Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, χάνεις την εγγύηση ως προς το software, μόνο. Τα nokia shops, δεν σου αλλάζουν product code (συνήθως), απλά, σου περνούν από πάνω την ελληνική αναβάθμιση. Οπότε, στην συγκεκριμένη περίπτωση, θα πρέπει να κάνεις αναβάθμιση μέσω FOTA ή να τους το πηγαίνεις να σου περνούν αυτοί, ώστε αν μην χάσεις τα ελληνικά.

 

Άποψή μου, αν αποχτήσεις με κάποιον τρόπο ευρωπαϊκή συσκευή, άλλαξε μόνος σου το product code.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το NSS (Nemesis Service Suite) υποστηρίζει και το Ν97. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση που η συσκευή δεν έχει ελληνικό product code μπορεί κάποιος άνετα να αλλάξει το product code και να φλασάρει τη συσκευή (μέσω NSU) με ελληνική ρομ από το σπίτι και να μην τρέχει στο service center.

Τι γίνεται όμως με την εγγύηση? αναφέρεται ότι η νόκια βλέπει την αλλαγή του product code όταν συνδέεσαι με το Nokia Software Update και ακυρώνεται η εγγύηση. Είναι αλήθεια αυτό?

 

Η δική μου εμπειρία πάνω σε αυτό: είχα ένα ροζ 3600 slide (το οποίο έτσι κι αλλιώς δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα), αγορασμένο από Γαλλία. Του άλλαξα product code για να του περάσω ελληνική ROM και όλα ήταν μια χαρά.

Κάποια στιγμή τρώει μια φρίκη και δεν άνοιγε και το πάω σε Nokia Shop και του κάνανε αναβάθμιση τσάμπα (εντός εγγύησης) και μάλιστα του πέρασαν κάποια ROM που είχε ελληνικά!

:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

αν θες ανανεωσε τον καιρο .με τη στον ανανεωσε ας πουμε με wifi.ok κλειστο το router.ανανεωσε και παλι να δεις οτι προσπαθει με wifi να ανανεωσει και ας ειναι κλειστο.δεν πηγαινει στην δευτερη επιλογη.αυτο εννοω.

 

Το έκανα. Για να ακριβολογούμε ημουν στο γραφείο, εκανα ανανέωση, ανανεωθηκε κανονικα, έφυγα απο το γραφείο (σε χώρο που δεν υπαρχει καποιο Wlan) έκανα ξανα ενημερωση (χωρίς να κλείσω την εφαρμογη) και με ρώτησε αν θέλω να χρησιμοποιήσω το vodafone web. Αυτο που με ξενίζει είναι οτι αναφερεις πως αυτο συμβαινει μονο στο widget του accuweather. Απο την στιγμη που εμενα δεν μου το κανει και το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι τα υπαρχοντα APs δεν νομιζω οτι μπορω να βοηθησω παραπανω.. :(

 

@pexths: Δεν εχω κάποια εμπειρια με wind οποτε θα σου προτεινα να κοιταξεις στην αντιστοιχη υποενοτητα για να σιγουρευτεις οτι το wind plus ειναι το σωστο AP για προσβαση στο διαδικτυο και απο την στιγμη που δεν υπαρχει δυνατοτητα μεταφορας να δημιουργησεις ενα καινουργιο στην σωστη κατηγορια αντιγραφοντας τα settings απο αυτο που δεν μπορεις να μεταφερεις.

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα. Για να ακριβολογούμε ημουν στο γραφείο, εκανα ανανέωση, ανανεωθηκε κανονικα, έφυγα απο το γραφείο (σε χώρο που δεν υπαρχει καποιο Wlan) έκανα ξανα ενημερωση (χωρίς να κλείσω την εφαρμογη) και με ρώτησε αν θέλω να χρησιμοποιήσω το vodafone web. Αυτο που με ξενίζει είναι οτι αναφερεις πως αυτο συμβαινει μονο στο widget του accuweather. Απο την στιγμη που εμενα δεν μου το κανει και το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι τα υπαρχοντα APs δεν νομιζω οτι μπορω να βοηθησω παραπανω.. :(

 

@pexths: Δεν εχω κάποια εμπειρια με wind οποτε θα σου προτεινα να κοιταξεις στην αντιστοιχη υποενοτητα για να σιγουρευτεις οτι το wind plus ειναι το σωστο AP για προσβαση στο διαδικτυο και απο την στιγμη που δεν υπαρχει δυνατοτητα μεταφορας να δημιουργησεις ενα καινουργιο στην σωστη κατηγορια αντιγραφοντας τα settings απο αυτο που δεν μπορεις να μεταφερεις.

