Jump to content

Συνηθισμένες ερωτήσεις για το νέο ιό γρίπης Α(Η1Ν1)


creation
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οφειλω να το παραδεκτω οτι τα μμε ειναι μανουλες στη παραπληροφοριση και στο σκοταδισμο σχετικα με την γριππη ,ενδιαφερον παρουσιαζει οτι βγαζουν γνωστους-αγνωστους και λενε ιδεες προτρεπουν σε μετρα πανικου κλπ κλπ και εχουμε τον απλο κοσμο να πανικοβαλεται οτι αν κολησει θα πεθανει οτι κολα με το καλημερα κλπ κλπ

αποψη μου παιδια ειναι οτι οι φαρμακοβιομηχανιες εκαναν τοσο ντορο για να τσεπωσουν καποια χρηματα οι πολιτικοι επετρεψαν τις φημες να φουσκωσουν για τις μοιζες και τα προβατα δλδ εμεις θα πληρωσουμε τη νυφη.Αυτο φανταζομαι ενδεχομενως γνωριζοντας οτι επιδεικτικα αντι να καθησυχαζουν το πληθος το πανικοβαλλουν και κρυβουν το γεγονος οτι η απλη καθημερινη γριππη πλησιαζει το μισο εκατομυριο σε θανατους παγκοσμια καθε χρονο

Πραγματι η απλη γριππη εχει ισως παραπανω θυματα.Ο πρποβληματισμος ομως των παγκοσμιων οργανισμων υγειας ειναι κατα ποσο μπορει να μεταλχθει αυτος ιος σε κατι θανατηφορο.Η ισπανικη γριππη ετσι ξεκινησε και στην συνεχει με την μεταλλαξη της σκοτωσε εκατομμυρια κοσμο.Οι εταιρειες σιγουρα θα βγαλουν παρα πολλα χρηματα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει και υπαρκτος κινδυνος μεταλλαξης.Τα καναλια οπως παντα ειναι υπερβολικα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εσυ Ioma το εμβολιο θα το κανεις?

κατι ακουστηκε στον συλλογο πως γιατροι και οδοντιατροι θα εμβολιαστουμε απο τους πρωτους..

εγω παντως λεω να μην το κανω.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εγω ακουσα σημερα σε μια πρωινη εκμπομη

οτι θα πρεπει να υπογραφεις σ'ενα χαρτι οτι

οτι η ευθυνη αν παθεις κατι στο μελλον

θα ειναι δικη σου και μετα θα κανεις το εμβολιο.

ισχευει κατι τετοιο??:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω ακουσα σημερα σε μια πρωινη εκμπομη

οτι θα πρεπει να υπογραφεις σ'ενα χαρτι οτι

οτι η ευθυνη αν παθεις κατι στο μελλον

θα ειναι δικη σου και μετα θα κανεις το εμβολιο.

ισχευει κατι τετοιο??:confused:

μμμμ.το ακουσα κι εγω αυτο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.

ενδεχομενως να υπογραφεις μια υπευθυνη δηλωση πως επιθυμεις να κανεις το εμβολιο.

ισως επειδη δεν εχει εμβολιαστει ακομα επαρκης αριθμος ατομων,δεν εχει περασει καποιο χρονικο διαστημα για να εξεταστουν ενδεχομενες επιπλοκες..:worry:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ναι το ακουσα και εγω οτι υπογραφεις το συνηθισμενο χαρτί για τις ευθύνες...προσωπικα δεν σκοτώνομαι να το κανω...να σας ρωτήσω κατι?υπαρχει περιπτωση να περασεις τον ιο σαν ενα απλο κρυωμα?εννοω για λιγες μερες να τρεχει η μυτη λιγη αδιαθεσια αντε και λιγο πυρετό για μερικες ωρες ή αναγκαστικα μολις κολλαμε θα πεφτουμε κατω σαν τις μυγες??
Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν πρόκειται να το κάνω με τίποτα!!! Πειραματόζωο δεν θα γίνω για καμιά Αμερικάνικη εταιρεία!

Εξάλλου είναι 100% σίγουρο (επιστήμονες το λένε , όχι εγώ) ότι θα μεταλλαχθεί ο ιός και μετά θα πρέπει να γίνει και τροποποίηση στο εμβόλιο! Οπότε πρέπει να ξαναγίνει πάλι ...

Άσε που τώρα οι "κατασκευασμένοι" ιοί θα γίνουν της μόδας! Μερικοί θα γίνουν πολύ πλούσιοι και άλλοι θα κερδίσουν με τις μετακινήσεις των πληθυσμών!

Φοβάμαι τα χειρότερα με το καινούργιο αυτό φαινόμενο, αν γίνει τελικά θεσμός!

Στο χέρι μας είναι να γυρίσουμε την πλάτη μας στις μεγαλοεταιρείες και σε όλους που κρύβονται πίσω από αυτές! Αν και ήδη γίνεται χαμός στα φαρμακεία με τα συγκεκριμένα εμβόλια αλλά και με άλλα φάρμακα που και καλά είναι για την προστασία μας!

Προβλέπω ατελείωτες ουρές και μπουνιές έξω από τα φαρμακεία , όταν με το καλό θα έρθουν τα "μαγικά μπουκαλάκια"!

Μερικοί θα πείτε ότι έχω πολύ φαντασία ή βλέπω πολλά έργα με συνωμοσίες, αλλά με την ευχή μου να κάνετε το καινούργιο εμβόλιο και μετά να περιμένετε τα αποτελέσματα , μιας και θα είστε και οι πρώτοι που το δοκιμάζετε!

Είμαι περίεργος αν θα το κάνει πρώτος ο Αβραμόπουλος ή τα παιδιά του το εμβόλιο ...;):shifty:

Link to comment
Share on other sites

εσυ Ioma το εμβολιο θα το κανεις?

κατι ακουστηκε στον συλλογο πως γιατροι και οδοντιατροι θα εμβολιαστουμε απο τους πρωτους..

εγω παντως λεω να μην το κανω.

