Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην αλλαγη απο windows σε mac ειχα δουλεψει utorrent αλλα και vuse. To vuse ανωτερο αλλα μετα ανακαλυψα και εγω το transmition και εκει τελειωσαν ολες οι αναζητησεις μου για torent client.

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους!

Κι εγώ νέος σε mac κι έχω δυο ερωτήσεις...

 

1) Είναι καλύτερα να το δουλεύω με το ρεύμα ή να το αφήνω να τελειώνει την μπαταρία και να το φορτίζω μετά?

 

2) Έβαλα επάνω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο (western digital) για να περάσω κάποια αρχεία, τα πέρασε κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα, αλλά όταν πήγα να τα διαγράψω από τον σκληρό δε με άφηνε...πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση για να μπορώ να διαγράφω αρχεία του εξωτερικού όταν είναι συνδεδεμένος στο macbook? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Κι εγώ νέος σε mac κι έχω δυο ερωτήσεις...

 

1) Είναι καλύτερα να το δουλεύω με το ρεύμα ή να το αφήνω να τελειώνει την μπαταρία και να το φορτίζω μετά?

 

2) Έβαλα επάνω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο (western digital) για να περάσω κάποια αρχεία, τα πέρασε κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα, αλλά όταν πήγα να τα διαγράψω από τον σκληρό δε με άφηνε...πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση για να μπορώ να διαγράφω αρχεία του εξωτερικού όταν είναι συνδεδεμένος στο macbook? :wacko:

 

οχι ειναι καλυτερα να τον εχεις πανω στο ρευμα συνεχεια και μια στο ˊτοσοˊ να τον αφηνεις να αδειαζει η μπαταρια.. Τωρα το οτι δεν μπορουσες να διαγραψεις κατι απο τον σκληρο μαλλον φταει το οτι ειναι μορφοποιημενος σε windows(ntfs) οποτε αφου πλεον θα δουλευεις σε μακ κανε ενα φορματ στον σκληρο σου (μετα απο το απαραιτητο backup του) σε μορφη που αναγνωριζει ο μακ...

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι καλυτερα να τον εχεις πανω στο ρευμα συνεχεια και μια στο ˊτοσοˊ να τον αφηνεις να αδειαζει η μπαταρια.. Τωρα το οτι δεν μπορουσες να διαγραψεις κατι απο τον σκληρο μαλλον φταει το οτι ειναι μορφοποιημενος σε windows(ntfs) οποτε αφου πλεον θα δουλευεις σε μακ κανε ενα φορματ στον σκληρο σου (μετα απο το απαραιτητο backup του) σε μορφη που αναγνωριζει ο μακ...

 

Αυτό ήθελα να αποφύγω...το υπέθεσα οτι φταίει το ntfs format...απλά είναι 1tb ο σκληρός κι έχω μέσα γύρω στα 850gb αρχεία κι έλεγα μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση εκτός απο format!

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να αποφύγω...το υπέθεσα οτι φταίει το ntfs format...απλά είναι 1tb ο σκληρός κι έχω μέσα γύρω στα 850gb αρχεία κι έλεγα μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση εκτός απο format!

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! :)

 

 

PARAGON NTFS και εισαι μια χαρα!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.. Θα τα κοιτάξω ένα ένα.. Για το utorrent πάντως επειδή ασχολήθηκα λίγο με torrents βρήκα ότι δεν είναι καθόλου καλό στα mac... καμία σχέση με τα windows (και από προσωπική χρήση και από reviews κτλ.. ) συνέχεια κόλλαγε.. μου βγαζε error όταν πάταγα για update και άλλα πολλά.. Το καλύτερο για torrent για mac και μόνο πιστεύω είναι το transmission.

 

Εγω χρησιμοποιω utorrent 5 χρονια σε ολα τα mac μου και δεν ειχα προβλημα παντως. Τωρα τι φταιει δεν μπορω να ξερω!

