Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να το ρυθμισεις να ρωταει παντα με ποιο τροπο θελεις να συνδεθει

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά κάτι τέτοιο δεν μπορώ να το βρω στο κινητό.Να διαγράψω όλες τις ρυθμίσεις για internet μήπως???

Ευχαριστώ κ πάλι..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του n97, ειδικά τους προσφάτως αποκτήσαντές το, τέσσερα πράγματα, που για μένα είναι πολύ σηματικά διότι σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του nokia n97(περισσότερο για τον άπλετο αποθηκευτικό χώρο και την δυνατή μπαταρία):

 

1. Το gps έχει βελτιωθεί στις τελευταίες παρτίδες ή είναι στην ίδια άσχημη κατάσταση με παλιότερα, που πρακτικά ήταν άχρηστο;

 

2. Το πρόβλημα με την κάμερα που γρατζουνιέται από το κάλυμμα, συνεχίζει να υπάρχει ή έχει φτιαχτεί; Κανείς δε θέλει να παίρνει κινητό που αυτογρατσουνιέται...

 

3. Αναφορικά με την μνήμη ram, που είναι μικρή (128ΜΒ), σας έχει προβληματίσει; Πετάει συχνά μηνύματα ''memory low please close some applications'';

 

4. Πόση ακριβώς εσωτερική μνήμη έχει; Ελπίζω να μην έχει τα απελπιστικά λίγα 80ΜΒ του 5800.

Link to comment
Share on other sites

Garmin, Sygic, NDrive... και φυσικά Nokia Maps.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αλλά το βελτιωμένο έχει ένα κενό στο κέντρο. Είχα βρει μία κάποια στιγμή στο internet, αλλά δε θυμάμαι που.

 

EDIT: Βρήκα κάτι. Το βελτιωμένο μαξιλαράκι είναι όπως αυτό του N86, μπλε φυσικά και όχι κίτρινο. Το παλιό είναι όπως φαίνεται στο N97.

http://www.n97fanatics.com/photos-n86-camera-lens-protector-was-done-right-why-did-n97-fail/

 

Λοιπόν το καινούργιο μαξιλαράκι δεν είναι σαν το Ν86 απλά είναι λίγο υπερυψωμένο απ'οτι ηταν το παλιο. Το πήγα σε νοκια store και μου το αλλάξανε(συγκεκριμένα του κορωπιου)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το καινούργιο μαξιλαράκι δεν είναι σαν το Ν86 απλά είναι λίγο υπερυψωμένο απ'οτι ηταν το παλιο. Το πήγα σε νοκια store και μου το αλλάξανε(συγκεκριμένα του κορωπιου)

 

Σε ποσο καιρο σου το αλλαξανε το μαξιλαρακι της καμερας?

Εκανες και την αλλαγη στο GPS?

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε ποσο καιρο σου το αλλαξανε το μαξιλαρακι της καμερας?

Εκανες και την αλλαγη στο GPS?

 

Το GPS μου δεν εχει προβλημα.. Για να αλλαξεις το μαξιλαρακι της καμερας επρεπε να παρεις ολο το B-Cover.. Το πλήρωσα και σε 2 ώρες ηταν έτοιμο(και αυτο γιατί δεν ήθελα να μπλεξω πάλι με τους Alpha Αχρηστους και να μου ξανακρατησουν το κινητό 3 μηνες). Το παιδί εκει είναι πολυ ξηγημένο και το κατάστημα το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Το GPS μου δεν εχει προβλημα.. Για να αλλαξεις το μαξιλαρακι της καμερας επρεπε να παρεις ολο το B-Cover.. Το πλήρωσα και σε 2 ώρες ηταν έτοιμο(και αυτο γιατί δεν ήθελα να μπλεξω πάλι με τους Alpha Αχρηστους και να μου ξανακρατησουν το κινητό 3 μηνες). Το παιδί εκει είναι πολυ ξηγημένο και το κατάστημα το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

μαλλον εισαι απο τουσ τυχερους οσο αναφορα το GPS...Και ποσο κοστισε το μαξιλαρακι για να εχουμε καλο ερωτημα..?

