Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα το θεμα με τα θεματα δεν ηταν θεμα υπογραφης αλλα οτι χρειαζοταν format και η μαζικη μνημη γιατι ενω ηταν εγκατεστιμενα δεν τα εβλεπε (εξου και το σφαλα ενημερωσεις)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ θα βρεις τα πάντα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου Νοκια Ν97 δεν είναι χακαρισμένο. Έκανα με το software updater την αναβάθμιση όλα πήγαν καλά και το τηλέφωνο δουλεύει μια χαρά. Δεν έκανα ούτε φορματ ούτε τίποτα. Επειδή είναι νέος χρήστης δεν μπορώ να παρατηρήσω και πολλά ώστε να κάνω συγκρίσεις με την προηγούμενη έκδοση του λογισμικού. Δεν έχω την απαιτούμενη εμπειρία.

Να ρωτήσω επ΄ ευκαιρία και κάτι:

Αυτό πως εμφανίζεται στην οθόνη????

Το έχει βάλει φίλος λίγο πιο πάνω.-

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=14777&thumb=1&d=1256653327

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή ονομάζεται Handy Taskman. :google:

 

Οτιδήποτε άλλο θέλεις να ρωτήσεις σχετικά με εφαρμογές, θα το κάνεις στο αντίστοιχο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το απαράδεκτο είναι ότι έφτασε η τρίτη αναβάθμιση και δεν διατίθεται μέσω FΟΤΑ, ενώ έγιναν και σχετικές ρυθμίσεις μέσω Ενημέρωση λογισμικού. Ενώ το Ν96 και το 5800 είχαν FΟΤΑ και μάλιστα κάποιες φορές πριν το ΝSU.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να κάνω format αλλά ούτε και backup!! πέρασα την καινούργια version και δεν έχασα κανένα αρχείο.

Ωραίο το scroll, πάντος η μόνη αισθητή διαφορά που παρατήρησα σε θέματα ταχύτητας είναι στην έκθεση όταν κάνω zoom.

Link to comment
Share on other sites

ενα feedback και απο μενα. θα τα βαλω με σειρα το ποσο σημαντικη αλλαγη μου φανηκε:

 

 

1. ο BROWSER ναι νουμερο 1. το κινετικ βελτιωθηκε σημαντικα ειναι πολυ πιο γρηγορο. μαλλον αλλαξαν τη μεθοδο rendering. ειμαι σιγουρος οτι βελτιωθηκε το χρησιμοποιω καθε μερα. τωρα δε κολλαει η κινηση. (απορω γιατι δεν το ανεφερε καποιος...)

 

2. οι φωτογραφιες, πολυ ευκολοτερο ετσι να πλοηγεισαι μεσα στο χαος και το σκρολινκ φαινεται ομαλοτερο σε σχεση με τα υπολοιπα μενου ολα.. δε ξερω γιατι.

 

3. η μουσικη γενικοτερα βελτιωθηκε. το μενου βολευει πολυ περισσοτερο ετσι και να φτιαξεις λιστες και να βρεις ενα τραγουδι. μου φαινεται αυξηθηκε η ενταση λιγο αλλα πρεπει να συγκρινω με αιποντ.

 

4. το κινητο δειχνει λιγαακι πιο γρηγορο ακομα και με εφφε ενεργοποιημενα.

 

5. τα widget δε φαινονται οτι τρεχουν στις ανοιχτες εφαρμογες. μ αρεσε αυτο!

 

6 . οκ εδω ελευταιο παει το κινετικ μενου γενικα εκτος μουσικης και φωτο, το οποιο δεν εχω συνηθισει ακομα.. παει το χερι μου στη μπαρα. παι πρεπει να ειναι και ευκολοτερο με τη μπαρα οταν δεν εχεις παρα πολλα αντικειμενα... επισης δεν ειναι ωραιο αυτο που κανει οταν βρισκει τερμα. επρεπε να κανει λιγοτερο αυτο το εφφε... επισης λογω λιγων fps δε βλεπεται καλα οταν κουνας ενα μενου. τελοσπαντων καλοδεχουμενο γενικα.

 

5. δεν ειδα διαφορα ουτε στη ραμ, ουτε στην C. μαλιστα στη C εχασα και 6MB..

 

 

γενικα μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις!! θα τεσταρω και το gps αυριο αλλα δε νομιζω οτι θα χει διαφορα.