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Κι εγώ νέος σε mac κι έχω δυο ερωτήσεις...

 

1) Είναι καλύτερα να το δουλεύω με το ρεύμα ή να το αφήνω να τελειώνει την μπαταρία και να το φορτίζω μετά?

 

2) Έβαλα επάνω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο (western digital) για να περάσω κάποια αρχεία, τα πέρασε κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα, αλλά όταν πήγα να τα διαγράψω από τον σκληρό δε με άφηνε...πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση για να μπορώ να διαγράφω αρχεία του εξωτερικού όταν είναι συνδεδεμένος στο macbook? :wacko:

 

 

Υπάρχει ένα προγραμματάκι στο app store που σου λέει πότε να κάνεις calibration και είναι πολύ καλό για να μην ξεχνιέσαι και να το έχεις συνέχεια στο μυαλό σου.. Τα αφήνεις όλα στο πρόγραμμα..

http://itunes.apple.com/gr/app/watts/id422559334?mt=12

Link to comment
Share on other sites

PARAGON NTFS και εισαι μια χαρα!!!

 

Υπάρχει ένα προγραμματάκι στο app store που σου λέει πότε να κάνεις calibration και είναι πολύ καλό για να μην ξεχνιέσαι και να το έχεις συνέχεια στο μυαλό σου.. Τα αφήνεις όλα στο πρόγραμμα..

http://itunes.apple.com/gr/app/watts/id422559334?mt=12

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι σχετικα νεος χρηστης ενος macbook pro mid 2010 intel core duo 2.4 4g ram

 

ηθελα να σας ρωτησω για καποια πραγματα που θελω να βρω αλλα και που με ενοχλουν σε σχεση τουλαχιστον με τα windows που ειχα μαθει τοσα χρονια.

το λειτουργικο το εχω ερωτευθει αλλα θα ηθελα καποια μικρα καθημερινα πραγματα που με ενοχλουν οσο ειναι δυνατον να τα εξαλειψω…

 

αυτα ειναι τα εξης:

 

1)τι γινεται με την επιλογη cut-paste σε φακελους φωτο- αρχεια βιντεο κτλ?

 

2)οταν κανω ενα copy-paste οι φακελοι που αντιγραφονται σε νεο φακελο δεν τοποθετουνται με μια σειρα αλλα καπως ..χυμα.και ισως χρειαστει να τους φτιαξω λιγο εγω μετακινωντας τους μεσα στον νεο φακλεο…μπορει να διορθωθει αυτο και να μπαινουν τακτοποιημενοι;και μιλαω οταν ειναι με το μεγαλο εικονιδιο και οχι σαν ..λιστα αφου εκει ειναι τακτοποιημενοι οκ..

 

3)ειμαι στο ιντερνετ σε μια σελιδα και βλεπω ενα μεγαλο κειμενο…εκει εχω αργο σκρολ σε σελιδες που θελω να μαρκαρω μια μεγαλη περιοχη ενος εγγραφου πχ 3 σελιδων και να την κανω paste σε ενα εγγραφο word.τοσο αργα κατεβαινει σε ολα τα mac?(προσοχη δεν μιλαω για το scroll με τα ..δυο δαχτυλα που κατεβαινει σφαιρα..αλλα να πιασω με το ποντικι την περιοχη και να το συρω προς τα κατω στην οθονη για να μαρκαρω ενα κειμενο)

 

4)οταν ανοιγεις πολλα παραθυρα ανοιγουν σε τυχαιο μεγεθος..υπαρχει προγραμμα για να ανοιγουν ολα σε κανονικο μεγεθος και να μη χρειαζεται να τα κανω καθε φορα resize?

 

5)υπαρχει καποιος mp3 player που να μπορει να παιζει τα κομματια σαν τα windows?δηλαδη να εχεις τα κομματια σε ενα φακελο,να τα μαρκαρεις ολα και να ανοιγουν με το προγραμμα.χωρις να πρεπει να ανοιξεις itunes.