Εγω θα το κανω και στο παιδι μου.Στις ΗΠΑ πριν αρκετα χρονια οταν ειχαν κανει μαζικο εμβολιασμο για τον ιδιο ιο,αν θυμαμαι καλα,πριν δοκιμαστει πληρως το εμβολιο οι ακραιες παρενεργειες παρουσιαστηκαν σε 2 ατομα ανα 100.000.Οσο για αυτους που υποστηριζουν οτι ο ιος ειναι τεχνητος θα ελεγα οτι οποιος θελει να δει συνωμοσιες τις βλεπει και στον υπνο του.Κανεις δεν ξερει αν ιος μεταλαχθει προς το χειροτερο 'η το καλυτερο και δεν θα ηθελα να χαρακτηρισω αυτους που υποστηριζουν τετοιες βλακειες.

@cute_eyesΤην γριππη μπορεις να την περασεις και οχι απλως να εχεις ηπια συμπτωματα αλλα να μην εχεις καθολου.Αυτοι που την περνανε ετσι ειναι οι ασπιδες γαι τους υπολοιπους διοτι δημιουργουν αντισωματα.Εξαλλου ο πραγματικος αριθμος των νοσουντων ειναι πολλαπλασιος αυτων που λενε διοτι ή καποιο την περνανε ηπια και δεν δινουν σημασια ή δεν εχουν καθολου συμπτωματα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το κανω και στο παιδι μου.Στις ΗΠΑ πριν αρκετα χρονια οταν ειχαν κανει μαζικο εμβολιασμο για τον ιδιο ιο,αν θυμαμαι καλα,πριν δοκιμαστει πληρως το εμβολιο οι ακραιες παρενεργειες παρουσιαστηκαν σε 2 ατομα ανα 100.000.Οσο για αυτους που υποστηριζουν οτι ο ιος ειναι τεχνητος θα ελεγα οτι οποιος θελει να δει συνωμοσιες τις βλεπει και στον υπνο του.Κανεις δεν ξερει αν ιος μεταλαχθει προς το χειροτερο 'η το καλυτερο και δεν θα ηθελα να χαρακτηρισω αυτους που υποστηριζουν τετοιες βλακειες.

 

Αν είναι να μιλάμε για μεταλλάξεις, τότε ο οποιοσδήποτε ιός σε αυτόν τον πλανήτη παθογόνος και μη μπορεί να μεταλλαχθεί σε θανατηφόρο, ειδικά αν "παίζουν" με αυτόν με αντιικά φάρμακα και εμβόλια.:wink: Οπότε, αν είναι πραγματικό εμβόλιο, θα πρέπει να μας υπογράφουν πρώτα αυτοί ότι δεν πρόκειται να ασθενήσουμε με την συγκεκριμένη γρίπη. :mad: Όσο για τις παρενέργειες, αυτές μπορούν να εκδηλωθούν μετά από μερικά χρόνια ή και να μην είναι εμφανή όπως, συχνές ημικρανίες, μειωμένες μαθησιακές ικανότητες και διάφορα άλλα μικροπροβλήματα.

 

Εγώ πάντως δεν θέλω να κάνω το συγκεκριμένο εμβόλιο και ελπίζω να μην είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός στα "Ελληνικά Στρατά :lol:" τώρα που κάνω την θητεία μου. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω θελω να το κανω, θεωρω πως δεν εχει δοκιμαστει ακομα αρκετα για να μας βαζουν να υπογραφουμε πριν το κανουμε!Με τη σειρα μου ελπιζω να μην γινει υποχρεωτικος εμβολιασμος στα σχολεια:p.Αν κριθει οτι πρεπει να παρθουν μετρα, πιο ασφαλες ειναι να μεινουμε στις κλασσικες μασκες.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να μιλάμε για μεταλλάξεις, τότε ο οποιοσδήποτε ιός σε αυτόν τον πλανήτη παθογόνος και μη μπορεί να μεταλλαχθεί σε θανατηφόρο, ειδικά αν "παίζουν" με αυτόν με αντιικά φάρμακα και εμβόλια.:wink: Οπότε, αν είναι πραγματικό εμβόλιο, θα πρέπει να μας υπογράφουν πρώτα αυτοί ότι δεν πρόκειται να ασθενήσουμε με την συγκεκριμένη γρίπη. :mad: Όσο για τις παρενέργειες, αυτές μπορούν να εκδηλωθούν μετά από μερικά χρόνια ή και να μην είναι εμφανή όπως, συχνές ημικρανίες, μειωμένες μαθησιακές ικανότητες και διάφορα άλλα μικροπροβλήματα.

 

Εγώ πάντως δεν θέλω να κάνω το συγκεκριμένο εμβόλιο και ελπίζω να μην είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός στα "Ελληνικά Στρατά :lol:" τώρα που κάνω την θητεία μου. :(

Σαφως παρα πολλοι ιοι μπορουν να μεταλλαχθουν σε κατι αλλο χειροτερο.Ειδικα στην Ελλαδα που τα αντιβιοτικα τα παιρνει ο καθενας για πλακα.Πριν λιγες μερες βρεθηκε νεα μορφη του στελεχους του AIDS.Οταν εκανες εμβολιο κατα ιλαρας,ερυθρας κλπ σου εδωσαν κανενα χαρτι οτι πραγματι δεν θα νοσησεις;Εγω ειχα κανει εμβολιο ερυθρας αλλα στο στρατο κολλησα.Σημαινει τιποτα αυτο;Σε ολα τα φαρμακα υπαρχουν παρενεργειες που μπορει να εμφανιστουν μετα απο πολλα χρονια.

 

.Αν κριθει οτι πρεπει να παρθουν μετρα, πιο ασφαλες ειναι να μεινουμε στις κλασσικες μασκες.

