Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις 2 λύσεις:

 

1. Το Leopard έχει εγκατεστημένο τοn apache, οπότε ψάχνεις στη Google πως να τον ενεργοποιήσεις και να τον σηκώσεις. Αν δεν έχει υποστήριξη για Perl, πρέπει να ψάξεις πως να την προσθέσεις κι αυτή.

 

2. Να βάλεις ένα έτοιμο πακέτο που με τη βοήθεια wizard θα σου εγκαταστήσει apache και θα τον σετάρει να τρέχει perl. Πιο εύκολο από το τον πρώτο τρόπο, αλλά θα σου βάλει και πράγματα που δε θες όπως PHP, MySQL κτλ.

Εγω χρησιμοποιούσα το XAMPP στα Windows, που έχει και έκδοση για Mac.

Θα το εγκαταστήσεις και μετά θα σηκώσεις τον apache από το start:

http://www.downloadic.com/images1/XAMPP-1.7.2a.png

 

 

 

Αφου τελικά τον βάλεις και βεβαιωθείς οτι τρέχει κανονικά, πρέπει να βρεις το φάκελο (cgi-bin συνήθως) που βάζεις τα perl scripts, να βάλεις εκεί το script και να το τρέξεις από τον browser γράφοντας κάτι τέτοιο: http://localhost/cgi-bin/onomascript.pl

 

 

Καλό κουράγιο :p

 

Λοιπόν ... όλα ωραία όλα καλά .. πέρασα το XAMPP, "άνοιξα" mysql, apache, ftp ..

Η ερώτησή μου όμως παραμένει ... :

το script που θέλω να ανοίξω βρίσκεται στο server του πανεπιστημίου μου και το έχω ανεβάσει στην προσωπική μου ιστοσελίδα..

πως θα γίνει να το τρέξω από τον browser στο σπίτι μου ...;;;;

Αυτό δεν μπορώ να κάνω ..

Στα windows της σχολής είχε, ένα perl interpreter και τα άνοιγε σε παραθυράκι dos ..

 

Εδώ στo mac πως θα γίνει βρε παιδιά ...;;; (είναι επείγον...!!)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ενας μακ που αγοράζεται τώρα,τι εκδοση λογισμικού έχει πάνω;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Με το update σε 10.6.2 λυθηκε το προβλημα που εβαζα refresh στο mail καθε λεπτο και δεν κοιμοταν ο μακουλης...τωρα πεφτει κανονικα σε χειμερια....:lol:αναμενω ομως και update στο growlmail γιατι δεν παιζει...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ... όλα ωραία όλα καλά .. πέρασα το XAMPP, "άνοιξα" mysql, apache, ftp ..

Η ερώτησή μου όμως παραμένει ... :

το script που θέλω να ανοίξω βρίσκεται στο server του πανεπιστημίου μου και το έχω ανεβάσει στην προσωπική μου ιστοσελίδα..

πως θα γίνει να το τρέξω από τον browser στο σπίτι μου ...;;;;

Αυτό δεν μπορώ να κάνω ..

Στα windows της σχολής είχε, ένα perl interpreter και τα άνοιγε σε παραθυράκι dos ..

 

Εδώ στo mac πως θα γίνει βρε παιδιά ...;;; (είναι επείγον...!!)

Κάτσε... Είναι κάποιο web script που πρέπει να το δοκιμάσεις να δεις πως τρέχει δικτυακά ή μπορεί να τρέξει και τοπικά; Γιατί αν εννοείς το δεύτερο, δε χρειάζεται apache και τα συναφή :p

 

Όπως και να έχει πρέπει να το κατεβάσεις με κάποιον τρόπο στο PC σου. Είτε με save as σαν .pl, είτε να κάνεις copy τον κώδικα (αφού λες οτι στο ανοίγει σαν text) και μετά paste σε κάποιο αρχείο.

 

Μετά αφού το έχεις τοπικά, το τρέχεις όπως εσύ θες (όπως το έκανες τόσο καιρό, ή βάζοντας το στο κατάλληλο φάκελο του apache και ανοίγοντάς το από τον browser).

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να περάσω τις επαφές που έχω στο Address Book μου σε ένα Samsugn 2700 και μιας και δεν υπάρχει άλλον τρόπος, έκανα export όλο το Address Book σε vcard και μέσω Bluetooth το στέλνω στο κινητό. Όλα καλά, αλλά τα Ελληνικά γίνονται κινέζικα ...

 

Μιας και μπορώ να μετατρέψω το vcf αρχείο μου σε ότι encoding θέλω, ποιο είναι το σωστό για να το δεχθεί σωστά το κινητό ? Έκανα 5-6 δοκιμές με τα γνωστά Unicode, Greek κλπ αλλά δεν τα κατάφερα ... Έχετε καμία ιδέα ?

 

Τελικά το θέμα ήταν πολύ-πολύ απλό ... το Encoding ήταν σωστό, απλά το Samsung δε βλέπει VCard 3.0 που είναι το default του Address Book αλλά μόνο 2.1. Το έκανα export σ' αυτό το format και το διάβασε αμέσως !!!