 

6)πολλους φακελους οταν τους μαρκαρεις ολους μαζι δεν λεει την συνολικη χωρητικοτητα τους αλλα τους βγαζει ενα ενα σε ξεχωριστα αρχεια και πρεπει εσυ να κανεις την προσθεση για να δεις το συνολο.οντως καλα ειδα ή κανω κατι λαθος;

 

7)windows movie maker alternative?στο imovie εκνευριζομαι γιατι οταν θελω να κανω ενα βιντεακι με φωτογραφιες και μουσικη σαν soundtrack,οταν εισαγω πχ καμια 50αρια φωτος,μου μπαινουν πολλες ζουμαρισμενες και πρεπει να ξεκλικαρω μια επιλογη απο καθε φωτο για να φανει στο βιντεο που ετοιμαζω σε κανονικο μεγεθος…αν εχουν μπει 20 ζουμαρισμενες πρεπει να το κανω και στις 20 μια προς μια…

 

8)εχω 10 αρχεια βιντεο avi σε ενα φακελο…οταν θελω να ανοιξω το ενα αρχειο απο τα avi μου το ανοιγει με το quicktime.

εγω ομως προτιμω το vlc και αρα παω στην επιλογη open with-->other-->vlc-->και τικαρω το τετραγωνο always open with vlc.

αυτο που γινεται ειναι να ανοιγει μονο αυτο το αρχειο avi παρολο που βαζω επιλογη να ανοιγουν ολα τα avi με το vlc σαν default.

και ετσι πρεπει να το κανω για καθε αρχειο βιντεο ξεχωριστα…εχω καταλαβει λαθος ή ετσι ειναι;

 

 

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και ελπιζω να μη σας μπερδεψα πολυ ετσι οπως τα γραφω…ειναι και τετοια τα προβληματα που δεν βοηθαει ο γραπτος λογος..

 

για το 2 οκ βρηκα το ctrl+cmd+5...

 

αλλα ειχα και μια απαντηση σε αλλο φορουμ που μου εγραψε:

 

1. Cmd + C για να πάρει το clipboard το αρχείο και έπειτα, Cmd + Option + V για να γίνει move (το cut των Windows). Αυτό σε Lion. Σε προηγούμενες εκδόσεις δεν υπάρχει cut.

 

2. Αν το θυμάμαι σωστά, από τις επιλογές του Finder τσεκάρεις το Snap to Grid.

 

3. Όσο πιο κάτω το πας, ακόμα και εκτός παραθύρου, τόσο πιο γρήγορα πάει.

 

4. Τι εννοείς τυχαίο μέγεθος και τι "κανονικό"; Δεν το κατάλαβα αυτό.

 

5. Δοκίμασε το Vox και το Cog. Επιλέγεις όλα τα αρχεία που θες και τα "πετάς" με drag n' drop πάνω στον player ή το εικονίδιό του στο Dock.

 

6. Option + Command + I ή δεξί κλικ κρατώντας πατημένο το Option και Show Inspector.

 

7. Πρέπει να απενεργοποιήσεις το Ken Burns effect. File -> Project Properties και στην επιλογή για την εισαγωγή των image stills, επιλέγεις Fit. Αυτό το κάνεις πριν εισάγεις τις φωτογραφίες και τις παίρνει όλες έτσι μετά.

 

8. Αυτό που κάνεις αφορά μόνο στο συγκεκριμένο αρχείο. Αν θες για όλα, επίλεξε ένα οποιοδήποτε .avi, δεξί κλικ Get Info και στη σειρά που λέει Open With, διαλέγεις την εφαρμογή που θέλεις και τσεκάρεις το κουτάκι που λέει Change All.