Oι κλασσικες μασκες δεν προσφερουν τιποτα απολυτως.Χρειαζονται χειρουργικες μασκες.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που βλεπω αρκετοι να ειστε επιφυλαχτικοι προς το εμβολιο, περιμενα ολοι να το περιμενουν πως και πως...(Στις μεγαλυτερες ηλικιες δυστυχως ετσι ειναι σιγουρα, βλεπω απο τον πατερα μου)

Εγω παντως(αν δεν εχω κολλησει μεχρι τοτε που θα ρθουν τα εμβολια) θα το σκεφτω πολυ για το αν θα το κανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το εμβολιο κανονικα πρεπει να γινει για τις ομαδες υψηλου κινδυνου αρχικα και αμεσως μετα για τους ευπαθεις πληθυσμους(ηλικιωμενους,μικρα παιδια,ανθρωπους με σοβαρα προβληματα υγειας).

 

Αυτα περι εμβολιασμου ολου του πληθυσμου ειναι μαλλον αστεια.Πιθανον να γινει ομως,για να μη βγαινουν οι παντογνωστες δημοσιογραφοι στα παραθυρα και να σκουζουν οτι οι Ελληνες θα πεθανουν επειδη η κυβερνηση δε φερνει εμβολια.Το πολιτικο κοστος θα ειναι τεραστιο,ενω το οικονομικο για να καλυψεις 10m Ελληνες αμελητεο...

 

Μην ξεχνατε οτι η ιστορια αυτη με τη γριππη εχει αρκετο δρομο μπροστα της.Δε θα ξεφουσκωσει σε 1-2 μηνες.Τα καναλια ελπιζω να βρουν κατι αλλο για να ασχολουνται σε λιγο καιρο,γιατι μονο κακο κανουν στη συγκεκριμενη περιπτωση...

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

 

Oι κλασσικες μασκες δεν προσφερουν τιποτα απολυτως.Χρειαζονται χειρουργικες μασκες.

 

και παλι...ακομα και τις κλασικες μασκες χειρουργιου να παρει κανεις και οχι μασκες τυπου "νοσοκομα" που ειναι μονο με ενα φυλλο, τι προστασια να σου δωσει μια μασκα απο μονη της..αλλα θα μου πεις απο τα ολοτελα...

οσον αφορα το εμβολιο,δεν ξερω,ειμαι επιφυλακτικη.μπορει να κανω λαθος και να ειμαι υπερβολικη,αλλα ειλικρινα δεν υπαρχει καμια απολυτως ενημερωση απο κανεναν.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά ,έχουν αρχίσει και πλουτίζουν πολλοί με το γεγονός αυτό!

Μια γνωστή μου φαρμακοποιός μου είπε πως μέχρι και τα αντισηπτικά υγρά για τα χέρια είναι σε μερική έλλειψη παρ' όλο που έχουν ακριβείνει τελευταία!

Με το βομβαρδισμό παραπληροφόρησης και καταστροφολογίας από τα ΜΜΕ έχει τρελαθεί ο κόσμος και σε λίγο θα βγαίνει στο δρόμο σε γυάλα μέσα, αφού θα έχει κάνει το καθημερινό του μπάνιο με Betadine ! :p

Και εννοείτε πολλοί θα πλουτίζουν πουλώντας οτιδήποτε υπόσχεται να μας σώσει......

μάσκες, οξυγόνο, χάπια , εμβόλια, βότανα, ρίγανη της γρίπης, αγιασμό, αντισηπτικά υγρά, βιταμίνες ειδικές για την γρίπη , σιρόπια , υπόθετα γρίπης, μαξιλάρια που ρουφάνε την γρίπη από το αυτί την ώρα του ύπνου και προφυλακτικά που ρουφάνε την γρίπη από τον κ:X.....

Βαράτε τις καμπάνες και πάμε τρέχοντας προς τα βουνά....!!!!!:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,οσοι ειναι τυφλα προσκολλημενοι στην TV,παντα θα επηρεαζονται απο τετοια θεματα.Τον πανικο τον διασπειρουν τα καναλια γιατι "πουλαει".Αν ο αλλος παει και αγορασει 10 λιτρα betadine δεν του φταει κανεις,μονο το στραβο του το κεφαλι.Τα μετρα προφυλαξης ειναι απλα και εχουν ανακοινωθει εδω και καιρο.Ολα τα υπολοιπα ειναι κινδυνολογιες και εκμεταλλευση του πανικου.

 

Απατεωνες και καιροσκοποι παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν.Ειτε λεγεται αυτο μαντζουνι για τη γριππη,ειτε το δηλητηριο του γαλαζιου σκορπιου για τον καρκινο,ειτε "φραπελια",νερο του Καματερου και τοσα αλλα...

 

Το μονο που χρειαζεται ειναι κοινη λογικη,κουμπακι off στο τηλεκοντρολ και ενημερωση απο γιατρους του περιβαλλοντος μας(αρκει να μην εχουν συμφερον να μας κοροιδεψουν).

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

να κανω καποιες ερωτησεις γιατι τωρα τελευταια αρχισα να παρακολουθω το θεμα,

αν εχεις τα πρωτα συμπτωματα,και πας νοσοκομειο και σου βρουνε τον ιο,σε κρατανε εκει?η σου δινουν μια θεραπεια και σε στελνουν σπιτι?δεν μιλαω για περιπτωσεις με επιπλοκες.

θεωρητικα,δεν ειναι καλυτερα να το κολλησουμε πριν γινει ο πανικος?για να το εχουμε ξεπερασει οταν το φθινοπωρο ολα τα νοσοκομεια θα ειναι απλησιαστα απο τον κοσμο?θα εχουμε και τα αντισωματα,δεν θα χρειαστουμε και το εμβολιο?

η θεραπεια περιλαμβανει απαραιτητα το ταμιφλου?η ειναι η κλασσικη θεραπεια,με αντιβιωσεις ντεπον για τον πυρεττο κτλ?

