Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν υπαρχει προβλημα με την ενταση,εχω κατεφερει να το λυσω αυτο με τα καταλληλα εργαλεια,το προβλημα ειναι οτι μπουκωνουν τα ηχεια και παραμορφωνεται ο ηχος εαν θελω να παιξω τα επεξεργασμενα mp3s.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν εχεις δικιο.

οπως η νοκια μας ζηταει να τα σκαμε,ετσι και εμεις πρεπει να απαιτουμε.

εαν ηθελα καθαρα ιντερνετικο κινητο θαπαιρνα το iphone.

προτιμησα ομως την νοκια,οπως και την προτιμω χρονια γιατι ειναι πρωτοπορος και εχει βγαλει κατα καιρους καλες συσκευες.

το συγκεκριμενο κινητο δεν το θεωρω απο τα επιτυχημενα της νοκια για πολλους και γνωστους λογους.

οταν πας να αγορασεις ενα κινητο,δυστυχως δεν εχεις την ευχερεια να το επεξεργασθεις,αλλα το παιρνεις σφραγισμενο στο κουτι σπιτι και απο κει το δοκιμαζεις.

ολοι δεν εχουμε τα ιδια κριτηρια για το τι θελουμε απο ενα κινητο αλλα στην περιπτωση του ακριβοτερου smartphone της νοκια,πιστευεις οτι ολα πανω του θα ειναι ανω του μετριου.

εγω προσωπικα επειδη υπηρξα για πολλα χρονια μουσικος,εχω μια μικρη φθορα στην ακοη και στον δρομο θελω να εχει το κινητο μου δυνατους ηχους κλησης ωστε να το ακουω[τα κακα του επαγγελματος].

το κακο ειναι οτι ημουν απο τους πρωτους που το αγορασαν και δεν ειχαν δημοσιευθει ακομα πολλα σχολια απο παιδια που ηδη το ειχαν,ετσι λοιπον το πηρα αν και ημουν μεταξυ αυτου και του i8910.

τελικα επειδη δεν βρηκα το i8910 πηρα το nokia.

και κατι αλλο,το qwerty ναι μεν ειναι εξυπηρετικο,αλλα για ανθρωπους με λεπτα δαχτυλα,δεν το εχω χρησιμοποιησει σχεδον καθολου την δουλεια μου την κανω με το εικονικο.

Αφού είναι τόσο σημαντικός για σένα ο ήχος από τα ηχεία, και δε σε ενδιαφέρει και το qwerty, τότε μάλλον κακώς πήρες το N97. Θα έκανες τη δουλειά σου και με το 5800, και θα σου περίσευαν και 300€. Γι' αυτό πρέπει να ενημερωνόμαστε πριν κάνουμε οποιαδήποτε αγορά. Δεν υπάρχει συσκευή που να ικανοποιεί τους πάντες, όλες έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους. Στο N95 μου είχα σαφώς καλύτερο ήχο από τα ηχεία, αν όμως το βάλεις δίπλα δίπλα με το N97 θα καταλάβεις το λόγο. Ακόμη και εξωτερικά φαίνεται η μεγάλη διαφορά στο μέγεθος των ηχείων τους. Τα ηχεία του N95 δε θα χωρούσαν με τίποτα στο N97. Προσωπικά, δέχομαι να θυσιάσω την ποιότητα ήχου από τα ηχεία (που ακόμη και στο N95 δεν τα χρησιμοποιούσα ποτέ, για να ακούσεις μουσική υπάρχουν και τα ακουστικά) για λίγο μικρότερο μέγεθος (πάχος για την ακρίβεια). Η ζωή είναι πάντα γεμάτη συμβιβασμούς, το τέλειο δεν υπάρχει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βγήκε καινούργιο firmware σήμερα?

Γνωρίζει κανείς κάτι?

 

Πιο αναλυτικά για πληροφορίες της αναβάθμισης κοίτα παρακάτω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=247151&page=120#1795

Link to comment
Share on other sites

ειναι ι ιδεα μου η βγαζει ολιγον χειροτερες φωτογραφιες και σιγουρα χειροτερο βιντεο απο το Ν95?

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ειναι ι ιδεα μου η βγαζει ολιγον χειροτερες φωτογραφιες και σιγουρα χειροτερο βιντεο απο το Ν95?

 

Δεν ξέρω τι βίντεο βγάζει το Ν95 αλλά το Ν97 βγάζει καλό σε σχέση με άλλα ΝΟΚΙΑ που είχα, όπως το Ν82, Ν79, 5800, αλλά και από Sony Ericsson, όπως το C902 και C905. Πάρτε μία γεύση από βίντεο του Ν97, αν και στο you Tube χάνει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ι ιδεα μου η βγαζει ολιγον χειροτερες φωτογραφιες και σιγουρα χειροτερο βιντεο απο το Ν95?

