Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω βάζεις στις ρυθμίσεις μηνυμάτων κωδικοποίηση 'Unicode'.

Για ελληνικούς χαρακτήρες μιλάμε, έτσι;

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διαφορές μεταξύ παρόχων όσων αφορά τα Update των OS που προσφέρουν.

 

Δηλάδή αν κατεβάσω το Update την Vodafone και έχω Cosmote Θα υπάρχξει διαφορά ??

 

 

https://www.blackberry.com/Downloads/entry.do?code=9AA42B31882EC039965F3C4923CE901B

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υπαρχει. Στο curve μου χρησιμοποιω firmware vodafone uk και εχω παροχο wind :lol: κανενα προβλημα :) Μην ξεχασεις να σβησεις το vendor.xml file απ το firmware που θα κατεβασεις. Edited by trexed
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι και έχει αναφερθεί πολλές φορές :). Στα blackberry δεν παίζει ρόλο ποιος το δίνει, αρκεί να κάνει για τη συσκευή σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω το BB 8320 γιατί μου αρέσει υπερβολικά εξωτερικά... :)

 

Σκέφτομαι να το πάρω απο ebay, ο τύπος το φέρνει απο το Hong Kong...

Η μόνη διαφορά της τιμής είναι πως οι συσκευές απο αμερική είναι κανα 10ευρω ακριβότερες και έχουν μεταφορικά...

 

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-BlACKBERRY-CURVE-8320-TITANIUM-UNLOCKED-WIFI-PHONE-/270718116276?pt=UK_MobilePhones_MobilePhones&hash=item3f080ea1b4

 

Παίζει να είναι μαιμουδιά; Δεν το πολυπιστεύω αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ μια που ασχολείστε με τα BB και σίγουρα κάτι παραπάνω απο μένα θα ξέρετε για τις συγκεκριμένες συσκευές...

Καμμια συμβουλή;

 

Ευχαριστώ,

Δημήτρης.

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι καινούργιος τόσο στο forum όσο και στο BB.

Έχω 2 ερωτήσεις όσον αφορά το BB

 

1) Τι είναι το BB data plan?

Να πω την αλήθεια νομίζω ότι είναι είναι το BIS - BES που διάβασα παραπάνω αλλά δεν είμαι σίγουρος

2) Το BIS είναι με ογκοχρέωση ή όχι?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το Blackberry data plan είναι όντως το BIS. Περιλαμβάνει δωρεάν όγκο δεδομένων και ναι, είναι προφανώς με ογκοχρέωση. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να ξεπεράσεις τα δωρεάν ΜΒ του προγράμματος όμως.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω το BB 8320 γιατί μου αρέσει υπερβολικά εξωτερικά... :)

 

Σκέφτομαι να το πάρω απο ebay, ο τύπος το φέρνει απο το Hong Kong...

Η μόνη διαφορά της τιμής είναι πως οι συσκευές απο αμερική είναι κανα 10ευρω ακριβότερες και έχουν μεταφορικά...

 

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-BlACKBERRY-CURVE-8320-TITANIUM-UNLOCKED-WIFI-PHONE-/270718116276?pt=UK_MobilePhones_MobilePhones&hash=item3f080ea1b4

 

Παίζει να είναι μαιμουδιά; Δεν το πολυπιστεύω αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ μια που ασχολείστε με τα BB και σίγουρα κάτι παραπάνω απο μένα θα ξέρετε για τις συγκεκριμένες συσκευές...

Καμμια συμβουλή;

 

Ευχαριστώ,

Δημήτρης.

 

Anyway το παρήγγειλα το κινητό, αλλά με ενημέρωσαν ότι θα έχει την αγγλική γλώσσα...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γράφω SMS με Ελληνικά;

Απ όσο έψαξα στο web είδα ότι το τελευταίο BB OS που μπορεί να πάρει είναι το 4.5 (συσκευή 4ετίας γαρ...)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

μου βγαζει αυτο το προβλημα κ δεν μπορω να το επαναφερω γνωριζει κανεις πως μπορω να το ξεμπλοκαρω ?

 

 

ευχαριστω

" More is Never Enough . . . . ."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ψάχνωντας το φόρουμ ήθελα να ρωτήσω παράλληλα το εξής: Εχω αρκετό καιρο ενεργοποιημένη την υπηρεσία BIS COSMOTE με Blackberry bold 9000 και θα την αλλάξω με το 9780.