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε... Είναι κάποιο web script που πρέπει να το δοκιμάσεις να δεις πως τρέχει δικτυακά ή μπορεί να τρέξει και τοπικά; Γιατί αν εννοείς το δεύτερο, δε χρειάζεται apache και τα συναφή :p

 

Όπως και να έχει πρέπει να το κατεβάσεις με κάποιον τρόπο στο PC σου. Είτε με save as σαν .pl, είτε να κάνεις copy τον κώδικα (αφού λες οτι στο ανοίγει σαν text) και μετά paste σε κάποιο αρχείο.

 

Μετά αφού το έχεις τοπικά, το τρέχεις όπως εσύ θες (όπως το έκανες τόσο καιρό, ή βάζοντας το στο κατάλληλο φάκελο του apache και ανοίγοντάς το από τον browser).

 

ναι ναι ... είναι κάποιο script που βρίσκεται σε μια σελίδα και θέλω να το "τρέξω" ... ούτε να δω τι γράφει, ούτε τίποτα άλλο..

απλά να δοκιμάσω αν παίζει...!!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ενας μακ που αγοράζεται τώρα,τι εκδοση λογισμικού έχει πάνω;

 

Kαι να μην έχει το Snow θα υπάρχει μέσα στη συσκευασία σε dvd. Έτσι ήταν σε φίλη μου που πήρε macbook pro από το Apple Store στο Λονδίνο.

 

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι γιατι είμαι λίγο άσχετος. Το Quicktime X μπορεί να παίξει υπότιτλους srt ή το vlc είναι μονόδρομος? Και αν μπορεί κάποιος να μου πει ένα πρόγραμμα ενσωμάτωσης υποτίτλων στη ταινία avi?

Link to comment
Share on other sites

Kαι να μην έχει το Snow θα υπάρχει μέσα στη συσκευασία σε dvd. Έτσι ήταν σε φίλη μου που πήρε macbook pro από το Apple Store στο Λονδίνο.

 

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι γιατι είμαι λίγο άσχετος. Το Quicktime X μπορεί να παίξει υπότιτλους srt ή το vlc είναι μονόδρομος? Και αν μπορεί κάποιος να μου πει ένα πρόγραμμα ενσωμάτωσης υποτίτλων στη ταινία avi?

Αν θυμάμαι καλά, τους παίζει αν έχεις εγκατεστημένο το Perian.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, τους παίζει αν έχεις εγκατεστημένο το Perian.

 

Ετσι ειναι...:)

 

Σε μένα δεν γίνεται.:( Πρέπει να κάνω κάτι συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες μερες θα παραλαβω τον νεο iMac 21,5''. Θα ειναι ο πρωτος Mac υπολογιστης οποτε θα χρειαστω λιγο την βοηθεια σας σε καποια software related θεματα.

Το πρωτο που οπωσδηποτε θα χρειαστω ειναι ενα προγραμμα για να βλεπω HD ταινιες που κατεβαζω. Οι περισσοτερες ειναι σε .mkv φορματ και καποιες σε avi. Εχω επισης και πολλες σε divx και xvid κτλ. ολες εχουν και το σχετικο .srt αρχειακι για τους υποτιτλους.

 

Τι πρεπει να κανω ωστε να μην εχω κανενα προβλημα αναπαραγωγης με αυτα τα αρχεια και ειδικα με τα .mkv που ειχα διαβασει οτι υπαρχει καποιο θεμα? Τι προγραμματα πρεπει να περασω?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τρία πραγματάκια χρειάζεται να κάνεις.

 

Περνάς το perian, το Flip4Mac, και το γνωστό VLC και βλέπεις τα πάντα.

 

Όλα δωρεάν και ετοιμάσου να πάθεις πλάκα με την απεικόνιση των HD videos στον iMac. Έχω τον 27άρη και είναι πραγματικά απόλαυση.

Link to comment
Share on other sites

Τρία πραγματάκια χρειάζεται να κάνεις.

 

Περνάς το perian, το Flip4Mac, και το γνωστό VLC και βλέπεις τα πάντα.

 

Όλα δωρεάν και ετοιμάσου να πάθεις πλάκα με την απεικόνιση των HD videos στον iMac. Έχω τον 27άρη και είναι πραγματικά απόλαυση.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου φιλε μου. Μολις τον παραλαβω θα ειναι απο τα πρωτα πραγματα που θα κανω.

 

Εντωμεταξυ ειδα στην apple στο download section απιστευτα δωρεαν προγραμμτακια, widgets και παιχνιδακια.

Link to comment
Share on other sites

έχω την εξής απορία και θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας ...

η ιστορία έχει ως εξής :

χρησιμοποιώ το eclipse για τη java μου (no comments, please) , και κάθε φορά που ανοίγω το application με ρωτάει ποιο source θέλω να χρησιμοποιήσω .. (είχα το Leopard/eclipse output - ένα directory του εξωτερικού σκληρού) .. αλλά δεν είχα πατήσει το v (tick) που είχε από κάτω, ώστε να το κρατάει ως default και να μην ρωτάει κάθε φορά..!

