Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποψη μου να πας... Αφου και μετα για το mountain lion πρεπει να αγορασεις το lion.. Βαζεις και μια 8αρα ram και εισαι αρχοντας αφου εχεις το i7..! Ζηλευω γιατι εχω το i5 :p

Το μονο που εκανα ηταν να βαζω dns χειροκινητα.... Δουλευει αψογα μεσα στο δωματιο με το ρουτερ αλλα αν απομακρυνθω στα 8 μετρα ενω εχει σημα δεν εχω δίκτυο...

 

Εγω παντως στο συνιστω ανεπιφυλακτα..εχω το ιδιο macbook pro εχω το lion και τα πηγαινει περιφημα..και με 4gb ram.. Αν και επειδη ασχολουμαι με τη μουσικη θελω να βαλω 8gb ram οχι ομως επειδη ζοριζεται με το lion!

τα αρχεια μου τα χανω η κανει κατι σε μορφη update?

η μηπως υπαρχει επιλογη για clean install?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

με time maschine,η τα αρχεια μου σε καποιον εξωτερικο?

σε περιπτωση που θελω να κανω ενα clean install τα lion ,πως το κανω?

Link to comment
Share on other sites

με time maschine,η τα αρχεια μου σε καποιον εξωτερικο?

σε περιπτωση που θελω να κανω ενα clean install τα lion ,πως το κανω?

Το time machine αρκει... Για clean install δες εδω εχει στα ελληνικα οδηγιες ...

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας C Compiler σαν το Dev C++ και το gcc που να δουλευει σε mac os?To χρειαζομαι για εργασιες για την σχολη μου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά EMERGENCY CALL :P

DIGITAL AUDIO OUT μόνιμα ενεργοποιημένο και δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω. Βάζω ακουστικά τα αναγνωρίζει, βγάζω ακουστικά δεν παίζουν τα ηχεία... Το πρόβλημα προκλήθηκε αφού συνέδεσα τον υπολογιστή με την τηλεόραση για να δω μια ταινία :S. Είχα ξανακάνει την ίδια συνδεσμολογία, και δεν είχα πρόβλημα.

Έκανα reboot τον υπολογιστή, ακούστηκε ήχος από τα ηχεία, αλλά μόλις φτάνω στο login ενεργοποιείται το digital. Στο sound menu δεν έχει καμία άλλη επιλογή παρά μόνο το digital.

Κάποια λύση παρακαλώ!!

 

(υγ δεν είχα ιδέα ότι έχει digital ports ο mac-ης... )

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια συστινετε να παω σε Lion η οχι? (εχω snow leopard και εχω το mcb pro 15αρι early 2011 με i7 & 4gb ram)

 

 

 

 

κι εγω εχω προβλημα με το δικο μου και συγκεκριμενα σε ρουτερ της cyta(που εχω σπιτι) ..εκανες τπτ εσυ?

 

Thomson ειναι το router της Cyta? Κι εγω cyta εχω και μου ειχαν δωσει αυτο το απαισιο Thomson router, το οποιο μου εκανε διαφορα νερα. Πηρα δικο μου router και συγκεκριμενα πηρα αυτο της apple, το οποιο να τονισω πως δεν ειναι modem ειναι σκετο router! Απο τοτε δεν εχω αντιμετωπισει το παραμικρο προβλημα! Ασε που σε περιπτωση που δεν το ξερεις τα thomson εχουν συγκεκριμενα κλειδια για τα οποια κυκλοφορει ακομα και key generator οποτε ειναι ευκολο καποιος να σου βρει το WEP/WPA/WPA2 key σου.

 

τα αρχεια μου τα χανω η κανει κατι σε μορφη update?

η μηπως υπαρχει επιλογη για clean install?

 

Μπορεις να κανεις οτι απο τα 2 θελεις! Εγω εκανα upgrade και οχι clean install και δεν εχασα κανενα αρχειο! καλο ομως θα ηταν οπως σου λενε και οι φιλοι πιο πανω να εχεις ενα backup!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας C Compiler σαν το Dev C++ και το gcc που να δουλευει σε mac os?To χρειαζομαι για εργασιες για την σχολη μου.

