Jump to content

[Επίσημο] HTC Hero


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kalagas, δεν είναι θέμα υπομονής με την έννοια ότι καίγομαι να αναβαθμιστώ σε 2.1. Ούτε είμαι στο ελάχιστο εκνευρισμένος από την όποια αργοπορία. Την ασάφεια όμως τη θεωρώ υποτιμητική, όπως και το να θεοποιούμε την υπομονή που κάνουμε. (δηλαδή έλεος iphone bitches δε γίναμε ακόμη). H HTC έχει το σχεδιασμό της και το roadmap της, δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε με αυτό.

 

Επίσης, άλλο το hero βγήκε πρόσφατα και άλλο η 2.1.

Και ακόμη, δε θεωρώ γεγονός ότι η μετάβαση από το 1.5 στο 2.1 είναι τρομερά δύσκολη και ότι θέλει χρόνο. Δεν το ξέρω, αν εσύ το ξέρεις με κάποιο τρόπο, ΟΚ - εγώ πάντως επιμένω ότι άλλο να φτιάχνεις από την αρχή τηλέφωνο και άλλο να κάνεις major update.

 

Tελευταίο: Η HTC πήδηξε στο Android wagon, αν δε θέλει ας μην αναβαθμίζει τα κινητά της και ας προχωράει μόνο με τις καινούριες συσκευές. Έντιμο είναι το να μην αναβαθμίσει το Hero (κακή πρακτική για το brand, αλλά σιγά), έντιμο και να το αναβαθμίσει.

ΟΜΩΣ, Βλακεία μεγάλη είναι να μην πει ότι θα έχει έτοιμο το upgrade της το Μάιο και να αφήνει τον κόσμο στο περίμενε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοίτα προφανώς δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με προγραμματισμό και τις διαδικασίες της παραγωγής software και τα γράφεις αυτά. Δεν είναι έτσι απλό, ξέρω την πλατφόρμα και άρα βγάζω στο λεπτό διορθώσεις. Μόνο και μόνο το quality control θέλει πολύ χρόνο. Το αν εσένα σε πείθει ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα και δεν θα σε πείσω εγώ, μπορείς τουλάχιστον να το καταλάβεις διαβάζοντας σχετικά.

 

Επίσης ξεχνάς και τα 'έξτρα' που είναι καθαρά πολιτικά όπως πχ βγάζουμε το android 2.1 για το hero και μας κυνηγάνε οι providers γιατί οι χρήστες αγοράζουν το φθηνότερο hero με update σε android 2.1 και όχι το n1.

 

 

 

Το navigation σε google maps χρειάζεται το android 1.6 τουλάχιστον οπότε δεν θα το δεις. Το maps το έχεις ήδη στο κινητό και κάποια updates βγαίνουν στο market.

 

Τελευταίο μήνυμα δε θα αναλωθώ άλλο στο να επαναλαμβάνομαι.

 

Δεν κάνω τον μπακάλη και όλο και κάτι θα ξέρω για το development cycle :rolleyes:

Είπα άλλο πράγμα και κατάλαβες μάλλον κάτι άλλο.

 

Λέω ότι κάποιοι ερασιτέχνες (με την όμορφη, αυθεντική έννοια του όρου) έβγαλαν μερικώς λειτουργική ROM μέσα σε 1.5 μήνα. Οι μηχανικοί της HTC, με project mgmt, inside γνώση της συσκευής κτλ κτλ, μπορούν να είναι πολύ πιο γρήγοροι και πολύ πιο αποτελεσματικοί και στην ανάπτυξη και στο debugging και στον έλεγχο των regressions κτλ κτλ. Επίσης, όταν δουλεύει το team είμαι σίγουρος ότι έχει ένα χρονοδιάγραμμα για final έκδοση (με τα πάντα όλα μέσα). Ελπίζω να γίνομαι σαφής αυτή τη φορά.

 

Για τα έξτρα τα καθαρά πολιτικά, νομίζω ήταν το πρώτο πράγμα που ανέφερα, στο πρώτο πρώτο μήνυμα :) :) Είναι και θέμα N1 και θέμα νέων μοντέλων HTC.