μια μέρα λοιπόν, έχοντας άπειρα προγράμματα - παράθυρα ανοιχτά, προσπαθώντας να φτιάξω ένα application στη java, (και μέσα στα νεύρα μου) έκανα το εξής, το οποίο μετά συνειδητοποίησα ..

αφού, είχα κάνει unplug το external hard drive, άνοιξα το eclipse, και πάτησα το ν(tick) από κάτω .. χωρίς πολλά πολλά φυσικά, δεν μου έβγαλε τα προηγούμενα packages ...

anyways, συνδέω τον εξωτερικό πάλι πάνω, έκανα κάτι αλχημείες .. και έχω τα αρχεία (packages) στη θέση τους πίσω ...

Ωστόσο, πήγα τις προάλλες να ανεβάσω κάτι φωτό στο facebook που ως γνωστό φορτώνει java, και μου βγάζει το εξής κουλό που φαίνεται παρακάτω στην φωτό.

Δείχνει δηλαδή Leopard 1 (όλα τα αρχεία του εξωτερικού) & Leopard (που χει μέσα το Eclipse Output) .. ενώ στην ουσία υπάρχει ένα Leopard.. και έχει και τα Eclipse output μεσα... και αν πάω κανονικά από την επιφάνεια εργασίας .. δεν βλέπω κανένα directory με όνομα Leopard 1..

Από τo terminal πάλι .. στο volumes βλέπω, Leopard 1 & Leopard ...

Γιατί γίνεται αυτό..; με εκνευρίζει όταν το βγάζει ...

Τι πρέπει να κάνω για να αλλάξει και να γίνει όπως ήταν (το αρχικό ήταν Leopard) .. ;

Έχετε να προτείνετε καμιά λύση...;;

 

 

 

Υ.Γ. Mε έπιασε, να μην πω τι, και πήγα από terminal και έκανα rm -R Leopard 1 αντί για σκέτο Leopard !!!!!!! και έσβησε σίγουρα 2 directories που είχα με πολύ σημαντικά στοιχεία ... πως τα επαναφέρω;; να τονίσω ότι έχω backup action αλλά δεν έχω πρόσβαση από το time machine στον εξωτερικό, μόνο στον εσωτερικό .. (προφανώς έκανα τόσο καιρό backup στον εσωτερικό μόνο;;; )

θα μπορέσω να τα επαναφέρω.....;;;;!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

πέρασαν κάτι μέρες ... απάντηση δεν πήρα ...

να θέσω μια καινούργια τότε ..

 

Στο mbPro έχω συνδέσει επάνω έναν εξωτερικό σκληρό.. ο οποίος κάνει backup μέσω time machine τον εσωτερικό σκληρό ..

 

πως θα μπορέσω να κάνω την ίδια διαδικασία και για τον εξωτερικό..; ε;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 2 εξωτερικούς δηλαδή; Έναν για backup και άλλον ένα που θες να πάρεις backup? Τότε στα preferences του Time Machine ο εξωτερικός που θες να πάρεις backup θα είναι μάλλον σε exception. Πας και αφαιρείς το exception.
Link to comment
Share on other sites

έχω έναν εξωτερικό μόνο ...

και μετά έχω flasha - κια ... δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

έχω έναν εξωτερικό μόνο ...

και μετά έχω flasha - κια ... δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά;;

Ναι αλλα δεν έχω καταλάβει κάτι.

 

Στον ένα εξωτερικό που έχεις, έχεις χύμα μέσα και backup και data??

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν έχω καταλάβει κάτι.

 

Στον ένα εξωτερικό που έχεις, έχεις χύμα μέσα και backup και data??

 

Ναι, ο εξωτερικός που έχω, έχει πολλά data κι ένα φάκελο Backup που έχει μέσα τα backup του εσωτερικού ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι δε μπορείς να τον κάνεις backup νομίζω γιατί βλέπει έναν σκληρό το time machine τον οποίο και χρησιμοποιεί για backup. Δε μπορεί να πάρει backup τα backup του.

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις ένα partition και να τον χωρίσεις στα 2. Το ένα κομμάτια ΜΟΝΟ τα backup μέσα και το άλλο τα data σου. Τότε λογικά θα μπορέσει να σου πάρει backup το κομμάτι που έχει τα data.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κατεβάσω μέσω safari αυτό?

 

http://electrorash.com/wp-content/uploads/2009/11/Under-The-Sheets-Baby-Monster-Remix.mp3

:O

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κατεβάσω μέσω safari αυτό?

 

http://electrorash.com/wp-content/uploads/2009/11/Under-The-Sheets-Baby-Monster-Remix.mp3

:O

 

δεξι κλικ δε σου δινει αυτες τις επιλογες?

Link to comment
Share on other sites

δεξι κλικ δε σου δινει αυτες τις επιλογες?

 

ahhh thank you! δε σκέφτηκα να δοκιμάσω πρίν πάω στο link :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...