το wind plus ειναι σιγουρα το σωστο. στους προορισμους δικτυου,στην επιλογη διαδικτυο εχω 2 σημεια προσβασης. το wlan σε πρωτη προτεραιοτητα και το wind plus σε δευτερη. οταν παω να συνδεθω μεσω του browser του κινητου η μεσω opera αν βρει το συγκεκριμενο wlan συνδεεται μεσω αυτου αν δεν το βρει συνδεεται μεσω wind plus. λειτουργει δηλαδη κανονικοτατα και συμφωνα με τις προτεραιοτητες που εχω βαλει εγω.οταν παω να ενημερωσω την εφαρμογη του καιρου ειτε ειμαι σε εμβελεια του wlan ειτε οχι δεν συνδεεται με τιποτα. ουτε με το wind plus ουτε τιποτα. εχει αχρηστευθει τελειως δηλαδη η εφαρμογη, δεν συνδεεται με τιποτα. σκεφτομενος πονηρα δημιουργησα νεα ομαδα στους προορισμους δικτυου αντιγραφωντας τα 2 σημεια προσβασης, wlan και wind plus, ρυθμιζοντας την σαν προεπιλεγμενη συνδεση μπας και λυθει το προβλημα αλλα παλι τα ιδια. ενω παταω ανανεωση δεν συνδεεται με τιποτα η εφαρμογη του καιρου. απο εκει που συνδeοταν τουλαχιστον με wind plus εστω και αν ειχα wlan, τωρα δεν συνδεεται με τιποτα. αχρηστεψα με λιγα λογια την εφαρμογη accuweather και εχω νευριασει αρκετα μπορω να πω. απο ολα τα widgets ενα με ενδιεφερε και δεν μπορω να το δουλεψω. κατα τα αλλα το κινητο ειναι αριστο και χαιρομαι να το δουλευω. το παραπανω προβλημα ομως με ξενερωνει και μαλιστα πολυ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει το worldmate να δεις αν αυτο κανει το ίδιο?

 

δεν σκεφτηκα να δοκιμασω καποια αλλη εφαρμογη. θα το δοκιμασω αμεσως και θα σου πω.

ειμαι εκτος εμβελειας wlan και με εβαλε να επιλεξω το wind plus αναμεσα στις δυο ομαδες που υπαρχει αποθηκευμενο, και στο διαδικτυο και στην αλλη που δημιουργησα εγω παροτι εχω σαν προεπιλεγμενη συνδεση αυτη που δημιουργησα εγω. λειτουργει δηλαδη μια χαρα και σου δινει τη δυνατοτητα να επιλεξεις οτι προτιμας. αρα το προβλημα υφισταται μονο για το accuweather. γιατι ρε ****το ομως να υπαρχει μονο γιαυτο? και το worldmate αντιστιχο widget δεν ειναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν σκεφτηκα να δοκιμασω καποια αλλη εφαρμογη. θα το δοκιμασω αμεσως και θα σου πω.

ειμαι εκτος εμβελειας wlan και με εβαλε να επιλεξω το wind plus αναμεσα στις δυο ομαδες που υπαρχει αποθηκευμενο, και στο διαδικτυο και στην αλλη που δημιουργησα εγω παροτι εχω σαν προεπιλεγμενη συνδεση αυτη που δημιουργησα εγω. λειτουργει δηλαδη μια χαρα και σου δινει τη δυνατοτητα να επιλεξεις οτι προτιμας. αρα το προβλημα υφισταται μονο για το accuweather. γιατι ρε ****το ομως να υπαρχει μονο γιαυτο? και το worldmate αντιστιχο widget δεν ειναι?

 

Δυστυχως το worldmate δεν εχει widget. Αυτο που μπορεις να κανεις παρολα αυτα ειναι να το ρυθμισεις ετσι ωστε να σου δινει report καποια καθορισμενη ωρα.