 

Mάλλον η ιδέα σου είναι.

Link to comment
Share on other sites

το βιντεο ειναι σιγουρα χειροτερο απο το Ν95 και δεν γινεται καλυτερο λογο μη υπαρξης καρτας γραφικων ιδιας κατηγοριας με του Ν95 που ηταν κλασεις ανωτερη.... πχ αν δειτε το Ν97 να τρεχει opengl θα κλαψετε... οσο για την ενταση με τοσο μικρα ηχεια δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα... γενικα το Ν97 με λιγο καλυτερο βιντεο και λιγο καλυτερο επεξεργαστη θα ηταν τοπ αλλα δυστυχως θα περιμενουμε την επομενη ναυαρχιδα της νοκια.. κορυφαιο απο θεμα καμερας και δυνατης καρτας ειναι το Ι8910 αλλα θα πεθανει και αυτο γιατι δεν θα ασχοληθει κανεις με τις δυνατοτητες του.... ολες οι symbian εφαρμογες θα βγαινουν για δυνατοτητες Ν97... :(
Link to comment
Share on other sites

το βιντεο ειναι σιγουρα χειροτερο απο το Ν95 και δεν γινεται καλυτερο λογο μη υπαρξης καρτας γραφικων ιδιας κατηγοριας με του Ν95 που ηταν κλασεις ανωτερη.... πχ αν δειτε το Ν97 να τρεχει opengl θα κλαψετε... οσο για την ενταση με τοσο μικρα ηχεια δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα... γενικα το Ν97 με λιγο καλυτερο βιντεο και λιγο καλυτερο επεξεργαστη θα ηταν τοπ αλλα δυστυχως θα περιμενουμε την επομενη ναυαρχιδα της νοκια.. κορυφαιο απο θεμα καμερας και δυνατης καρτας ειναι το Ι8910 αλλα θα πεθανει και αυτο γιατι δεν θα ασχοληθει κανεις με τις δυνατοτητες του.... ολες οι symbian εφαρμογες θα βγαινουν για δυνατοτητες Ν97... :(

 

μαλλον μιλας για αναπαραγωγη βιντεο. παντως επεξεργαστη και ραμ το ν97 εχει ιδια με το iphone 3g και το ν900 θα χει ιδια με του 3gs...

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηαη πως η αντικειμενικοτητα μας σαν καταναλωτες εχει χαθει τελειως.

 

Ειναι προφανες πως ο καθενας αναζητα η ονειρευεται το καλυτερο. Ειναι ευκολο λοιπον να υποτεθει οτι μια συσκευη που κανει πολλα καινουργια και απαιτητικα πραγματα, αλλα πιο απλα η και πιο συνηθισμενα να τα κανει και αυτα καλυτερα απο αλλα μοντελα της ιδιας η αλλης μαρκας.

 

Αυτο θα μπορουσε να συμβαινει οπως μπορει καλλιστα να μην συμβαινει, για πολλους λογους που εχουν προαναφερθει (τεχνικους, χωρου, μεγεθους, κα). Δεν νομιζω ομως οτι θα πρεπει να εμποδιζεται η αναφορα ολων αυτων που ο καθενας θεωρει πως δεν λειτουργουν κατα τα αναμενομενα. Ακομα δε περισσοτερο δεν χρειαζεται να του την "πεφτουν" καποιοι δηθεν ειδημονες, με το στυλακι "δεν διαβαζες πριν αγορασεις, αφου κανει το ενα καλα δεν λεει πουθενα οτι κανει και το ιδιο καλυτερα, κτλ" . Αν καποιοι παρασυρθηκαν η προχωρησαν σε αυθαιρετα συμπερασματα για τις δυνατοτητες η λειτουργιες της συσκευης δεν χρειαζεται και να τους '' μαστιγωσουμε '', λεκτικα.

 

Αυτοι που γνωριζουν ας τους βοηθησουν να καταλαβουν το λαθος της επιλογης τους ουτως ωστε να μην επαναληφθει. Αυτοκλητοι συνηγοροι της καθε εταιριας δεν βοηθουν σε τιποτα. Πολυ δε περισσοτερο σε ενα μοντελο που κανεις δεν αρνειται οτι εχει ακομη δρομο μπροστα του μεχρι να σταθεροποιηθει σαν συσκευη και να αποδωσει τα υποσχεμμενα.