 

 

To maps το έχεις ήδη στο κινητό, στο Market το έχεις; Και αν το βγάλεις πως το ξαναβάζεις; ;) Πρέπει να τρέχεις για τα .apk ξεχασμένα στα repos. Παθώς, και μαθώς.

Link to comment
Share on other sites

Ntasino σωστά εν μέρη τα σχόλια (αν και τα επιχειρήματα του gbill είναι ολόσωστα) αλλά νομίζω είναι και υπερβολικά.

 

Το κινητό όντως κυκλοφορεί από τον Ιούλιο αλλά σου έβγαλαν ήδη ένα update τον Σεπτέμβριο και άρα προς το παρόν είναι χωρίς update 4 μήνες. Το 2.1 πότε ανακοινώθηκε; Πιστεύω πως ήδη είχαν αρχίσει και έφτιαχναν την 1.6 αλλά είδαν πως θα έκαναν πολύ μεγαλύτερη δουλειά για το τίποτα και περίμεναν (και εμείς μαζί) για την 2.0 έκδοση και εντέλει για την 2.1

Δεν νομίζω πως κοροιδεύουν κανένα, καλά είμαστε. Το σχόλιο του "δεν με νοιάζει τι γίνεται στο μηλόφονο" που έγραψες, είναι άκυρο κατά την γνώμη μου. Με τον ανταγωνιστή του θα το συγκρίνεις κάποιον. Ο ανταγωνιστής λοιπόν πηγαίνει κάθε 12 μήνες, άρα υπό αυτή την έννοια και αφού όλοι όσοι έχουμε το hero θεωρούμε πως το κινητό μας είναι ανταγωνιστής του Iphone, με αυτούς το κρίνουμε.

 

Πιστεύω πως μέσα στο Γενάρη, άντε Φλεβάρη θα έχουμε το update. Θα ήθελα να το έχω τώρα, αλλά δεν είναι πως δεν δουλεύει το κινητό και χωρίς. Μην τρελαθούμε !!

 

ΥΓ

 

Ένα από τα πιο σημαντικά προβλήματα, είναι η δεύτερη φορά που μου το κάνει είναι ότι σταματάει ξαφνικά να κατεβάζει updates από το Market. Κολλάει στο Downloading. Μίλησα με HTC Hotline και μου είπαν να σβήσω το Gmail Account και να το ξαναβάλω. Το έκανα και δεν ξανασυνδέεται με τίποτα, περιμένω να μιλήσω εκ νέου μαζί τους την Δευτέρα. Υπάρχει ένα άρθρο για αυτό εδώ: http://www.google.me/support/forum/p/Android+Market/thread?tid=6589fb2881723ef9&hl=en&fid=6589fb2881723ef900047cbe0619b0ae

 

Ελπίζω να το φτιάξουν κάπως, το Hard Reset θέλω να το αποφύγω αφού άντε πέρασε τα όλα ξανά. Μπορεί τις επαφές να τις σώνω με ένα backup app αλλά άντε βάλε όλες τις εφαρμογές σου :mad:

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Ξέρει κανεις τι γίνεται με την Ace Hellas? Είναι ακόμη ο εισαγωγέας των HTC στην Ελλάδα ή έχει γίνει κάτι αυτόνομο του στυλ HTC Hellas?

 

Επίσης το "επίσημο" forum στο site htc.com.gr εξαφανίστηκε -και καλά- για λόγους αναβάθμισης... Και το hero δεν εμφανίστηκε ακόμη στις λίστες τους...

:p

το forum της Ace Hellas μετακομισε στο imobile.gr

Edited by dimosh
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!!μια βοηθεια!

Ξερει κανενας αν εχει βγει κανενα προγραμμα σαν το ipvision pro που ειναι για iphone.για να μπει στο hero

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!!μια βοηθεια!