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το worldmate δεν εχει widget. Αυτο που μπορεις να κανεις παρολα αυτα ειναι να το ρυθμισεις ετσι ωστε να σου δινει report καποια καθορισμενη ωρα.

 

εκλεισα και ξαναανοιξα το κινητο, και προσπαθησα να ενημερωσω το accuweather. μου εβγαλε τρεις επιλογες,απο εκει που δεν εβγαζε καμια, τα 2 wind plus απο τα 2 διαφορετικα σημεια προσβασης και αν θελω να ψαξει για wlan. η επανεκινηση του κινητου ηταν τελικα το προβλημα?μακαρι. θα το ξαναδοκιμασω αργοτερα που θα ειμαι στην εμβελεια του wlan που εχω θεσει ως πρωτη προτεραιοτητα και θα ενημερωσω. μακαρι να λυθηκε το προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς πρόβλημα κατά την φόρτιση του κινητού;

Το έβαλα να φορτίσει στις 19:20 πήγα να το δω στις 22:00 και είχε κολλήσει στην 2η γραμμή.

 

και εμενα το ιδιο μου κανει γιαυτο οταν σταματησει η γραμμη στη 2η μπαρα βγαλε το βυσματακι και ξαναβαλτο θα σου φορτηση για 20 περιπου λεπτα ακομα και μετα θα σου σταματησει και θα σου δειξει την μπαρα full.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το ιδιο μου κανει γιαυτο οταν σταματησει η γραμμη στη 2η μπαρα βγαλε το βυσματακι και ξαναβαλτο θα σου φορτηση για 20 περιπου λεπτα ακομα και μετα θα σου σταματησει και θα σου δειξει την μπαρα full.

 

Το παρατήρησα και εγώ και έχω διαβάσει και σε ξένα forums ότι πρόκειται για bug.

Το κινητό φορτίζει κανονικά, απλά η ένδειξη κολλάει. Δε χρειάζεται να βγάλεις το βύσμα και να διακόψεις τη φόρτιση, με ένα restart επανέρχεται!

 

Επίσης αξίζει να πω ότι η μπαταρία του, μετά την 1η μόλις φόρτιση, διανύει αυτή τη στιγμή το 3ο 24ωρο και δεν έχει χάσει ούτε μια γραμμή!!!

Βέβαια λόγω φόρτου εργασίας δεν το πολυ-περιεργάζομαι, αλλά και πάλι... Μια χαρά!! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα και εγώ και έχω διαβάσει και σε ξένα forums ότι πρόκειται για bug.

Το κινητό φορτίζει κανονικά, απλά η ένδειξη κολλάει. Δε χρειάζεται να βγάλεις το βύσμα και να διακόψεις τη φόρτιση, με ένα restart επανέρχεται!

 

Επίσης αξίζει να πω ότι η μπαταρία του, μετά την 1η μόλις φόρτιση, διανύει αυτή τη στιγμή το 3ο 24ωρο και δεν έχει χάσει ούτε μια γραμμή!!!

Βέβαια λόγω φόρτου εργασίας δεν το πολυ-περιεργάζομαι, αλλά και πάλι... Μια χαρά!! :)

εχω παρατηρησει και εγω αξιοσημειωτη παραταση στην διαρκεια της μπαταριας μετα την πληρη φορτιση αποφορτιση της,με την παροδο των ημερων.περιεργαζομαι ολη μερα το κινητο και ειμαι σε θεση να κρινω οτι η μπαταρια ειναι πολυ καλη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει και εγω αξιοσημειωτη παραταση στην διαρκεια της μπαταριας μετα την πληρη φορτιση αποφορτιση της,με την παροδο των ημερων.περιεργαζομαι ολη μερα το κινητο και ειμαι σε θεση να κρινω οτι η μπαταρια ειναι πολυ καλη.

 

Μια που μιλάμε για τη μπαταρία του, εδώ είναι ένα ενδιαφέρον άρθρο από κάποιον που έκανε μια προσωπική "έρευνα" πάνω στο θέμα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα αρκετά αρχεία με bluetooth τα οποία αποθηκεύτηκαν στο inbox των μηνυμάτων και τώρα μου λέει ότι έχει γεμίσει η μνήμη και να διαγράψω ή να μεταφέρω αρχεία.