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα τονισμένα ελληνικά το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Η "λύση" που έχω βρει είναι να βάζω απόστροφο πριν το κεφαλαίο γράμμα (πχ: ) και έτσι φαίνεται σαν τονισμένο. Επειδή γράφω παντού με ελληνικά, η αλήθεια είναι ότι κι εμένα με είχε πειράξει λίγο, αλλά με αυτό τον τρόπο, έχω βολευτεί μια χαρά.

Κι εγώ έτσι κάνω, δεν παύει όμως να είναι λάθος, και μάλιστα πολύ χαζό, αλλά και πανεύκολο να διορθωθεί. Απλά δεν έδωσαν σημασία.

 

Τα καινούρια widget που μας υποσχέθηκαν τα είδε κανείς; Γιατί εγώ έχασα και τα παλιά (facebook, accuweather, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

με ποιο mail μπορω να επικοινονισω μαζι τους???φιλανδια δηλαδη

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συμπληρώσεις την ακόλουθη φόρμα (http://www.nokia.gr/support-and-software/contact-us/ask-nokia-member) στην ελληνική Nokia, όπου προφανώς θα σε γράψουν στα @@ τους (είναι χαρακτηριστικό πως στη λίστα με τα προϊόντα, το πιο πρόσφατο που υπάρχει είναι το N95), ή την αντίστοιχη φόρμα που απευθύνεται στους πελάτες κάποιας άλλης χώρας (όπου επίσης θα σε παραπέμψουν στην ελληνική, και δε θα ασχοληθούν περαιτέρω). Δυστυχώς, δεν υπάρχει μια σελίδα ή ένα mail με το οποίο να μπορείς να απευθυνθείς στα κεντρικά για την αναφορά bug. Προφανώς θεωρούν πως οι συσκευές τους δεν έχουν bugs. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι κάνω, δεν παύει όμως να είναι λάθος, και μάλιστα πολύ χαζό, αλλά και πανεύκολο να διορθωθεί. Απλά δεν έδωσαν σημασία.

 

Τα καινούρια widget που μας υποσχέθηκαν τα είδε κανείς; Γιατί εγώ έχασα και τα παλιά (facebook, accuweather, κλπ).

 

εγω δε τα ειδα.. (αλλα ουτε εχασα και τα παλια)

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συμπληρώσεις την ακόλουθη φόρμα (http://www.nokia.gr/support-and-software/contact-us/ask-nokia-member) στην ελληνική Nokia, όπου προφανώς θα σε γράψουν στα @@ τους (είναι χαρακτηριστικό πως στη λίστα με τα προϊόντα, το πιο πρόσφατο που υπάρχει είναι το N95), ή την αντίστοιχη φόρμα που απευθύνεται στους πελάτες κάποιας άλλης χώρας (όπου επίσης θα σε παραπέμψουν στην ελληνική, και δε θα ασχοληθούν περαιτέρω). Δυστυχώς, δεν υπάρχει μια σελίδα ή ένα mail με το οποίο να μπορείς να απευθυνθείς στα κεντρικά για την αναφορά bug. Προφανώς θεωρούν πως οι συσκευές τους δεν έχουν bugs. :lol:

Εδώ είναι το επίσημο forum της Nokia για developers και μπορείς να δηλώσεις κάποιο bug, δίνοντας λεπτομέρειες ώστε να μπορέσει να αναπαραχθεί και από άλλους χρήστες. Είναι αρκετά επίσημο, σου δίνουν αριθμό καταχώρησης και μπορείς να παρακολουθείς την υπόθεση. Εμένα μου είχαν στείλει email ότι εντόπισαν το πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω, και ότι θα το λάβουν υπόψη στην επόμενη αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

:lol: καλά είναι με full καλαμπαλίκια.. ... εφέ και χαζομάρες.. άντε να σπάσει και αυτή η version να ανέβουμε σε μνήμη ΄: happy: το βιντεάκι είναι πολύ θολό αλλά θα ξανά ανεβάσω και άλλο για τους "άπιστους" εδώ... μόλις σπάσει η V2 ;) http://www.youtube.com/watch?v=5eTsgaa_dCs

 

Περιττό να πω..... boot 61.3ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

:lol: καλά είναι με full καλαμπαλίκια.. ... εφέ και χαζομάρες.. άντε να σπάσει και αυτή η version να ανέβουμε σε μνήμη ΄: happy: το βιντεάκι είναι πολύ θολό αλλά θα ξανά ανεβάσω και άλλο για τους "άπιστους" εδώ... μόλις σπάσει η V2 ;) http://www.youtube.com/watch?v=5eTsgaa_dCs

 

Περιττό να πω..... boot 61.3ΜΒ

 

Στο βιντεάκι έχεις 45 με όλα ανοιχτά και 53 όταν τα κλείνεις, όπως πολλοί άλλοι.