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις μου φερανε ενα n97 απο γαλλια........

για ελληνικα θα σας ρωτησω μετα.........δεν εχω χρονο.........τωρα.....

το κινητο ειναι πανεμορφο.......αλλα θα δουμε στην πορεια......για τα υπολοιπα......

για την ωρα....

εχω μπλε καπακι.......και το το φιρμ ειναι στο 12....

θα ειμαι απο τους τυχερους η τους ατυχους στο θεμα gps καμερα κτλ....?

τι λετε......????:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις μου φερανε ενα n97 απο γαλλια........

για ελληνικα θα σας ρωτησω μετα.........δεν εχω χρονο.........τωρα.....

το κινητο ειναι πανεμορφο.......αλλα θα δουμε στην πορεια......για τα υπολοιπα......

για την ωρα....

εχω μπλε καπακι.......και το το φιρμ ειναι στο 12....

θα ειμαι απο τους τυχερους η τους ατυχους στο θεμα gps καμερα κτλ....?

τι λετε......????:lol::lol:

 

η... νεκροψια θα δειξει. η λογικη λεει οτι θα εισαι απο τους ατυχους, αλλα οτι και να λεμε ειναι εικασιες. αν δεν δοκιμασεις δεν θα ξερεις με σιγουρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,πηρα και εγω το ν 97 πολυ ωραιο αλλα εχω την εξης απωρια-προβλημα.μπηκα στο Ονι στορε και κατεβασα καποιες εφαρμογες,ολα καλα απλος σε καποιες δεν με ρωτησε που να τις αποθηκευσει και ετσι απωθηκευτηκαν στην μνημη τηλεφωνου.τι να κανω για να τις μεταφερω στην 32αρα;;τωρα εχω και μια απορια.απο που βλεπουμε ποση μνημη εχει το κινητο,εφαγα ποσες ωρες ψαχνοντας το κινητο και δεν το βρηκα.επισης τρωει κατι κοληματακια και χρειαζετε κανα 5 δευτερα για να στρωσει,τι να κανω;;εχω την τελευταια εκδοση!ευχαριστω εκ των πρωτερον!!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,πηρα και εγω το ν 97 πολυ ωραιο αλλα εχω την εξης απωρια-προβλημα.μπηκα στο Ονι στορε και κατεβασα καποιες εφαρμογες,ολα καλα απλος σε καποιες δεν με ρωτησε που να τις αποθηκευσει και ετσι απωθηκευτηκαν στην μνημη τηλεφωνου.τι να κανω για να τις μεταφερω στην 32αρα;;τωρα εχω και μια απορια.απο που βλεπουμε ποση μνημη εχει το κινητο,εφαγα ποσες ωρες ψαχνοντας το κινητο και δεν το βρηκα.επισης τρωει κατι κοληματακια και χρειαζετε κανα 5 δευτερα για να στρωσει,τι να κανω;;εχω την τελευταια εκδοση!ευχαριστω εκ των πρωτερον!!

Στις ρυθμίσεις του Ovi Store μπορείς να ορίσεις που θέλεις να εγκαθίστανται οι εφαρμογές που κατεβάζεις μέσα απ' αυτό. Ό,τι έχεις ήδη εγκαταστήσει δεν μπορεί να μεταφερθεί, εκτός αν το ξαναεγκαταστήσεις (καλύτερα να το απεγκαταστήσεις πρώτα). Τον ελεύθερο αποθηκευτικό χώρο μπορείς να τον δεις από τη Διαχείριση Αρχείων ή από οποιονδήποτε άλλο file manager έχεις εγκαταστήσει. Αν θέλεις να δεις τη RAM, αυτό μπορεί να γίνει από κάποιον task manager (Handy Taskman ή JBak TaskMan) ή από άλλα προγράμματα που σου δείχνουν την κατάσταση της μνήμης (DeviceInfo, QuickInfo, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

η... νεκροψια θα δειξει. η λογικη λεει οτι θα εισαι απο τους ατυχους, αλλα οτι και να λεμε ειναι εικασιες. αν δεν δοκιμασεις δεν θα ξερεις με σιγουρια.