 

Πήγα στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων και άλλαξα το "Memory in use" σε E:Mass Memory (έχω το κινητό στα αγγλικά), αλλά το πρόβλημα μου με το μήνυμα που μου εμφανίζει και πως θα ελευθερώσω χώρο στο C δεν ξέρω πως να το λύσω.

 

Δεν βρήκα καμία αντίστοιχη επιλογή για μεταφορά από C -> E

Καμία βοήθεια;

 

Ελπίζω να μην είμαι off topic.

Είναι απλό, θα περάσεις το X-Plore το οποίο θα το βρεις στο θέμα με τις εφαρμογές και από εκεί έχει επιλογή για να δεις τα μηνύματα που έχεις λάβει από ΒΤ και να μπορέσεις να τα μεταφέρεις στην 32αρα μνήμη.

 

Δεν βρήκα την συγκεκριμένη εφαρμογή στο myphone, μετά από αρκετό search εγκατέστησα την 1.30 που βρήκα η οποία δεν είναι συμβατή (δεν μπορώ να επιλέξω Menu/Exit στην εφαρμογή), όπως αποδείχθηκε, με το N97.

 

Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που μπορώ να χρησιμοποιήσω, ή κάνω κάτι λάθος στην εγακατάσταση, ή μήπως πρέπει να βρω την 1.33 η οποία θα δουλεύει όπως αναφέρει ο φίλος stendor?

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Sergios settings,connectivity, phone switch,και διαλεγεις τι θες να περαστει απο το παλιο στο καινουργιο

 

Ευχαριστώ πολύ. Το έλυσα. Και ένα μικρό πρόβλημα που παρατήρησα. Σε όσες επαφές είχα περασμένες στο Ν95, τις οποίες είχα επεξεργαστεί με το Nokia Communication Center 2.0 μου εμφανίζουν στο Ν97 διπλό το μικρό όνομα (όνομα: Γιώργος, επίθετο: Γιώργος Παπαδόπουλος) και στη λίστα φαινόταν Γιώργος Παπαδόπουλος Γιώργος. Τα έφτιαξα με το PC Suite και στο τηλέφωνο ξαναεμφανίστηκαν. Τώρα τα έφτιαξα ένα-ένα στο τηλέφωνο και φαίνεται ότι είναι εντάξει. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος; (Δεν έχω εγκαταστήσει ακόμη το update και είμαι με την έκδοση 10.0.021 ή κάτι τέτοιο)

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα την συγκεκριμένη εφαρμογή στο myphone, μετά από αρκετό search εγκατέστησα την 1.30 που βρήκα η οποία δεν είναι συμβατή (δεν μπορώ να επιλέξω Menu/Exit στην εφαρμογή), όπως αποδείχθηκε, με το N97.

Κατέβασέ την από εδώ. Κάνε κλικ κάτω από την ένδειξη Symbian Phones, εκεί που λέει Try it for Free.

 

Θα την τρέξεις, θα πατήσεις Menu - Tools - Messaging και σε μια λίστα θα δεις όλα τα αρχεία που έχεις λάβει μέσω ΒΤ. Τα επιλέγεις όλα και τα μεταφέρεις στον φάκελο της επιλογής σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασέ την από εδώ. Κάνε κλικ κάτω από την ένδειξη Symbian Phones, εκεί που λέει Try it for Free.

 

Θα την τρέξεις, θα πατήσεις Menu - Tools - Messaging και σε μια λίστα θα δεις όλα τα αρχεία που έχεις λάβει μέσω ΒΤ. Τα επιλέγεις όλα και τα μεταφέρεις στον φάκελο της επιλογής σου.

 

Έχω συνηθίσει να ψάχνω εφαρμογές για οτιδήποτε εκτός της εταιρείας που το διαθέτει και δεν σκέφτηκα καν να χρησιμοποιήσω την Trial έκδοση. Όλα οκ, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα θέματα που με απασχολούσαν πριν πάρω το κινητό αυτό ήταν και η διάρκεια της μπαταρίας.

Μετά απο Ν70 και Ν82 δεν ήθελα βέβαια 4-5 μέρες.

 

Αυτό που κάνει δύσκολο τον έλεγχο της μπαταρίας είναι η φόρτιση κατά την διάρκεια της σύνδεσης με τον Η/Υ. Και τις πρώτες μέρες με το ψάξιμο, πέρασμα μερικών εκατοντάδων τραγουδιών στην (απύθμενη) μνήμη του και προγραμμάτων κλπ, η συνδέσεις ήταν αρκετές.

