Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μονο που εχω θεμα ειναι ο FF αργει παρα πολυ να ανοιξει, κλπ

Το ειπα αυτο, μη τυχών το time machine πάρει και "σκουπίδια" από το Leopard μαζι.

Παιζει κατι τετοιο?

 

Ο FF είναι λογισμικό τρίτου, μπορείς να τον στείλεις και με μία εφαρμογή όπως το appcleaner θα σου πετάξει ότι προβληματικό αρχείο υπάρχει και το εγκαθιστάς και πάλι..

 

Όσο για τα σκουπίδια που λες αν υπάρχουν θα στα πάρει σίγουρα, αλλά γιαυτό σου είπα στην αρχή αν πιστεύεις ότι είναι ok το μηχάνημα που δουλεύεις κάντο..

 

Τώρα αν δεν είσαι σίγουρος, η θέλεις εξαρχής καθαρή εγκατάσταση τότε πάρτα από την αρχή...:)

Edited by avid

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ο FF είναι λογισμικό τρίτου, μπορείς να τον στείλεις και με μία εφαρμογή όπως το appcleaner θα σου πετάξει ότι προβληματικό αρχείο υπάρχει και το εγκαθιστάς και πάλι..

 

Όσο για τα σκουπίδια που λες αν υπάρχουν θα στα πάρει σίγουρα, αλλά γιαυτό σου είπα στην αρχή αν πιστεύεις ότι είναι ok το μηχάνημα που δουλεύεις κάντο..

 

Τώρα αν δεν είσαι σίγουρος, η θέλεις εξαρχής καθαρή εγκατάσταση τότε πάρτα από την αρχή...:)

 

θενξ! μαλλον παω να τα περασω ολα απο τη αρχη! its fun anyway!!!

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε που είχα το πρόβλημα με το σπασμένο dvd του Snow Leopard και ζήτησα αντικατάσταση μέσα στις γιορτές;

Σήμερα το παρέλαβα (Ελλάδα) , σε φάκελο με "φουσκάλες" σφραγισμένο κι άθικτο (όχι όπως την άλλη φορά!!) .. και μόλις γυρίσω UK, κατευθείαν installation!!

Επιτέλους!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! Μπράβο τους που στο έκαναν πάντως! :)

 

Προσοχή τώρα!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! Μπράβο τους που στο έκαναν πάντως! :)

 

Προσοχή τώρα!!:happy:

 

Ναι, εντάξει .. έμεινα άναυδη με την άμεση εξυπηρέτηση .. ενώ μου είχε έρθει αυτόματο μήνυμα ότι θα με εξυπηρετήσουν σε κάμποσες εργάσιμες .. στις 3 ώρες μου έχουν απαντήσει ότι θα το στείλουν ξανά στη διεύθυνσή μου ..

και μέσα σε λιγότερο από 20 μέρες ήρθε σπίτι ..

 

Ένα άγχος το'χω τώρα .. μην πάθει πάλι καμιά ζημιά κατά τη μεταφορά, αλλά θα το βάλω στη θήκη του netbook, πιστεύω θα είναι ασφαλές ..! Τώρα ανυπομονώ να τα περάσω .. παίζει να' μαι και η μοναδική που'χω μείνει στα 10.5 ακόμα!!! :lol::lol:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις και ένα κλωνο το dvd για να μην ακούμε κλάματα από την Γηραιά Αλβιώνα;;;;;;;;
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ποία η γνωμη σας για το Garbage Band ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Garage band εννοείς;;; Αν ναι, είναι ένα τίμιο δωρεάν πρόγραμμα για να κάνεις ένα μικρό στούντιο ηχογράφησης σπίτι σου. Πολύ καλό για να αρχίσεις.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά! Συγχρόνισα μια χαρά gmail και hotmail αλλά το yahoo δεν μου συγχρονίζει όλα τα μέηλ μου. Έχει βάλει κάτω απο τα μισά στο mail.app και μετα απο 3 επανασυγχρονισμούς πάλι τα ίδια. Έκανα και το κόλπο με το switch απο Europe mail σε Asia αλλά και πάλι τίποτα...Έχει κάποιος καμιά ιδέα?

