Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο φάκελος Fonts δεν πρέπει να είναι άδειος. Εγκατέστησε καινούργιες γραμματοσειρές :)

 

επειδή πέρασα το libre έσβησα το office και τώρα ο φάκελος με τις γραμματοσειρές εμφανίζει κανονικά γραμματοσειρές μέσα. πολύ περίεργα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα στην παρεα. Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα, αν οχι ζητω συγνωμη. Εδω και καμια εβδομαδα περιπου δεν μπορω να μπω στο site της ate web banking..δεν με αφηνει οταν παταω εισοδος να κανω log in και να κανω τη δουλεια μου. Εντελως ξαφνικα το επαθε και δεν ξερω πως. Πηρα στην τεχνικη υποστηριξη, τους ειπα οτι εχω mac..και μου παν να εγκαταστησω τον internet explorer :lol: τι να πω..

Παντως απο windows labtop φιλου εμπαινε κανονικα...μπορει να δοκιμασει καποιος απο σας με mac και να μου πει? Δοκιμασα και με safari, chrome, firefox..αλλα τπτ. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα. Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα, αν οχι ζητω συγνωμη. Εδω και καμια εβδομαδα περιπου δεν μπορω να μπω στο site της ate web banking..δεν με αφηνει οταν παταω εισοδος να κανω log in και να κανω τη δουλεια μου. Εντελως ξαφνικα το επαθε και δεν ξερω πως. Πηρα στην τεχνικη υποστηριξη, τους ειπα οτι εχω mac..και μου παν να εγκαταστησω τον internet explorer :lol: τι να πω..

Παντως απο windows labtop φιλου εμπαινε κανονικα...μπορει να δοκιμασει καποιος απο σας με mac και να μου πει? Δοκιμασα και με safari, chrome, firefox..αλλα τπτ. Ευχαριστω

 

Μια χαρά μπαίνει σε εμένα με Firefox

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπαίνει σε εμένα με Firefox

πατησες εισοδο στα δεξια και σε πεταει στη σελιδα για να βαλεις τα στοιχεια σου? εμενα εκει δε μου βγαζει τπτ..:(

Link to comment
Share on other sites

πατησες εισοδο στα δεξια και σε πεταει στη σελιδα για να βαλεις τα στοιχεια σου? εμενα εκει δε μου βγαζει τπτ..:(

 

Ναι μπαίνω κανονικά, και με Chrome

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως θα μπορουσε κανενας να με βοηθησει να εγκαταστησω το mountain lion?

εχω leopard ακομα και δεν εχω αλλαξει ποτε λειτουργικο:(αν μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω μεσω πμ μπας και καταφερω να το κανω σημερα:lol:

Edited by djnick
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Νεκρική σιγή σε αυτό το τόπικ! Μήπως θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιος κάποιο application freeware κατά προτίμιση αλλά όχι απαραίτητα, το οποίο να δημιουργεί system images? Πρόσφατα χτύπισε ο σκληρός μου δίσκος και έτρεχα να κάνω time machine back up πρίν χτυπήσει με δανεικούς δίσκους κλπ κλπ. και αποφάσισα τώρα που έχω φρέσκο installation με τα απαραίτητα προγράμματα εγκατεστημένα, να έχω ένα system image ώστε στο μέλλον που θα βάλω έναν ssd να το καρφώσω κατευθείαν επάνω.. Ξέρω τον κλασσικό τρόπο με δεύτερο μακ και το image utility αλλα θα προτιμούσα κάτι πιο εύκολο που δεν χρειάζετε δεύτερο μακ για να το φτιάξω!
Link to comment
Share on other sites

με το disk utility του Mac OS X μπορείς να φτιάξεις ένα .dmg του συστήματος σου.

