Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πήρα και εγώ σε άσπρο.

Εκανα και την αναβάθμιση. Μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα με το ξεκλείδωμα.

 

Ερώτημα: ποιός είναι ο πιο απλός τρόπος να περάσω τις επαφές από το ένα στο άλλο;

Με το Ovi ή απο τηλέφωνο σε τηλέφωνο κατευθείαν (BT)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δημιουργεις απο την συνδεσιμοτητα μια καινουργια συνδεση που θα την ονομασεις ας πουμε "σπιτι" και θα εχει ολα τα στοιχεια του ρουτερ σου. Ετσι θα επιλεγεις καθε φορα απλα σημειο χωρις να χρειαζεται να πληκτρολογεις κωδικους. Ετσι το εχω κανει με 4 διαφορετικα σημεια σε ολες μου τις συσκευες και δεν ειχα ποτε προβλημα.

 

Στο μετωπο της αναζητησης της συσκευης τωρα, αφου βρεθηκα στην Αθηνα για λιγο ειπα να περασω απο καταστημα vodafone (Π. Φαληρου) να δω τι λενε εδω. Κατα τα λεγομενα τους λοιπον η διαθεσιμοτητα τους μετατεθηκε για τις 16-17 Ιουλιου. Σε ερωτηση μου αν η συσκευη θα ειναι ανοιχτη η branded, πηρα την καταπληκτικη απαντηση οτι οι ελαχιστες που εχουν διατεθει μεχρι τωρα ηταν ανοιχτες αλλα ισως οι επομενες να ειναι vodafone live για αυτο και ισως καθυστερουν λιγακι, επειδη τις "επεξεργαζεται" η vodafone......

 

--Μα εγω δεν θελω κλειδωμενη συσκευη, θελω να ειναι ανοιχτη, να μπορω να κανω οτι θελω.

 

--Ναι κυριε αλλα ετσι μπορει να εχετε προβληματα, ενω με τη συσκευη που θα σας δωσει η vodafone θα εχει επιλεξει τα καλυτερα για σας.

 

--Μα ακριβως εκει ειναι το θεμα, θελω μονος μου να επιλεξω.

 

-- Αν ειναι ετσι τοτε κυριε......τι να σας πω

 

(Βεβαια η συζητηση αφορουσε στο μαυρο, το λευκο δεν υπαρχει ουτε σαν κωδικος).

 

Απογοητευμενος λεω ας παω 2 στενα πιο κατω ειναι το Nokia Shop Π. Φαληρου που ειχα διαβασει καποιες καλες κουβεντες αν δεν απατωμαι.....

Καλα οι ανθρωποι δεν παιζονται.....Μολις ζητησα το Ν97 ως δια μαγειας εμφανιστηκε ενα στα χερια του. Παει κατευθειαν να το τιμολογησει, ωπα λεω να ρωτησω ηθελα πρωτα. να το δω κτλ. Ασπρο ποτε περιμενετε ?

 

--Ασπρο θελετε ? (Εμφανιζεται αλλο κουτι) Οριστε....(φωνες απο μεσα) Και θηκη να παρεις, τωρα τις φεραμε.

 

--Μισο λεπτο ρε παιδια να το σκεφτω, να δω τι χανω απο τη vodafone (επιδοτηση) ....

 

--Καλα αν περιμενεις την vodafone, σε κανενα μηνα με δυο και αυτες θα ειναι live . (Ωπα ειπα απο μεσα μου...πολυ συχνα ακουω σημερα για vodafone live).

 

Ενταξει λεω παιδια δωστε τη μου, μονο θελω τιμολογιο και στη Παρο εχει 13%.

 

Και εμενα τι με νοιαζει η συσκευη εχει 656.

 

Ναι ρε παιδια αλλα το 656 βγαινει απο μια αξια οπου προσθετεις 19 % Φπα. Ε τωρα θα προσθεσεις 13% στην αξια και θα βγει ενα λιγο μικροτερο ποσο.

 

Ε ρε και αρχιζει μια κλαψα απο πισω (οι φωνες που ειπα πιο πανω), τι το προγραμμα δεν τους το επιτρεπει, τι που να μπλεκουμε τωρα (οι συσκευες εντω μεταξυ εχουν εξαφανισθει επισης ως δια μαγειας), ωχ καναμε λαθος και η συσκευη ειναι κλεισμενη, που να βρουμε το λογιστη τετοια ωρα να τον ρωτησουμε..... Οταν τους ειπα πως ειμαι Λογιστης (δεν ειμαι ) και οτι ετσι ειναι τα πραγματα, εφοσον ζητησω τιμολογιο ειναι υποχρεωμενοι, αυτο να κοπει με το Φπα του πελατη, τοτε αρχισαν (οι φωνες) τα, μα καινουργια συσκευη ειναι, εδω αλλοι παρακαλανε και πληρωνουν παραπανω και εγω να παρω λιγοτερα, κτλ

 

Τους εδωσα συγχαρητηρια και εφυγα. Ειναι κριμα παντως νεοι ανθρωποι να ανοιγουν καταστηματα και να προσπαθουν να επιβιωσουν με τετοιες πρακτικες.

