Jump to content

[Επίσημο] HTC Hero


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

deamon started successfully

list of devices attached

 

Αυτο μονο

 

Γιωργο ερχομαι στο Ταμτουμ!!!Τελος!

 

Κατι με τους drivers παιζει... βαλε τους παλι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!! Μια ερώτηση μόνο..Θα δίνατε το hd για να πάρετε το hero? Εχω τον αγοραστή έτοιμο αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας..Πέρα απην τεράστια οθόνη του,τι άλλο θα μου λείψει απ το hd μου??

 

οχι ακομη

 

To clove και το eXpansys δινουν κανονικη συσκευασια HERO.

Το eXpansys βαζει και Ελληνικο adaptor μεσα στο πακετο δωρεαν! Το clove απο την αλλη δινει 3-4 δωράκια instead!

 

@thakisn - Κοιτα, θα δεις τρομερη αλλαγη σε θεματα ταχύτητας και κωλυμάτων. Οι εφαρμογες για την ωρα δεν ειναι στο επιπεδο (και αριθμητικα και ποιοτικά) των WM6.x αλλα καθε μερα βγαίνουν και καλύτερες. μη ξεχνας οτι το Android ειναι μονο 1 1/5 χρονων!

 

με το hd δεν ειχα κοληματα αλλα κατα την γνωμη μου δεν κανει να το συγκρινεις με wm συσκευες το hero...

με το iphone ναι μιας και αυτος ειναι ο στοχος της συσκευης και ο κυριος αντιπαλος του..

 

hehe ^^ Ξέρεις τι όμως? Από clove μπορώ να πάρω μαζί και μια κάρτα μνήμης 8gb class 6 στα 22 ευρώ (στο expansys δεν έχει καν class 6 ) ενώ αν το πάρω από expansys θα χρειαστεί να την πάρω από κάποιο αλλό μαγαζί . Αυτό είναι που με κρατάει.. Αλλά πάλι μάλλον για expansys παω .. Είναι και από Ελλάδα .. ;P

 

εχει scandisk 8g class6 το expancys..απο εκει τις εχω παρει ολες εγω:)

 

το πρωτο πραγμα που εγω κανω ειναι

1.screen protector

2.θυκη σιλικονης η οτιδηποτε θυκη τελος παντων!!!!!!!!!!!

 

δεν εχει βγει ακομη μια θηκη της προκοπης δυστυχως...

 

screen protector εχει μεσα το πακετο βλεπω στο expansys (η δεν εχει ? ).. Για θηκη το σκεφτομαι..

 

οχι δεν εχει screen protector στο πακετο του expancys....

 

Να ρωτησω κατι επι του θεματος...

Παω εναρξη-εκτελεση-γραφω cmd,και μετα κανω copy-paste αυτο που ειχε δωσει ο Ακης. "fastboot boot cm-hero-recovery.img"

Εννοειτε οτι εχω συνδεδεμενο το κινητο σε fastboot usb,αλλα περνω το ακολουθο μηνυμα:"fastboot"δεν αναγνωριζεται ως εσωτερικη η εξωτερικη εντολη,εκτελεσιμο προγραμμα η αρχειο δεσμης ενεργειων.

 

Τι κανω λαθος???

 

ελα ντε???:wacko:

 

Αστα να πανε....Δεν εχουμε original Ελληνικο πληκτρολογιο,δεν θα το κανουμε και root,την γλυτωσε του Δημητρη,το δικο μου ομως οχι!!!

 

την εχω την λυση Ηλια:rolleyes:

 

κατεβασε αυτο http://developer.android.com/sdk/download.html?v=android-sdk-windows-1.5_r3.zip

 

κανε το unzip καπου στο PC σου. πχ C:\SDK

 

Μετα κανε δεξι κλικ στο my computer, πηγαινε properties, Advance Tab, Environment Variables, και κατω απο το System Variables κανε ενα νεο με το ονομα PATH και σαν path θα βάλεις το μέρος που έχεις κανει Unzip το SDK πχ. C:\SDK\tools

Μετα, πας και τρεχεις την εντολη απο cmd

 

On Windows, right-click on My Computer, and select Properties. Under the Advanced tab, hit the Environment Variables button, and in the dialog that comes up, double-click on Path (under System Variables). Add the full path to the tools/ directory to the path

 

καλα τα λες Γιωργο...αλλα..διαβασε πιο κατω....

 

Τα εκανα αυτα που μου ειπατε και σας ευχαριστω πολυ.

Τωρα ομως στο cmd μου λεει"cannot load cm-hero-recovery.img"

 

καλως ηρθες στον κοσμο μου Ηλια :lol:

 

deamon started successfully

list of devices attached

 

Αυτο μονο

 

Γιωργο ερχομαι στο Ταμτουμ!!!Τελος!