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τα πρωτα συμπτωματα(δηλαδη πυρετο,πονολαιμο,βηχα,ισως διαρροια,ισως εμετους) περιμενεις 2-3 μερες γιατι το πιθανοτερο ειναι να εχεις μια ασχετη ιωση(απλο κρυολογημα).Αν μετα τις 2-3 μερες δεν καλυτερεψεις βλεπεις τον ιδιωτη γιατρο σου η πας στο νοσοκομειο.Ειναι σημαντικο να αποφευγουμε το νοσοκομειο με το παραμικρο,και για να λειτουργουν καλυτερα τα επειγοντα και για να μην κολλησουμε εκει τη γριππη με καποιον που περιμενει διπλα μας.Αλλο τοσο σημαντικο ομως ειναι να μην αμελουμε την επισκεψη στο γιατρο μας οταν τα συμπτωματα παρατεινονται μετα τις 3 πρωτες μερες.

 

Αν οντως τα συμπτωματα σου συναδουν με τη γριππη Α(αυτο το κρινει ο γιατρος),πας σπιτι σου και η αγωγη που ακολουθεις ειναι ξαπλα-αντιπυρετικα-ενυδατωση.ΟΧΙ αντιβιωση(γιατι δεν κανει τιποτα σε μια ιωση),ΟΧΙ tamiflu(εχει νοημα μονο σε βαρια περιστατικα).Σε περιπτωσεις που υπαρχει αμφιβολια γινεται ληψη φαρυγγικου επιχρισματος για επιβεβαιωση της διαγνωσης.Μονο τα βαρια περιστατικα μενουν στο νοσοκομειο.Αν ενα ελαφρυ περιστατικο νοσηλευτει,κινδυνευει περισσοτερο απο τις ΠΟΛΥ βαριες ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις,παρα απο την ιδια τη γριππη.Τα βαρια περιστατικα που ακουτε στις ειδησεις συχνα εχουν επιπλακει απο βακτηριακες λοιμωξεις(συνηθως πνευμονια) και η βαρυτητα τους δεν οφειλεται στη γριππηΑ.

 

Δεν εχει νοημα να το κολλησεις νωριτερα η αργοτερα.Αν εισαι ανοσοεπαρκης ενηλικας χωρις προβληματα υγειας,οποτε και να το κολλησεις ειναι το ιδιο πανω κατω.Θα εισαι ξαπλα 10-15 μερες και μετα θα σηκωθεις και θα πας στη δουλεια σου.Δε σου εγγυαται κανεις οτι αν αρρωστησεις τωρα δε μπορεις να αρρωστησεις και στο μελλον απο ενα ενδεχομενο μεταλλαγμενο στελεχος του ιου.

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα σ ευχαριστω πολυ,ουσιαστικα η γριπη δεν ειναι επικινδυνη,εκτος αν την κολλησεις μαζι με κατι αλλο,πχ πνευμονια, αρα ο πανικος που υπαρχει ειναι οπως παντα υπερβολικος,μια απλη γριπη ειναι απλα ειναι μεταδιδεται πολυ ευκολα.

αρα το κρατος θελει να μας εμβολιασει ολους οχι γιατι κινδινευουμε απο τη γριπη,αλλα για να αποφυγει να ειμαστε ολοι ξαπλα για 2 βδομαδες και να παγωσει ολη η παραγωγικοτιτα της χωρας.

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα φαρμακα υπαρχουν παρενεργειες που μπορει να εμφανιστουν μετα απο πολλα χρονια.

Ναι, με την διαφορά ότι δεν είναι υποχρεωτικά και τα λαμβάνουμε αφού νοσήσουμε. ;)

 

Εγω ειχα κανει εμβολιο ερυθρας αλλα στο στρατο κολλησα.Σημαινει τιποτα αυτο;

Ίσως σημαίνει πως όλα τα εμβόλια που κάνουμε είναι τζούφια και ο λόγος που μειώθηκαν η "εξαφανίστηκαν" κάποιες ασθένειες, είναι η βελτίωση των συνθηκών ζωής και υγιεινής (ως γνωστόν, σε αυτά χωλαίνει ο στρατός ) και όχι τα εμβόλια. :rolleyes:

 

Σύμφωνα με αυτά που γράφει εδώ κάθε χρόνο παγκοσμίως έχουμε 200.000 με 500.000 θανάτους από την κοινή γρίπη από τα 3-5 εκ. σοβαρά περιστατικά (και ποιός ξέρει πόσα ασόβαρα, που μάλλον δεν εμβολιάστηκαν;)). Γνωρίζουμε μήπως πόσους θανάτους έχουμε από την ΣΟΥΠΕΡ Παγκόσμια Πανδημία :cry: 6ου βαθμού γρίπη των χοίρων? :shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με την διαφορά ότι δεν είναι υποχρεωτικά και τα λαμβάνουμε αφού νοσήσουμε. ;)

 

 

Ίσως σημαίνει πως όλα τα εμβόλια που κάνουμε είναι τζούφια και ο λόγος που μειώθηκαν η "εξαφανίστηκαν" κάποιες ασθένειες, είναι η βελτίωση των συνθηκών ζωής και υγιεινής (ως γνωστόν, σε αυτά χωλαίνει ο στρατός ) και όχι τα εμβόλια. :rolleyes:

 

Σύμφωνα με αυτά που γράφει εδώ κάθε χρόνο παγκοσμίως έχουμε 200.000 με 500.000 θανάτους από την κοινή γρίπη από τα 3-5 εκ. σοβαρά περιστατικά (και ποιός ξέρει πόσα ασόβαρα, που μάλλον δεν εμβολιάστηκαν;)). Γνωρίζουμε μήπως πόσους θανάτους έχουμε από την ΣΟΥΠΕΡ Παγκόσμια Πανδημία :cry: 6ου βαθμού γρίπη των χοίρων? :shifty:

Ξερεις ποτε ο ΠΟΥ κηρυττει πανδημια;Τα εμβολια στα εκανε η παιδιατρος χωρις να σε ρωτησει.Πιστευεις οτι αυτα δεν μπορουν να παρουσιασουν παρενεργειες.Απο οτι βλεπω εχεις καποια δυσκολια στο να καταλαβεις απλα πραγματα.Ο ΠΟΥ δεν ανησυχει για την ως τωρα μορφη της γριππης αλλα για την πιθανη μεταλλαξης της.Θα επαναλαβω ξανα οτι ο ιος εχει πολλες ομοιοτητες με τον ιο της ισπανικης γριππης .Αν εισαι πιστευεις οτι διαφορες αρρωστιες μολυσματικες εξαφανιστηκαν επειδη μονο και μονο επειδη βελτιωθηκαν οι συνθηκες ζωης δεν μπορω να σου πω τιποτα.Αν επισης πιστευεις οτι υπαρχουν ζουφια εμβολια εγω σηκωνω τα χερια ψηλα και σταματω την συζητηση.Μονο μια τελευταια ερωτηση.Τι επαγγελμα κανεις;

ΥΓ Για να σε προλαβω εγω ειμαι γιατρος.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποτε ο ΠΟΥ κηρυττει πανδημια;Τα εμβολια στα εκανε η παιδιατρος χωρις να σε ρωτησει.Πιστευεις οτι αυτα δεν μπορουν να παρουσιασουν παρενεργειες.Απο οτι βλεπω εχεις καποια δυσκολια στο να καταλαβεις απλα πραγματα.Ο ΠΟΥ δεν ανησυχει για την ως τωρα μορφη της γριππης αλλα για την πιθανη μεταλλαξης της.Θα επαναλαβω ξανα οτι ο ιος εχει πολλες ομοιοτητες με τον ιο της ισπανικης γριππης .Αν εισαι πιστευεις οτι διαφορες αρρωστιες μολυσματικες εξαφανιστηκαν επειδη μονο και μονο επειδη βελτιωθηκαν οι συνθηκες ζωης δεν μπορω να σου πω τιποτα.Αν επισης πιστευεις οτι υπαρχουν ζουφια εμβολια εγω σηκωνω τα χερια ψηλα και σταματω την συζητηση.Μονο μια τελευταια ερωτηση.Τι επαγγελμα κανεις;

ΥΓ Για να σε προλαβω εγω ειμαι γιατρος.

 

Αφού είσαι γιατρός και έχεις δηλώσει πως θα κάνεις και το εμβόλιο στο παιδί σου , πως και δεν ξέρεις τα παρακάτω ?...

Διατίθεσαι να κάνεις πειραματόζωο το παιδί σου???

Όσο για τα εμβόλια που μας κάνανε μικρούς , δεν μας ρώτησαν , εντάξει ! Τώρα που πρέπει να υπογράψουμε πριν το εμβόλιο , δεν σου λέει κάτι?

Μήπως θέλουν να είναι καλυμμένοι για μελλοντικές μηνύσεις , μιας και οι παρενέργειες είναι σίγουρες???

 

""Ποσοστό μεγαλύτερο του 50% των παιδιών που λαμβάνουν Tamiflu αντιμετωπίζουν παρενέργειες με ναυτίες, αϋπνίες και εφιάλτες, διαπιστώνουν τώρα επιστήμονες.

Δύο μελέτες από ειδικούς της Υπηρεσίας Προστασίας Υγείας στη Βρετανία κατέγραψαν πολλές παρενέργειες μεταξύ των παιδιών, κυρίως σχολικής ηλικίας, που λαμβάνουν αντι-ιικά φάρμακα.

Τα σχετικά στοιχεία συγκεντρώθηκαν από τρία σχολεία στο Λονδίνο και ένα στη νοτιο-δυτική Αγγλία, σε παιδιά στα οποία χορηγήθηκε Tamiflu για να μην προσβληθούν

από τη νέα γρίπη όταν συμμαθητές τους νόσησαν.

Οι ερευνητές καθησυχάζουν λέγοντας ότι κάποιες παρενέργειες θεωρούνται «κοινές», αλλά θα πρέπει να γίνεται σωστή εκτίμηση για το αν και σε ποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις πρέπει να χορηγείται το Tamiflu «προληπτικά». ""

πηγή

 

Εντάξει , η πηγή δεν είναι και η πιο αξιόπιστη ... το λέω γιατί κάποιοι "γνωστοί" εξυπνάκηδες θα το χρησιμοποίηση σαν την γνωστή τους καραμέλα ...

Απλά αυτό βρήκα πρόχειρο , την έχω διαβάσει την είδηση και σε εφημερίδες , όπως και μια δημοσκόπηση που έκανε το Έθνος αν δεν κάνω λάθος , που ρώτησε γιατρούς για την γρίπη και τα εμβόλια και οι περισσότεροι ήταν κατηγορηματικά αντίθετοι! Υποστήριξαν ότι δεν διαφέρει καθόλου από μια κοινή γρίπη!

Φυσικά η είδηση αυτή πέρασε στα ψιλά γραμματάκια μιας και δεν πουλάει ή δεν συμφέρει άλλους!!

 

Εξάλλου το κράτος το "συμφέρει" να έχουμε στο μυαλό μας τα εμβόλια και τους χοίρους και να ξεχνάμε την κρίση , την φτώχεια και τα πέντε κακά της μοίρας μας!;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι γιατρός και έχεις δηλώσει πως θα κάνεις και το εμβόλιο στο παιδί σου , πως και δεν ξέρεις τα παρακάτω ?...

Διατίθεσαι να κάνεις πειραματόζωο το παιδί σου???

Όσο για τα εμβόλια που μας κάνανε μικρούς , δεν μας ρώτησαν , εντάξει ! Τώρα που πρέπει να υπογράψουμε πριν το εμβόλιο , δεν σου λέει κάτι?

Μήπως θέλουν να είναι καλυμμένοι για μελλοντικές μηνύσεις , μιας και οι παρενέργειες είναι σίγουρες???

 

""Ποσοστό μεγαλύτερο του 50% των παιδιών που λαμβάνουν Tamiflu αντιμετωπίζουν παρενέργειες με ναυτίες, αϋπνίες και εφιάλτες, διαπιστώνουν τώρα επιστήμονες.