 

Πηγαινοντας ομως αργοτερα στο Media Markt Φαληρου το βρηκα (λευκο παρακαλω) σαν δειγμα και ασχοληθηκα μαζι του για καμμια ωρα περιπου. Κατα δηλωση του πωλητη πουληθηκαν 4 απο χθες μεχρι σημερα και προσπαθησε εντονα να μου πουλησει το δειγμα ως τελευταιο κομματι. Του εξηγησα οτι αυτο πλεον ηταν μεταχειρισμενο και εγω ηθελα σφραγισμενη συσκευη και με αφησε ησυχο να παιξω για καμμια ωρα. Τουλαχιστον μου περασε λιγο ο "καημος" της αποκτησης του.....

 

Εχω παντως την αισθηση πως πολυς κοσμος εχει σπευσει να το αγορασει ασχετα με τις δυνατοτητες/αναγκες του και ετσι βλεπω συντομα να γεμιζουν οι αγγελιες πωλησης.

φιλε μου μην αδικεις ανθρωπους που δεν ξερεις..εμενα χωρις να τους ξερω με εχουν σωσει αρκετες φορες οταν εχει κολησει το κινητο απο αναβαθμιση κλπ κ μεσα στην εγγυηση κ ολα καλα τα παιδια ειναι σωστα κ απ οτι ξερω πολλα καταστηματα συνεργαζονται με αυτους...

Link to comment
Share on other sites

re bobo RTFM τη το εχεις το βιβλιαρακι ? Settings,Connectivity,Network,Network mode,GSM.

 

Aν θες να κλεισεις ολα τα applications στην κεντρικη οθονη options, content to offline mode.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον βγαζει η μπαταρια μια μερα!!!!!!!!!!!!το εβγαλα απο τη φορτιση το πρωι πριν παω γραφειο και τωρα το φορτιζω παλι!!!!!!!!!!!ελεος απο μπαταρια δε τα βλεπω πολυ καλα τα πραγματα...ευτυχως που κρατησα το 5800 και ολα καλα το προβλημε με τα μηνυματα και το τηλεφωνικο καταλογο ....εξακολουθει ακομα....
Link to comment
Share on other sites

To εχεις σε gsm mode? blue tooth σβησμενο? wifi σβηστο αντι να ειναι συνεχεια? και δεν σου βασταει παραπανω απο μερα δεν μπορει.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε..με εσωσες..πρωτη μερα το εχω και τωρα το μαθαινω..το εχω διαβασει οχι ολο ομως..ποιο πολυ ενημερωνομαι απο τα forum..ποιο πολυ με βοηθανε..
Link to comment
Share on other sites

To εχεις σε gsm mode? blue tooth σβησμενο? wifi σβηστο αντι να ειναι συνεχεια? και δεν σου βασταει παραπανω απο μερα δεν μπορει.

 

Κοιτα τηλεφωνα κανω το εχω σε gsm του εκανα φορτιση αποφορτιση της 3 πρωτες με θρησκευτικη ευλαβεια δεν χρησιμοποιω το μπλε δοντι δε το χρειαζομαι...το εβγαλα απο τη φορτιση 8 και 45 και στις 6 ξαναμπηκε....στη δουλεια με κοροιδευουν,,,,,ενας φορτιστης δικος σου ειναι εμεινες...παλι....δε ξερω τι να πω...προσωπικα 5800 και παλι 5800!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η δυνατοτητα να δω μεσα απο το μενου ολα τα σημεια προσβασης?και να διαγραψω οποια θελω?συνδεθηκα μια φορα το πρωι με wi fi και οταν προσπαθω να κανω ανανεωση στην εφαρμογη του καιρου, ενω ειμαι συνδεδεμενος με αλλο wlan, αυτο προσπαθει να συνδεθει με αυτο που ειχα συνδεθει το πρωι. μπορω να το διαγραψω απο καπου και να σθνδεεται με το τρεχων wlan που ειμαι συνδεδεμενος?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο εκ πρωτης μου φαινεται super. Γνωριζουμε αν το εχει η cosmote? (για οταν ερθει η ανανέωση μου)
SETI@HELLAS
Link to comment
Share on other sites