 

Ναι αυτό το ήξερα αλλά προϋποθέτει να έχεις και δεύτερο mac διαθέσιμο! βρήκα το Carbon Copy Cloner πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια βδομάδα περίπου το powerpoint 2011 στον iMac που έχω αρχισε να κρασάρει στη φόρτωση. Μετά από ψάξιμο σε διάφορα φορουμ, ανακάλυψα ότι πρόκειται για γνωστό πρόβλημα. Αφού δοκίμασα όλες τις προτεινόμενες λύσεις (επανεγκατάσταση, πειραγμα fonts και preferences, switch user κ.α.)ανακάλυψα ότι το πρόγραμμα δουλεύει αν επιλέξω ως γλώσσα συστηματος τα αγγλικά. Μόλις επιστρέψω στα ελληνικά το powerpoint κρασάρει. Εχει αντιμετωπίσει κάποιος απο εδώ μέσα κάτι παρόμοιο και ποια λύση προτείνετε, ουτως ώστε να έχω ως γλώσσα συστήματος ελληνικά;

Ευχαριστώ

Proud owner of a Palm Centro, IPhone 3GS, Blackberry 9300 3G, HP Pre 3, Blackberry Q5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εδώ και μια βδομάδα περίπου το powerpoint 2011 στον iMac που έχω αρχισε να κρασάρει στη φόρτωση. Μετά από ψάξιμο σε διάφορα φορουμ, ανακάλυψα ότι πρόκειται για γνωστό πρόβλημα. Αφού δοκίμασα όλες τις προτεινόμενες λύσεις (επανεγκατάσταση, πειραγμα fonts και preferences, switch user κ.α.)ανακάλυψα ότι το πρόγραμμα δουλεύει αν επιλέξω ως γλώσσα συστηματος τα αγγλικά. Μόλις επιστρέψω στα ελληνικά το powerpoint κρασάρει. Εχει αντιμετωπίσει κάποιος απο εδώ μέσα κάτι παρόμοιο και ποια λύση προτείνετε, ουτως ώστε να έχω ως γλώσσα συστήματος ελληνικά;

Ευχαριστώ

same here , σε 10.6.8 σε Macbook Pro

 

----

 

Bonus ερώτηση για όσους γνωρίζουν

 

εχω την 10.6.8 και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος . το μηχάνημα είναι mid 11 .

αξίζει η αγορά και αναβάθμιση σε 10.8.4

η αυτονομία επιρεάζεται ?

Edited by poseidon2004

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από μένα...Στο macbook έχω την έκδοση Mac OS X 10.6.8 από τότε που το πήρα και δεν έχω κάνει καμία αναβάθμιση ούτε στα προγράμματα.Είναι απαραίτητο?Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν να μη γίνει κάτι στραβά και χάσω τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από μένα...Στο macbook έχω την έκδοση Mac OS X 10.6.8 από τότε που το πήρα και δεν έχω κάνει καμία αναβάθμιση ούτε στα προγράμματα.Είναι απαραίτητο?Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν να μη γίνει κάτι στραβά και χάσω τίποτα.

 

Έχεις Mac αλλά σκέφτεσαι σαν Windows!

Κάνε backup με το TimeMachine και προχώρα άφοβα στις αναβαθμίσεις! :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχεις Mac αλλά σκέφτεσαι σαν Windows!

Κάνε backup με το TimeMachine και προχώρα άφοβα στις αναβαθμίσεις! :)

 

Για να κάνω αναβάθμιση στα προγράμματα χρειάζεται να κάνω αναβάθμιση και στην τελευταία έκδοση mac os x mountain lion?

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω αναβάθμιση στα προγράμματα χρειάζεται να κάνω αναβάθμιση και στην τελευταία έκδοση mac os x mountain lion?

 

Όχι δεν είναι απαραίτητο.

Αν είσαι καλυμμένος με την 10.6.8 μείνε σε αυτήν θα πρότεινα, καλύτερη διαχείριση μπαταρίας και RAM σε σχέση με την 10.8

Περίμενες που περίμενες, σε λίγο καιρό θα βγει η 10.9 Mavericks, οπότε κατευθείαν γι' αυτήν τώρα. :cool:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

:up:

Έχεις Mac αλλά σκέφτεσαι σαν Windows!

Κάνε backup με το TimeMachine και προχώρα άφοβα στις αναβαθμίσεις! :)

 

:clap::clap::clap::up::up::up:

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω αναβάθμιση στα προγράμματα χρειάζεται να κάνω αναβάθμιση και στην τελευταία έκδοση mac os x mountain lion?

 

Όχι δεν είναι απαραίτητο.

