Jump to content

[Επίσημο] HTC Hero


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις τελείωσα με goldcard...προσπαθώ downgrade σε .1

Πάλι error 140

πάω για generic RUU από xda απ το tutorial

τα ξαναλέμε σε λίγο

EDIT:

Νέα: goldcard+RUU απ' το xda tutorial= επιτυχία! Το flashrec έκανε backup και flashαρε κανονικά, κατεβάζω villain 6 τώρα που πληκτρολογώ.

BIG TNX στον φίλο vman για τις συμβουλές του.

 

28/5

Ερώτηση: Είναι λογικό η Villain 6.1 με apps2sd, class 4 4gb Kingston και overclocked με το overclock widget να σέρνεται? ΣΕΡΝΕΤΑΙ!!!

Το advanced task killer είναι μόνιμα γεμάτο (σέρνεται και αυτό)

Edited by McKriss
about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kάνε μερικά reboot, τα χρειάζεται για να στρώσει. Και σε συμβουλεύω να βγάλεις το taskiller, κατά πάσα πιθανότητα συμβάλλει και αυτό στο... σύρσιμο.
Link to comment
Share on other sites

28/5

Ερώτηση: Είναι λογικό η Villain 6.1 με apps2sd, class 4 4gb Kingston και overclocked με το overclock widget να σέρνεται? ΣΕΡΝΕΤΑΙ!!!

Το advanced task killer είναι μόνιμα γεμάτο (σέρνεται και αυτό)

 

Έχει συζητηθεί πολλές φορές στα διάφορα topics για Android κινητά. Οι task killers είναι περιττοί και αρκετές φορές επιβλαβείς για το Android. Έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας του.

 

Βγάλε τον task killer και κατά πάσα πιθανότητα θα δεις βελτίωση. Επιπλέον, απέφυγε τη χρήση overclock, εκτός κι αν γίνεται από τον kernel που έχεις βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το startup φταίει. Καταλήγει να μένει με 10 mb ελεύθερα μετά το bootάρισμα. Τραβαω kill (με μπόλικο ignore) και είναι άμεσα στα 50-60. Εν τω μεταξύ το OTA updater του villain μου έβαλε integrated autokill, ενώ στο atk το εχω απενεργοποιήσει. Τα παιδιά της ομάδας villain παραδέχτηκαν "performance issues" ως λόγο για την ενσωμάτωση του autokiller. Εγώ θα προτιμούσα ένα startup manager και να εχω καθαρή εκκίνηση χωρίς kill. Καμία πρόταση; Ευχαριστώ για όλη την υποστήριξη.

 

Sent from my HTC Hero using Tapatalk

about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια ερώτηση άσχετη με roms?

Έχει δοκιμάσει κανείς Bluetooth ακουστικό με caller id με το Hero?

Δείχνει την αναγνώριση κλίσης? Θέλω να πάρω ένα bluetooth headset και θα ήθελα να ξέρω αν το υποστηρίζει για να μην το πληρώσω άδικα.

Ευχαριστώ

Oh my God. They killed Kenny!

 

You bastards!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια ερώτηση άσχετη με roms?

Έχει δοκιμάσει κανείς Bluetooth ακουστικό με caller id με το Hero?

Δείχνει την αναγνώριση κλίσης? Θέλω να πάρω ένα bluetooth headset και θα ήθελα να ξέρω αν το υποστηρίζει για να μην το πληρώσω άδικα.

Ευχαριστώ

Κανονικότατα και για ελληνικούς χαρακτήρες αναγνώριση

Διευκρίνιση: όχι επάνω στο Bluetooth. Στο τηλέφωνο. Η αναγνώριση στο ακουστικό είναι θέμα ακουστικού.

Edited by McKriss
about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το startup φταίει. Καταλήγει να μένει με 10 mb ελεύθερα μετά το bootάρισμα. Τραβαω kill (με μπόλικο ignore) και είναι άμεσα στα 50-60. Εν τω μεταξύ το OTA updater του villain μου έβαλε integrated autokill, ενώ στο atk το εχω απενεργοποιήσει. Τα παιδιά της ομάδας villain παραδέχτηκαν "performance issues" ως λόγο για την ενσωμάτωση του autokiller. Εγώ θα προτιμούσα ένα startup manager και να εχω καθαρή εκκίνηση χωρίς kill. Καμία πρόταση; Ευχαριστώ για όλη την υποστήριξη.

 

Sent from my HTC Hero using Tapatalk

 

δοκίμασε το AutoStarts (δεν υπάρχει στο market αλλα μπορείς να το βρεις..)

απαίτει root (που έχεις αν εχεις villain), και βρίσκει τι εφαρμογές εκτελούνται στο boot και αν θέλεις τις απενεργοποιείς..

μόνο το footprints μου έχει γλυτώσει αλλά όλα τα άλλα αχρείαστα τα έβγαλα..

 

την Villain δεν την έχω δοκιμάσει αλλά με την Cronos πετάει το τηλέφωνο!!