Ξερει κανενας αν εχει βγει κανενα προγραμμα σαν το ipvision pro που ειναι για iphone.για να μπει στο hero

 

IP Cam Viewer. Αλλά είναι επι πληρωμή... έχει και το IP Cam Viewer lite στο market

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα έχω στα χέρια μου το hero(αγορά από Γαλλία) :D και το φορτίζω θα ήθελα να μου πείτε αν θα πρέπει να προσέξω κάτι κατά τη διάρκεια της ενεργοποίησης της συσκευής, να σημειώσω ότι θα ήθελα να έχω το μενού στα αγγλικά αλλά να μπορώ να έχω την δυνατότητα να γράφω στα Ελληνικά

οποιοσδήποτε πληροφορίες ευπρόσδεκτες ...

 

ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Κατά την εκκίνηση θα σου βγάλει μόνο την επιλογή English. Aν την διαλέξεις (πατήσεις δηλαδή το στρογγυλό άσπρο που έχει δίπλα και πρασινίσει) θα έχεις αγγλικό μενού αλλά νομίζω ότι δεν θα μπορείς να γράφεις ελληνικά με το default πληκτρολόγιο, θα πρέπει να κατεβάσεις άλλο πληκτρολόγιο από το market. Aν δεν διαλέξεις τίποτα και πατήσεις μόνο Next, θα έχεις ελληνικό μενού ( με την προυπόθεση ότι έχεις μέσα κάρτα sim, γιατί αναγνωρίζει από την sim που βρήσκεσαι) και θα μπορείς να γράφεις και αγγλικά και ελληνικά με το default πληκτρολόγιο...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος να περάσει έκδοση (επίσημη) μεγαλύτερη της 2.73.405.38; Και αν ναι, εντυπώσεις;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος να περάσει έκδοση (επίσημη) μεγαλύτερη της 2.73.405.38; Και αν ναι, εντυπώσεις;

 

Η 2.73.405.66 παλι σφαιρα !!!!:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κατά την εκκίνηση θα σου βγάλει μόνο την επιλογή English. Aν την διαλέξεις (πατήσεις δηλαδή το στρογγυλό άσπρο που έχει δίπλα και πρασινίσει) θα έχεις αγγλικό μενού αλλά νομίζω ότι δεν θα μπορείς να γράφεις ελληνικά με το default πληκτρολόγιο, θα πρέπει να κατεβάσεις άλλο πληκτρολόγιο από το market. Aν δεν διαλέξεις τίποτα και πατήσεις μόνο Next, θα έχεις ελληνικό μενού ( με την προυπόθεση ότι έχεις μέσα κάρτα sim, γιατί αναγνωρίζει από την sim που βρήσκεσαι) και θα μπορείς να γράφεις και αγγλικά και ελληνικά με το default πληκτρολόγιο...

:( έκανα και το update της ROM και δυστυχώς δεν μου βγάζει επιλογή για να γράψω ελληνικά ενώ το μενού είναι στα ελληνικά, παιδιά την ΒΟΗΘΕΙΑ σας

στο keyboard language βγάζει μόνο αγγλικά και γαλλικά

Link to comment
Share on other sites

:( έκανα και το update της ROM και δυστυχώς δεν μου βγάζει επιλογή για να γράψω ελληνικά ενώ το μενού είναι στα ελληνικά, παιδιά την ΒΟΗΘΕΙΑ σας

στο keyboard language βγάζει μόνο αγγλικά και γαλλικά

 

κτεβασε το morelocale 2 απο το market και επελεξε Ελληνικα απο εκει!

Link to comment
Share on other sites

:( έκανα και το update της ROM και δυστυχώς δεν μου βγάζει επιλογή για να γράψω ελληνικά ενώ το μενού είναι στα ελληνικά, παιδιά την ΒΟΗΘΕΙΑ σας

στο keyboard language βγάζει μόνο αγγλικά και γαλλικά

 

Κατέβασε την επίσημη rom από το site της HTC από εδώ και ξαναπέρνα την... Άμα κατά την εκκίνηση ΔΕΝ επιλέξεις την επιλογή English και έχεις κάρτα sim μέσα οπωσδήποτε, τότε θα μπορείς να γράφεις σίγουρα ελληνικά...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κατι..