 

;-)

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαίρεται! κάτι σχετικά με τη μπαταρία θέλω να ρωτήσω. Απ'ότι είδα δυο-τρία ποστ πιο πάνω λέει ο φίλος καλό είναι να είναι πάνω στο ρεύμα πάντα... Εγώ σχεδόν πάντα πάνω στην πρίζα τον έχω.. Έχει φτάσει η υγεία της μπαταρίας στο 68% και μου λέει ότι χρειάζεται σέρβις.

 

1) Αν ξέρει κάποιος τι σέρβις είναι αυτό. (εκτός από την αντικατάσταση)

 

2) Υπάρχει περίπτωση η προσωρινή διακοπή της τροφοδοσίας για αλλαγή χώρου να έχει επηρεάσει τη μπαταρία? (Εννοώ με τον υπολογιστή σε λειτουργία)

 

3) Μπορεί να φταίει ο φορτιστής? (να μη γίνεται καλή φόρτιση δηλαδή)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

1) αλλαγη μπαταριας

 

2)οχι

 

3)οχι

 

ειναι ΛΑΘΟΣ πολυ μεγαλο να ειναι το λαπτοπ συνεχεια στην πριζα , ειτε ειναι mac ειτε pc ειτε οτιδηποτε αλλο ,μαλλιασε η γλωσσα μας να το λεμε .

το τι λεει ο καθενας ας το κρατησει για παρτυ του , αυτο που θα πω οπως το λενε και οι επιστημονες ειναι οτι ΟΣΟ η μπαταρια ειναι τυπου λιθιου , πρεπει μολις γεμιζει στο 100% να την αδειαζεις και το αντιστροφο ,ρε δεν πα να ειναι οτι ειναι αυτο ισχυει , τωρα μελλοντικα εαν βγουν μπαταριες τυπου αλλου εκει δεν ξερουμε ακομα τι θα ισχυει.

 

Ναι αλλα η φορτιση σταματαει οταν φτασει περιπου στο 98-99% και απο εκει και μετα δεν περναει ρευμα στην μπαταρια.. Για αυτο και κολαει σε αυτα τα ποσοστα και οχι στο 100%!

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Θελει καλιμπραρισμα η μπαταρια σου γιαυτο σταματαει στο 97-98% .

 

Δεν νομιζω οτι ειναι αυτο!! Πολλες συσκευες οπως ο vaio που εχω το nexus s αλλα και το macbook pro μου εχουν αυτην την ρυθμιση για να εξασφαλιζουν την καλυτερη υγεια της μπαταριας... Το ιδιο ακριβως μου ειπε και το επισημο σερβις οταν τους ειχα καλεσει για κατι αλλο και απλα τους ρωτησα.

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι αυτο!! Πολλες συσκευες οπως ο vaio που εχω το nexus s αλλα και το macbook pro μου εχουν αυτην την ρυθμιση για να εξασφαλιζουν την καλυτερη υγεια της μπαταριας... Το ιδιο ακριβως μου ειπε και το επισημο σερβις οταν τους ειχα καλεσει για κατι αλλο και απλα τους ρωτησα.

 

Επίσημο service Sony ή Samsung ;;;

Δεν νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο για Apple, οπότε θεωρώ απίθανο να σου είπαν κάτι τέτοιο σε επίσημο servive για MacBook Pro...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Επειδη δεν μπορω να αποδειξω την τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με την apple και επειδη διαβασα καποιες απαντησεις του στιλ απιθανο να σου ειπαν κατι τετοιο απο την apple, θελει καλιμπραρισμα η οτι ειναι bug το θεμα με το 99% (λες και δεν βγαινουν update ωστε να "διορθωσουν το προβλημα" διαβαστε τι γραφει η apple στην ιστοσελιδα της!

 

Παραθεση:

Symptoms

Some Apple portable computers (PowerBook G4, iBook, MacBook Pro, MacBook, and MacBook Air) may not show the battery as 100 percent charged in Mac OS X, even when the power adapter is connected.