 

οχι Ηλια...δεν θα πας στο ταμτουμ!!

στο σπιτι του Γιωργου θα παμε μαζι να μας τα φτιαξει στο pc του :lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

deamon started successfully

list of devices attached

 

Αυτο μονο

 

Γιωργο ερχομαι στο Ταμτουμ!!!Τελος!

Αυτό στο βγάζει όταν πατάς adb devices όταν είναι ανοιχτό το τηλέφωνο; Ή όταν είναι σε fastboot mode; Αν είσαι σε fastboot πάτησε fastbot devices και δες τι σου γράφει. Για το cannot load, αν κατάλαβα καλά θες να βάλεις recovery rom. Έχεις βάλει το img στον φάκελο tools; Γράφεις σωστά το όνομα;

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!

Μου εβγαλε το λαδι αλλα το εκανα root το μπου@ελο!!!!

Απο της 12 το πρωι το παλευω!!!Μολις εκανα και τα τεστακια που εχει κατω κατω στην σελλιδα που μου εδωσε ο Γιωργος.http://www.koutsou.gr/?p=174

Αντε μεχρι αυριο που φευγω να εχω και τα Ελληνικα.Δημητρη τελικα η ολη υποθεση ειναι με της εντολες στο cmd.Εκει εκανα το λαθος εγω + οτι δεν μου αναγνωριζε σε καποια φαση το κινητο,και οπως μου ειπε ο Γιωργος ξαναπερασα τους drivers που ειναι στον φακελο sdk.Επισης διαβασα και αυτο το θεμα του φιλου "flik" http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2885494#post2885494 post 632.

Ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στον Γιωργο.:O

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να μαζέψω χρήματα για να πάρω το hero κατά τα χριστούγεννα... Αξίζει πιστεύετε η συσκευή τα λ7 της??? Το ξέρω ότι ειναι νωρίς ακόμα για τα χριστούγεννα αλλά έχω πορωθεί τρελά με τη συσκευή... Αυτό που ρωτάω δλδ ειναι αν αξίζει να δώσω 500€ για αυτή τη συσκευή ή να κοιτάξω αλλού... Περιμένουμε κάτι καλύτερο μέχρι τα χριστούγεννα? Εχω μεινει με ενα SE k750i και το hero μου φαίνεται απίστευτος πειρασμός χιχι
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να μαζέψω χρήματα για να πάρω το hero κατά τα χριστούγεννα... Αξίζει πιστεύετε η συσκευή τα λ7 της??? Το ξέρω ότι ειναι νωρίς ακόμα για τα χριστούγεννα αλλά έχω πορωθεί τρελά με τη συσκευή... Αυτό που ρωτάω δλδ ειναι αν αξίζει να δώσω 500€ για αυτή τη συσκευή ή να κοιτάξω αλλού... Περιμένουμε κάτι καλύτερο μέχρι τα χριστούγεννα? Εχω μεινει με ενα SE k750i και το hero μου φαίνεται απίστευτος πειρασμός χιχι

 

 

ΜΑζεψε εσυ τα χρηματα,και μεχρι τα Χριστουγεννα...

1)Θα εχει πεσει κατα πολυ η τιμη του hero(κυριως σαν μεταχειρισμενο)

2)Με αυτα τα χρηματα ολα και καποιο καλυτερο κινητο θα εχει βγει.:)

Link to comment
Share on other sites

HTC Hero review: Born to rise

 

http://www.gsmarena.com/htc_hero-review-382.php

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

HTC Hero review: Born to rise

 

http://www.gsmarena.com/htc_hero-review-382.php

 

Απο το συγκεκριμενο review αν μπορει ας μας σχολιασει λιγο τα παρακατω,καποιος που το εχει και το δουλευει :

 

# No voice dialing

# Flash video playback is laggy

# Poor MP4 playback performance - barely watchable in video resolution above QVGA

Link to comment
Share on other sites

Άλλα 2 reviews με πολύ καλές κριτικές και υψηλή βαθμολογία.

 

http://www.phonearena.com/htmls/HTC-Hero-Review-review-r_2233.html

http://asia.cnet.com/reviews/mobilephones/0,39051199,44844627p,00.htm

 

 

Μια χαζή ερώτηση: το trackball φωτίζεται; ανάβει ποτέ; :rolleyes:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

lol.. Παιδιά αληθεύει πως το teflon coating είναι διαθέσιμο μόνο στην White Version? (έτσι λέει στο review..) Τι ρατσισμός είναι αυτός?! Και μου άρεσε το καφέ :(
Vi veri veniversum vivus vici
Link to comment
Share on other sites

Ο

Άλλα 2 reviews με πολύ καλές κριτικές και υψηλή βαθμολογία.