 

1. Εχει κανεις αλλος προβλημα με τις αναφορες στα sms? Ποτε δεν μου εχει ερθει αναφορα παρολο που το εχω ρυθμισει.

 

2. Τ9 στα μυνηματα δεν εχουμε?

 

3. Εχω την 2.73.405.38. Απο οτι εχω δει εδω υπαρχει η 2.73.405.5. Σημαντικες διαφορες εχει? Οταν βαζω το serial μου, βγαζει το παρακατω: Sorry, this software download is not suitable for your device.

Το κινητο ειναι απο Πλαισιο με ελληνικα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κατι..

 

1. Εχει κανεις αλλος προβλημα με τις αναφορες στα sms? Ποτε δεν μου εχει ερθει αναφορα παρολο που το εχω ρυθμισει.

 

2. Τ9 στα μυνηματα δεν εχουμε?

 

3. Εχω την 2.73.405.38. Απο οτι εχω δει εδω υπαρχει η 2.73.405.5. Σημαντικες διαφορες εχει? Οταν βαζω το serial μου, βγαζει το παρακατω: Sorry, this software download is not suitable for your device.

Το κινητο ειναι απο Πλαισιο με ελληνικα κλπ.

1. Οι αναφορές δεν εμφανίζονται όπως στα κοινά κινητά. Κράτα πατημένο το μήνυμα που έστειλες, και θα σου βγει pop-up menu και θα δεις εκεί την επιλογή "Προβολή Αναφοράς". Βασικά θα πρέπει να βλέπεις και ένα εικονιδιάκι φάκελο με θαυμαστικό, στα δεξιά του μηνύματός σου. Σε περίπτωση μη δυνατής αποστολής, πατώντας το MENU κουμπί βγαίνει νέα επιλογή που λέει κάτι περί αδύνατης αποστολής ή επανάληψη αποστολής.

 

2. Δεν υπάρχει Τ9 στα μηνύματα με την μαμίσια εφαρμογή (που στέλνει κεφαλαία). Αν στέλνεις με το Ηαndcent SMS θα γράφεις πεζοκεφαλαία και θα έχεις Τ9 αλλά μόνο μέχρι 70 χαρακτήρες...

 

3. Εγώ το κινητό το πήρα από Wind και φόραγε την 2.73.405.38. Δεν νομίζω πως θα μπορέσεις να κατεβάσεις ποτέ την ROM από την Ευρώπη, μόνο μέσω ελληνικής HTC και αυτή δεν προσφέρει κάποια downloads όταν έκανα εγγραφή (μέσω IMEI) τον περασμένο μήνα. Τελική λύση: εδώ.

Link to comment
Share on other sites

1. Οι αναφορές δεν εμφανίζονται όπως στα κοινά κινητά. Κράτα πατημένο το μήνυμα που έστειλες, και θα σου βγει pop-up menu και θα δεις εκεί την επιλογή "Προβολή Αναφοράς". Βασικά θα πρέπει να βλέπεις και ένα εικονιδιάκι φάκελο με θαυμαστικό, στα δεξιά του μηνύματός σου. Σε περίπτωση μη δυνατής αποστολής, πατώντας το MENU κουμπί βγαίνει νέα επιλογή που λέει κάτι περί αδύνατης αποστολής ή επανάληψη αποστολής.

 

2. Δεν υπάρχει Τ9 στα μηνύματα με την μαμίσια εφαρμογή (που στέλνει κεφαλαία). Αν στέλνεις με το Ηαndcent SMS θα γράφεις πεζοκεφαλαία και θα έχεις Τ9 αλλά μόνο μέχρι 70 χαρακτήρες...

 

3. Εγώ το κινητό το πήρα από Wind και φόραγε την 2.73.405.38. Δεν νομίζω πως θα μπορέσεις να κατεβάσεις ποτέ την ROM από την Ευρώπη, μόνο μέσω ελληνικής HTC και αυτή δεν προσφέρει κάποια downloads όταν έκανα εγγραφή (μέσω IMEI) τον περασμένο μήνα. Τελική λύση: εδώ.