Edited by skatedancer
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ έχω ένα hardware προβλημα : τα λεντακια του τηλεφώνου σταμάτησαν να λειτουργούν εντελώς ξαφνικά.Δοκίμασα και reset to defaults αλλά τίποτα, λέτε με ένα φλασαρισμα να γλιτώσω τη βόλτα στην Αγ. Παρασκευή; BTW βρήκα ένα προγραμμα led tester στο market αλλά δεν είδα φως...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ έχω ένα hardware προβλημα : τα λεντακια του τηλεφώνου σταμάτησαν να λειτουργούν εντελώς ξαφνικά.Δοκίμασα και reset to defaults αλλά τίποτα, λέτε με ένα φλασαρισμα να γλιτώσω τη βόλτα στην Αγ. Παρασκευή; BTW βρήκα ένα προγραμμα led tester στο market αλλά δεν είδα φως...

 

Τελικά μάλλον παω για φλασαρισμα : androidforums.com/htc-hero/7583-led-buttons-lights-dont-work.html

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε το AutoStarts (δεν υπάρχει στο market αλλα μπορείς να το βρεις..)

απαίτει root (που έχεις αν εχεις villain), και βρίσκει τι εφαρμογές εκτελούνται στο boot και αν θέλεις τις απενεργοποιείς..

μόνο το footprints μου έχει γλυτώσει αλλά όλα τα άλλα αχρείαστα τα έβγαλα..

 

την Villain δεν την έχω δοκιμάσει αλλά με την Cronos πετάει το τηλέφωνο!!

Ευχαριστώ πολύ φίλε skatedancer. Γενικά μ' άρεσε πάρα πολύ το "εργοστασιακό" feel της villain και τα visual πράματά της. Άμα δε δω φως από ταχύτητα θα δοκιμάσω και cronos.

about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε skatedancer. Γενικά μ' άρεσε πάρα πολύ το "εργοστασιακό" feel της villain και τα visual πράματά της. Άμα δε δω φως από ταχύτητα θα δοκιμάσω και cronos.

 

φίλε μου, το μόνο πρόβλημα που δεν έχω επιλύσει είναι τα MMS

αν και δεν είναι major για μένα, αυτό και το friendstream είναι οι μόνοι λόγοι που ψήνομαι να δοκιμάσω την VillainRom...

 

κατα τα άλλα, η Cronos είναι και σε αίσθηση και σε ταχύτητα ίδια (ίσως και καλύτερη απο stock 1.5) και δεν μου έχει κολλήσει ποτε! δεν θέλω να την αλλάξω!!

Link to comment
Share on other sites

Apndroid είδες αν κάνει τίποτα; Σήμερα βγήκε και η Villain 6.2 ota. Μέρα με νύχτα από ταχύτητα.

 

Edit:

Αντί για Friendstream βαλε το Pure Messenger Widget. Έχει όσα skins θες, δείχνει fb, gmail,sms, Twitter και είναι και ελαφρύτερο!

;-)

about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι η HTC άρχισε να δίνει την αναβάθμιση 2.1 για το Hero. Υπομονή μέχρι να φτάσει και στην Ελλάδα.

 

Αν σας ενδιαφέρει να μην κλειδώσει το SPL του Herο, μη βιαστείτε να την εγκαταστήσετε. Αυτό ισχύει τόσο για την αναβάθμιση OTA όσο και γι' αυτή από RUU. Στην περίπτωση της OTA αναβάθμισης θα κάνει κάποιος στο xda dump και θα μπορέσετε να την εγκαταστήσετε. Αν δοθεί ως RUU, θα το κάνω εγώ και θα σας δώσω την αναβάθμιση (rooted) για εγκατάσταση από recovery.

 

EDIT:

Όσοι θέλουν, μπορούν να χρησιμοποιήσουν το RUU. Ωστόσο, πρέπει να ξέρετε ότι θα κλειδώσει το SPL σας. Αν δεν ξέρετε τι είναι αυτό ή αν δε σας ενδιαφέρει να αποκτήσετε πρόσβαση root στο Hero σας, κατεβάστε το RUU και τρέξτε το. Θα πρέπει να έχετε εγκατεστημένο το HTC Sync.

 

Επίσημη rooted 2.1 ROM

O Paul από το Modaco έχει ήδη ανεβάσει μια rooted 2.1 ROM εδώ. Περιλαμβάνει εκτός από την επίσημη 2.1 ROM και το radio και το μόνο που χρειάζεται να κάνετε, είναι η εγκατάστασή του από τη recovery με "Flash zip from sd card". Καλό είναι να κάνετε wipe προηγουμένως.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι η HTC άρχισε να δίνει την αναβάθμιση 2.1 για το Hero. Υπομονή μέχρι να φτάσει και στην Ελλάδα.

 

Αν σας ενδιαφέρει να μην κλειδώσει το SPL του Herο, μη βιαστείτε να την εγκαταστήσετε. Αυτό ισχύει τόσο για την αναβάθμιση OTA όσο και γι' αυτή από RUU. Στην περίπτωση της OTA αναβάθμισης θα κάνει κάποιος στο xda dump και θα μπορέσετε να την εγκαταστήσετε. Αν δοθεί ως RUU, θα το κάνω εγώ και θα σας δώσω την αναβάθμιση (rooted) για εγκατάσταση από recovery.