 

Φιλικα παντα.........:)

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

οταν χιονισει παντως παρνασσο skiace σε εχω με το σανιδι και καταγραφη με Ν97 της κοντρας :Ρ αντε να ρθει ο δεκεμβρης και βιαζομαι!

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οταν χιονισει παντως παρνασσο skiace σε εχω με το σανιδι και καταγραφη με Ν97 της κοντρας :Ρ αντε να ρθει ο δεκεμβρης και βιαζομαι!

 

Δεν ειμαι σανιδας φιλε μου :) κλσσικος (παλιος) σκιερ ειμαι.:lol:

 

Α, και ο Παρνασσος (λογω πασαρελας ;)) εχει κοπει εδω και πολλα χρονια.

 

Σε καθε περιπτωση χρειαζομαστε και τριτο για να μας γραφει.....:lol:

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις πηρα το Ν97 και θαθελα να μαθω αν οταν με καλουν στην οθονη

εμφανιζεται η εικονα του καλουντος (ολοκληρη η οθονη)΄...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις πηρα το Ν97 και θαθελα να μαθω αν οταν με καλουν στην οθονη

εμφανιζεται η εικονα του καλουντος (ολοκληρη η οθονη)΄...

 

αν στον τηλεφωνικο καταλογο, στην επαφη αυτου που σε παιρνει εχει αποθηκευσει ως προσθετο στοιχειο καποια εικονα, ναι οταν σε παιρνει θα φαινεται η εικονα του στα 3/4 περοπου της οθονης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους. Γνωρίζει κανείς γιατί με μόνο την αρχική οθόνη και το μενού να "τρέχουν", το Ν97 έχει ελεύθερη RAM μόνο 30- εώς 40mb απο τα 120; Εγκατέστησα εναν task manager και εκλεισα όλες τις εφαρμογές (εκτός των παραπάνω), αλλα τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους. Γνωρίζει κανείς γιατί με μόνο την αρχική οθόνη και το μενού να "τρέχουν", το Ν97 έχει ελεύθερη RAM μόνο 30- εώς 40mb απο τα 120; Εγκατέστησα εναν task manager και εκλεισα όλες τις εφαρμογές (εκτός των παραπάνω), αλλα τα ίδια.

 

30-40 ειναι καλα. οταν φτασεις στα 10 θα εχεις μεγαλυτερο προβλημα. εγω εκει κυμαινομαι συνηθως

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω δεν υπαρχει κατηγορια αγορες πωλησεις στο φορουμ? δε τη βρισκω..

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα: Στους "Προορισμούς δικτύου" που αφορούν στο διαδίκτυο, έχω ενεργοποιήσει (με τελευταία προτεραιότητα) τη σύνδεση με Web Vodafone (3G) όπου είμαι και συνδρομητής. Όταν είμαι εκτός γνωστού wlan πολύ σωστά ενεργοποιείται το 3G. Όταν όμως βρεθώ σε γνωστό wlan τα e-mail και το internet λειτουργούν μέσα από αυτό (waln), αλλά τα widgets της αρχικής οθόνης χρησιμοποιούν το 3G. Μάλιστα στη "Διαχείριση Συνδέσων" είναι ενεργοποιημένα και τα 2 (wlan & 3G) και στο 3G γίνεται κανονικά η μεταφορά δεδομένων.

Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που μάλλον δεν έχω κάνει, ώστε μόλις βρεθώ σε γνωστό wlan να σταμτάει η σύνδεση με το 3G?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον μιλας για αναπαραγωγη βιντεο. παντως επεξεργαστη και ραμ το ν97 εχει ιδια με το iphone 3g και το ν900 θα χει ιδια με του 3gs...

 

ναι εχει τον ιδιο επεξεργαστη με ενα τηλεφωνο που ειχε καμερα 2mp και δεν ειχε βιντεο.... και ειχε βγει τοσα χρονια πριν... + οτι το δυνατο σημειο του iphone ηταν η καρτα γραφικων οπως και στο Ν95 ,που ειναι ανυπαρκτη στο Ν97 ... ειναι ενα τηλεφωνο που το προμοταρουν σαν υπερκινητο το κοστολογουν 600 ευρω και δεν εχει τα ΒΑΣΙΚΑ!! :cry: το ομνια hd εχει ακριβως ιδιο επεξεργαστη με το 3gs ιδια καρτα γραφικων ι

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω δεν υπαρχει κατηγορια αγορες πωλησεις στο φορουμ? δε τη βρισκω..