 

The battery may appear to stop charging between 93 percent and 99 percent. Note: PowerPC-based computers may stop charging between 95 and 99 percent; Intel-based computers may stop charging between 93 and 99 percent.

 

 

Resolution

This is normal. The batteries used in these computers are designed to avoid short discharge/charge cycles in order to prolong the overall life of the battery.

 

When setting the Mac OS X battery status menu bar icon to display charge state by percentage, you may notice that the reported charge stays between 93 or 95 percent and 99 percent.

 

To allow the adapter to recharge the battery to 100%, simply allow the charge to drop below 93%. The adapter will automatically recharge the battery to 100%.

 

APPLE

 

Eυχαριστω!

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Some Apple portable computers (PowerBook G4, iBook, MacBook Pro, MacBook, and MacBook Air) may not show the battery as 100 percent charged in Mac OS X, even when the power adapter is connected.

 

 

APPLE

 

Eυχαριστω!

 

Σίγουρα δεν μπορούμε να έχουμε γνώσεις για όλα τα προιόντα της APPLE...

Εγώ έγραψα σαν χρήστης MacBook Air πρώτης γενιάς που δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα...

 

Αν τυχαίνει σε μερικά μοντέλα η επικοινωνία με το service πιστεύω θα σε κάλυψε οπότε δεν χρειάζεται παραπάω διευκρίνιση.

Είμαι αρκετά ικανοποιημένος (προσωπικά) από το service τους!

Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω....!!! mac book pro επιτελους...! εχω χαζεψει με την ταχυτητα αλλα παιδια πολλες μα πολλες αποροιες..! ελπιζω να υπαρχουν προθυμα ατομα να με βοηθησουν...!

Ας αρχισω με τα βασικα περι μπαταριας... ξερω τα ειπατε κ πιο πριν αλλα μπερδευτικα...! τι ειναι πιο καλο τελικα να το εχω στο ρευμα συνεχεια η να την αφηνω να τελειωνει...???

Και τωρα στα βασικα προγραμματα... θελω σιγουρα κατι για τορρεντ( ναι πριν λιγες σελιδες ειπατε κανα δυο αλλα ξανα ρωταω! )

τα κατεβαζω απο το store οτι θελω..? και θελει και να βαλω και μια visa εε? ακομα και για τα free?

επισης θελω κατι για msn..

ελληνικα ακομα δεν εχουμε εε??? με χαλαει πολυ αυτο....

σορρυ αν σας ζαλισα αλλα θα ακομα πολλες αποροιες!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο σωστός τρόπος να κάνω Mount ένα δικτυακό δίσκο (Share από το NAS μου) κατά το Boot του Mac ??????

 

Μέχρι αυτή τη στιγμή το δουλεύω χειροκίνητα ή μέσω Scripts στα Login Items αλλά θέλω να γίνεται mount από το boot ...

 

Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος τρόπος ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω editor - compiler γλώσσας C για Mac

Κάτι αντίστοιχο με DEV-C++ για απλά προγράμματα για να κάνω κάποιες εργασίες...

Δοκίμασα XCode αλλά είναι μεγάλο σε όγκο και αρκετά πολύπλοκο για αυτά που θέλω να κάνω εγώ...

Δεν με νοιάζει να είναι δωρεάν.

 

PS: Δεν θέλω να περάσω και XP για ένα μόνο πρόγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο σωστός τρόπος να κάνω Mount ένα δικτυακό δίσκο (Share από το NAS μου) κατά το Boot του Mac ??????

 

Μέχρι αυτή τη στιγμή το δουλεύω χειροκίνητα ή μέσω Scripts στα Login Items αλλά θέλω να γίνεται mount από το boot ...

 

Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος τρόπος ...

 

Δοκίμασα μια νέα προσέγγιση ... με nfs ! Ενεργοποίησα το nfs στο NAS μου και προσπάθισα να κάνω mount τα shares από το NFS Mount του Disk Utility, αλλά στο Console διαβάζω "Permission Denied" ... Γιατί ??????? Καμιά ιδέα γι' αυτό ?