Δύο μελέτες από ειδικούς της Υπηρεσίας Προστασίας Υγείας στη Βρετανία κατέγραψαν πολλές παρενέργειες μεταξύ των παιδιών, κυρίως σχολικής ηλικίας, που λαμβάνουν αντι-ιικά φάρμακα.

Τα σχετικά στοιχεία συγκεντρώθηκαν από τρία σχολεία στο Λονδίνο και ένα στη νοτιο-δυτική Αγγλία, σε παιδιά στα οποία χορηγήθηκε Tamiflu για να μην προσβληθούν

από τη νέα γρίπη όταν συμμαθητές τους νόσησαν.

Οι ερευνητές καθησυχάζουν λέγοντας ότι κάποιες παρενέργειες θεωρούνται «κοινές», αλλά θα πρέπει να γίνεται σωστή εκτίμηση για το αν και σε ποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις πρέπει να χορηγείται το Tamiflu «προληπτικά». ""

πηγή

 

Εντάξει , η πηγή δεν είναι και η πιο αξιόπιστη ... το λέω γιατί κάποιοι "γνωστοί" εξυπνάκηδες θα το χρησιμοποίηση σαν την γνωστή τους καραμέλα ...

Απλά αυτό βρήκα πρόχειρο , την έχω διαβάσει την είδηση και σε εφημερίδες , όπως και μια δημοσκόπηση που έκανε το Έθνος αν δεν κάνω λάθος , που ρώτησε γιατρούς για την γρίπη και τα εμβόλια και οι περισσότεροι ήταν κατηγορηματικά αντίθετοι! Υποστήριξαν ότι δεν διαφέρει καθόλου από μια κοινή γρίπη!

Φυσικά η είδηση αυτή πέρασε στα ψιλά γραμματάκια μιας και δεν πουλάει ή δεν συμφέρει άλλους!!

 

Εξάλλου το κράτος το "συμφέρει" να έχουμε στο μυαλό μας τα εμβόλια και τους χοίρους και να ξεχνάμε την κρίση , την φτώχεια και τα πέντε κακά της μοίρας μας!;)

Τι σχεση εχει το ταμιφλου με το εμβολιο μπορεις να μου πεις;Προφανως ολα τα κρατη στον κοσμο τα συμφερει να εχουμε το μυαλο μας στους χοιρους και να ξεχναμε την κριση μας.Απο συνωμοσιες τιποτα αλλο.Να σε ρωτησω κατι επειδη βλεπω οτι ξερεις τα παντα περι της συνωμοσιας της γριππης.Ειναι και ο ο ΠΟΥ ειναι μεσα στην συνωμοσια;Αλλα τι να ξερουν αυτοι στον ΠΟΥ.Ας ερθουν εδω στην Ελλαδα που ειμαστε οτι δηλωσουμε και προπαντως ξερουμε τα παντα.Αντε περαστικα παιδια εγω σταματαω την συζητηση βλεποντας οτι τζαμπα εφαγα τα χρονια μου στα θρανια αφου με ενα search αμεσως αποκτω ιατρικες γνωσεις.Παω να σκισω το πτυχιο μου τωρα αφου υπαρχει αυτο το νημα στο οποιο εμαθα επιτελους οτι τα εμβολια ειναι ζουφια,οτι το ταμιφλου ειναι εμβολιο οτι γριππη των χοιρων δεν υπαρχει αλλα την βρηκαν οι κυβερνησεις για να ξεχασουμε την φτωχια μας κλπ.Αληθεια 5χ10000000 ποσο κανει;Τip 5 euro στοιχιζει το εμβολιο οταν θα βγει και 10000000 ειναι ο πληθυσμος της Ελλαδος.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποτε ο ΠΟΥ κηρυττει πανδημια;Τα εμβολια στα εκανε η παιδιατρος χωρις να σε ρωτησει.Πιστευεις οτι αυτα δεν μπορουν να παρουσιασουν παρενεργειες.Απο οτι βλεπω εχεις καποια δυσκολια στο να καταλαβεις απλα πραγματα.Ο ΠΟΥ δεν ανησυχει για την ως τωρα μορφη της γριππης αλλα για την πιθανη μεταλλαξης της.Θα επαναλαβω ξανα οτι ο ιος εχει πολλες ομοιοτητες με τον ιο της ισπανικης γριππης .Αν εισαι πιστευεις οτι διαφορες αρρωστιες μολυσματικες εξαφανιστηκαν επειδη μονο και μονο επειδη βελτιωθηκαν οι συνθηκες ζωης δεν μπορω να σου πω τιποτα.Αν επισης πιστευεις οτι υπαρχουν ζουφια εμβολια εγω σηκωνω τα χερια ψηλα και σταματω την συζητηση.Μονο μια τελευταια ερωτηση.Τι επαγγελμα κανεις;

ΥΓ Για να σε προλαβω εγω ειμαι γιατρος.

..και επειδή είσαι ιατρός εγώ που δεν είμαι και δεν μπορώ να καταλάβω ούτε τα απλά πράγματα, να μην μιλάω. Εντάξει, με έπεισες, πάω να εμβολιαστώ :D.

 

ΥΓ η μητέρα που είναι πνευμονολόγος δεν πείστηκε ακόμα από τον Π.Ο.Υ.

ΥΓ2 δεν ξέρω γιατί, αλλά οι οργανώσεις τύπου Π.Ο.Υ. θυμίζουν τους μεσολαβητές μεταξύ Θεού και ανθρώπων την περίοδο του σκοταδισμού και οι διάφοροι ιατροί ως σταυροφόροι, να υποστηρίζουν τον πάπα Π.Ο.Υ., ο οποίος μπορεί να παρεμβαίνει στις νομοθεσίες των χωρών.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε συ ioma , εννοείτε πως θα ξέρεις παραπάνω πράγματα σαν γιατρός που είσαι τόσα χρόνια , αλλά δεν μπορείς να λες ότι είναι και λάθος που ενημερωνόμαστε και από το ίντερνετ ή όπου αλλού και έχουμε και μεις μια γνώμη και κρίση ...