 

το εχω κανα 5λεπτο στο μπαλκονι και σημα δεν εχει βρει....

ειναι χωρις καρτα sim και χωρις a-gps ομως και με την 12αρα version......ισως να φταιει και αυτο...μακαρι θα δουμε...:(

κατι αλλο ρε παιδια......

το n97 χακαρεται....?

και αν ναι σε ποια εκδοση......

αν ειναι στην 12 και οχι στην 20 τοτε να το χακαρω τωρα....και να το κανω update μετα.....

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και τα προηγούμενα...

 

:!:N97 20.0.019 become UnHackable:!:

 

 

Οπότε πρώτα χακάρεις και μετά αναβαθμίζεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ενημέρωση να κάνω.Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αλλά προφανώς πρέπει.Πήγα σήμερα σε ενα Nokia Store του οποίου ο υπεύθυνος είναι πολυ εξηπυρετικός και πάντα προσπαθεί να σου λύσει οτιδήποτε πρόβλημα έχεις.Εκεί που θέλω να ανφερθώ είναι ότι μου είπε πως κυκλοφόρησε καινούργιο firmware για το N97 την περίοδο των Φώτων.Ακόμα δεν είδα κάτι στο Software Updater.Ξέρετε κάτι σχετικό;Ο ίδιος μου είπε ότι αν το θέλω μπορεί να μου το εγκαταστήσει εκεί

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο Nokia Store πηγες αν επιτρέπεται? Ειχε ακουστεί ετσι και αλλιως κατι, κατα ποσο ισχυει δεν ξέρω. Edited by Panos277
Link to comment
Share on other sites

Πάνω στην καραολή και δημητρίου είναι κατω ηλιούπολη προς εύοσμο Θεσσαλονίκη.Τώρα δεν ξέρω αν εννούσε κάτι γιατι τον ρώτησα για το gps κάτι.Αλλά αυτός είδε την έκδοση 20.019 που έχω και μου είπε οτι δεν την έβαλα την καινούργια

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις εβαλα και εγω την 20!!!(αφου περασα ελληνικα με το νεμεσις μια και το κινητο ειναι απο γαλλια....)

μολις εβαλα την καρτα σιμ και ενεργοποίησα το a-gps επιασε σημα μεσα σε 4 δευτερόλεπτα.....:):)

χωρις την καρτα σιμ και την 12 περιμενα με τις ωρες...

δεν θελω να ενθουσιαστώ ομως θα δειξει στην πορεια.......τι θα γινει με αυτο το θεμα..

 

κατι αλλο...

βρε παιδια μου δοθηκε η εντυπωση οτι κανει συνδεση με το wind internet....καθε φορα που ανοιγω το κινητο......και μαλλον πρεπει να χρεωθηκα και λιγο....

λιγο μπερδευτηκα εδω.....

που ειναι η επιλογη για να με ρωταει πως θελω να συνδεθω οταν παιζει τετοιο θεμα...