 

Thanks mate!

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω και εγώ πιθανώς αυτή απο το xda πάντως σε ερώτηση στο επίσημο support Ευρώπης μου απάντησαν οτι για λόγους software δεν είναι συμβατή η αναβάθμιση αυτή με ελληνικά κινητά... :wacko:
Android User since 1.3 , FOSS enthousiast, gadget maniac in rehab.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και από μένα...

Είμαι κάτοχος του HD2 (τί δουλειά έχω στο θέμα του Hero???) με το παρακάτω πρόβλημα...

Το είδε η γυναίκα και ζήλεψε!!!!

Επειδή δεν είμαστε για 700άρες πάλι (πεταμένα λεφτά για την χρήση που θα του κάνει)...κατέληξα ότι το Hero είναι ότι ποιο κοντά σε αίσθηση χρήσης με το HD2.

Κατέληξε στο λευκό, αλλά δεν έχω βρει κάποιο κατάστημα που να το έχει

Ξέρει κανείς κανένα κατάστημα που να φέρνει όλα τα χρώματα ή ποια καταστήματα έχουν ποια χρώματα????

Ευχαριστώ για την βοήθεια...

 

PS. Sorry για το μεγάλο post.

Με λένε Σωτήρη και είμαι καλά... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και από μένα...

Είμαι κάτοχος του HD2 (τί δουλειά έχω στο θέμα του Hero???) με το παρακάτω πρόβλημα...

Το είδε η γυναίκα και ζήλεψε!!!!

Επειδή δεν είμαστε για 700άρες πάλι (πεταμένα λεφτά για την χρήση που θα του κάνει)...κατέληξα ότι το Hero είναι ότι ποιο κοντά σε αίσθηση χρήσης με το HD2.

Κατέληξε στο λευκό, αλλά δεν έχω βρει κάποιο κατάστημα που να το έχει

Ξέρει κανείς κανένα κατάστημα που να φέρνει όλα τα χρώματα ή ποια καταστήματα έχουν ποια χρώματα????

Ευχαριστώ για την βοήθεια...

 

PS. Sorry για το μεγάλο post.

 

Δεν ερχεται στην Ελλαδα σε Ασπρο. Πας στο eXpansys και το τσιμπας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Μήπως ξέρεις τα άλλα χρώματα ποιοι τα φέρνουν...

Αν δεν το δει με τα μάτια της η γυναίκα, δεν αποφασίζει....

 

Νομίζω ότι η wind φέρνει το καφέ

Με λένε Σωτήρη και είμαι καλά... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Μήπως ξέρεις τα άλλα χρώματα ποιοι τα φέρνουν...

Αν δεν το δει με τα μάτια της η γυναίκα, δεν αποφασίζει....

 

Νομίζω ότι η wind φέρνει το καφέ

 

Ναι, το καφε δινει και παιρνει νομιζω. Ειναι το μονο που εχω δει να πωλείται εδω στο Ελλαdα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Μήπως ξέρεις τα άλλα χρώματα ποιοι τα φέρνουν...

Αν δεν το δει με τα μάτια της η γυναίκα, δεν αποφασίζει....

 

Νομίζω ότι η wind φέρνει το καφέ

 

 

Πάτα εδώ για αρκετές Photo

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Από photo ξέρω και εγώ...το κόλλημα είναι της γυναίκας που θέλει να το δει live για να αποφασίσει....
Με λένε Σωτήρη και είμαι καλά... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε την σε ένα Πλαίσιο ή σε μια Wind να δει το καφέ και να το πιάσει. Είναι λίγο μεγαλούτσικο (για γυναικεία χέρια εννοώ) αλλά και πάλι αυτό είναι υποκειμενικό. Εγώ πήρα το Μilestone και ήθελα να δώσω στην γυναίκα μου το Hero και ενώ την είχε εντυπωσίασει σαν τηλέφωνο και το Android, δεν την βόλευε, της έπεφτε μεγάλο λέει στο χέρι. Την γυναίκα σου μπορεί να την βολεύει... Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...