 

Καλέ τρελάθηκες; Πως δεν υπάρχει; Κατεβάζεις δωρεάν το XCode και έχεις όλο το περιβάλλον ανάπτυξης εφαρμογών σε osx. Έχει και C compiler... :lol:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας C Compiler σαν το Dev C++ και το gcc που να δουλευει σε mac os?To χρειαζομαι για εργασιες για την σχολη μου.

 

Δες λιγο και εδω εγω χρησιμοποιουσα αυτο για Java αλλα εχει για πολλες γλωσσες

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τρελάθηκες; Πως δεν υπάρχει; Κατεβάζεις δωρεάν το XCode και έχεις όλο το περιβάλλον ανάπτυξης εφαρμογών σε osx. Έχει και C compiler... :lol:

Sorry δεν το ηξερα γιατι ειμαι σχετικα καινουριος στα mac.Kατεβασα το xcode τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Παρήγγειλα και περιμένω μνήμη 8gb να προσθέσω στην 4gb που έχω τώρα γιατί είχα την αίσθηση ότι την χρειάζεται το imac μου με το Lion.. Εσείς έχετε δει βελτίωση με αύξηση μνημης; Δεν κάνω τίποτα βαρύ όπως video rendering απλά μπορεί να έχω πάνω από 10 εφαρμογές και με πολλά tabs ταυτόχρονα στους browser ανοιχτα

 

Sent from my Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Παρήγγειλα και περιμένω μνήμη 8gb να προσθέσω στην 4gb που έχω τώρα γιατί είχα την αίσθηση ότι την χρειάζεται το imac μου με το Lion.. Εσείς έχετε δει βελτίωση με αύξηση μνημης; Δεν κάνω τίποτα βαρύ όπως video rendering απλά μπορεί να έχω πάνω από 10 εφαρμογές και με πολλά tabs ταυτόχρονα στους browser ανοιχτα

 

Sent from my Galaxy Note

 

Ναι δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα... και εγω εγω 8gb εχω στα lion και παει σφαιρα οσες εφαρμογες και να ανοιξω!

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Παρήγγειλα και περιμένω μνήμη 8gb να προσθέσω στην 4gb που έχω τώρα γιατί είχα την αίσθηση ότι την χρειάζεται το imac μου με το Lion.. Εσείς έχετε δει βελτίωση με αύξηση μνημης; Δεν κάνω τίποτα βαρύ όπως video rendering απλά μπορεί να έχω πάνω από 10 εφαρμογές και με πολλά tabs ταυτόχρονα στους browser ανοιχτα

 

Sent from my Galaxy Note

 

Η μνήμη κάνει πολυ μεγάλη διαφορα ειδικά το βήμα απο τα 4 στα 8, σε όλα τα σύστημα τα που δεν έχουν SSD.

 

Στα άλλα όπως τα MacBook Air τα 4 δεν ειναι τόσο πρόβλημα αφού ο δίσκος ειναι γρήγορος σαν τη μνήμη!

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη κάνει πολυ μεγάλη διαφορα ειδικά το βήμα απο τα 4 στα 8, σε όλα τα σύστημα τα που δεν έχουν SSD.

 

Στα άλλα όπως τα MacBook Air τα 4 δεν ειναι τόσο πρόβλημα αφού ο δίσκος ειναι γρήγορος σαν τη μνήμη!

 

Ναι αυτά τα ssd έχουν διαολεμενες ταχύτητες!! Μπορώ να έχω με τον imac κάποιο ssd και να μπουταρει από κει? Απλά πως θα περάσω εκεί το λειτουργικό εφαρμογές κτλ..? Γίνεται κάπως??

 

Sent from my Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά τα ssd έχουν διαολεμενες ταχύτητες!! Μπορώ να έχω με τον imac κάποιο ssd και να μπουταρει από κει? Απλά πως θα περάσω εκεί το λειτουργικό εφαρμογές κτλ..? Γίνεται κάπως??

 

Sent from my Galaxy Note

Ναι μπορεις! Δες

την διαδικασια που κραταει 3 ωρες σε 3 λεπτα...
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις! Δες
την διαδικασια που κραταει 3 ωρες σε 3 λεπτα...

