα άλλα smartphones λειτουργούν ανεξάρτητα κ σαν email clients σε wifi τουλάχιστον (πχ iphone, htc).
Link to comment
Share on other sites

και εγώ τα απεύφευγα τα blackberry λόγω της ασχετοσύνης των πωλητών στα μαγαζιά κινητής τηλεφωνίας (ανεξεραίτος!!!) και των υψηλών τιμών των συσκευών αλλά με την ευκαιρία της "πίτα τιμής" του 8220 (120 ευρώ) βρέθηκα στον κόσμο του blackberry..

 

καμία σχέση απο πλευράς επικοινωνίας με τα άλλα τηλέφωνα!!! θα δεις σύντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω φίλε mantsag1 δε θέλω να το μετανοιώσω.... thief όταν λέω φοβάμαι εννοώ το κόστος του data plan δε θέλω να φορτώσω τον λογαρισμό μου.
Link to comment
Share on other sites

Σε μια προσπάθειά μου να καταλάβω πόσα ΜΒ έχω μέχρι στιγμής χρησιμοποιήσει μέσω BIS ("Professional+" - 15€/μήνα), κάλεσα την Cosmote (ο πάροχός μου) και παρ' όλο που μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και το τεχνικό τμήμα, δεν έβγαλα κάποια άκρη... κι έτσι δεν νομίζω να μπορώ να μάθω την κατανάλωση του όγκου δεδομένων και να βγάλω κάποιο συμπέρασμα.

Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα, δεκτή....

Επίσης, κατεβάζοντας την Trial (7 ημερών) έκδοση του TetherBerry ($50,00 κόστος), που υποτίθεται ότι κάνει ακριβώς για την δουλειά του tethering, χρειάζομαι ρυθμίσεις όσον αφορά στο δίκτυο της Cosmote στα ακόλουθα: APN, UserName, Password. Ζήτησα από την εξυπηρέτηση πελατών να μου τα πει και με παρέπεμψε στο τεχνικό τμήμα... ίδωμεν!

Πάντως, στο website του προγράμματος, γράφει για Cosmote κι Ελλάδα μόνο το APN (=internet).

 

Επίσης, αναφέρει ότι μπορεί ανάλογα με τον πάροχο, μέσω tethering να προκύψει χρέωση επιπλέον του πακέτου BIS ... Μπλεγμένα ακούγονται όλα αυτά τελικά... Και βέβαια, στην Cosmote δεν γνωρίζουν ούτε τον όρο tethering (τα άτομα από την εξυπηρέτηση πελατών και το τεχνικό τμήμα που επικοινώνησα τις προάλλες)

 

Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να ρίξει μια ματιά και στην ιστοσελίδα του προγράμματος:

http://tether.com/

 

Παρεπιπτόντως, διάβασα κάπου, ότι στον Desktop Manager 5, μπορούμε να εισάγουμε χειροκίνητα τις ρυθμίσεις και να συνδεθούμε μέσω της εγγενούς του δυνατότητας, χωρίς την χρήση άλλου προγράμματος (όπως του προαναφερομένου)... Τελικά, άβυσσος το τι ισχύει... Κι αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί υπάρχει ειδικό πρόγραμμα που κοστίζει και $50,00 ?

Link to comment
Share on other sites

Και να 'μαστε ξανά....

 

Η εντύπωση που αποκόμισα τελικά είναι ότι tethering και Cosmote BIS, δεν μπορούν να συνδυαστούν....

Και πιο συγκεκριμένα:

1. Κατόπιν νέας επικοινωνίας με το τεχνικό τμήμα της Cosmote, ενημερώθηκα ότι για να μπορώ να χρησιμοποιήσω την δυνατότητα IP Modem του Desktop Manager, πρέπει να έχω ενεργοποιημένο το internet πέρα από την συνδρομή BIS, με άλλα λόγια, είναι εφικτή η συγκεκριμένη λειτουργία, αλλά με επιπλέον χρέωση από αυτήν του προγράμματος BIS.

Στην ερώτησή μου περί APN, μου απάντησαν ότι είναι η λέξη blackberry. Όσον αφορά στο UserName & Password, δεν βάζουμε τίποτα (δεν υπάρχει).

