Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Tricks & Tips


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με μια αναζήτηση στο google μπορείς να βρεις ευκολα και free αλλά και επι πληρωμή.

Εδώ μπορείς να βρεις μια ευρεία γκάμα, αλλά δεν είναι δωρεάν. Ωστόσο μπορείς να μάθεις το όνομα κάποιας και να την αποκτήσεις με πλάγιο τρόπο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό ακριβώς.

 

τέλειο το tip αυτό! η comics είναι η αγαπημένη μου γραμματοσειρά, χρόνια έψαχνα πως να την βάλω στο κινητό!

εκει που παρολίγο να την πατήσω ήταν με την κατάληξη .ttfδια βασα τα παραπάνω και είδα το φως το αληθινό! Αψογα.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με 5-6 γραμματοσειρές και σε όλες τρώει το 'ζ' στη Μαζική Αποθήκευση (δηλ. Μαική αποθήκευση). Συμβαίνει και σε άλλους αυτό; Επίσης σε μία από τις δοκιμές έκανε επανεκκίνηση μόνο του!!! και επανέφερε τη default (ενώ υπήρχε το folder fonts).
Link to comment
Share on other sites

Thanks guys τα κατάφερα κ γω μια χαρά, ορίστες και μια photo με την Courier :)

 

http://img24.imageshack.us/img24/8426/scr000009x.th.jpg

 

Μια ερώτηση όμως...Για να τη βγάλω, διέγραψα το φάκελο "Fonts". Μόλις έβγαλα το καλώδιο usb, είδα την εικόνα να "σβήνει" σιγά σιγά και το τηλέφωνο έκανε επανεκκίνηση. Να τα φοβάμαι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση όμως...Για να τη βγάλω, διέγραψα το φάκελο "Fonts". Μόλις έβγαλα το καλώδιο usb, είδα την εικόνα να "σβήνει" σιγά σιγά και το τηλέφωνο έκανε επανεκκίνηση. Να τα φοβάμαι αυτά;

 

Αυτό ακριβώς έκανε και σε μένα (ξαφνικά) χωρίς μάλιστα να έχω διαγράψει το φάκελο "Fonts" και ενώ ήταν επάνω το καλώδιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έκανε και σε μένα (ξαφνικά) χωρίς μάλιστα να έχω διαγράψει το φάκελο "Fonts" και ενώ ήταν επάνω το καλώδιο!!!

 

Μια ερώτηση όμως...Για να τη βγάλω, διέγραψα το φάκελο "Fonts". Μόλις έβγαλα το καλώδιο usb, είδα την εικόνα να "σβήνει" σιγά σιγά και το τηλέφωνο έκανε επανεκκίνηση. Να τα φοβάμαι αυτά;

Δεν έχει σχέση με τα fonts. Εγώ αλλάζω γραμματοσειρές από τότε που είχα Ν95 κ ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Πιο πολύ τυαχαίο ήταν παρά να ευθύνεται η αλλαγή των fonts.

 

Δοκίμασα με 5-6 γραμματοσειρές και σε όλες τρώει το 'ζ' στη Μαζική Αποθήκευση (δηλ. Μαική αποθήκευση). Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;

Αυτό γίνεται όταν αλλάζεις γραμματοσειρά. Οταν θα το συνδέεις στην μαζική αποθήκευση τα γράμματα που ηπάρχουν μόνο στην Ελληνική γλώσσα θα χάνονται. Θα μένουν μόνο αυτά που υπάρχουν και στα Αγγλικά. Δηλ το Ε δεν θα χάνεται, γιατί το κινητό δεν αντιλαμβάνεται αν είναι το Αγγλικό ή το Ελληνικό. Απλά όταν θα το συνδέεις στην μαζική αποθήκευση δεν θα λειτουργείς το κινητό γιατί θα λείπουν γράμματα κ δεν θα καταλαβαίνεις τι αναγράφεται σε διάφορες λειτουργίες του. Μόλις το αποσυνδέσεις θα επανέρχονται όλα ξανά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ήρθε η ώρα να το κάνω και εγώ το κολπάκι..διαβασα παραπάνω ότι όσο περισσότερους τύπους ενός φοντ έχουμε τόσο το καλύτερο..

