Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορει καλοιος να μου πει που θα βρω τον συνδεσμο συνεχους ροης???? μεσα απο τον real player δεν το βρισκω

 

ωχ, τι ειναι ο συνδεσμος συνεχους ροης?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ωχ, τι ειναι ο συνδεσμος συνεχους ροης?

 

δεν ειμαι σιγουρος τι σημαινει αλλα αυτος χρησιμοποιειται για το mobile tv

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σιγουρος τι σημαινει αλλα αυτος χρησιμοποιειται για το mobile tv

 

δεν ειναι επι πληρωμη αυτη η υπηρεσια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι επι πληρωμη αυτη η υπηρεσια?

ειναι αλλα υπαρχουν συνδεσμοι που βλεπεις δωρεαν.....το ιδιο εκανα κ στο ν95 αλλα καποια στιγμη οι συνδεσμοι που ειχα αποθηκευσει δεν λειτουργουσαν

Link to comment
Share on other sites

μην περιμενεις και πολλα απο το gps του n97 φιλε.

 

Μια χαρά είναι το GPS. Προσωπικά, δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα, ως πεζός που το χρησιμοποιώ. Το internet φυσικά και δεν είναι απαραίτητο για τη λειτουργία του, ούτε βελτιώνει την ακρίβειά του. Αυτό που κάνει είναι να επιταχύνει το αρχικό κλείδωμα των δορυφόρων. Έτσι, αντί να περιμένεις 1-2 λεπτά στην αρχή για να κατεβάσει τα δεδομένα μέσω των δορυφόρων, τα κατεβάζει σε 2-3 δευτερόλεπτα μέσω internet.

 

Vkb, να την πάρεις τη συσκευή αν τη χρειάζεσαι. Παρά τα όποια μικροπροβλήματα (που κι αυτά διορθώνονται με τα firmware updates), είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, καθώς κάνω με αυτήν πράγματα που δεν μπορούσα πριν. Απλά να ξέρεις ότι παίρνεις ένα μικρό υπολογιστή και όχι ένα απλό τηλέφωνο. Συνεπώς, θα μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα, θα πρέπει όμως να ασχοληθείς και λίγο παραπάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καποιος εδω ειχε δωσει τις ρυθμησεις για τη μετατροπη των video μεσω του total video converter αλλα οσο και να προσπαθω να τις βρω με 100+ σελιδες ειναι αδυνατο ειναι ευκολο να τις βρουμε?
Link to comment
Share on other sites

Καποιος εδω ειχε δωσει τις ρυθμησεις για τη μετατροπη των video μεσω του total video converter αλλα οσο και να προσπαθω να τις βρω με 100+ σελιδες ειναι αδυνατο ειναι ευκολο να τις βρουμε?

 