 

2. Κατέβασα την δοκιμαστική έκδοση του προγράμματος tether, ακολούθησα τις οδηγίες και το εγκατέστησα στον Η/Υ μου και στο ΒΒ9700... αλλά τζίφος! Δοκίμασα βάζοντας ως APN το προαναφερόμενο από την Cosmote, αλλά και την λέξη internet που αναφέρει στο FAQ στην ιστοσελίδα του προγράμματος (http://www.tether.com)

 

Δυστυχώς λοιπόν, δεν κατάφερα να ενεργοποιήσω την λειτουργία tethering μέσα από το δίκτυο της Cosmote (κρίμα, μιας και έχω το πρόγραμμα BIS Professional+, ήτοι απεριόριστα ΜΒ/μήνα... τα οποία, μάλλον μου είναι περιττά πλέον!!!).

 

Επίσης, θα ήθελα να εφιστήσω την προσοχή όποιου θελήσει να δοκιμάσει, ότι για να είναι σίγουρος, ότι η σύνδεσή του θα γίνει μέσω BIS (για να έχει και τα σχετικά οικονομικά οφέλη, όπως η προπληρωμένη χρήση ΜΒ και η "ογκο-συμπίεση" της blackberry), μάλλον θα πρέπει να απενεργοποιήσει πρώτα τη δυνατότητα πρόσβασης στο internet/gprs μέσω του κινητού του... διαφορετικά, κινδυνεύει να συνδεθεί (tethering) στο internet μέσω του ΒΒ του όχι μέσω της BIS αλλά με τον κλασσικό τρόπο, σα να μην είχε blackberry! Εγώ πριν δοκιμάσω, την απενεργοποίησα τη σχετική λειτουργία, για να μην έχω "δυσάρεστες εκπλήξεις".

 

Αν λοιπόν, κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό με τα προεκτεθέντα, ας το αναφέρει μπας και διαφωτιστώ κι εγώ αλλά και οι άλλοι ενδιαφερόμενοι...

 

Άραγε, με τη vodafone και τη wind να υλοποιείται tethering μέσω BIS ή επικρατεί κι εκεί η ίδια κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κάποια στιγμή που ασχολήθηκα, έβαλα το δοκιμαστικό του tether και παρατήρησα το εξής:

 

Ενώ με τη σύνδεση μέσω του DM το GPRS γίνεται gprs και το 3G βγαίνει χωρίς μούρα μόλις συνδεθεί και εμφανίζει το μήνυμα ότι λειτουργεί ως modem, στη σύνδεση με tether δεν εμφάνισε μήνυμα για modem και οι ενδείξεις έμειναν σε BIS κατάσταση (GPRS και 3G με μούρα). Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τα δεδομένα στον υπολογιστή ήταν και συμπιεσμένα, γιατί το ΒΙS μπορεί να το παρακάμψει σε κάθε περίπτωση κάποια εφαμογή. Δυστυχώς δεν είχα χρόνο τελικά ούτε διάθεση να το ψάξω περίσσότερο, οπότε δε μίλησα με πάροχο ούτε προσπάθησα να δω τι όγκο κατέβασα.

 

Η σίγουρη διαφορά πάντως με τη Vodafone είναι το ενιαίο apn. Με όποιο τρόπο και να μπεις, τα δεδομένα αφαιρούνται από το υπάρχον πρόγραμμα δεδομένων χωρίς να χρειάζεται να ενεργοποιείς άλλες υπηρεσίες, οπότε δε χάνει το οικονομικό όφελος της προπληρωμένης χρήσης. Αυτή η ιδιαιτερότητα στην cosmote ήταν από τους βασικούς λόγους που αν και έκανα φορητότητα πριν 3 χρόνια στο δίκτυό της, έμεινα λιγότερο από χρόνο και ξαναγύρισα στη vodafone. Περίμενα να το έχουν "διορθώσει".

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απογοητεύτηκα, για να είμαι ειλικρινής! Ενεργοποίησα το οικονομικό πρόγραμμα με τα απεριόριστα ΜΒ, με την προσδοκία να μπορώ να συνδεθώ μέσω BIS και να πλοηγηθώ στην μεγάλη οθόνη του laptop μου...