Όπως και να έχει πάντως είναι μια δύσκολη κατάσταση που αν αφήσουμε στην άκρη τις συνωμοσίες , στα σίγουρα δεδομένα έχουμε , ότι κάποιο θα πλουτίσουν , άλλοι θα πεθάνουν άδικα, άλλοι θα ξεγελαστούν και θα δώσουν τα λεφτά τους άδικα, άλλοι θα κάνουν εμβόλια και θα έχουν τον φόβο ότι δοκιμάζουν κάτι χωρίς να ξέρουν το αποτέλεσμα , άλλοι θα έρθουν στο δίλημμα αυτό για τα παιδιά τους , θα μπουν οι "γνωστοί" φόροι στα πορτοφόλια μας στο όνομα των εμβολίων και της σωτηρίας μας και θα έχουμε καθημερινό βομβαρδισμό ειδήσεων από τα ΜΜΕ που μόνο τρόμο θα μας προκαλούν!!!

Και μέσα σε όλα αυτά έχουμε και τα πολιτικά στρατόπεδα που έχουν ήδη αρχίσει να πετάνε "βόμβες" ο ένας στον άλλο και αντί να ενωθούν μπας και βγούμε από τα σκ@τά , έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούν την γρίπη σαν όπλο νίκης!!!!...

Με λίγα λόγια ... :help:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νέα γρίπη: Τι πρέπει να ξέρουν οι γονείς

 

Με δεδομένο ότι δεν υπάρχει λόγος πανικού, αλλά ταυτόχρονα δεν πρέπει να εφησυχάζουμε, οι ειδικοί διευκρινίζουν και απαντούν σε βασικά ερωτήματα γονέων, υπογραμμίζοντας τα στοιχειώδη μέτρα για την αμυντική θωράκισή μας.

 

1. Τι πρέπει να γνωρίζουμε για το Tamiflu - από ποια ηλικία και μετά επιτρέπεται η χορήγησή του;

Οπως τονίζει ο ομότιμος καθηγητής Παιδιατρικής, κ. Ανδρ. Κωνσταντόπουλος, το Tamiflu δεν έχει λάβει έγκριση για παιδιά κάτω του ενός έτους. «Ωστόσο, τώρα με τον πανικό, ο ΠΟΥ έδωσε εντολή το φάρμακο να δίδεται και σε βρέφη άνω των 3 μηνών. Δεν έχει όμως δοκιμαστεί και θα συνιστούσα να μην αρχίσει η χρήση του αβασάνιστα». Σύμφωνα με τον ίδιο, επίσης, το Tamiflu δεν πρέπει να χορηγείται σε μικρά παιδιά εκτός κι αν εμφανίσουν ξαφνικά, μετά 1-2 μέρες, υψηλό πυρετό (39) και έντονο βήχα.

 

Αυτό θα σημαίνει ότι η γρίπη έχει οδηγήσει σε βρογχίτιδα ή πνευμονία. Σε άλλη περίπτωση, εάν ο πυρετός δεν ξεπερνά το 38 και το παιδί εμφανίζει λίγο βήχα, η κατάσταση μπορεί να αντιμετωπιστεί κατά τα συνήθη. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ειδικοί συνιστούν επίσης να μη χορηγείται ασπιρίνη σε παιδιά κάτω των 12 ετών, καθώς το φάρμακο μπορεί να προκαλέσει επιπλοκές στο συκώτι και τα νεφρά.

 

 

2. Πότε θα είναι έτοιμο το εμβόλιο της νέας γρίπης; Αποτελεί πανάκεια;

Την άποψη να «μην επενδύουμε όλες τις ελπίδες μας στο εμβόλιο» εκφράζει στην «Κ» ο κ. Κωνσταντόπουλος. Οπως λέει, πριν από τον Ιανουάριο δεν πρόκειται να είμαστε σίγουροι για την ασφάλειά του «και τότε η γρίπη θα έχει ήδη μισοπεράσει». «Αν οι εταιρείες το βγάλουν μέχρι τον Οκτώβριο, αυτό σημαίνει ότι δεν θα έχουν υπάρξει αρκετές δοκιμές. Κατά τη γνώμη μου, ο μόνος τρόπος να είμαστε σίγουροι για την ασφάλεια του εμβολίου είναι να χορηγηθεί μαζικά σε χώρες όπως η Αυστραλία, που μαστίζεται από τον νέο ιό».

 

 

3. Ποιοι είναι οι κανόνες υγιεινής που θα πρέπει να γνωρίζουν οι μαθητές με την έναρξη της σχολικής χρονιάς;

Οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να είναι σχολαστικοί στην εκπαίδευση των παιδιών ως προς την τήρηση των κανόνων υγιεινής. Μεταξύ άλλων, τα παιδιά:

- Θα πρέπει να πλένουν τακτικά τα χέρια τους και σίγουρα μετά τη χρήση της τουαλέτας και πριν από το φαγητό. Οπως λέει η αν. καθηγήτρια κ. Μαρίζα Τσολιά, το πλύσιμο θα πρέπει να γίνει ρουτίνα. Η διαδικασία του πλυσίματος θα πρέπει να είναι σχολαστική και σε όλη την επιφάνεια του χεριού και να διαρκεί τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα. Επίσης, όταν πλένουμε τα χέρια, δεν θα πρέπει να κλείνουμε τη βρύση με το χέρι, αλλά με χαρτοπετσέτα, την οποία μετά πετάμε.

- Δεν πρέπει να ανταλλάσσουν μολύβια και άλλα αντικείμενα τα οποία συνήθως και ασυναίσθητα τα βάζουν στο στόμα τους.

- Πρέπει να έχουν μαζί τους χαρτομάντιλα, τα οποία να χρησιμοποιούν όταν βήχουν ή φτερνίζονται και στη συνέχεια να τα πετούν.

- Στην περίπτωση που τα χαρτομάντιλα δεν είναι διαθέσιμα, να μάθουν να χρησιμοποιούν το μέσα μέρος του αγκώνα τους ή το μανίκι τους, καθώς έτσι εμποδίζεται η διασπορά του ιού.