foticover απο οτι ξερω θα το φερει σε λιγο καιρο και η κοσμοτε..μια ερωτηση...γιατι οταν βλεπουμε μια φωτογραφια απο το menu photos κανει ενα συγκεκριμενο ζοομ ενω οταν την δουμε μεσω του file explorer (apps-->office-->file explorer) κανει πολυ μεγαλυτερο ζοομ??
panasonic vs. nokia 1-0
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:κάπου διάβασα(δεν θυμάμαι αν το είχα διάβαση εδώ)ότι η οθόνη του N97 είναι χειρότερη από αυτή του 5800....πως προέκυψε αυτό γιατί εγώ δεν μπορώ να βγάλω άκρη...?είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό το πράγμα η απλά κάποιος ήθελε να το θάψει?

στο τσακ είμαι να το πάρω αλλα με προβληματίζει αν θα είναι καλο στο θέμα τις περιήγησης στο διαδίκτυο και συγκεκριμένα το scroll δεν ξέρω αλλα από τα βιντεάκια μου δίνει την εντύπωση ότι είτε μερικές φορες δεν ακούει και θέλει και δεύτερη προσπάθεια είτε ότι πάει σπασμωδικά.(και έχει φόρτωση πλήρως η σελίδα)

το αλλο που δεν ξέρω είναι αν p.x. βγει καινούργια έκδοση του λειτουργικού θα το έχουμε και εμείς? η απλά θα μας ξεχάσουν και θα πρέπει να πάρουμε καινούργιο κινητό.

ενολίγοις είναι σαν το iphone που ότι και να βγει μπαίνει και στα πιο παλιά μοντέλα με ίσος κάποιες ελλείψεις λόγο hardware?

Link to comment
Share on other sites

Setting,Connectivity,Destinations ειναι τα access points.

 

Superboy επειδη εγω ειμαι ψυχακιας να μαθω τα παντα για κατι πριν το αγορασω οπου διαβασες οτι η οθονη ειναι χειροτερη ειναι λαθος. Ενα google σε επισημα sites θα το πουνε αυτο. Η οθονη ειναι οχι μονο καλυτερη αλλα στην ανταποκριση αφης ειναι επισης καλυτερυ απο το 5800. Κανενα κινητο της νοκια δεν θα σε αφησει απο θεμα αναβαθμισης λειτουργικου εδω και χρονια γινεται αυτο. Ολα παιρνουνε updates.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όποιος θέλει να το αγοράσει, ας περάσει από το σπίτι μου, όπου να'ναι θα το πετάξω από το μπαλκόνι... Το πρόβλημα με το wifi μου έχει σπάσει τα νεύρα.......
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aldeberan εχεις σκεφτει μηπως οι ρυθμισεις του router σου δεν το αφηνουνε να συνδεθει σωστα?

 

Και τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να κατσεις να το σεταρεις σωστα? διαβασες το βιβλιαρακι του κινητου ειδικα στο σημειο του wifi? το manual tou router επισης?
Link to comment
Share on other sites

να κατσεις να το σεταρεις σωστα? διαβασες το βιβλιαρακι του κινητου ειδικα στο σημειο του wifi? το manual tou router επισης?

 

Γιατί δεν είναι σωστά σεταρισμένο;

Εχω συνδέσει με αυτές τις ρυθμίσειςπάνω από 15 κινητά και ppc και άλλους υπολογιστές χωρίς να πειράξω τίποτα.

Το Ν97, δηλαδή γιατί έχει διαφορετικές ρυθμίσεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

περιμένω και κάποιες πληροφορίες για τα υπόλοιπα που ρώτησα...

αύριο θα πάρω τηλέφωνο στο nokia shop εδώ στην αγία παρασκευή μήπως έχουν εκθεσιακό κομμάτι να το ψαχουλέψω λίγο.

γιατί δεν μου πάει να πάω να το πάρω χωρίς καν να το έχω δει από κοντά..

απλά τα δυο κύρια χαρακτηριστικά που με ανησυχούν όπως είπα και παραπάνω είναι επειδή θα χρησιμοποιεί πολύ το internet και mail κτλ θέλω να είναι εύχρηστο όπως και στο θέμα τις αναβάθμισης φυσικά δεν εννοώ τα update που διορθώνουν και προσθέτουν μικρό πράγματα.

εννοώ αν ας πούμε τώρα το κινητό έχει symbian 9,4 όταν θα βγει το 9,5 η το 10 ας πούμε εμείς θα μπορούμε να το βάλουμε?

ευχαριστώ και πάλι.

 

a και επίσης άκουσα κάποιον εδώ μέσα που παραπονιόταν για την μπαταρία ότι δεν τον βγάζει ούτε μιση μέρα...