 

...Δεν λέω, καλό το internet παντού, αλλά όταν υπάρχει η δυνατότητα της μεγάλης οθόνης, η αίσθηση είναι πολύ καλύτερη... για να μην αναφερθώ στην υφιστάμενη αδυναμία του ΒΒ όσον αφορά στο youtube και στους online ραδιοφωνικούς σταθμούς (π.χ. πολλές φορές βλέπω ή ακούω προγράμματα στο skai.gr - on demand).

 

Μάλλον πλέον, μόλις περάσει το εξάμηνο της δέσμευσης , θα μεταφερθώ στο αμέσως μικρότερο πρόγραμμα BIS με τα 100ΜΒ δωρεάν, τα οποία φαίνονται υπέρ του δέοντος αρκετά για χρήση από τη συσκευή μου (ΒΒ9700).

 

Κρίμα πάντως, γιατί η cosmote είναι μια εξαιρετική εταιρεία τηλεφωνίας και με την συγκεκριμένη "αδυναμία" της πιστεύω ότι περιορίζει την "αίσθηση χρήσης" των χρηστών blackberry, οι οποίοι για να μπορέσουν να έχουν ολόκληρη την εν λόγω "εμπειρία" πρέπει να στραφούν στην vodafone... (κατά τα λεγόμενά σου)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το bluetooth του bb 8220. Μπορώ να στείλω αρχεία, αλλά δεν μπορώ να λάβω. Διάβασα τις οδηγίες και λέει οτι μόνο με ακουστικά μπορεί να συνδεθεί και εξαρτάται απο το δίκτυο αν θα μπορώ να μεταφέρω αρχεία. Ξέρετε κάποιον τρόπο, ώστε να μπορώ να δέχομαι αρχεία?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για να λάβεις αρχεία, θα πρέπει να επιλέξεις από το μενού media -> bb button -> receive using bluetooth. Θα πρέπει να έχεις κάνει pair με την άλλη συσκευή από το μενού του bluetooth, αλλιώς θα κάνει πρώτα pairing και μετά θα μπορεί να λάβει από τη συγκεκριμένη συσκευή.

 

Για οτιδήποτε άλλο θες, ρώτα στο επίσημο θέμα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Αγόρασα χτες το 8520 με συνδεση wind χωρις κάποιο BIS πακέτο απλά σαν συσκευή.

Παρατήρησα σήμερα ότι μου έρχονται SMS από την γυναίκα μου (έχει ένα Nokia 6303) αλλά χωρίς κείμενο (γράφει null).Η γυναίκα μου επίσης έχει wind. Δοκίμασα να στειλω στον εασυτό μου, το ίδιο συμβαίνει.Στέλνω μήνυμα από Cosmote έρχεται κανονικά.

Βάζω την Cosmote κάρτα και στέλνω μήνυμα από την wind Που τοποθέτησα σε άλλο κινητό, το πέρνει κανονικά.

Ξαναβάζω την wind στο ΒΒ, μου στέλνει η γυναίκα μου μήνυμα, τίποτα πάλι.

Γραφει τον αποστολέα, από κάτω receiving text και μόλις πατάω στο sms γράφει μέσα null.ΣΤέλνω από cosmote που έχω σε άλλη συσκευή, το πέρνει κανονικά.

Έψαξα όλο το internet και δεν έβγαλα άκρη.

Βοηθήστε με σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το 9700 (με 5.0.0.423) και 2-3 ερωτήσεις:

 

Σήμερα μου ήρθε το μήνυμα από τη RIM ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία BIS (Your handheld has been registered with the wireless network). Το GPRS είναι με κεφαλαία, έκανα register τα service books (έγινε και επιβεβαίωση με μήνυμα) και battery pull, όπως είδα στον οδηγό για νέους χρήστες. Όμως:

 

Προσπάθησα να κάνω set up email account (από το set up wizard, αφού δε μου εμφανίζεται κάποιο εικονίδιο Set Up e-mail) και η μόνη επιλογή που μου εμφανίζει είναι "I want to use a work e-mail account with a Blackberry Enterprise Server", στην οποία περίπτωση μου ζητάει Enterprise Activation Password (σ.σ. δεν ζήτησα BES services από τον πάροχό μου).