 

Αν τα κάνω από εκεί και μάλιστα RW για όλους τους χρήστες μου (τι permissions/owner/group θα πρέπει να έχουν και ΠΩΣ θα γίνει αυτό ?) είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλω ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάποια προβλήματα στο συγχρονισμό των επαφών μου από υπολογιστή σε κινητό και ανάποδα. Στην προσπάθειά μου να βρω τι έφταιγε έσβησα το iSync και δεν μπορώ να βρω από που να το κατεβάσω πάλι. Κάποια βοήθεια παρακαλώ? Ευχαριστώ!

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ!

 

Reinstalling iSync

 

If you have deleted iSync or your copy has become corrupted, you may need to re-install it.

You have three options for doing this:

 

1) Restore iSync from your Time Machine backup (or any other backup you've made).

 

2) Copy a fresh, unmodified version of iSync from another Mac running the same version of Mac OS X.

 

3) Re-install iSync from the original Mac OS X Installation Disks by following the instructions below:

 

Download Pacifist (a program that allows installing parts of Mac OS X)

Insert your original Mac OS X Installation Disk.

Open Pacifist and click 'Open Apple Install Discs'.

Wait while it loads the packages.

In the window that appears, type 'iSync' into the Find dialog at the top and press return.

Click once on the 'iSync.app' it finds, then click 'Install' at the top of the window.

Follow the instructions to install it.

Then you must download and install the latest Mac OS X Combo Updater for your Mac from Apple (even if its already installed), to update iSync from the newly installed version to the very latest version.

Link to comment
Share on other sites

Thanks!!! Το εγκατέστησα με τον τρόπο 3. Πρόσθεσα και το plugin για το nokia Ε72 που έχω, αλλά χωρίς λόγo δε μου βρίσκει τη συσκευή... :s Τι φταίει?

Μέχρι και hard reset στο κινητό έκανα... Και πλέον έχασα όλες τις επαφές και από τη συσκευή μου... Πίκρα! :/

 

Edit:

Μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

"Friday, December 2, 2011 8:38 PM

[Κωνσταντίνος] Connection to the phone failed.

Please make sure that your phone is turned on. If this error occurs again, please restart your phone.

Device “Κωνσταντίνος” synchronization failed."

 

Όταν κάνω αναζήτηση για να μου προσθέσει νέα συσκευή είναι το εξής:

"1 device found

Nokia E52

iSync cannot connect to this device."

(Φυσικά το Ε52 είναι λάθος)

 

Final edit:

Κατάφερα επιτέλους να σβήσω τη συσκευή και να την εγκαταστήσω πάλι....

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες εβαλα στο mac windows 7... και τωρα θελω να σβησω το partition που δημιουργήθηκε... Πως το κανω????

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Spotlight -> Disk Utility -> βρίσκεις το partition και το κάνεις erase και format όπως θέλεις;!;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό το έλυσα εδώ και καιρό, μήπως ξέρουμε πως μπορώ να κάνω δίκτυο το pc με το mac για να εχω πρόσβαση στους κοινόχρηστους φακέλους?

 

 

Και κάτι ακόμα.. εχω τον εξωτερικό σκληρό που είναι ntfs αλλά δεν τον διαβάζει ο mac.. λογικό θα μου πείτε.. κατέβασα όμως το paragon αλλά κ πάλι δεν γίνεται δουλειά.. καμία λύση?

 

Send from my HTC with Sense 3.0

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα ενω εκανε update το word,σε καποια φαση ηθελε να κλεισω τον firefox..

τον κλεινω και μολις ειναι να συνεχισει μπλεδιζει η οθονη...τον εκλεισα πατωντας παρατεταμενα το κουμπι απενεργοποιησης&ενεγοποιησης και ολα καλα..

αλλα τι παιχτηκε??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...