σελιδα 100 ποστ 1499

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά σε εμένα το GPS λειτούργησε άψογα τόσο στις διακοπές μου στη Μυτιλήνη, όσο και στην Τουρκία. Κλείδωνε τους δορυφόρους σε χρόνο ελάχιστο το σήμα ήταν άψογο και με βοήθησε πάρα πολύ ειδικά στα στενοσόκακα του Αιβαλί και του Δικελί. Η πυξίδα του λειτουργεί απρόσκοπτα (την δοκίμασα τόσο κατά την διάρκεια του ταξιδιού στο πλοίο, όσο και στην ξηρά) και την συνέκρινα με κανονική πυξίδα από την οποία δεν είχε καμία απόκλιση. Τώρα τι λέτε εσείς για συρματάκια, καρφίτσες, κόπιτσες και συναφή μεταλλικά εξαρτήματα .. δεν ξέρω τι να πώ. Η προσωπική μου άποψη πάντως είναι ότι επιτέλους έχω ένα τηλέφωνο (καλύτερα mini υπολογιστή) που με καλύπτει πλήρως σε ότι ζητάω από αυτό, είτε αυτό είναι το GPS είτε είναι η κάμερα του, με την οποία παρεπιπτώντος δεν έχω πρόβλημα με τον υπερφωτισμό λόγω των led (όπως διάβασα πριν μερικά μυνήματα), είτε με την σύνδεση του στο internet. Τι να πω ... ίσως έχω στην κατοχή μου το εργοστασιακό κομάτι Νο 1. Φτου φτου να μην το ματιάσω..... :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά σε εμένα το GPS λειτούργησε άψογα τόσο στις διακοπές μου στη Μυτιλήνη, όσο και στην Τουρκία. Κλείδωνε τους δορυφόρους σε χρόνο ελάχιστο το σήμα ήταν άψογο και με βοήθησε πάρα πολύ ειδικά στα στενοσόκακα του Αιβαλί και του Δικελί. Η πυξίδα του λειτουργεί απρόσκοπτα (την δοκίμασα τόσο κατά την διάρκεια του ταξιδιού στο πλοίο, όσο και στην ξηρά) και την συνέκρινα με κανονική πυξίδα από την οποία δεν είχε καμία απόκλιση. Τώρα τι λέτε εσείς για συρματάκια, καρφίτσες, κόπιτσες και συναφή μεταλλικά εξαρτήματα .. δεν ξέρω τι να πώ. Η προσωπική μου άποψη πάντως είναι ότι επιτέλους έχω ένα τηλέφωνο (καλύτερα mini υπολογιστή) που με καλύπτει πλήρως σε ότι ζητάω από αυτό, είτε αυτό είναι το GPS είτε είναι η κάμερα του, με την οποία παρεπιπτώντος δεν έχω πρόβλημα με τον υπερφωτισμό λόγω των led (όπως διάβασα πριν μερικά μυνήματα), είτε με την σύνδεση του στο internet. Τι να πω ... ίσως έχω στην κατοχή μου το εργοστασιακό κομάτι Νο 1. Φτου φτου να μην το ματιάσω..... :)

 

Όντως φτου φτου μην το ματιάσεις!! Γιατί περιγράφεις το N97 ενός ιδεατού ιδανικού κόσμου! :lol::lol::lol:

Χωρίς καμία παρεξήγηση, αλλά κι εγώ είμαι μια πολύ ικανοποιημένη κάτοχος, κι εμένα με καλύπτει και το γουστάρω,

ωστόσο και το GPS ήταν αναξιόπιστο πριν κάνω το κόλπο με το συρματάκι (και για να υπάρχει αυτό το κόλπο σημαίνει ότι κάποια ανάγκη το γέννησε) και οι φωτογραφίες με φλας βγαίνουν υπερφωτισμένες, υπακούοντας σε ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ, εφόσον το φλας βρίσκεται πολύ κοντά στα αριστερά του φακού και εκπέμπει έντονο φως. Εκτός αν το δικό σου φλας είναι πιο μακριά.

Άρα επέτρεψέ μου να σου πω ότι χαίρομαι που σου αρέσει τόσο η συσκεύη σου, γιατί τελικά αυτό είναι το νόημα κι αυτό είναι που μετράει, αλλά μην προσπαθείς να μας πεις ότι έχουμε όλοι ελαττωματικά τηλέφωνα και σε σένα δώσανε το καλό.

 

Φιλικά πάντα!

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι εγώ έχω το τέλειο τηλέφωνο και όλοι οι άλλοι έχουν ελλατωματικά. Απλά είπα ότι η συσκευή που έχω με καλύπτει πλήρως σε αυτά που ζητούσα σε ένα κινητό τηλέφωνο. Αν ζητούσα π.χ. να στέλνω fax, να έχει αναπτήρα για να ανάβω το τσιγάρο μου, και να μου κάνει και καφέ φυσικά δεν θα με κάλυπτε η συγκεκριμένη συσκευή. Μην παρεξηγείς λοιπόν τα γραφόμενα μου.
Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι εγώ έχω το τέλειο τηλέφωνο και όλοι οι άλλοι έχουν ελλατωματικά. Απλά είπα ότι η συσκευή που έχω με καλύπτει πλήρως σε αυτά που ζητούσα σε ένα κινητό τηλέφωνο. Αν ζητούσα π.χ. να στέλνω fax, να έχει αναπτήρα για να ανάβω το τσιγάρο μου, και να μου κάνει και καφέ φυσικά δεν θα με κάλυπτε η συγκεκριμένη συσκευή. Μην παρεξηγείς λοιπόν τα γραφόμενα μου.