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου εξηγήσετε ποια τα βήματα - διαδικασίες που χρειάζονται για την ομαλή μεταφορά στην καινούργια συσκευή. Πρέπει να ειδοποιήσω την Cosmote? Καποίες άλλες διαδικασίες που πρέπει να κάνω απο την σελίδα της Cosmote ΒΙS?

 

Ευχαριστώ ολους για την ανάγνωση και ευχαριστώ εκ των προτέρων..

:)

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις καινούριο το 9780 τότε με το που βάλεις την κάρτα σου θα μπεις στην σελίδα της cosmote και θα σου βγάλει μήνυμα που θα σε ρωτάει να θέλεις να κάνει μεταφορά τα email σου στην νέα συσκευή που εντοπίστηκε. Θα πατήσεις move/μεταφορά και θα σου ζητήσει να ξανά-γράψεις τους κωδικούς των λογαριασμών αλληλογραφίας που έχεις (validate) και είσαι έτοιμος.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ! !!!Μία διευκρίνηση μόνο όσο αναφορά την ειδοποίηση και αναγνώριση μέσω της Σελίδας της Cosmote, δηλαδή δεν θα συνδέσω καλώδιο usb ή καμια εντολή μέσω της ιστοσελίδας...κάπου πήρε το μάτι μου εκεί "change device" Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας..
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν συνδέεις τίποτα. Σε βλέπει από την κάρτα sim ότι μπήκες ;) Δηλαδή η κάρτα sim κάνει register την νέα συσκευή και γι'αυτό σε ρωτάει εάν θέλεις να μετακινηθούν οι λογαριασμοί.

 

To change device θα το πατήσεις εάν δεν δεν έχει δει αυτόματα την συσκευή και απλά θα δώσεις το νέο imei/pin του 9780...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Όλα αυτά εφόσον μιλάμε για καινούριο 9780! Εάν το πάρεις μεταχειρισμένο πρέπει να σιγουρέψεις ότι ο προκάτοχος έχει ΚΑΙ αυτός πατήσει το change device στον δικό του πάροχο...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ευχαριστώ λύθηκαν όλες οι απορίες. super κατατοπιστικός! Απλά επετρεψέ μου με την ευκαιρία μια τελευταία ερώτηση και κάτι άλλο (σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις) . Επειδή σκεφτόμουνα να το πουλήσω το Β 9000 και να το κάνω unregister ωστε να μπορέι να χρησιμοποιηθεί απο τον καινούργιο κάτοχο πρέπει να κάνω προτιμότερα "change device" ?

 

Ευχαριστώ πολύ

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ο πρώτος κάτοχος θα πρέπει να ζητήσεις από τον πάροχο να στο αποδεσμεύσει... Δεν είναι τίποτα, 5 λεπτά κάνει. Edited by rokko1974

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα κ απο μενα.Εχω 2 συμβολαια ενα εδω με cosmote k ενα στην Αυστρια.Εχω κανει αιτηση διακοπης στην κοσμοτε κ εχω ηδη βαλει την σιμ απο αυστρια στο 9780 που εχω.Εκανα μεταφορα οπως αναγραφετε πιο πανω κ ενω δεχομαι τα μαιλ κανονικα στο αυστριακο νουμερο δεν μπορω να στειλω με τιποτα!! Τα εσβησα κ τα ξαναεφτιακσα,εστειλα κ τα service books αλλα κ παλι δεν μπορω να στειλω.Καμια λυση υπαρχει?

 

Ευχαριστω πολυ,

 

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δεν μπορείς να στείλεις τι εννοείς? Από ποιο email στα στέλνει?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερώτηση φίλτατοι συμφορουμίτες :)

 

Μπορούμε να σβήσουμε τις μανίσιες εφαρμογές που υπάρχουν στην συσκευή (ή έστω τις συντομεύσεις τους);

Ωστε να μην εμφανίζονται στην λίστα με τις εγκατεστημένες εφαρμογές μια που δεν θα έχω BIS για να τις εκμεταλευτώ...

 

Εαν μου απαντήσετε θετικά... Με κάποιο hard-reset επανέρχονται ή τις χάνω τελείως και θα πρέπει να ξαναπεράσω OS;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα κάνεις να μην φαίνονται, απ' το μενού που βλέπεις όλα τα εικονίδια, πατάς το κουμπί με το μούρο (δηλαδή το μενού) και επιλέγεις hide.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...