Αν είσαι καλυμμένος με την 10.6.8 μείνε σε αυτήν θα πρότεινα, καλύτερη διαχείριση μπαταρίας και RAM σε σχέση με την 10.8

Περίμενες που περίμενες, σε λίγο καιρό θα βγει η 10.9 Mavericks, οπότε κατευθείαν γι' αυτήν τώρα. :cool:

 

Θα πρότεινα να αναβαθμιστείς σε Mountain Lion παρόλο που είναι λίγο πιο "βαρύ" σε σχέση με το 10.6.8 και μετά να αναβαθμίσεις ένα προς ένα τα προγράμματά σου...

 

Το Mavericks θα το βάλουμε μόνο αφού περάσουν 6 μήνες αφότου βγεί κι αυτό για να βγούν όλες οι απαραίτητες αναβαθμίσεις των προγραμμάτων που έχουμε (Χρυσός κανόνας για το MacOS update) :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να αναβαθμιστείς σε Mountain Lion παρόλο που είναι λίγο πιο "βαρύ" σε σχέση με το 10.6.8 και μετά να αναβαθμίσεις ένα προς ένα τα προγράμματά σου...

 

Το Mavericks θα το βάλουμε μόνο αφού περάσουν 6 μήνες αφότου βγεί κι αυτό για να βγούν όλες οι απαραίτητες αναβαθμίσεις των προγραμμάτων που έχουμε (Χρυσός κανόνας για το MacOS update) :)

 

Η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα με το τι να κάνω!Η αναβάθμιση γίνεται αποκλειστικά και μόνο από το app store?...You know what i mean...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξέρει κανείς, αν είναι δυνατόν σε mountain lion με 2 οθόνες, όταν παω στα hot corners για mission control ή show desktop, οι λειτουργίες αυτές να δουλεύουν μόνο στην κύρια οθόνη, και οχι στην δεύτερη?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

πρόσφατα μπήκα στον χώρο της Apple...

φυσικά έβαλα WIN8 (με Parallels) μέχρι να κάνω την απαραίτητη εξοικείωση...

Θα ήθελα βοήθεια σε 2 προβλήματα:

1) Το ποντίκι δεν έχει την ίδια απόκριση όπως σε υπολογιστή που έχει αμιγώς Win8. Πάει πιο αργά (δεν ξέρω αν είναι ρύθμιση mac ή parallels...και από που γίνεται η ρύθμιση.... μιλάω για κανονικό ποντίκι και όχι το mousepad του mac που δουλεύει σφαίρα) και

2) Ενώ ρυθμίζω την ώρα και βάζω synch με internet ή ώρα είναι συνήθως μία ώρα πίσω.. (πάλι δεν ξέρω τι να ρυθμίσω και πως)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

πρόσφατα μπήκα στον χώρο της Apple...

φυσικά έβαλα WIN8 (με Parallels) μέχρι να κάνω την απαραίτητη εξοικείωση...

Θα ήθελα βοήθεια σε 2 προβλήματα:

1) Το ποντίκι δεν έχει την ίδια απόκριση όπως σε υπολογιστή που έχει αμιγώς Win8. Πάει πιο αργά (δεν ξέρω αν είναι ρύθμιση mac ή parallels...και από που γίνεται η ρύθμιση.... μιλάω για κανονικό ποντίκι και όχι το mousepad του mac που δουλεύει σφαίρα) και

2) Ενώ ρυθμίζω την ώρα και βάζω synch με internet ή ώρα είναι συνήθως μία ώρα πίσω.. (πάλι δεν ξέρω τι να ρυθμίσω και πως)

 

Για το :

1)Μπες στον πίνακα ελέγχου (όχι του metro) και θα βρεις το ''ποντίκι'' και εκεί μπορείς να ρυθμίσεις την ταχύτητά του.