Τελικά σαν αίσθηση που μου δίνει, είναι ότι θα κρατά περισσότερο από το Ν82 (~2 μέρες) που με καλύπτει ικανοποιητικά.

 

Πάντως σαν λειτουργικό είναι πολύ πιο σταθερό απο ότι στο 5800 όταν το πρωτοπήρα στη γυναίκα μου.

 

Για τον μηχανισμό που κάποιος φίλος ρώτησε, είναι άψογος. Δεν νομίζω ότι θα έχει κανείς σοβαρό πρόβλημα σε φυσιολογική χρήση.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει και εγω αξιοσημειωτη παραταση στην διαρκεια της μπαταριας μετα την πληρη φορτιση αποφορτιση της,με την παροδο των ημερων.περιεργαζομαι ολη μερα το κινητο και ειμαι σε θεση να κρινω οτι η μπαταρια ειναι πολυ καλη.

 

Οι μπαταρίες λιθίου θέλουν κάποιες φορτίσεις/ εκφορτίσεις όταν είναι καινούριες για να πιάσουν το 100% της χωρητικότητας τους. Αυτό θα το έβλεπες είτε την αποφόρτιζες εντελώς είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

εκλεισα και ξαναανοιξα το κινητο, και προσπαθησα να ενημερωσω το accuweather. μου εβγαλε τρεις επιλογες,απο εκει που δεν εβγαζε καμια, τα 2 wind plus απο τα 2 διαφορετικα σημεια προσβασης και αν θελω να ψαξει για wlan. η επανεκινηση του κινητου ηταν τελικα το προβλημα?μακαρι. θα το ξαναδοκιμασω αργοτερα που θα ειμαι στην εμβελεια του wlan που εχω θεσει ως πρωτη προτεραιοτητα και θα ενημερωσω. μακαρι να λυθηκε το προβλημα.

 

τελικα βρηκα την λυση στο μοναδικο προβλημα που ειχα με το n97. για καποιο λογο το widget accuweather κραταει στην μνημη του,αν μπορεις να το πεις ετσι, τον τροπο με τον οποιο συνδεθηκε την τελευταια φορα και ανανεωσε τις πληροφοριες για τον καιρο. ετσι, αν συνδεθηκες π.χ με wlan την τελευταια φορα αλλα πλεον εισαι εκτος εμβελειας αυτου του wlan και θες να ανανεωσεις εκ νεου το widget αυτο θα προσπαθησει απο μονο του να συνδεθει μεσω wlan, ανεπιτυχως βεβαια. οσο και αν το αφησεις αυτο δεν θα ανανεωνεται. η λυση λοιπον ειναι να επανεκινησεις το τηλεφωνο. αφου το κανεις και προσπαθησεις να ανανεωσεις τις πληροφοριες του widget αυτο οταν παει να συνδεθει θα σου βγαλει ολα τα διαθεσιμα σημεια συνδεσης που εχεις αποθηκευμενα οποτε εσυ επιλεγεις αυτο που θελεις και ετσι κανεις την δουλεια σου.το ιδιο ισχυει και για το αντιστροφο βεβαια, αν ανανεωσες τελευταια φορα μεσω gprs το widget και πλεον εισαι στην εμβελεια καποιου wlan και θες να ξανατρεξεις την εφαρμογη μεσω αυτου. και παλι η λυση ειναι η επανεκινηση και η επιλογη σημειου προσβασης. το ιδιο επισης ισχυει και για το σερφαρισμα μεσω του browser του κινητου η του opera. ηταν το μοναδικο προβλημα που αντιμετωπισα και ηταν αρκετα εκνευριστικο μπορω να πω, αλλα αφου βρεθηκε η λυση ολα ειναι σουπερ λοιπον με το n97