Δεν έχεις boot 61,3 MB. Seriously. Αλλιώς αυτό θα μας έδειχνες στο βίντεο. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

ενα feedback και απο μενα. θα τα βαλω με σειρα το ποσο σημαντικη αλλαγη μου φανηκε:

 

 

1. ο BROWSER ναι νουμερο 1. το κινετικ βελτιωθηκε σημαντικα ειναι πολυ πιο γρηγορο. μαλλον αλλαξαν τη μεθοδο rendering. ειμαι σιγουρος οτι βελτιωθηκε το χρησιμοποιω καθε μερα. τωρα δε κολλαει η κινηση. (απορω γιατι δεν το ανεφερε καποιος...)

 

2. οι φωτογραφιες, πολυ ευκολοτερο ετσι να πλοηγεισαι μεσα στο χαος και το σκρολινκ φαινεται ομαλοτερο σε σχεση με τα υπολοιπα μενου ολα.. δε ξερω γιατι.

 

3. η μουσικη γενικοτερα βελτιωθηκε. το μενου βολευει πολυ περισσοτερο ετσι και να φτιαξεις λιστες και να βρεις ενα τραγουδι. μου φαινεται αυξηθηκε η ενταση λιγο αλλα πρεπει να συγκρινω με αιποντ.

 

4. το κινητο δειχνει λιγαακι πιο γρηγορο ακομα και με εφφε ενεργοποιημενα.

 

5. τα widget δε φαινονται οτι τρεχουν στις ανοιχτες εφαρμογες. μ αρεσε αυτο!

 

6 . οκ εδω ελευταιο παει το κινετικ μενου γενικα εκτος μουσικης και φωτο, το οποιο δεν εχω συνηθισει ακομα.. παει το χερι μου στη μπαρα. παι πρεπει να ειναι και ευκολοτερο με τη μπαρα οταν δεν εχεις παρα πολλα αντικειμενα... επισης δεν ειναι ωραιο αυτο που κανει οταν βρισκει τερμα. επρεπε να κανει λιγοτερο αυτο το εφφε... επισης λογω λιγων fps δε βλεπεται καλα οταν κουνας ενα μενου. τελοσπαντων καλοδεχουμενο γενικα.

 

5. δεν ειδα διαφορα ουτε στη ραμ, ουτε στην C. μαλιστα στη C εχασα και 6MB..

 

 

γενικα μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις!! θα τεσταρω και το gps αυριο αλλα δε νομιζω οτι θα χει διαφορα.

 

Καλησπερα και απο εμενα!!Οντως η καινουργια εκδοση του λογισμικου εδωσε πνοη στο κινητο!!

Μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα μερικα υπερ και κατα του 20.0.019 και σας τα παραθετω και εγω με την σειρα μου:

+Κατα γενική ομολογία το scrolling ειναι πλεον απαραιτητο σε τετοιου επιπεδου συσκευες και βεβαια ειναι απλα ικανοποιητικο και οχι κατι τρομερο στην δικια μας...Σαφως καλυτερο βεβαια απο την μπαρα!!Στα υπομενου πρεπει να παραδεχτουμεομως οτι ειναι πολυ λειτουργικο!

+GPS: Απολυτως ικανοποιημενος,λοκαρει αμεσως δορυφορους ακομη και μεσα στο σπιτι μου!!Να πω οτι πριν απο το καινουργιο software νομιζα οτι το κινητο ειχε προβλημα...

+Browser:Γρηγοροτερος και χωρις buds του τυπου να εμφανιζεται το home screen καθε φορα που πατουσα το back!!Και οπως ειπαν και τα αλλα παιδια,πολυ καλη αισθηση του κινετικ μενου!!

-Διαβασα περιπου 30 σελιδες πριν και ολοι ελεγαν για την μνημη!Πριν απο την αναβαθμιση ειχα 41ΜΒ ελευθερη μνημη (Μαζι με την Ν-Gage πλατφορμα!!) και τωρα μονο 38 σβηνοντας τα παντα (απο μετακινηση μηνυματων,αφαιρεση εφαρμογων και εγω δεν ξερω τι αλλο...)