λιγο που το εψαξα αν και παλια καραβάνα στα symbian....μπερδεύτηκα....:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ενημέρωση να κάνω.Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αλλά προφανώς πρέπει.Πήγα σήμερα σε ενα Nokia Store του οποίου ο υπεύθυνος είναι πολυ εξηπυρετικός και πάντα προσπαθεί να σου λύσει οτιδήποτε πρόβλημα έχεις.Εκεί που θέλω να ανφερθώ είναι ότι μου είπε πως κυκλοφόρησε καινούργιο firmware για το N97 την περίοδο των Φώτων.Ακόμα δεν είδα κάτι στο Software Updater.Ξέρετε κάτι σχετικό;Ο ίδιος μου είπε ότι αν το θέλω μπορεί να μου το εγκαταστήσει εκεί

Το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να έχει κυκλοφορήσει η καινούρια έκδοση στα Nokia Shops και να μην έχει βγει στο Software Updater. Πάω στοίχημα ότι θα σου έβαζε τη v20 και θα σε χρέωνε γι' αυτό. Ναι, υπάρχει καινούρια έκδοση και μάλλον έχει ήδη οριστικοποιηθεί, οπότε την περιμένουμε από στιγμή σε στιγμή (συνήθως εμφανίζεται μερικές μέρες μετά την οριστικοποίησή της). Από την εμπειρία μου υποθέτω πως θα εμφανιστεί τη Δευτέρα (τα περισσότερα updates τα βγάζουν Δευτέρα, ώστε να έχουν χρόνο να διορθώσουν πιθανά προβλήματα μέχρι το τέλος της βδομάδας).

Link to comment
Share on other sites

Terestial δεν πιστεύω πως θα ήθελε να κάνει κάτι τέτοιο γιατί κι άλλες φορές που πήγα εκεί πάντα μου ελέγε σε κάποια πράγματα που ήθελά να κάνω να μην τα κάνω και χρεωθώ τσάμπα.Γενικα λένε τα καλύτερα για τον συγκεκριμένο τύπο.Αποκλείεις ότι αυτοί σαν Nokia stores μπορεί να έχουν πιο γρήγορα τα updates στα χέρια τους μιας και προμηθεύονται και απο την Alpha;Ασχέτως αν αυτή είναι απαράδεκτη.Το σημαντικό είναι οτι βγαίνει τελικα νέα έκδοση όπως λες.Οπότε αναμένουμε

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να έχεις δίκιο gaster. Ίσως ο συγκεκριμένος να είναι πολύ ψαγμένος, δεν αποκλείεται. Δε θα χάσεις τίποτα πάντως να περιμένεις λίγες μέρες. Έτσι κι αλλιώς θα εμφανιστεί σύντομα. Υπάρχουν πληροφορίες πως οριστικοποιήθηκε τέλη Δεκεμβρίου. Την ακριβή ημερομηνία θα μπορείς να τη δεις μετά το update με *#0000#.
Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε φιλε.Πάντως αυτό κάνω τώρα.Και ο ίδιος μου είπε να περιμένω λίγο να δούμε τι θα γίνει με την Alpha και την Nokia γιατί ήθελα να αλλάξω και το πορτάκι της κάμερας και μου είπε δεν αξίζει να δώσεις τώρα τόσα λεφτά αφού έχεις εγγύηση.Απλα δεν θέλω να μπλέξω με την Alpha και να κρατήσουν την συσκευη 1 μήνα.Οπότε αναμένω και για το gps και για το πορτάκι και για το firmware.Και κάτι άσχετο Terrestial.Υπάρχει περίπτωση να επιδιορθωθεί το gps με την νέα version λογισμικού ή πρέπει να αλλάξει κάτι που αφορά το υλικό της συσκευής;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο αυτό. Αν ήταν θα το είχαν ήδη κάνει. Το πρόβλημα είναι στην κεραία. Αυτό που αλλάζουν είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι του casing που μειώνει το κέρδος της κεραίας, το οποίο αυξάνεται περίπου 3dB μετά την αλλαγή (μη σου φαίνεται μικρό το νούμερο, 3dB αντιστοιχούν σε διπλασιασμό του σήματος). Κάποιοι το έχουν βέβαια λύσει από μόνοι τους με ένα συρματάκι που τοποθέτησαν στο κατάλληλο σημείο (http://www.symbian-freak.com/tunning/n97gpsfix/nokia_n97_gps_antenna_hack.htm).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...