 

Κι εγώ αυτό ακριβώς είπα, ότι είμαι ικανοποιημένη από τη συσκεύη, ότι δε μου λείπει τίποτα, fax έχω στο γραφείο, αναπτήρα στην τσάντα μου και καφέ απ' το Γρηγόρη! :lol:

Απλά μου φάνηκε "κάπως" το ότι είπες ότι το GPS σου δεν είχε πρόβλημα, και τι είναι αυτές οι πατέντες που κάνουμε με τα συρματάκια και ότι οι δικές σου φωτό δεν υπερφωτίζονται από το φλας.

Κι επειδή στα fora πολλά ακούγονται, μου αρέσει κάποια πράγματα να μπαίνουν στη σωστή τους διάσταση. (Σαν κάποιους που γράφουν ότι οι μπαταρίες των κινητών τους κρατάνε 7-8 μέρες... Και ψάχνεσαι μετά εσύ που σου κρατάει 2 με το ζόρι!!! :lol::lol::lol:)

Άλλο το είμαι ευχαριστημένος και άλλο το δεν αντιμετωπίζω hardware issues που έχουν όλες οι άλλες συσκεύες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνεις τις ειρωνείες και τις εξυπνάδες, και να κάτσεις να διαβάσεις το σχετικό post που έγραψα και παρέθεσε ο mirrorofsorrow (σ' ευχαριστώ φίλε), μήπως και μάθεις πέντε πράγματα; Το Ovi Maps (πρώην Nokia Maps) είναι βελτιστοποιημένο για χρήση στην πεζοπορία (αν προσέξεις, εκτός από τους δρόμους, έχει και κάποιες διαδρομές από τις οποίες μπορεί να περάσει μόνο πεζός - σημειώνονται με λεπτή γκρι γραμμή στο χάρτη). Εκεί εντάσσεται και η χρήση της πυξίδας, καθώς δεν έχει νόημα στην πλοήγηση στο αυτοκίνητο. Προσωπικά, το Nokia Maps (στο παλιό μου τηλέφωνο, το N95) με έχει ξελασπώσει πολλές φορές, τόσο στην Ελλάδα όσο κυρίως στο εξωτερικό (βλέπεις μερικοί τυχαίνει να κινούμαστε λίγο πιο έξω από τη δική σου ακτίνα δράσης, που οριοθετείται από την κοντινή σου Εφορία και το ΙΚΑ). Θα το ξαναπώ, αν θέλεις πλοήγηση στο αυτοκίνητο πάρε ένα PNA. Αν θέλεις να τη βγάλεις με μία συσκευή που να τα κάνει όλα ταυτόχρονα, να μην παραπονιέσαι που δεν τα κάνει τέλεια. Ούτε να εκνευριστείς όταν θα σε πάρε τηλέφωνο η γκόμενα/ο κολλητός/η μαμά σου, τη στιγμή ακριβώς που θα ψάχνεις την επόμενη στροφή.

 

φιλε μου πρωτη φορα θα αντιπαρατεθω στο forum, αλλα εκνευριζομαι με ολα αυτα που διαβαζω. Τι σημαινει οτι ειναι βελτιστοποιημενο για πεζους? Οτι δεν κανει για πλοηγηση με αμαξι και πρεπει να παρουμε αλλο gps; ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΣ ΑΥΤΟ ! Πρωτη φορα ακουω gps μονο για πεζους. Το ν95 που ειχα ειχε αψογο gps και ναι, εκανε και για το αμαξι τι ηταν ? Εξωγηινο κινητο? Η πικρη αληθεια ειναι οτι η νοκια εβγαλε ενα κινητο , που κατα την γνωμη μου ειναι μια απο τις μεγαλυτερες αποτυχιες τις. Δεν ειναι δυνατον ενα κινητο 650 ευρω να ειναι χειροροτερο απο ενα κινητο που εβγαλε 2 χρονια πριν (για το ν95 8gb λεω) χειροτερη καμερα , χειροτερο gps και απο αποψη hardware πολυ πισω απο την εποχη του. Επειδη εβαλε μια touch screen οθονη του ..ολου εγινε high end ξαφνικα. Και τα λεω ολα αυτα αν και ειμαι φανατικος οπαδος τησ νοκια απο το 1998. Τι να κανω την πατησα και τωρα περιμενω καρτερικα το νεο maemo με linux