Μηπως κατι δεν κανω σωστα??Διαβασα για hard format ετσι ωστε να περαστει το καινουργιο λογισμικο σε καθαρη βαση...Αλλα βεβαια καπου εκει αναφερθηκε και το χασιμο του hackαρισματος...Τελικα τι πρεπει να κανουμε για αυτο το θεμα?Υπαρχει καποιο workaround μεχρι τελικα να βγει ενα σωστο firmware που να το λυνει?

-Καπου καπου πεταγεται η φοτογραφικη μηχανη λες και εχει ενεργοποιηθει το κλειστρο (αλλα μαλλον ειναι μονο σε εμενα αυτο...)

-Διπλο κλικ: Καταλαβαινω οτι πρεπει να υπαρχει (που βεβαια εαν το πατησεις λιγο παραπανω μπαινει στα υπομενου...) για να μπορουμε να λειτουργουμε το κινετικ αλλα μηπως θα πρεπει να το κοιταξουν καλυτερα μιας και μπηκαν στον κοπο να μοιασουν στην Apple?

-Ταλαιπωρια στο να περασεις εφαρμογες κατευθειαν απο το ovi στο κινητο...

Κατα γενικη ομολογια μπορω να πω (σε αντιθεση με τον terrestial που ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ και εξ ου αυτη η αντιδραση...) οτι εμεινα ικανοποιημενος απο την πρωτη αναβαθμιση...Στις επομενες που ακολουθουν πιστευω οτι θα λυθουν πολλα πραγματα...

Αλλωστε μην ξεχναμε κατι: Οτι ειναι η τελευταια version της S60 πλατφορμας...Η οποια αφησε το στιγμα της...Οσο και εαν δουλευουν στο λειτουργικο του Ν900,δεν πιστευω να την αφησουν να παει στραφει...Ειδωμεν βεβαια...

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/10959/cat/3094
Link to comment
Share on other sites

:lol: καλά είναι με full καλαμπαλίκια.. ... εφέ και χαζομάρες.. άντε να σπάσει και αυτή η version να ανέβουμε σε μνήμη ΄: happy: το βιντεάκι είναι πολύ θολό αλλά θα ξανά ανεβάσω και άλλο για τους "άπιστους" εδώ... μόλις σπάσει η V2 ;) http://www.youtube.com/watch?v=5eTsgaa_dCs

 

Περιττό να πω..... boot 61.3ΜΒ

 

Καλημέρα φιλε μου γιατί δεν μας λες από τώρα αφού οι περισσότερη την έχουμε σπασμένη την 20 τι περιμένεις φιλε μου για να μας πεις?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

-Καπου καπου πεταγεται η φοτογραφικη μηχανη λες και εχει ενεργοποιηθει το κλειστρο (αλλα μαλλον ειναι μονο σε εμενα αυτο...)

 

Το παθαίνει όταν έρχεται σε επαφή το κλείστρο με κάποιο μαγνήτη (πχ: από το κούμπωμα μιας θήκης, από το κούμπωμα ενός πορτοφολιού, κτλ κτλ)

Όταν μου είχε συμβεί πρώτη φορά είχα φρικάρει, αλλά μετά έκανα το συνειρμό... :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Το παθαίνει όταν έρχεται σε επαφή το κλείστρο με κάποιο μαγνήτη (πχ: από το κούμπωμα μιας θήκης, από το κούμπωμα ενός πορτοφολιού, κτλ κτλ)

Όταν μου είχε συμβεί πρώτη φορά είχα φρικάρει, αλλά μετά έκανα το συνειρμό... :lol:

 

Μακαρι να ηταν κατι τετοιο γιατι θα το ειχα ψιλιαστει...Τι να πω,μακαρι να ειναι κατι παροδικο...

Παρ'ολα ταυτα,τι εκανες και εχεις τοση πολυ μνημη ενω εγω χαροπαλευω για να φτασω τα 40??Εκανες και εσυ hard format?

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/10959/cat/3094
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν κατι τετοιο γιατι θα το ειχα ψιλιαστει...Τι να πω,μακαρι να ειναι κατι παροδικο...

Παρ'ολα ταυτα,τι εκανες και εχεις τοση πολυ μνημη ενω εγω χαροπαλευω για να φτασω τα 40??Εκανες και εσυ hard format?