τι γίνετε?και στους υπόλοιπους κατόχους έτσι είναι?

προσωπικά θέλω να κρατάει από το πρωί μέχρι το βράδυ με αρκετή χρήση.πολλά θέλω?

Link to comment
Share on other sites

Η Nokia δεν αναβαθμίζει το λειτουργικό στην επόμενη έκδοση. Δίνει μόνο updates του, στην υπάρχουσα έκδοση πάντα. Βέβαια, σε κάποια συνέντευξη κάποιου από το Symbian Foundation διάβασα πως το λειτουργικό παρέχει αυτή τη δυνατότητα, της αναβάθμισης δηλαδή, και είναι στην επιλογή του κατασκευαστή του τηλεφώνου αν θα την επιτρέψει ή όχι. Κάποια στιγμή θα αναγκαστεί σίγουρα και η Nokia να το κάνει, με τον ανταγωνισμό να έχει ενταθεί ανάμεσα σε Symbian, Windows Mobile, MacOS X και Android. Ιδίως τώρα, με τις αναμενόμενες νέες εκδόσεις Symbian^2 και Symbian^3. Και κάτι μου λέει πως το πρώτο κινητό που θα αποκτήσει αυτή τη δυνατότητα θα είναι το N97. Προσέξτε το ακόλουθο απόσπασμα από το επίσημο blog του Symbian Foundation: "The first compatible Symbian devices are Nokia 97, Nokia 5800, Nokia 5530, Samsung i8910HD and the Sony Ericsson Satio". ;)

http://blog.symbian.org/2009/07/07/disambiguating-the-brand/

Link to comment
Share on other sites

Η Nokia δεν αναβαθμίζει το λειτουργικό στην επόμενη έκδοση. Δίνει μόνο updates του, στην υπάρχουσα έκδοση πάντα. Βέβαια, σε κάποια συνέντευξη κάποιου από το Symbian Foundation διάβασα πως το λειτουργικό παρέχει αυτή τη δυνατότητα, της αναβάθμισης δηλαδή, και είναι στην επιλογή του κατασκευαστή του τηλεφώνου αν θα την επιτρέψει ή όχι. Κάποια στιγμή θα αναγκαστεί σίγουρα και η Nokia να το κάνει, με τον ανταγωνισμό να έχει ενταθεί ανάμεσα σε Symbian, Windows Mobile, MacOS X και Android. Ιδίως τώρα, με τις αναμενόμενες νέες εκδόσεις Symbian^2 και Symbian^3. Και κάτι μου λέει πως το πρώτο κινητό που θα αποκτήσει αυτή τη δυνατότητα θα είναι το N97. Προσέξτε το ακόλουθο απόσπασμα από το επίσημο blog του Symbian Foundation: "The first compatible Symbian devices are Nokia 97, Nokia 5800, Nokia 5530, Samsung i8910HD and the Sony Ericsson Satio". ;)

http://blog.symbian.org/2009/07/07/disambiguating-the-brand/

 

πολύ ενδιαφέρον.για να δούμε...

βασικά είμαι ανάμεσα σε Nokia N97 και iphone 3gs απλά επειδή έχω ξεμείνει και από κινητό έλεγα μήπως με κάλυπτε το Nokia για να μην περιμένω μέχρι το τέλος του μήνα..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι σωστά σεταρισμένο;

Εχω συνδέσει με αυτές τις ρυθμίσειςπάνω από 15 κινητά και ppc και άλλους υπολογιστές χωρίς να πειράξω τίποτα.

Το Ν97, δηλαδή γιατί έχει διαφορετικές ρυθμίσεις;

 

Eγω δεν μπορουσα να συνδεθω με τιποτα και εκανα reset στο router μετα συνδεθηκε κανονικα. Πριν δεν αντιμετωπιζα κανενα προβλημα αλλα για καποιο αγνωστο λογο δεν μπορουσα να συνδεθω.. Δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις κατι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν μπορουσα να συνδεθω με τιποτα και εκανα reset στο router μετα συνδεθηκε κανονικα. Πριν δεν αντιμετωπιζα κανενα προβλημα αλλα για καποιο αγνωστο λογο δεν μπορουσα να συνδεθω.. Δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις κατι!

 

Το δοκίμασα και αυτό.

Εννοείς απλό reset, (open close )

Μπορείς να μου πεις στη ρύθμιση Λειτ. ασφαλείας WLAN του σημείου πρόσβασης ποια ρύθμιση έχεις επιλέξει;

Ανοιχτό δίκτυο, wep, 802.1x, ή wpa/wpa2 ??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...