 

Έχω incoming mail server : pop.mail.yahoo.com

 

outgoing : smtp.mail.yahoo.com

 

ssl ανοιχτό

 

στο advanced βλέπω 995 στο port

 

Αυτά! Τι λάθος γίνεται??

 

Υ.Γ: Δεν έχω plus λογαριασμό και δεν ξέρω αν τελικά απαιτείται..

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω...

 

Στον safari δεν πρέπει να ανοίγει με την σελίδα που τον εκλεισα;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Garage band εννοείς;;; Αν ναι, είναι ένα τίμιο δωρεάν πρόγραμμα για να κάνεις ένα μικρό στούντιο ηχογράφησης σπίτι σου. Πολύ καλό για να αρχίσεις.

Ναι το garage απλα μου ηρθε το συγκροτημα στο νου οταν το εγραφα ..

 

Αυριο ,αν εχει κατεβει, περναω το snow στο netbook και θα το ψαξω λιγο το προγραμμα...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά! Συγχρόνισα μια χαρά gmail και hotmail αλλά το yahoo δεν μου συγχρονίζει όλα τα μέηλ μου. Έχει βάλει κάτω απο τα μισά στο mail.app και μετα απο 3 επανασυγχρονισμούς πάλι τα ίδια. Έκανα και το κόλπο με το switch απο Europe mail σε Asia αλλά και πάλι τίποτα...Έχει κάποιος καμιά ιδέα?

Έχω incoming mail server : pop.mail.yahoo.com

outgoing : smtp.mail.yahoo.com

ssl ανοιχτό

στο advanced βλέπω 995 στο port

Αυτά! Τι λάθος γίνεται??

Υ.Γ: Δεν έχω plus λογαριασμό και δεν ξέρω αν τελικά απαιτείται..

 

Μία λύση, αυτή που χρησιμοποιώ εγώ είναι να κάνω forward τα mail του yahoo και του msn στο gmail. Οπότε συγχρονίζω μόνο το gmail και τέλος. Βάλε και ένα label για το καθένα να τα βλέπεις ξεχωριστά.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Μία λύση, αυτή που χρησιμοποιώ εγώ είναι να κάνω forward τα mail του yahoo και του msn στο gmail. Οπότε συγχρονίζω μόνο το gmail και τέλος. Βάλε και ένα label για το καθένα να τα βλέπεις ξεχωριστά.

 

Αυτό έκανα κ εγώ μόλις και τώρα...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά! Συγχρόνισα μια χαρά gmail και hotmail αλλά το yahoo δεν μου συγχρονίζει όλα τα μέηλ μου. Έχει βάλει κάτω απο τα μισά στο mail.app και μετα απο 3 επανασυγχρονισμούς πάλι τα ίδια. Έκανα και το κόλπο με το switch απο Europe mail σε Asia αλλά και πάλι τίποτα...Έχει κάποιος καμιά ιδέα?

 

Έχω incoming mail server : pop.mail.yahoo.com

 

outgoing : smtp.mail.yahoo.com

 

ssl ανοιχτό

 

στο advanced βλέπω 995 στο port

 

Αυτά! Τι λάθος γίνεται??

 

Υ.Γ: Δεν έχω plus λογαριασμό και δεν ξέρω αν τελικά απαιτείται..

 

Για δώσε λίγο περισσότερο info για το κόλπο με το switch απο Europe mail σε Asia ... Δοκίμασα κι εγώ διάφορα πράγματα αλλά δεν κατάφερα να κατεβάσω Yahoo Mail στο Mail.app ... η πλάκα είναι ότι στο iPhone δουλεύει κανονικότατα ...

Πώς θα μπορούσε να δουλέψει χωρίς να έχεις Plus ???

 

Μία λύση, αυτή που χρησιμοποιώ εγώ είναι να κάνω forward τα mail του yahoo και του msn στο gmail. Οπότε συγχρονίζω μόνο το gmail και τέλος. Βάλε και ένα label για το καθένα να τα βλέπεις ξεχωριστά.