 

Αν δεν έρχεται σε επαφή με μαγνήτη, πολύ φοβάμαι ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά... :worry:

Ναι, έκανα hard format αφότου αναβάθμισα στη V1.2, τον Αύγουστο.

Έχω απεγκαταστήσει όλα τα widgets που είχε προεγκατεστημένα (Facebook, Amazon, κτλ κτλ κτλ), μέχρι πριν την τελευταία αναβάθμιση είχα μεταφέρει το cache του browser στο Ε (τώρα δυστυχώς δεν πιάνει το κόλπο, οπότε απλά θα το σβήνω συνεχώς χειροκίνητα), γύρω στις 35 εφαρμογές έχω βάλει και είναι όλες στο Ε, και έχω σβήσει και το reserved.bin (αν κάνεις search εδώ, θα δεις που ακριβώς είναι γιατί δε θυμάμαι καθόλου).

Τώρα δεν έκανα format, γιατί, να πω την αλήθεια, το βαριέμαι πολύ και εύχομαι να μη χρειαστεί ξανά σύντομα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αυτό που λέτε με τον τονισμό των ελληνικών δε ξέρω αν είναι bug εν τέλη. Όλα τα φωνήεντα τονίζονται όταν είναι κεφαλαία αν πατήσεις τον τόνο και το ακριβώς προηγούμενο γράμμα όποιο και αν είναι αυτό. Δηλαδή: το Ά γράφεται : τόνος+Π , το Ό γράφεται: τόνος + Ι , το Ί - τόνος+ Θ, το Ύ - τόνος +Τ , τ Έ - τόνος + W και το Ώ - τόνος +C. Ή είναι bug λοιπόν ή θα σκεφτώ το λόγο που το κάνανε έτσι...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες αυτό που λέτε με τον τονισμό των ελληνικών δε ξέρω αν είναι bug εν τέλη. Όλα τα φωνήεντα τονίζονται όταν είναι κεφαλαία αν πατήσεις τον τόνο και το ακριβώς προηγούμενο γράμμα όποιο και αν είναι αυτό. Δηλαδή: το Ά γράφεται : τόνος+Π , το Ό γράφεται: τόνος + Ι , το Ί - τόνος+ Θ, το Ύ - τόνος +Τ , τ Έ - τόνος + W και το Ώ - τόνος +C. Ή είναι bug λοιπόν ή θα σκεφτώ το λόγο που το κάνανε έτσι...

Φυσικά και είναι bug. Λάθος keyboard mapping.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πλέον ακούγεται η εισαγωγική μουσική της νοκια κάθε φορά που εμφανίζονται τα χερια.

 

Επειδή επίσης πήρα απόφαση να πειράξω μόνος μου το εσωτερικό του τηλεφώνου και πιο συγκεκριμένα το gps, θελω να ρωτήσω αυτούς που έβαλαν συρματάκι, είναι ευχαριστημένοι απο το αποτέλεσμα? Τους λύθηκε πλέον το πρόβλημα τους σήματος που χανοταν κάθε τρεις και λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Η τεράστια διαφορά (σε μένα τουλάχιστον)είναι στο GPS...σα να μου δώσανε αλλο τηλέφωνο.Πιάνει αμέσως,και κλειδώνει δορυφόρους σε 1 λεπτό.ΚΑΙ μέσα στο σπίτι...ενω πριν χρειαζότανε τουλάχιστον 10 λεπτά,και σε κλειστούς χώρους,ούτε κουβέντα!
Link to comment
Share on other sites

Η τεράστια διαφορά (σε μένα τουλάχιστον)είναι στο GPS...σα να μου δώσανε αλλο τηλέφωνο.Πιάνει αμέσως,και κλειδώνει δορυφόρους σε 1 λεπτό.ΚΑΙ μέσα στο σπίτι...ενω πριν χρειαζότανε τουλάχιστον 10 λεπτά,και σε κλειστούς χώρους,ούτε κουβέντα!

 

το περίεργο με το δικό μου τηλέφωνο είναι πως ανέκαθεν κλείδωνε δορυφόρους σε χρόνο μηδέν (πριν την αναβάθμιση και φυσικά και μετά) αλλά όταν του εδινα μια μακρινή διαδρομή πχ. αθηνα - κορινθο καθε 5 δευτερολεπτα μου βγαζε και νεα διαδρομη. Γι αυτό και θέλω να το "πειραξω".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...