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μάλλον δεν έχετε καταλάβει είναι ότι το Ovi Maps προορίζεται κυρίως για χρήση ως πεζός, και σ' αυτό κάνει πολύ καλά τη δουλειά του. Αυτό το νόημα έχει και η πυξίδα. Στο αυτοκίνητο είναι προφανές πως δε χρειάζεται, καθώς μπορεί εύκολα το πρόγραμμα να προσδιορίσει την κατεύθυνση στην οποία κινείσαι, αφού το αυτοκίνητο προχωράει μπροστά με τρόπο κανονικό και ομαλό και όχι αλλοπρόσαλα (πχ προχωράω μπροστά, ξαφνικά κάνω στροφή 360 μοιρών και πάω ανάποδα) όπως μπορεί να κάνει ένας πεζός. Στη λειτουργία πεζού όμως η πυξίδα κάνει τη διαφορά. Γυρνάς και γυρνάει μαζί σου και ο χάρτης, ξέρεις έτσι πάντα τον προσανατολισμό σου. Στο αυτοκίνητο, όχι μόνο δε βοηθάει, αλλά μπορεί να δημιουργεί και πρόβλημα, ιδίως αν το τηλέφωνο είναι τοποθετημένο κατακόρυφα (που είναι η συνήθης θέση στο αυτοκίνητο), οπότε η πυξίδα δε θα μπορεί να λειτουργήσει αξιόπιστα. Όπως και να 'χει, ένα κινητό τηλέφωνο δεν προσφέρεται για πλοήγηση στο αυτοκίνητο. Φανταστείτε την ώρα που προσπαθείς να δεις που πρέπει να στρίψεις να σου σκάσει κλήση. Καταστροφή. Αν θέλετε σωστή πλοήγηση στο αμάξι, πάρτε ένα PDA ή ένα PNA. Το νόημα του GPS στο τηλέφωνο είναι να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως πεζός, καθώς το έχεις πάντα στην τσέπη σου. Και εκεί το Ovi Maps λειτουργεί άψογα, χωρίς να έχει ανάγκη από συρματάκια και άλλες πατέντες.

 

Μην μας τρελλανεις βρε ανθρωπε πια !!!!

Τι σχεση εχει η λειτουργια ενος προγραμματος οπως το OVI Maps, με τις τεχνικες επεμβασεις που επιχειρουνται προκειμενου το GPS (και ΟΧΙ το προγραμμα ) να αποκτησει την απαιτουμενη ακριβεια. Εφοσον το προβλημα ειναι στο υλικο (μεχρις αποδειξεως του εναντιου), αυτο προσπαθεις να βελτιωσεις. Το θεμα ομως ειναι πως το κλειδωμα των δορυφορων ερχεται και χανεται με αποτελεσμα ΟΥΤΕ η πυξιδα να λειτουργει, ΟΥΤΕ η θεση να εντοπιζεται αξιοπιστα, ΟΥΤΕ φυσικα να μπορει να επιτευχθει πλοηγηση. Δεν ειναι δυνατον λοιπον ΚΑΝΕΝΑ προγραμμα να λειτουργησει σωστα υπο αυτες τις προυποθεσεις και φυσικα εξισου κανενα ρολο δεν παιζει αν θα εισαι πεζος η εποχουμενος.

 

Επειδη εχω δηλωσει οτι αρνηθηκα να κανω αυτου του ειδους τις πατεντες, σε αυτου του επιπεδου συσκευη, ευχομαι και περιμενω να ειναι κατι το οποιο να μπορει να διορθωθει με την επερχομενη αναβαθμιση του Σεπτεμβριου. Θυμαμαι πως και το Diamond ειχε παρομοιο προβλημα το οποιο αρχικα τακτοποιηθηκε με την εφαρμογη καποιων προγραμματων (gps.fix αν θυμαμαι καλα) και διορθωθηκε με καποια αναβαθμιση. Βεβαι εκει η πλατφορμα ειναι wm και γραφονταν απειρως περισσοτερες εφαρμογες για οτιδηποτε, αλλα με αφορμη αυτο, ελπιζω οτι και στη δικη μας συσκευη κατι αναλογο συμβαινει και με αυτον τον τροπο θα διορθωθει.

