Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Εύχομαι καταρχάς χρόνια πολλά με υγεία. Ας περάσω στην ουσία του θέματος (με κίνδυνο να με κράξετε οι περισσότεροι γιατί μάλλον θα σας φανεί πολύ γελοίο το post).

 

Είμαι κάτοχος ενός Blackberry 9300 3G, στο οποίο και κατέληξσ για να μπορώ να λειτουργώ κι εκτός γραφείου σαν να είμαι εκεί (λόγω συχνών μετακινήσεων). Διαπιστώνω όμως ότι προσπαθώντας να ενεργοποιήσω τη λειτουργία BIS κι ενώ την πληρώνω στη Vodafone, το κινητό έχει σαν μοναδική επιλογή το BES. Ένας φίλος μου είπε να κάνω αναβάθμιση λογισμικού, αλλά επειδή έχω μεσάνυχτα από θέματα τεχνολογίας (αν όχι μεσάνυχτα, περιορίζομαι στα απολύτως απαραίτητα), μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω μια λύση;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

 

Να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ενα blackberry storm II!!εχω βαλει στους λογαριασμους μου δυο εμαιλ (ενα gmail και ενα hotmail) και θελω να βαλω ενα δευτερο λογαριασμο gmail!οταν προσπαθω δεν το κανει!μπλοκαρει!μπορειτε να μου πειτε τι ρυθμιση πρεπει να κανω για να το δεχτει;;;;ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα:)

Προφανώς δεν έχει ενεργοποιηθεί το BIS ακόμα απο την Vodafone. Μίλα με την εξυπηρέτηση και θα σου πουν. Πριν πόσες μέρες έκανες το αίτημα??

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "μπλοκάρει"; Προσπαθείς από τα email settings του κινητού ή από το web interface;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παω απο το κινητο μεσω της επιλογης ρυθμιση mail και βαζω το username και το password και μετα περιμενω να κανει τη ρυθμιση και αυτο μου γραφει ελεγξτε κωδικο ή username!και τα βαζω σιγουρα σωστα!!!!
Link to comment
Share on other sites

hotmail? αν ναι τότε είναι γνωστό πρόβλημα εδώ και καιρό. υπήρχε και άρθρο της RIM (χωρίς λύση στο πρόβλημα, απλά με αναφορά και ότι το κοιτάνε να το διορθώσουν) αλλά πλέον εξαφανίστηκε!(χωρίς να έχει λυθεί το πρόβλημα).
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους

Είμαι περήφανος κάτοχος ενός Blackberry Bold 9780 εδώ και 2 μήνες με συμβόλαιο στη vodafone. Όλα καλά με το κινητό έως και τέλεια. Πρόσφατα παρατήρησα όμως ότι όταν κάνω εναλλαγή στις γλώσσες (εχω καταργήσει όλες τις γλώσσες εκτός από αγγλικά και ελληνικά για να τρέχει πιο γρήγορα το τηλέφωνο) χρησιμοποιώντας το συνδυασμό πλήκτρων alt+enter μου εμφανίζει το μενού επιλογής γλώσσας με 3 επιλογές ελληνικά , english(us) , englisk(uk). Μέχρι εδώ εντάξει. Επιλέγω τη γλώσσα που θέλω και πάω να γράψω και μόλις πατάω ένα οποιοδήποτε γράμμα μου ξαναανοίγει το μενού επιλογής γλώσσας. Τι παίζει με αυτό? Έχει κανένας ιδέα?

Να συμπληρώσω ότι το κινητό τρέχει σε O.S. 6.0.0.448 , είναι κατασκευασμένο στην Ουγγαρία (γιατί είδα ότι υπάρχουν διάφορα προβλήματα με τη συγκεκριμένη συσκευή ανάλογα με τη χώρα κατασκευής τους) και οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ είναι dropbox , the light(flashlight) , mobile alerter , backgammon king και bubble boom.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σχετικά με ουγγαρία κτλ.

 

Απλά πρέπει να του κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση του τελευταίου λειτουργικού (6.0.0.534) που έχει βγει επιλέγοντας μόνο Ελληνικά/Αγγλικά.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου βγαζει το AppStore ειναι ενα ειδος ιστορικου! Σε περιπτωση που ξαναθες την εφαρμογη η την ξαναδεις να ξερεις οτι την εχεις ξαναβαλει! Δεν εχω βρει προσωπικα καποιον τροπο να σβηνονται αλλα δε νομιζω να υπαρχει. Παρολαυτα δεν νομιζω οτι ενοχλει αυτο, αφου απο την συσκευη εχουν διαγραφει! :)

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες εχω ενα θεματακη με τα blackberry mou kai to 9700 kai to 9780 δεν μου ΄παιζουνε το youtube ενω σε αλλους φιλους μου λειτουργουνε κανονικα εχω bis unlimited απο cosmote καποια ιδεα κανεις helppppppppppppppppppppp
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δοκιμάσει ΟΛΑ τα blackberry με όλα τα OS και ποτέ δεν μου έχει παίξει το youtube ούτε wifi, ούτε bis, ούτε 3d party app player.. Εδώ και δύο χρόνια σχεδόν!!!! Είμαι κι εγώ Cosmote με BIS

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Το youtube είναι ένα μεγάλο μυστήριο τελικά. Σε εμένα με vodafone, από τη στιγμή που έχω 3G και όχι GPRS (προφανώς), παίζει περίπου 3 στις 5 φορές κανονικά.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να κάνουμε κάτι στα settings του opera αφού τον κατεβάσουμε?