 

Μαααα υποτίθεται ότι χωρίς Plus ούτε Forward μπορείς να κάνεις !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,να κανω μια ερωτηση ,ειμαι κατοχος ενως macbook και γενικοτερα υπερβολικα ευχαριστημενος, γνωριζετε καποιο καλο λογιστικο η και management προγραμμα για mac για small business μεχρι 30 ατομα προσωπικο.καποιο που να εχετε ακουσει καλα πραγματα?η να το εχετε δοκιμασει?
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια...

έστησα τον νεο μου mac χθες και κατι παιζει στον terminal που δεν μπορω να λυσω

 

μου γράφει unknown-00-23-df-fe-15-7e:ΧΧΧ$

δεν με αφηνει να κανω cd σε directory. Μου γραφει παλι unknown-00-23-df-fe-15-7e:Programs ΧΧΧ$

 

βοηθειαααααα:X:X

 

 

 

το βρηκα πριν απο 1 λεπτο. πωπωπω... τρελαθηκα!

Το απογευμα ειχα αλλαξει κωδικο στο user μου και δεν ειχα κανει fix permissions και reboot οποτε ολα καλα υωρα!

Ευχαριστω!

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Μαααα υποτίθεται ότι χωρίς Plus ούτε Forward μπορείς να κάνεις !

 

Eγώ έχω yahoo.gr όχι com. Στο gr παίζει κανονικά.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ερώτηση:

 

Πώς μπορώ να φτιάξω τραβήξω τον ήχο σε ένα mp3 από ένα mkv 720p video;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω yahoo.gr όχι com. Στο gr παίζει κανονικά.

 

Ναι. Στο .gr παίζει "ακόμα" free το Pop & Forwarding ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Πήρα απο αντικατάσταση (σας είχα πει που είχε χαλάσει ο WD που είχα) ένα καινούργιο WD MyPassport 320 GB (ένα πολύ μικρούλη και γλυκούλη), ο οποίος μέσα έχει (σύμφωνα με το manual) υποστήριξη backup και για Mac OS X .. το συνέδεσα πάνω .. αλλά.. το vcd που τρέχει, μου βγάζει διάφορα μηνύματα του τύπου ο δίσκος είναι κλειδωμένος, σε μη συμβατό format, κτλ. Έχει κι ένα άλλο feature turbo κάπως λέγεται (δεν τα έχω πρόχειρα τώρα να σας τα πω ακριβώς) που το εγκαθιστάς και αυτό κάνει backup,κτλ..

Συνήθως κάνω format ότι εξωτερικό έχω αγοράσει .. και περνάω μέσα τα αρχεία μου και σε ένα άλλο partition έχω το backup (από time machine) .. κι όλα ρολόι .. εσείς τι προτείνετε;

Να το κρατήσω ως έχει; να εγκαταστήσω το turbo κάτι .. και να τρέχει από κει .. ; κι αν δεν ξεκλειδώνει τελικά όπως λέει; Αν τελικά αποφασίσω να το κάνω format, με απλό copy paste, θα μπορέσω να κρατήσω ένα backup κάπου - και θα τρέχουν κανονικά; - τα αρχείου του vcd (αν τυχόν ποτέ στο μέλλον μου χρειαστούν;; λέμε τώρα!)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ έναν WD MyPassport. Και τον έβαλα πάνω, του λέω κάνε το Time Machine BackUp Disk και το έκανε format...

 

Αφού έχεις το Time Machine για AutoBackUp.. Γιατί να έχεις και αυτό;;;

Και για το Turbo και αυτά.. Δεν ξέρω.

 

Εμένα δεν με ενδιέφερε τι είχε μέσα. Έφαγε φορματάκι αμέσως. Και έλεγε κάτι για Antivirus της Μακάφι, κάτι για αυτόματα backup και για Windows7 Compatible.. Γύρω στα 100ΜΒ πράγματα είχε μέσα... Αλλά έφαγαν πόδι! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ έναν WD MyPassport. Και τον έβαλα πάνω, του λέω κάνε το Time Machine BackUp Disk και το έκανε format...

 

Αφού έχεις το Time Machine για AutoBackUp.. Γιατί να έχεις και αυτό;;;

Και για το Turbo και αυτά.. Δεν ξέρω.