 

Για την ιστορια συμφωνω οτι η χρηση του ειναι πιο "θεμιτη" σαν πεζος, αλλα αυτο δεν σημαινει σε καμμια περιπτωση οτι δεν θα μπορω να το χρησιμοποιω σε οποιουδηποτε ειδους οχημα κινουμαι, εφοσον οι συνθηκες το απαιτουν.

 

Υ.Γ Στην απιθανη περιπτωση που το GPS στην δικη σου συσκευη λειτουργει απροβληματιστα, θα σε παρακαλουσα να μην γενικευεις οδηγιες λειτουργιας. Ειναι πολυ εκνευριστικο να εχεις (δυστυχως) αποδεδειγμενα προβλημα με την καινουργια και πανακριβη και high-end συσκευη σου και ο αλλος να σε βγαζει και ανιδεο απο πανω.

Ουφ.........

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω πως στον φιλο παραπανω οι φωτογραφιες βγαινουν κανονικες και οχι παραφωτισμενες. η ψευδεται η κατι δεν λειτουργει καλα στο κινητο του και απο τυχη οι φωτογραφιες του βγαινουν κανονικες
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα δε βγαινουν ολες υπερφωτισμενες. τυχαινει η ειναι αναλογα με το φως και τι ρυθμιση κανει δε ξερω.

 

πεφτει λογοκρισια ομως στο φορουμ μπολικη απ οτι αντιλαμβανομαι... πολυ ωραια τρομερο αυτο.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα δε βγαινουν ολες υπερφωτισμενες. τυχαινει η ειναι αναλογα με το φως και τι ρυθμιση κανει δε ξερω.

 

παιζει ρολο αν εχεις ενεργο το φλασ η οχι. και στο απολυτο σκοταδι με φλας βγαινουν ασπρισμενες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πρωτη φορα θα αντιπαρατεθω στο forum, αλλα εκνευριζομαι με ολα αυτα που διαβαζω. Τι σημαινει οτι ειναι βελτιστοποιημενο για πεζους? Οτι δεν κανει για πλοηγηση με αμαξι και πρεπει να παρουμε αλλο gps; ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΣ ΑΥΤΟ ! Πρωτη φορα ακουω gps μονο για πεζους. Το ν95 που ειχα ειχε αψογο gps και ναι, εκανε και για το αμαξι τι ηταν ? Εξωγηινο κινητο? Η πικρη αληθεια ειναι οτι η νοκια εβγαλε ενα κινητο , που κατα την γνωμη μου ειναι μια απο τις μεγαλυτερες αποτυχιες τις. Δεν ειναι δυνατον ενα κινητο 650 ευρω να ειναι χειροροτερο απο ενα κινητο που εβγαλε 2 χρονια πριν (για το ν95 8gb λεω) χειροτερη καμερα , χειροτερο gps και απο αποψη hardware πολυ πισω απο την εποχη του. Επειδη εβαλε μια touch screen οθονη του ..ολου εγινε high end ξαφνικα. Και τα λεω ολα αυτα αν και ειμαι φανατικος οπαδος τησ νοκια απο το 1998. Τι να κανω την πατησα και τωρα περιμενω καρτερικα το νεο maemo με linux

 