2)Μήπως έχεις λάθος ζώνη ώρας?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποκτήσω πρόσβαση στο Store της Apple για τα Macintosh από ΗΥ που τρέχει Windows; Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά MacBook Air ωστόσο φοβάμαι εάν θα έχω προβλήματα με συμβατότητες με φίλους - καθηγητές με Windows. Επιπλέον στα προγράμματα των υπολογιστών τους η Apple χρησιμοποιεί την λογική της πληρωμής για προγράμματα αναγκαία και βασικά για τη δουλειά σου όπως και στο iPhone; Π.χ. Office, Picasa, Google Earth, Nero, Adobe, TeamViewer, DropBox κλπ
:dance:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποκτήσω πρόσβαση στο Store της Apple για τα Macintosh από ΗΥ που τρέχει Windows; Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά MacBook Air ωστόσο φοβάμαι εάν θα έχω προβλήματα με συμβατότητες με φίλους - καθηγητές με Windows. Επιπλέον στα προγράμματα των υπολογιστών τους η Apple χρησιμοποιεί την λογική της πληρωμής για προγράμματα αναγκαία και βασικά για τη δουλειά σου όπως και στο iPhone; Π.χ. Office, Picasa, Google Earth, Nero, Adobe, TeamViewer, DropBox κλπ

 

Να αποκτησεις προσβαση στο app store απο windows pc δυσκολο.Το office κανονικα το πληρωνεις,οπως και στα windows.Ομως μπορεις να το βρεις δωρεαν απο διαφορα sites π.χ. torrents κ.τ.λ.Το google earth , το adobe reader, το dropbox και το teamviewer ειναι δωρεαν οπως στα windows.To nero υπαρχει σε free και σε full εκδοση,οπως ακριβως και στα windows.Γενικα οτι ειναι δωρεαν στα windows ειναι δωρεαν και στα mac,δεν υπαρχει καμια διαφορα.Προβλημα συμβατοτητας μεταξυ του mac office και του windows office δεν υπαρχει,αρκει αυτος που εχει τα windows office να εχει προσφατη εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Να αποκτησεις προσβαση στο app store απο windows pc δυσκολο.Το office κανονικα το πληρωνεις,οπως και στα windows.Ομως μπορεις να το βρεις δωρεαν απο διαφορα sites π.χ. torrents κ.τ.λ.Το google earth , το adobe reader, το dropbox και το teamviewer ειναι δωρεαν οπως στα windows.To nero υπαρχει σε free και σε full εκδοση,οπως ακριβως και στα windows.Γενικα οτι ειναι δωρεαν στα windows ειναι δωρεαν και στα mac,δεν υπαρχει καμια διαφορα.Προβλημα συμβατοτητας μεταξυ του mac office και του windows office δεν υπαρχει,αρκει αυτος που εχει τα windows office να εχει προσφατη εκδοση.

 

Γενικότερα δηλαδή θα μπορώ να πραγματοποιώ τις καθημερινές μου "δραστηριότητες" όπως έχω συνηθίσει στα Windows με τη μόνη διαφορά ενός καθ' όλα διαφορετικού λειτουργικού συστήματος...

 

 

 

Μία ακόμη απορία την οποία θα ήθελα να εκφράσω σε όλον τον κόσμο που διαβάζει το συγκεκριμένο post είναι η εξής: Τα MacBook είναι σχετικά ακριβά προιόντα και ο κόσμος όπως και η δική μου λογική προτάσσει πως η αγορά ενός τέτοιου προιόντος θα πρέπει να συνοδεύεται από ανάλογες απαιτήσεις. Η απορία που πάντοτε είχα είναι εάν η χρήση ενός τέτοιου υπολογιστή είναι αναγκαία μόνο σε επαγγελματικό επίπεδο. Δηλώνω αρχάριος στο συγκεκριμένο λειτουργικό και παρ' όλο που χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση τον ΗΥ μου δεν πραγματοποιώ δύσκολες εργασίες π.χ. προγραμματισμό, designing , servers κ.λπ. Αυτό που ζητάω είναι Surfing, Μουσική, Ταινίες, "Ψιλο"επεξεργασία εικόνας και ήχου και κυρίως μία εμπειρία χωρίς περιορισμούς και προβλήματα. Καλώς ή κακώς έχω την οικονομική δυνατότητα αγοράς αυτού του συστήματος κατά τα άλλα δε θέλω να μετανιώσω την αγορά του και να μην νιώσω πως άσκοπα επιβαρύνω τους γονείς καθώς από φέτος είμαι φοιτητής...

 

Ευχαριστώ

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...