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα βρηκα την λυση στο μοναδικο προβλημα που ειχα με το n97. για καποιο λογο το widget accuweather κραταει στην μνημη του,αν μπορεις να το πεις ετσι, τον τροπο με τον οποιο συνδεθηκε την τελευταια φορα και ανανεωσε τις πληροφοριες για τον καιρο. ετσι, αν συνδεθηκες π.χ με wlan την τελευταια φορα αλλα πλεον εισαι εκτος εμβελειας αυτου του wlan και θες να ανανεωσεις εκ νεου το widget αυτο θα προσπαθησει απο μονο του να συνδεθει μεσω wlan, ανεπιτυχως βεβαια. οσο και αν το αφησεις αυτο δεν θα ανανεωνεται. η λυση λοιπον ειναι να επανεκινησεις το τηλεφωνο. αφου το κανεις και προσπαθησεις να ανανεωσεις τις πληροφοριες του widget αυτο οταν παει να συνδεθει θα σου βγαλει ολα τα διαθεσιμα σημεια συνδεσης που εχεις αποθηκευμενα οποτε εσυ επιλεγεις αυτο που θελεις και ετσι κανεις την δουλεια σου.το ιδιο ισχυει και για το αντιστροφο βεβαια, αν ανανεωσες τελευταια φορα μεσω gprs το widget και πλεον εισαι στην εμβελεια καποιου wlan και θες να ξανατρεξεις την εφαρμογη μεσω αυτου. και παλι η λυση ειναι η επανεκινηση και η επιλογη σημειου προσβασης. το ιδιο επισης ισχυει και για το σερφαρισμα μεσω του browser του κινητου η του opera. ηταν το μοναδικο προβλημα που αντιμετωπισα και ηταν αρκετα εκνευριστικο μπορω να πω, αλλα αφου βρεθηκε η λυση ολα ειναι σουπερ λοιπον με το n97

 

συγγνώμη κιόλας αλλα είναι λύση να κανεις επανεκκίνηση το τηλέφωνο κάθε λίγο και λιγάκι?

δεν μπορεί..θα έχουν κάποια ρύθμιση αυτά τα περιβόητα widget που θα σου επιτρέπουν να αλλάξεις το σημείο πρόσβασης χωρίς να ταλαιπωρείσαι κάθε φορά με επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Στα discussion forums της Nokia αναφέρει ότι στα default widgets είναι και το RSS Feed. Ενώ έκανα και την αναβάθμιση, δεν μου το βγάζει, ούτε υπάρχει κάτι τέτοιο στο ovi store.

 

Γενικά, δεν έχω βρει κάποιον τρόπο να προσθέτω στην αρχική οθόνη widgets που να λειτουργούν αυτόνομα (και όχι μέσω της γραμμής "Συντομεύσεις") όπως π.χ. το Accuweather ή το Facebook.

 

Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει, κατ' αρχήν για το RSS Feed που με ενδιαφέρει, αλλά και γενικά για το τί παίζει με τα widgets της αρχικής οθόνης;

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα να κανω και εγω 2 ερωτησεις , γιατι to manual ειναι πραγματικα αθλιο

1.μπορεις να κανεις αντιγραφη επικολληση απο το πληκτρολογιο? Γιατι ο μονος τροπος που βρηκα ειναι να κλεινεις το πληκτρολογιο και να μεταβεις στην λειτουργια γραφης απο την οθονη

2.οταν ενεργοποιεις την αρχικη οθονη να ειναι σε συνδεση, δηλαδη τα widget ενεργα. Το κινητο ειναι μονιμα συδεμενο με το σημειο προσβασης που του εχεις ορισει, με αποτελεσμα η μπαταρια να μην κρατει ,ουτε μερα. Υπαρχει καποιος τροπος ωστε τα widget να ανανεωνοντε π.χ. Καθε μια ωρα καιτο κινητο να συνδεεται μονο τοτε στο σημειο προσβασης που του εχουμε ορισει και επειτα να αποσυνδεεται μεχρι την επομενη ανανεωση

3.οταν πατας το πρασινο κουμπι σε πηγαινει στο μητρωο κλησεων , στις εξερχομενες κλησεις. Για να μεταβεις τωρα απο εκει στις αναπαντητες ή εισερχομενες κλησης, γινεται μονο με τα βελακια με ανοικτο το πληκτολογιο, οταν εχεις μονο την οθονη, δεν εχω βρει καποιο τροπο να το κανω

4. Οταν εχω το πληκτρολογια ανοικτω και γραφω ενα κειμενο, δεν μπορω να επηλεξω πχ μια γραμμη ολοκληρη και να την σβησω, αλλα πρεπει να σβηνω ενα ενα τα γραμματα

 