Το GPS του N95 ήταν άθλιο, με πολύ μικρή ακρίβεια, και λειτουργούσε μόνο με το slider ανοιχτό και με το χέρι από κάτω. Το GPS του N97 δεν είναι απλά καλύτερο, είναι πολύ καλύτερο (τουλάχιστον στη δική μου συσκευή). Έκανα ένα σχετικό τεστ όταν το πήρα (και με όλα αυτά που διάβαζα εδώ) και έχω αναφέρει τα αποτελέσματα (όλα αυτά αρκετές σελίδες πίσω). Μιλάω για τη χρήση του ως πεζός, γιατί αυτή είναι η χρήση που του κάνω (έχω PDA στο αμάξι, ένα Fujitsu-Siemens N520 τριών ετών, με τους τελευταίους χάρτες και προγράμματα εννοείται, που με καλύπτει απόλυτα), και δεν μπορώ να μιλήσω για πράγματα που δεν έχω δοκιμάσει (σε αντίθεση με κάποιους άλλους). Επειδή όμως με βάλατε σε σκέψεις, θα την κάνω τη δοκιμή και στο αυτοκίνητο (μέχρις στιγμής, στο αμάξι έχω χρησιμοποιήσει μόνο το SportsTracker και GTx, που λειτούργησαν άψογα, χωρίς να χαθεί το σήμα ούτε μια φορά, και μιλάμε για διαδρομές 250Km συνολικά). Όσοι έχετε προβλήματα (και με δεδομένο ότι δεν μπορεί να είναι ελαττωματικές τόσο πολλές συσκευές), δοκιμάστε και κανένα άλλο πρόγραμμα, μήπως και το πρόβλημα δεν είναι της συσκευής αλλά του Ovi Maps. Όσο για σένα, φίλε dimkit, καλό θα ήταν να μη βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για συσκευές που δεν έχεις χρησιμοποιήσει. Το ότι δε θέλεις να αλλάξεις ακόμη το N95 σου δε σημαίνει πως πρέπει να βγάλεις το N97 σκάρτο για να πείσεις τον εαυτό σου. Πολύ καλό και πρωτοποριακό το N95 για την εποχή του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με το N97. Και μόνο το πληκτρολόγιο αρκεί για να κάνει τη διαφορά. Για να μη μιλήσω για την οθόνη αφής ή την ταχύτητα απόκρισης (με τις εφαρμογές που του είχα βάλει, το N95 πραγματικά σερνόταν, με τις ίδιες εφαρμογές το N97 λειτουργεί μια χαρά - θα ήθελα βέβαια λίγο μεγαλύτερη RAM, αλλά το N95 είχε τη μισή) ή για την απαράδεκτη μπαταρία του N95 (αν και στο 8GB που έχεις εσύ τη βελτίωσαν κάπως).

 

Ο φίλος που ισχυρίζεται ότι το φλας δεν ασπρίζει τις φωτογραφίες αριστερά μάλλον δεν τις έχει προσέξει καλά. Υπόψιν, αυτό δε γίνεται πάντα, αλλά μόνο κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες (φωτισμού και απόστασης από το θέμα). Αφορά φυσικά όλα τα N97, καθώς οφείλεται στη θέση του φλας σε σχέση με το φακό. Μεγάλη βλακεία αυτή, όπως και το προστατευτικό που κάνει γρατσουνιές στο φακό, όμως και τα δύο τα γνώριζα πριν αγοράσω το N97, παρόλα αυτά δε με απέτρεψαν από την αγορά γιατί το τηλέφωνο έχει άλλα πλεονεκτήματα που ήταν πιο σημαντικά για μένα.

 

Παρεμπιπτόντως, αυτό το N900 περιμένω κι εγώ να το δω, αν και δε συμμερίζομαι την άποψη όσων μιλούν για "απαρχαιωμένο Symbian" (άποψη που, όλως τυχαίως, προπαγανδίζεται από συγκεκριμένα αμερικάνικα sites και blogs, με "ιδιαίτερες" σχέσεις με την Apple). Δε με ενδιαφέρουν τα transitions και οι σχετικές βλακειούλες, παρά μόνο οι δυνατότητες και η λειτουργικότητα (τα transitions που κυκλοφορούν για το N97 τα δοκίμασα όλα, αλλά ευχαριστώ δε θα πάρω, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πηγαίνω ακαριαία στην εφαρμογή μηνυμάτων, όχι να εμφανίζεται σιγά σιγά από πίσω/δεξιά/αριστερά/πάνω/κάτω κλπ).

 