 

http://www.phonearena.com/htmls/HTC-Hero-Review-review-r_2233.html

http://asia.cnet.com/reviews/mobilephones/0,39051199,44844627p,00.htm

 

 

Μια χαζή ερώτηση: το trackball φωτίζεται; ανάβει ποτέ; :rolleyes:

 

Αν έχεις enable led notifications πάντα σε κάθε κλήση-μήνυμα-ειδοποιηση!

 

 

 

lol.. Παιδιά αληθεύει πως το teflon coating είναι διαθέσιμο μόνο στην White Version? (έτσι λέει στο review..) Τι ρατσισμός είναι αυτός?! Και μου άρεσε το καφέ :(

 

Δυστυχώς έτσι είναι...για αυτό άλλαξα κ την παραγγελία μου σε άσπρο αλλά δεν το μετάνιωσα πότε!

Ίσα ίσα που μου αρέσει τρομερα!

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Άλλα 2 reviews με πολύ καλές κριτικές και υψηλή βαθμολογία.

 

http://www.phonearena.com/htmls/HTC-Hero-Review-review-r_2233.html

http://asia.cnet.com/reviews/mobilephones/0,39051199,44844627p,00.htm

 

 

Μια χαζή ερώτηση: το trackball φωτίζεται; ανάβει ποτέ; :rolleyes:

Πρέπει να φωτίζεται. Στο magic πάντως φωτίζεται γρήγορα την ώρα που σε καλούν, και λίγο αργά και πιο αραιά όταν έχεις notification που δεν το έχεις δει. Γενικά είναι πολύ ωραία όταν φωτίζει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όσοι έχετε πρόβλημα με το Ελληνικό πληκτρολόγιο της HTC που δεν εμφανίζεται με τίποτα μπορείτε να κάνετε τα ακόλουθα:

 

* Δεν φέρω καμμιά ευθύνη αν κάτι δεν πάει καλά στο τηλέφωνό σας. Είναι μια σχετικά πολύπλοκη διαδικασία αλλά δουλεύει. Το τηλέφωνο πρέπει να είναι root.

* Κάντε boot με την recovery ROM (cm-hero-recovery.img) που κάνατε και root το τηλέφωνο. Αφού φανεί η συσκευή στο adb devices κάντε

adb shell

su

mount /system

exit

exit

 

* Στη συνέχεια αποσυμπιέστε τα αρχεία που επισυνάπτω στον κατάλογο που έχετε το adb και κάντε adb push ένα ένα όσα είναι στο PutInSystemCustomizeCDI.zip στο path /system/customize/CID (π.χ. adb push HTC__001.xml /system/customize/CID ). Το αρχείο που είναι στο PutInSystemEtc.zip (apns-conf.xml) κάντε το push στο /system/etc/ (adb push apns-conf.xml /system/etc ).

 

* Κάντε hard reset. Στο configuration παραλείψτε επιλογή locale και πηγαίντε στο settings. Λογικά στο τέλος βρίσκονται πλέον και τα ελληνικά.

 

Δεν έχω χρόνο για πιο λεπτομερείς οδηγίες γιατί είμαι στη δουλειά.

Have fun...

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπιτι. Μακάρι να δουλέψει :)

Πάντως, ευχαριστώ προκαταβολικα :p

 

Έχεις ιδέα γιατι αυτά τα αρχεία λοιπουν απο εμάς που δεν μπορούμε να βάλουμε ελληνικά;

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Δεν λείπει κάτι. Πρέπει να έχει σχέση με τους network operators (Vodafone, Cosmote, Wind etc.) και ποιους θεωρεί ότι είναι στην Ελλάδα. Εγώ απλώς ενεργοποίησα στα xml όλους τους operators και το Greek IME.
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ζιπ εχει μονο ενα αρχειο.Ετσι πρεπει να ειναι?Υπαρχει ποιο ευκολος τροπος για να το κανουμε αυτο?

Με βλεπω να χανω το πλοιο σημερα....

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο zip έχει 12 αρχεία. Το 2ο έχει μόνο ένα.

Αν το έχεις κάνει root, δέν νομίζω να είναι δύσκολο. Απλά κάνεις push τα αρχεία στο κινητο και μετα reset :)

 

Κοίταξα λίγο μερικα αρχεία που υπάρχουν στο κινητό απο τον ASTRA file manager, όπως HTC__001.xml, HTC__016.xml, HTC__002.xml

Η διαφορά ειναι οτι στα δικά μου το IME_language_set ειναι false για τα ελληνικά.