 

Προσοχή: Απαγορεύεται η δημοσίευση αγγελιών σε οποιαδήποτε ενότητα εκτός από το Buy and Sell.

 

 

Το buy & Sell ειναι μια επιπλεον δυνατοτητα για τα μονιμα & ενεργα μελη

του myphone .

 

Επιπλεον ,διαβαζεις αυτο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=55736

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Repair Instruction

Camera Lens Scratch Issue

 

2. Introduction

Many users complained that the Camera cover door on N97 causes scratches on the lens after a short time of usage. Most of the scratches are caused by big solid dust or sand that gets stuck between the door and the lens and cannot escape. Sometimes, the picture quality will be affected by such scratches, especially when LED flash is used. This bulletin is to give guideline how to handle customer returns.

3. Identification of fault or service case

Symptom: 4601 Cosmetics: Scratched

Refer to below picture.

4. Parts or assemblies affected

Affected part:

Item code /CCT Part Number Part Description Version

A4 0254027 B-COVER ASSY BLACK

A4 0254600 B-COVER ASSY WHITE

5. Repair solution and procedure

This is a warranty issue and customers affected can contact the local Nokia customer care as it is covered by product warranty. Customer returned device should be repaired without charge. The repair procedure is to change the whole B-cover, as camera lens can’t be provided as an individual spare part. Please follow normal disassembly and assembly instruction for B-cover change.

6. Other service information or procedures

After repair, please advice customer to keep their device from any dust or sand and continue to clean lens. When open or close camera cover door, try to avoid pressing it down to touch the lens.

Link to comment
Share on other sites

The repair procedure is to change the whole B-cover, as camera lens can’t be provided as an individual spare part.

After repair, please advice customer to keep their device from any dust or sand and continue to clean lens. When open or close camera cover door, try to avoid pressing it down to touch the lens.

 

Ευχαριστουμε alcateluser ;)

 

Τι λεει ,μεσα στον Σεπτεμβριο ,θα εχουμε αναβαθμιση

και kinetic scrolling ? :happy:

 

 

Καλο Μηνα ! :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Repair Instruction

Camera Lens Scratch Issue

 

2. Introduction

Many users complained that the Camera cover door on N97 causes scratches on the lens after a short time of usage. Most of the scratches are caused by big solid dust or sand that gets stuck between the door and the lens and cannot escape. Sometimes, the picture quality will be affected by such scratches, especially when LED flash is used. This bulletin is to give guideline how to handle customer returns.

3. Identification of fault or service case

Symptom: 4601 Cosmetics: Scratched

Refer to below picture.

4. Parts or assemblies affected

Affected part:

Item code /CCT Part Number Part Description Version

A4 0254027 B-COVER ASSY BLACK

A4 0254600 B-COVER ASSY WHITE

5. Repair solution and procedure

This is a warranty issue and customers affected can contact the local Nokia customer care as it is covered by product warranty. Customer returned device should be repaired without charge. The repair procedure is to change the whole B-cover, as camera lens can’t be provided as an individual spare part. Please follow normal disassembly and assembly instruction for B-cover change.

6. Other service information or procedures

After repair, please advice customer to keep their device from any dust or sand and continue to clean lens. When open or close camera cover door, try to avoid pressing it down to touch the lens.

 

φανταζομαι τα καταστηματα νοκια θα ειναι ενημερωμενα για αυτο......:X

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε alcateluser ;)

Τι λεει ,μεσα στον Σεπτεμβριο ,θα εχουμε αναβαθμιση

και kinetic scrolling ? :happy:

Καλο Μηνα ! :)

 

Kαλό μήνα και καλό φθινόπωρο... πιστεύω ναι θα έχουμε το πολυπόθητο update με τις σημαντικές διορθώσεις και νέα χαρακτηριστικά όπως full kinetic scrolling!

 

 

φανταζομαι τα καταστηματα νοκια θα ειναι ενημερωμενα για αυτο......:X

 

To Service Bulletin έχει ημερομηνία 28/8, οπότε σίγουρα είναι ενημερωμένα όλα τα Nokia service. Aπλά αν δεν έχει έρθει το ανταλλακτικό (A4 0254027 B-COVER ASSY BLACK - A4 0254600 B-COVER ASSY WHITE) θα το αναμένουν! Πληροφορίες μπορούν να μας δώσουν χρήστες που θα επισκεφτούν τα Nokia service.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να έχει απαντηθεί το ερώτημα.

Υπάρχει περίπτωση με ενα software gps fix να φτιάξει το πρόβλημα του gps ή είναι καθαρά θέμα hardware με την γνωστή επίλυση του με το εξτρα συρματάκι?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...