Skice, η πυξίδα δεν έχει καμία σχέση με το GPS, και φυσικά δεν το χρειάζεται για να λειτουργήσει. Αυτό που θέλει είναι καλιμπράρισμα στην αρχή, πράγμα λογικό καθώς πρόκειται για ηλεκτρονική πυξίδα (κάποιος έκανε παράπονα ακόμη και γι' αυτό, ομολογώ πως κι εγώ είμαι δυσαρεστημένος γιατί το N97 απαιτεί κάρτα SIM για να συνδεθεί στο δίκτυο :p). Επίσης, θέλει απλά κοινή λογική για να καταλάβει κάποιος πως η πυξίδα καλό είναι να είναι απενεργοποιημένη κατά τη χρήση στο αυτοκίνητο, καθώς α) δε χρειάζεται, αφού η κατεύθυνση προς την οποία κοιτάμε συμπίπτει με την κατεύθυνση κίνησης του οχήματος (η οποία προσδιορίζεται εύκολα από το συνδυασμό της τρέχουσας με τις αμέσως προηγούμενες θέσεις μας), και β) στην κατακόρυφη θέση που βρίσκεται η συσκευή, η πυξίδα δεν είναι δυνατόν να λειτουργήσει σωστά και μάλλον πρόβλημα θα δημιουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο αν εχεις ενεργο το φλασ η οχι. και στο απολυτο σκοταδι με φλας βγαινουν ασπρισμενες

 

καλα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ με το φλας ανοιχτο αφου αυτο ειναι που ασπριζει τις φωτο!

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον του ασπρίζουν ενοχλητικά οι φωτο με το φλας, ας δοκιμάσει να καθαρίσει ΚΑΛΑ το τζαμάκι του φακού. Παραδόξως, είδα μεγάλη διαφορά στη λήψη. Δεν μου ασπρίζουν οι φωτο με το τζαμάκι απολύτως καθαρό.

Το ίδιο είχα πάθει και στο HTC Ρ3300, το οποίο (τζαμάκι του) δεν καθάριζε απλά με πανάκι (μετά απο αρκετή χρήση της συσκευής) και ήθελε καλύτερο καθάρισμα, χρησιμοποιώντας κάποιο υγρό.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 50 μερες συμβίωσης με το Ν97,και οσο αφορά στό gps,εχω να παρατηρήσω τα παρακάτω.

1. Το κλέιδωμα των δορυφόρων αργεί αρκετα,απο 1-2 λεπτά μέχρι 10-15 και ισως παραπάνω μερικές φορές.Υπενθιμιζω οτι στο Ν95 τα πράγματα ήταν πολύ χειροτερα στην αρχη ,αλλα μετα βελτιωθηκαν πααααρα πολυ με καποια αναβαθμιση hardware.Υποθετω οτι συντομα σε καποια αναβαθμιση θα βελτιωθει δραματικα ,χωρις να χρειαζονται συρματακια.

2.Αφου κλειδωσει ,η αξιοπιστια της θεσης εξαρταται απο το προγραμμα πλοηγησης που χρησιμοποιεις.Εκανα εκτεταμενες δοκιμες με το Garmin και τα αποτελεσματα ηταν αριστα,σωστη πλοηγηση χωρις ουτε μια φορα να χασει τη θεση.

3.Οσο αφορα στην πυξιδα,για να λειτουργησει σωστα χρειαζετε να εχει επαφη με τουλαχιστον 5 δορυφορους,και ειναι λογικο αυτο.Η απορια μου ειναι σε τι χρειαζετε η πυξιδα.