 

Προσπάθησα να το κάνω από τη σελίδα του παρόχου μου και μου εμφανίζεται το μήνυμα "Ο λογαριασμός σας BIS είναι σε αναστολή ή έχει απενεργοποιηθεί". Σημείωση: το κινητό δεν είναι μεταχειρισμένο ή κλειδωμένο.

 

Πήγα Manage Connections -> Services Status -> BIS Not connected

Και στις επιλογές browser έχω μόνο "Hotspot Browser" και "Vodafone live".

 

Αυτό σημαίνει ότι η υπηρεσία δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα; Λείπει κάτι που δεν έχω καταλάβει;

 

Επίσης, όταν προσπαθώ να συνδεθώ στη home page (google) από το εικονίδιο του browser (με προεπιλογη blackberry browser) μου εμφανίζει το μήνυμα "the protocol specified is not supported by the handheld. Please try a different URL". Στο τελευταίο έψαξα λίγο στο internet και βρήκα ότι το 9700 υποστηρίζει μόνο urls της μορφής http:// και όχι απ ευθείας www.

 

Κάθε βοήθεια και διευκρίνιση ευπρόσδεκτη και σε PM.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η BIS για να ενεργοποιηθεί θέλει το ΟΚ τόσο από την RIM όσο και από τον πάροχο σου. Η RIM σε έχει ενεργοποιήσει κανονικά, εξού και το GPRS αλλά ο πάροχος σου δεν έχει ενημερωθεί. Κάλεσε τους και πές τους τι συμβαίνει και θα στο ενεργοποιήσουν αμέσως. Μετά θα κάνεις ένα battery pull και θα σου εμφανιστούν τα email settings και η επιλογή internet browser.

 

Όσο για το πρόβλημα με τον browser (υποθέτω οτι προσπαθείς να μπείς με hotspot browser) με το battery pull θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Η BIS για να ενεργοποιηθεί θέλει το ΟΚ τόσο από την RIM όσο και από τον πάροχο σου. Η RIM σε έχει ενεργοποιήσει κανονικά, εξού και το GPRS αλλά ο πάροχος σου δεν έχει ενημερωθεί. Κάλεσε τους και πές τους τι συμβαίνει και θα στο ενεργοποιήσουν αμέσως. Μετά θα κάνεις ένα battery pull και θα σου εμφανιστούν τα email settings και η επιλογή internet browser.

 

Όσο για το πρόβλημα με τον browser (υποθέτω οτι προσπαθείς να μπείς με hotspot browser) με το battery pull θα στρώσει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, έγινε όπως ακριβώς τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να συνδεσω το blackberry με το λαπτοπ σαν μοντεμ για να μπω στο ιντερνετ κ να χρησιμοποιησω το BIS προγραμμα μου?

 

Ειναι μερικες φορες που δεν εχω προσβαση στο νετ απο κομπιουτερ κ το blackberry δεν με εξυπηρετη σε μια-δυο συγκεκριμενες δουλειες που χρειαζομαι να κανω. Δεν ειναι οτι δε μπορω να τις κανω αλλα με παιδευει αρκετα κ θα κερδιζα αρκετο χρονο αν μπορουσα να μπω στο νετ μεσω του blackberry μια στο τοσο.

 

Καμια ιδεα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Για Comsote δεν ξέρω, ξέρω ότι η vodafone σου αφαιρεί απο τα δωρεάν ΜΒ που έχεις το μήνα, καλύτερα πάρε στην εξυπηρέτηση πελατών να ρωτήσεις!! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ζω στις Ηνωμενες Πολιτειες και πηρα ρποσφατως Blackberry. Θα ηθελα να μπορω ν'ακουω ελληνικο ραδιοφωνο (ελληνικους σταθμους) αλλα προς το παρον τετοια εφαρμογη δεν εχω βρει - αντιθετα το iphone εχει ήδη δυο εφαρμοηες (iradio.gr και Greek Radio 1.20 mobile) που δινουν αυτη τη δυνατοτητα. Επειδη οδηγω τουλαχιστον μια ωρα τη μερα θα με βολευε πολυ καποια τετοια εφαρμογη - εχει καποιος καποια υπ'οψιν?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...