Για ολα τα παραπανω ελπιζω να μην εχω βρει εγω τροπο να τα κανω , γιατι αλλιως τις θεωρω ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΛΗΨΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα να κανω και εγω 2 ερωτησεις , γιατι to manual ειναι πραγματικα αθλιο

1.μπορεις να κανεις αντιγραφη επικολληση απο το πληκτρολογιο? Γιατι ο μονος τροπος που βρηκα ειναι να κλεινεις το πληκτρολογιο και να μεταβεις στην λειτουργια γραφης απο την οθονη

2.οταν ενεργοποιεις την αρχικη οθονη να ειναι σε συνδεση, δηλαδη τα widget ενεργα. Το κινητο ειναι μονιμα συδεμενο με το σημειο προσβασης που του εχεις ορισει, με αποτελεσμα η μπαταρια να μην κρατει ,ουτε μερα. Υπαρχει καποιος τροπος ωστε τα widget να ανανεωνοντε π.χ. Καθε μια ωρα καιτο κινητο να συνδεεται μονο τοτε στο σημειο προσβασης που του εχουμε ορισει και επειτα να αποσυνδεεται μεχρι την επομενη ανανεωση

3.οταν πατας το πρασινο κουμπι σε πηγαινει στο μητρωο κλησεων , στις εξερχομενες κλησεις. Για να μεταβεις τωρα απο εκει στις αναπαντητες ή εισερχομενες κλησης, γινεται μονο με τα βελακια με ανοικτο το πληκτολογιο, οταν εχεις μονο την οθονη, δεν εχω βρει καποιο τροπο να το κανω

4. Οταν εχω το πληκτρολογια ανοικτω και γραφω ενα κειμενο, δεν μπορω να επηλεξω πχ μια γραμμη ολοκληρη και να την σβησω, αλλα πρεπει να σβηνω ενα ενα τα γραμματα

 

Για ολα τα παραπανω ελπιζω να μην εχω βρει εγω τροπο να τα κανω , γιατι αλλιως τις θεωρω ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΛΗΨΕΙΣ

 

Για τα 3 από 4 ερωτήματά σου ισχύει το ίδιο: γίνονται με το πάτημα της οθόνης αφής.

 

1 και 4: "Σερνεις" το δάχτυλό σου πάνω από το κείμενο που θες να επιλέξεις.

2: Όχι δεν υπάρχει προς το παρόν.

3: Πατάς με το δάχτυλό σου το ανάλογο tab.

 

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Το GPS μου δε δουλεύει! Την πρώτη μέρα που αγόρασα το κινητό, ανοίγω τους χάρτες και σε 1-2 λεπτά είχε βρει σήμα και έδειχναν όλα κανονικά.

Το βάζω στο αυτοκίνητο και κάποια στιγμή, ενώ ήμουν στην Κατεχάκη, σβήνει από μπαταρία.

Από τότε δεν έχει ξαναδουλέψει το GPS και δείχνει πάντα ότι βρίσκομαι στην Κατεχάκη!!! :blink:

Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα: απενεργοποίησα το υποβοηθούμενο GPS -καμία αλλαγή.

Άλλαξα τα σημεία πρόσβασης -καμία αλλαγή.

Εγκατέστησα τους Ovi Maps 3.0 -καμία αλλαγή.

Απλά δε μου δίνει σήμα!!! :(:(:(

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Για τα 3 από 4 ερωτήματά σου ισχύει το ίδιο: γίνονται με το πάτημα της οθόνης αφής.

 

1 και 4: "Σερνεις" το δάχτυλό σου πάνω από το κείμενο που θες να επιλέξεις.

2: Όχι δεν υπάρχει προς το παρόν.

3: Πατάς με το δάχτυλό σου το ανάλογο tab.

 

1 και 4 το επιλεγω αλλα δεν μου βγαζει επιλογη αντιγραφη

για το 3 τα tab δεν πατιουντε , το εχω δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

1 και 4 το επιλεγω αλλα δεν μου βγαζει επιλογη αντιγραφη

για το 3 τα tab δεν πατιουντε , το εχω δοκιμασει

 

τοτε φιλε dimkit η το κινητο εχει προβλημα η εσυ κατι δεν κανεις σωστα....γιατι εγω ολα τα παραπανω τα κανω κανονικοτατα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...