Link to comment
Share on other sites

Το GPS του N95 ήταν άθλιο, με πολύ μικρή ακρίβεια, και λειτουργούσε μόνο με το slider ανοιχτό και με το χέρι από κάτω. Το GPS του N97 δεν είναι απλά καλύτερο, είναι πολύ καλύτερο (τουλάχιστον στη δική μου συσκευή). Έκανα ένα σχετικό τεστ όταν το πήρα (και με όλα αυτά που διάβαζα εδώ) και έχω αναφέρει τα αποτελέσματα (όλα αυτά αρκετές σελίδες πίσω). Μιλάω για τη χρήση του ως πεζός, γιατί αυτή είναι η χρήση που του κάνω (έχω PDA στο αμάξι, ένα Fujitsu-Siemens N520 τριών ετών, με τους τελευταίους χάρτες και προγράμματα εννοείται, που με καλύπτει απόλυτα), και δεν μπορώ να μιλήσω για πράγματα που δεν έχω δοκιμάσει (σε αντίθεση με κάποιους άλλους). Επειδή όμως με βάλατε σε σκέψεις, θα την κάνω τη δοκιμή και στο αυτοκίνητο (μέχρις στιγμής, στο αμάξι έχω χρησιμοποιήσει μόνο το SportsTracker και GTx, που λειτούργησαν άψογα, χωρίς να χαθεί το σήμα ούτε μια φορά, και μιλάμε για διαδρομές 250Km συνολικά). Όσοι έχετε προβλήματα (και με δεδομένο ότι δεν μπορεί να είναι ελαττωματικές τόσο πολλές συσκευές), δοκιμάστε και κανένα άλλο πρόγραμμα, μήπως και το πρόβλημα δεν είναι της συσκευής αλλά του Ovi Maps. Όσο για σένα, φίλε dimkit, καλό θα ήταν να μη βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για συσκευές που δεν έχεις χρησιμοποιήσει. Το ότι δε θέλεις να αλλάξεις ακόμη το N95 σου δε σημαίνει πως πρέπει να βγάλεις το N97 σκάρτο για να πείσεις τον εαυτό σου. Πολύ καλό και πρωτοποριακό το N95 για την εποχή του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με το N97. Και μόνο το πληκτρολόγιο αρκεί για να κάνει τη διαφορά. Για να μη μιλήσω για την οθόνη αφής ή την ταχύτητα απόκρισης (με τις εφαρμογές που του είχα βάλει, το N95 πραγματικά σερνόταν, με τις ίδιες εφαρμογές το N97 λειτουργεί μια χαρά - θα ήθελα βέβαια λίγο μεγαλύτερη RAM, αλλά το N95 είχε τη μισή) ή για την απαράδεκτη μπαταρία του N95 (αν και στο 8GB που έχεις εσύ τη βελτίωσαν κάπως).

 

 

φιλε μου παλι κανεις λαθος , το Ν97 το εχω απο την πρωτη εβδομαδα κυκλοφοριας του , και το εχω δουλεψει αρκετα , αρα δεν βγαζω συμπερασματα αυθαιρετα , και οσο και να προσπαθουσα να πισω τον εαυτο μου για το αντιθετο , δεν γινεται , παραμενει μεχρι στιγμης ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Οσο αφορα το GPS toy N95 8 GB , παλι κανεις τεραστιο λαθος , δουλεψα και τα 2 τηλεφωνα ταυτοχρονα σε μια διαδρομη 1,5 ωρων , το Ν95 8GB εκανε μονο 1 επαναυπολογισμο , ενω το Ν97 πανω απο 30 ,

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 50 μερες συμβίωσης με το Ν97,και οσο αφορά στό gps,εχω να παρατηρήσω τα παρακάτω.

1. Το κλέιδωμα των δορυφόρων αργεί αρκετα,απο 1-2 λεπτά μέχρι 10-15 και ισως παραπάνω μερικές φορές.Υπενθιμιζω οτι στο Ν95 τα πράγματα ήταν πολύ χειροτερα στην αρχη ,αλλα μετα βελτιωθηκαν πααααρα πολυ με καποια αναβαθμιση hardware.Υποθετω οτι συντομα σε καποια αναβαθμιση θα βελτιωθει δραματικα ,χωρις να χρειαζονται συρματακια.

2.Αφου κλειδωσει ,η αξιοπιστια της θεσης εξαρταται απο το προγραμμα πλοηγησης που χρησιμοποιεις.Εκανα εκτεταμενες δοκιμες με το Garmin και τα αποτελεσματα ηταν αριστα,σωστη πλοηγηση χωρις ουτε μια φορα να χασει τη θεση.

3.Οσο αφορα στην πυξιδα,για να λειτουργησει σωστα χρειαζετε να εχει επαφη με τουλαχιστον 5 δορυφορους,και ειναι λογικο αυτο.Η απορια μου ειναι σε τι χρειαζετε η πυξιδα.

Και εγώ έχω παρατηρήσει ότι με το Garmin δουλεύει πολύ καλύτερα απο ότι με τα Ndrive & OviMaps. Δεν ξέρω γιατί....

Στο (3) κάνεις λάθος, δεν χρειάζεται κανένα δορυφόρο για να δουλέψει η πυξίδα. Δουλεύει και σε εσωτερικό χώρο. Είναι ανεξάρτητη και βασίζεται στο μαγνητικό πεδίο της Γής και όχι σε δορυφόρο (Η Νόκια την είχε βάλει και παλαιότερα σε κάποια απο τα "ανθεκτικά" μοντέλα της που δεν είχαν gps)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...