Το apns-conf.xml είναι τελειως διαφορετικό. Εμένα έχει ενα μικρό αρχειό με fake apn για χρήση στον emulator λέει. Εκτός αν κοιτάω λάθος αρχειο... Θα το ξαναδώ στο σπιτι. Πάντος το apn μου για Wind είναι σωστό

 

Στο δικό σου αρχείο όμως ssarl με τα apn, δέν είδα πουθενα την Wind για ελλάδα ή Cosmote , ενω πχ η Vodafone υπάρχει

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο zip έχει 12 αρχεία. Το 2ο έχει μόνο ένα.

Αν το έχεις κάνει root, δέν νομίζω να είναι δύσκολο. Απλά κάνεις push τα αρχεία στο κινητο και μετα reset :)

 

 

Εφαγα χθες ενα 8ωρο αλλα το εκανα.Σημερα βεβαια ειδα εναν πολυ πιο ευκολο οδηγο για root.

http://android.modaco.com/content/htc-hero-hero-modaco-com/291193/rooting-the-hero-step-by-step-my-hybrid-method/

 

Επισης πως κανω Push τα αρχεια στο κινητο?Στο πρωτο ζιπ εγω βλεπω 1 αρχειο παντως....:O

Link to comment
Share on other sites

Το PutInSystemCustomizeCID.zip έχει πολλά αρχεία και είναι αυτά στα οποία έχω ενεργοποιήσει το ελληνικό IME (σε όλα). Το PutInSystemEtc.zip έχει περισσότερα apns για αυτόματη ρύθμιση και ίσως και να μην χρειάζεται καθόλου στη διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Το PutInSystemCustomizeCID.zip έχει πολλά αρχεία και είναι αυτά στα οποία έχω ενεργοποιήσει το ελληνικό IME (σε όλα). Το PutInSystemEtc.zip έχει περισσότερα apns για αυτόματη ρύθμιση και ίσως και να μην χρειάζεται καθόλου στη διαδικασία.

 

οκ πατησα view file και μου εβγαλε 12 xml αρχειακια!:)

Link to comment
Share on other sites

Επισης πως κανω Push τα αρχεια στο κινητο?Στο πρωτο ζιπ εγω βλεπω 1 αρχειο παντως....:O

Αφου έχεις ανοίξει ένα command prompt, γράφεις adb push αρχείο που θες να στείλεις _ θέση στο κινητό που θα πάει.

πχ, όπως έγραψε και ο ssarl, adb push HTC__001.xml /system/customize/CID για να μεταφέρεις το HTC__001.xml στον φάκελο /system/customize/CID του τηλεφώνου.

 

Αν ακολούθησες τον οδηγό που έκανες link, οπότε δεν έχεις βάλει το SDK directory sto PATH, κάνε ένα "cd c:\SDK\tools" αν έχεις βάλει το sdk στο c:. Και μετα τρέξε τα adb commands

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Αφου έχεις ανοίξει ένα command prompt, γράφεις adb push αρχείο που θες να στείλεις _ θέση στο κινητό που θα πάει.

πχ, όπως έγραψε και ο ssarl, adb push HTC__001.xml /system/customize/CID για να μεταφέρεις το HTC__001.xml στον φάκελο /system/customize/CID του τηλεφώνου.

 

Αν ακολούθησες τον οδηγό που έκανες link, οπότε δεν έχεις βάλει το SDK directory sto PATH, κάνε ένα "cd c:\SDK\tools" αν έχεις βάλει το sdk στο c:. Και μετα τρέξε τα adb commands

 

Κατανοητος και σε ευχαριστω.:)

Μια χαζη ερωτηση ομως....Γιατι να μην τα ριξω αυτα τα 12 αρχειακια στην καρτα μνημης,και απο εκει να τα κανω copy-paste με τον αστρα,στο cid?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ο κατάλογος system είναι read only και δεν θα μπορέσεις να τα κάνεις overwrite. Εμένα τουλάχιστον δεν με άφηνε. Μια δοκιμή θα σε πείσει.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ο κατάλογος system είναι read only και δεν θα μπορέσεις να τα κάνεις overwrite. Εμένα τουλάχιστον δεν με άφηνε. Μια δοκιμή θα σε πείσει.

 

Δοκιμαζω και γραφω.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τα Ελληνικα εμφανιζονται με μερικους χρηστες αναλογα με τον provider σου?

Εγω εγω Vodafone, εχει καποιος Vodafone και ΔΕΝ του εμφανιζει Ελληνικα?

Μπορει να ειναι ηλιθιο αυτο που λεω, αλλα μπορουμε να αποκλείουμε καταστασεις...:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...