υπάρχει περίπτωση ο opera να περάσει τίποτα extra χρεώσεις?

PIN: 2098D774
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , εγω με bis cosmote και 9780 , μπαινω κανονικα και βλεπω youtube και απο wifi και με την συνδεση.
Link to comment
Share on other sites

????? Τι ρυθμίσεις έχεις? TCP/IP? WAP? Πώς μπαίνεις? Από την σελίδα ή player? 3G or 2G??

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω ενα bb curve, και μέχρι σήμερα το πρωι δεν ειχα αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Ξαφνικά σήμερα το πρωί πρόσεξα οτι έχει σβηστεί τελείως το icon των email και γενικως δεν υπαρχουν τα mail μου πουθενα. Αργει επισης χαρακτηριστικα να μπει ακόμα και στα sms, ενω κάποιες φορές μου βγάζει το ακόλουθω μύνημα: Application net rim bb messaging app is not repsonding?????

Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάποιο ανάλογο πρόβλημα??? Υπάρχει τρόπος να διορθωθέί?

 

Ευχαριστώ εκτων προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να βγαλεις μπαταρια και να το αφησεις για 2 λεπτα και μετα να το ξαναβαλεις , δηλαδη να κανεις battery pull οπως το λενε , αν εχει κατι απλο ή εχει κολλησει απο καποιο προγραμμα που ετρεχε background θα φτιαξει και θα εισαι οκ ..

 

Αν δεν φτιαξει με αυτο , εδω ειμαστε και μας λες τι εχει ..

 

@Rokko

 

και με 2G και 3G , wap δεν εχω καθολου το εχω ξηλωσει , και απο σελιδα και απο το shortcut που εχει για το youtube..

Edited by alexasso
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μπορείς να αλλάξεις την κωδικοποίηση των sms από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου για να στέλνεις με πεζούς χαρακτήρες, αλλά θα έχεις όριο 70 χαρακτήρων ανά μήνυμα.

 

ακριβος το ιδιο προβλημα εχω κι εγω στο blackberry 9105 που εχω. ειτε βαζω 7bit απο τις ρυθμησεις ειτε ucs2 παλι με κεφαλαια στελνει. :( μηπωσ ξερει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, ευχαριστώ..! :D

 

το νεο software v6.0.0.2534 διορθώνει το πρόβλημα. μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ:

https://swdownloads.blackberry.com/Downloads/entry.do?code=7283518D47A05A09D33779A17ADF1707

 

είναι διαθέσιμο για όλες τις OS 6 συσκευές και για την 9700. το έχω βάλει και δεν έχει κανένα πρόβλημα. διορθώνει διάφορα bugs από το προηγούμενο και παρατήρησα ότι και η μπαταρία κρατάει + μισή μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αντιμετωπίζω και γω με ΒΒ9000 v.5, αν σε όλο το μήνυμα υπάρχει έστω ένας αγγλικός χαρακτήρας τότε τα στέλνει πεζά.. Καμιά άλλη λύση κανείς? Το ίδιο παίζει και με το iphone 4.
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αντιμετωπίζω και γω με ΒΒ9000 v.5, αν σε όλο το μήνυμα υπάρχει έστω ένας αγγλικός χαρακτήρας τότε τα στέλνει πεζά.. Καμιά άλλη λύση κανείς? Το ίδιο παίζει και με το iphone 4.

 

αν συμβαινει το ιδιο και στο iphone 4 , τοτε κατι εχουν κανει στις συσκευες προφανος για να στελνουν τα sms με 160 χαρακτηρες. :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω το bb8520 curve εδω κ 2 μηνες κ εχω μεινει αρκετα ικανοποιημενος, το χρησιμοποιω στη δουλεια μου (γυμναστης) και παιζω μουσικη με αυτο. Το προβλημα μου ειναι το εξης: οταν παιζω μουσικη επιλεγω για προφιλ το απεν. ολων ειδοπ. για να μην σταματαει η μουσικη οταν καποιος παιρνει τηλεφωνο η στελνει μηνυμα! 2 μερες τωρα δε λειτουργει και ενω κανω μαθημα σταματαει η μουσικη οταν καποιος καλει χωρις ηχο .

Τι λαθος εχω κανει η τι μπορω να κανω ωστε να μην σταματαει η μουσικη οταν καποιος καλει

ευχαριστω κ συγγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση μου η εχει ηδη απαντηθει και δεν το εχω δει

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα είπες λειτουργούσε κανονικά. Δοκίμασες να κάνεις ένα battery pull (απλά βγάζεις τη μπαταρία και την ξαναβάζεις), μήπως και απλώς έχει κολλήσει κάτι;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα ως πιθανή λύση να φτιάξεις ένα νέο προφίλ και χειροκίνητα να απενεργοποιήσεις κάθε είδους ειδοποίηση, ώστε να μη διακόπτει την αναπαραγωγή μουσικής. Για το τωρινό προφίλ δε μπορώ να φανταστώ τι φταίει - εάν πάντως δεν έχεις κάνει ιδιαίτερες παραμετροποιήσεις, μπορείς να σβήσεις τις ρυθμίσεις των προφίλ μέσα από το desktop software ώστε να κάνουν reset τα προφίλ (ίσως κάποια εφαρμογή να έχει "χαλάσει" κάτι).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...