 

Ευχαριστώ πολυ!! Ναι καλα μην κάνω εγώ τέτοιο χειρουργείο στον iMac!! Θα μπορούσα απλά δεν νομίζω να πάρω τέτοιο ρίσκο..το καλο είναι ότι γίνεται οπότε κοποια στιγμή θα το δοκιμάσω..κάτσε να έρθουν και οι μνήμες να δω πως θα τρεχει..πάντως οι ταχύτητες είναι υπερηχητικες με ssd!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις! Δες
την διαδικασια που κραταει 3 ωρες σε 3 λεπτα...

 

Αλλαγη δίσκου στους τελευταίους iMac δεν νομίζω να γίνεται.

 

Σε παλαιότερους ναι. Προσωπικά προτίμησα να καταθεσω επι πλέον 130€ και να το δώσω να μου το κάνει η Systemgraph στον Χολαργο. Όλα πήγαν ρολόι.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη δίσκου στους τελευταίους iMac δεν νομίζω να γίνεται.

 

Σε παλαιότερους ναι. Προσωπικά προτίμησα να καταθεσω επι πλέον 130€ και να το δώσω να μου το κάνει η Systemgraph στον Χολαργο. Όλα πήγαν ρολόι.

 

Οπότε συνολικά πόσο πήγε σκληρος+ εργατικά? Μετά εσύ έκανες τα του software ή ανέλαβαν εκεί να κάνουν το νέο σκληρό να τρέχει σύστημα και εφαρμογές?

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Οπότε συνολικά πόσο πήγε σκληρος+ εργατικά? Μετά εσύ έκανες τα του software ή ανέλαβαν εκεί να κάνουν το νέο σκληρό να τρέχει σύστημα και εφαρμογές?

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

 

Έβαλα έναν high tech WD green 2TB HD (200€) άρα σύνολο 330€ η αλλαγη (άξιζε τον κόπο).

 

Τίποτα άλλο δεν μου κάνανε τι εννοείς; Με το πού ήρθα σπίτι έκανα restore from Timemachine και ήταν όλα όπως τα άφησα.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα έναν high tech WD green 2TB HD (200€) άρα σύνολο 330€ η αλλαγη (άξιζε τον κόπο).

 

Τίποτα άλλο δεν μου κάνανε τι εννοείς; Με το πού ήρθα σπίτι έκανα restore from Timemachine και ήταν όλα όπως τα άφησα.

 

ΟΚ κατάλαβα!! Ευχαριστω! Όχι ρώτησα αν ανέλαβαν να περάσουμε λειτουργικό σύστημα και εφαρμογές στο νέο σκληρό που νόμισα ότι ήταν ssd για να κάνει από εκεί boot το μηχάνημα!

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ κατάλαβα!! Ευχαριστω! Όχι ρώτησα αν ανέλαβαν να περάσουμε λειτουργικό σύστημα και εφαρμογές στο νέο σκληρό που νόμισα ότι ήταν ssd για να κάνει από εκεί boot το μηχάνημα!

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

 

Δεν το χρειαζεσαι... Θα κάνεις Internet recovery και μετα θα βάλεις οποίες εφαρμογές θέλεις απο τις παλιές.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χρειαζεσαι... Θα κάνεις Internet recovery και μετα θα βάλεις οποίες εφαρμογές θέλεις απο τις παλιές.

 

ΟΚ ευχαριστώ πολύ! Ας έρθουν οι μνήμες πρώτα να τις φορέσω πάνω και μετά ο ssd είναι το επόμενο βήμα!!

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χρειαζεσαι... Θα κάνεις Internet recovery και μετα θα βάλεις οποίες εφαρμογές θέλεις απο τις παλιές.

 

Αυτο με το internet recovery δεν το καταλαβα... Πως θα βαλει οποιες εφαρμογεσ θελει απο τις παλιες...?? Κανει backup και τα αποθηκευει online τις εφαρμογες που περναμε?:wacko:

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το internet recovery δεν το καταλαβα... Πως θα βαλει οποιες εφαρμογεσ θελει απο τις παλιες...?? Κανει backup και τα αποθηκευει online τις εφαρμογες που περναμε?:wacko:

 

Με το internet recovery θα περάσεις το λειτουργικο όλα τα υπόλοιπα με το time machine

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...