 

EDIT:

Όσοι θέλουν, μπορούν να χρησιμοποιήσουν το RUU. Ωστόσο, πρέπει να ξέρετε ότι θα κλειδώσει το SPL σας. Αν δεν ξέρετε τι είναι αυτό ή αν δε σας ενδιαφέρει να αποκτήσετε πρόσβαση root στο Hero σας, κατεβάστε το RUU και τρέξτε το. Θα πρέπει να έχετε εγκατεστημένο το HTC Sync.

 

Επίσημη rooted 2.1 ROM

O Paul από το Modaco έχει ήδη ανεβάσει μια rooted 2.1 ROM εδώ. Περιλαμβάνει εκτός από την επίσημη 2.1 ROM και το radio και το μόνο που χρειάζεται να κάνετε, είναι η εγκατάστασή του από τη recovery με "Flash zip from sd card". Καλό είναι να κάνετε wipe προηγουμένως.

είναι εντελώς απείραχτη?

χωρίς superuser ή apps2sd?

about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

Αυτή του Paul είναι rooted με το Superuser και, από μια γρήγορη ματιά που έριξα, δεν είδα να έχει αλλάξει κάτι άλλο. Δεν ξέρω, αν έχει ενεργοποιήσει το Apps2SD.
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση του roufianos από xda

wireless tether

apps2sd

optimized

rooted

superuser

plurk

 

http://www.roufianos.com/showthread....post#post12091

 

φλασάρω τώρα

Edited by McKriss
about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση του roufianos από xda

wireless tether

apps2sd

optimized

rooted

superuser

plurk

 

 

 

φλασάρω τώρα

 

 

O roufianos είμαι έγω :lol:...

 

Πριν λίγο τελείωσα το rooting και έκανα την rom app2sd enabled.

Με 1 ώρα χρήσης της μπορώ απλά να σας πω, πως ΟΟΟΤΙ έχουμε δοκιμάσει μέχρι τώρα ήταν ενα ΤΙΠΟΤΑ, σε αυτό που έχω ανεβάσει τώρα...

 

Περισσότερα εδώ http://www.roufianos.com/showthread.php/12062-HERO-Oficial-ROOTED-2.1-ROM-SU-Wireless-Tether?goto=newpost#post12091

 

ευχαριστώ...

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά και όλα?Ισχυει και για μας που έχουν πάρει το hero απο ελλάδα?

 

To RUU είναι το ίδιο για όλους. Οπότε αρκεί κατά την πρώτη εκκίνηση (δεδομένου ότι έχετε ελληνική SIM μέσα), όταν σας ρωτήσει για γλώσσα, απλά να επιλέξετε επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

@tron13 πρέπει να είναι rooted το κινητο ή όχι?

 

To κινητό (συσκευή) δεν γίνετε rooted...

Rooted γίνετε η ROM που έχουμε πάνω στην συσκευή...

 

Αν όμως ΔΕΝ έχεις ξανά βάλει custom roms στο hero σου, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην υπογραφή μου... ;)

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

@tron13 πρέπει να είναι rooted το κινητο ή όχι?

 

Πρέπει να έχεις εγκαταστήσει custom recovery ROM και να έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader, για να μπορέσεις να βάλεις κάποια απ' αυτές τις custom (βασισμένες στην επίσημη 2.1) ROM που κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Όσοι θέλουν, μπορούν να χρησιμοποιήσουν το RUU. Ωστόσο, πρέπει να ξέρετε ότι θα κλειδώσει το SPL σας. Αν δεν ξέρετε τι είναι αυτό ή αν δε σας ενδιαφέρει να αποκτήσετε πρόσβαση root στο Hero σας, κατεβάστε το RUU και τρέξτε το. Θα πρέπει να έχετε εγκατεστημένο το HTC Sync.

 

 

Εχει δοκιμασει κανεις το παραπανω? Εχει ελληνικα κι ολα?

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις το παραπανω? Εχει ελληνικα κι ολα?

 

 

Αυτό που δίνεις ήταν το source code μου, για να φτιάξω την ΡΟΜ μου.

 

Ελληνικά παίζουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ με την δωρεάν εφαρμογή του Market : morelocale2

(να σημειώσω πως αυτή η εφαρμογή ΔΕΝ κανει εγκατάσταση της ελληνικής γλώσσας άπλα "την ξεκλειδώνει" το πρόγραμμα είναι ελάχιστα kb) όλες οι ΡΟΜ που υπάρχουν από όλες τις χώρες του κόσμου έχουν μέσα τους ΟΛΕΣ τις γλώσσες, και απλά κάποιοι providers τις κλειδώνουν ώστε οι χρήστες να βλέπουν ΜΟΝΟ τις γλώσσες που ενδιαφέρει το κοινό τους.

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...