 

Εμένα δεν με ενδιέφερε τι είχε μέσα. Έφαγε φορματάκι αμέσως. Και έλεγε κάτι για Antivirus της Μακάφι, κάτι για αυτόματα backup και για Windows7 Compatible.. Γύρω στα 100ΜΒ πράγματα είχε μέσα... Αλλά έφαγαν πόδι! :happy:

 

Ναι, ε;; εμένα δεν είχε τίποτα τέτοιο από αυτά που αναφέρεις..!! χαχα .. το vcd λέγεται WD SmartWare .. αλλά αφού δεν τρέχει .. τι να το κάνω .. ;

Μάλλον και τα δικά μου πόδι θα φάνε .. ..

 

Ερώτηση :

όλα τα αρχεία μου (μουσική, ταινίες, έγγραφα) τα έχω σε έναν άλλο εξωτερικό (τον είχα πάρει γιατί είχε χαλάσει ο WD και κάπου έπρεπε να μπουν για να μην χαθούν) .. Αυτή τη στιγμή Backup δεν υπάρχει .. (ήταν στον ελλατωματικό WD) ..

Τι προτείνεις; .. να κάνω 2πλο partition τον WD, ένα για backup ένα για αρχεία (αυτά που θα είναι στο άλλο partition και ότι έχει ο Mac) ; ή όλα σε ένα;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ε;; εμένα δεν είχε τίποτα τέτοιο από αυτά που αναφέρεις..!! χαχα .. το vcd λέγεται WD SmartWare .. αλλά αφού δεν τρέχει .. τι να το κάνω .. ;

Μάλλον και τα δικά μου πόδι θα φάνε .. ..

 

Ερώτηση :

όλα τα αρχεία μου (μουσική, ταινίες, έγγραφα) τα έχω σε έναν άλλο εξωτερικό (τον είχα πάρει γιατί είχε χαλάσει ο WD και κάπου έπρεπε να μπουν για να μην χαθούν) .. Αυτή τη στιγμή Backup δεν υπάρχει .. (ήταν στον ελλατωματικό WD) ..

Τι προτείνεις; .. να κάνω 2πλο partition τον WD, ένα για backup ένα για αρχεία (αυτά που θα είναι στο άλλο partition και ότι έχει ο Mac) ; ή όλα σε ένα;

 

Θα σου πω τι έκανε ένας φίλος μου που έχει και αυτός WD MyPassport και MacBook Pro, κάτι που θα κάνω και εγώ:

Ο σκληρός μένει ως έχει. Ένα partition 500GB, ολόκληρος δηλαδή ο σκληρός. Το TimeMachine έναν φάκελο φτιάχνει εκεί μέσα.

Φωτογραφίες και διάφορα αρχεία που θέλω θα πάω και θα τα βάλω σε έναν δεύτερο φάκελο μέσα στον σκληρό, έτσι χύμα. Χωρίς ιστορίες και τέτοια.

Και από όσο μου έχει πει, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Εφόσον δεν πειράζεις τον φάκελο του Time Machine, γιατί να έχεις πρόβλημα;);

Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι....:O

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι έκανε ένας φίλος μου που έχει και αυτός WD MyPassport και MacBook Pro, κάτι που θα κάνω και εγώ:

Ο σκληρός μένει ως έχει. Ένα partition 500GB, ολόκληρος δηλαδή ο σκληρός. Το TimeMachine έναν φάκελο φτιάχνει εκεί μέσα.

Φωτογραφίες και διάφορα αρχεία που θέλω θα πάω και θα τα βάλω σε έναν δεύτερο φάκελο μέσα στον σκληρό, έτσι χύμα. Χωρίς ιστορίες και τέτοια.

Και από όσο μου έχει πει, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Εφόσον δεν πειράζεις τον φάκελο του Time Machine, γιατί να έχεις πρόβλημα;);

Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι....:O

 

λογικό .. έτσι το είχα παλιά κι εγώ .. όμως .. μάλλον είχα κάνει εγώ τη βλακεία και κρατούσε backup μόνο το σκληρό του mac .. όχι backup και του εξωτερικού .. κι έτσι έχασα τα πιο σημαντικά μου έγγραφα ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...