 

 

4. Ποιες είναι οι οδηγίες για τα σχολεία; Τι θα πρέπει να προσέχουν οι εκπαιδευτικοί και το προσωπικό;

Στους βρεφονηπιακούς σταθμούς και τα σχολεία, θα πρέπει να ληφθεί ειδική μέριμνα για τον καθαρισμό των χώρων και των επιφανειών που χρησιμοποιούν τα παιδιά (θρανία, διακόπτες, πληκτρολόγια κ.λπ). Είναι απαραίτητο, στο τέλος της ημέρας, αυτά να καθαρίζονται σχολαστικά.

 

Οι τουαλέτες θα πρέπει να διαθέτουν τον απαραίτητο εξοπλισμό, δηλαδή σαπούνι και χαρτί, ενώ καλό είναι να παρέχεται στα παιδιά -ακόμα και μέσα στις τάξεις- αλκοολούχο αντισηπτικό και χαρτομάντιλα.

 

Οι χώροι των σχολείων και των βρεφονηπιακών σταθμών θα πρέπει να αερίζονται τακτικά.

 

Εάν το προσωπικό ή οι εκπαιδευτικοί παρατηρήσουν ύποπτα συμπτώματα σε ένα παιδί, θα πρέπει άμεσα να ειδοποιήσουν τους οικείους του, ώστε να μεταφερθεί στο σπίτι.

 

Θα πρέπει να υπάρχει χώρος, στον οποίο το παιδί θα μπορεί να απομονωθεί έως ότου μεταφερθεί στο σπίτι, καθώς επίσης και μάσκες για το ίδιο και το προσωπικό.

 

Εάν τα κρούσματα σ' ένα σχολείο ή παιδικό σταθμό πολλαπλασιαστούν, θα πρέπει να ειδοποιηθεί το ΚΕΕΛΠΝΟ, το οποίο αφού εκτιμήσει την κατάσταση, θα αποφανθεί εάν το σχολείο ή ο σταθμός θα πρέπει να κλείσει.

 

Στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, καλό είνα να αποφεύγεται ο συνωστισμός των μαθητών σε θέατρα και άλλους κλειστούς χώρους.

 

Εάν είναι εφικτό, τα θρανία στις τάξεις θα πρέπει να έχουν μεταξύ τους απόσταση τουλάχιστον ενός μέτρου.

 

 

5. Ποιες είναι οι οδηγίες για τους γονείς;

Εάν το παιδί τους εμφανίσει ύποπτα συμπτώματα και κυρίως πυρετό, θα πρέπει να μείνει στο σπίτι.

 

Εάν ειδοποιηθούν από το σχολείο ότι το παιδί τους εμφανίζει συμπτώματα, θα πρέπει άμεσα να το φέρουν σπίτι. Εάν τα συμπτώματα επιμείνουν, θα πρέπει να ειδοποιήσουν τον παιδίατρο και, αναλόγως με τις οδηγίες του, να ειδοποιηθεί το ΚΕΕΛΠΝΟ.

 

Σε περίπτωση που ένα παιδί νοσήσει από τη νέα γρίπη, θα πρέπει να απομονωθεί σε χώρο του σπιτιού ώστε να μη μεταφέρει τον ιό σε βρέφος ή τα άλλα μέλη της οικογένειας.

 

Οι γονείς δεν θα πρέπει να καπνίζουν καθώς ακόμα και το παθητικό κάπνισμα μπορεί να δημιουργήσει ανεπιθύμητες επιπλοκές της γρίπης.

 

«Η νέα γρίπη είναι μέχρι στιγμής πιο ήπια από την εποχική», τονίζει στην «Κ» ο ομότιμος καθηγητής Παιδιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών κ. Ανδρέας Κωνσταντόπουλος. «Εκτός αυτού, η νέα γρίπη που έχει εμφανιστεί στην Ελλάδα είναι πιο ήπια από εκείνη που πλήττει τις ΗΠΑ. Οι εισαγωγές στα νοσοκομεία εκεί -αναλογικά- είναι πέντε φορές περισσότερες από ό,τι εδώ. Οι επιδημιολόγοι έσφαλαν ανάγοντας δεδομένα από τις ΗΠΑ στην ελληνική πραγματικότητα - γι' αυτό ανέβασαν τόσο τα ποσοστά των θανάτων». Από την πλευρά της, η παιδίατρος - λοιμωξιολόγος, αναπληρώτρια καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Μαρίζα Τσολιά επισημαίνει στην «Κ»: «Η νόσος που προκαλεί ο νέος ιός δεν είναι σοβαρή, ωστόσο δεν ξέρουμε την εξέλιξή της. Εάν συνεχιστεί πάντως έτσι, δεν θα έχουμε πολλά προβλήματα. Πρέπει να θυμόμαστε ότι ένα μεγάλο ποσοστό μαθητών, έως και πάνω από 40%, νοσούν κάθε χρόνο από την εποχική γρίπη και διασπείρουν τη λοίμωξη σε ευπαθείς ομάδες πληθυσμού». Οπως λέει, ωστόσο, η πανδημία αποτελεί μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να ενημερωθεί όλος ο κόσμος για τους κανόνες πρόληψης των αναπνευστικών λοιμώξεων. «Με έναν τρόπο, η νέα γρίπη αποτελεί μια ευκαιρία για εκπαίδευση όλων μας στην τήρηση στοιχειωδών κανόνων υγιεινής».

 

Η αποφυγή του πανικού, ωστόσο, δεν σημαίνει εφησυχασμό. Σύμφωνα με τους γιατρούς, η Πολιτεία οφείλει να παραμείνει σε εγρήγορση για ενδεχόμενη αλλαγή της κατάστασης, ενώ όλοι εμείς, με παιδιά ή και χωρίς, θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας τα στοιχειώδη μέτρα αυτοπροστασίας και αποφυγής διασποράς του ιού.

 

 

Πηγή: Καθημερινή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...