 

έχω στην comics sans έχω κανονική και bold..να μετονομασω δυο φορές την κανονική και άλλες δύο φορές την bold?, ή τεσσερις φορές την μια από αυτές για καλύτερο αποτέλεσμα;

Σε Χρήση: Nokia 5800XM v31 Hacked Edition , Sony Ericsson w910i

Επίσης στην κατοχή μου: Nokia 6210 , Nokia 6260 , Sony Ericsson k750i

Link to comment
Share on other sites

αν βάλουμε περισσότερες από 1 γραμματοσειρές, πώς επιλέγουμε ποιά θα χρησιμοποιείται;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

ήρθε η ώρα να το κάνω και εγώ το κολπάκι..διαβασα παραπάνω ότι όσο περισσότερους τύπους ενός φοντ έχουμε τόσο το καλύτερο..

 

έχω στην comics sans έχω κανονική και bold..να μετονομασω δυο φορές την κανονική και άλλες δύο φορές την bold?, ή τεσσερις φορές την μια από αυτές για καλύτερο αποτέλεσμα;

Οι βασικές γραμματοσειρές είναι 3.

Η τέταρτη δλδ η S60ZDIGI.ttf χρησιμοποιείται μόνο για τους αριθμούς της. Άλλωστε δεν περιέχει άλλους χαρακτήρες εκτός από αριθμούς.

Οπότε καλύτερα να μετονομάσεις 2 φορές την normal έκδοση και 1 την bold. Τη S60ZDIGI.ttf μην την αλλάξεις, δεν χρειάζεται.

 

ΥΓ: Αργότερα θα ανεβάσω εκτενή οδηγό για τη διαδικασία.

 

 

αν βάλουμε περισσότερες από 1 γραμματοσειρές, πώς επιλέγουμε ποιά θα χρησιμοποιείται;

Δεν γίνεται αυτό.

Ένα σετ γραμματοσειρών ανα φορά!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να κάνουμε τα γράμματα να φαίνονται πιο μεγάλα; π.χ. το μικρό μέγεθος να το κάνουμε 8 από 7 και το μεγάλο 10 απο 9, φαντάζομαι θα μπορούσε να γίνει με καμιά επέμβαση στην Ζ:/ αν μπορεί βέβαια να γίνει κάποια επέμβαση εκεί.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Οι βασικές γραμματοσειρές είναι 3.

Η τέταρτη δλδ η S60ZDIGI.ttf χρησιμοποιείται μόνο για τους αριθμούς της. Άλλωστε δεν περιέχει άλλους χαρακτήρες εκτός από αριθμούς.

Οπότε καλύτερα να μετονομάσεις 2 φορές την normal έκδοση και 1 την bold. Τη S60ZDIGI.ttf μην την αλλάξεις, δεν χρειάζεται.

 

Μάλλον δεν ισχύει αυτό στο 5800. Αφησα τη S60ZDIGI.ttf όπως ήταν αλλά μετά την επανεκκίνηση στην εισαγωγή του pin έβγαζε κουτάκια και αριθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ γενικά τους αριθμούς. Και παράληψη μου που δεν το διευκρίνισα.

Η S60ZDIGI.ttf περιέχει τους αριθμούς που εμφανίζονται στην Αριθμομηχανή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πολύχρωμες...;:confused:

 

Οι γραμματοσειρές δεν περιέχουν χρώματα.

Τα χρώματα εξαρτώνται μόνο από το θέμα που χρησιμοποιείς κάθε φορά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

τελεια η αλλαγη!μολις βρω χρονο θα ανεβασω καμια φωτο.....:D

 

 

οριστε και ι δικη μου εκδοχη!!!!;);););)

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=13940&stc=1&d=1241808097

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=13941&stc=1&d=1241808097

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσουν πολύ αυτά τα γράμματα αλλά είναι πολύ μεγάλα... Μικραίνουν κάπως;

Η Comic είναι;

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι η Comic Sans MS.

Φαίνονται μεγάλα διότι έχει μόνο κεφαλαίους χαρακτήρες.

Δηλαδή είναι θέμα καθαρά γραμματοσειράς.

 

ΥΓ: Υπάρχει και επιλογή μεγέθους της γραμματοσειράς στις Ρυθμίσεις αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αποτελεσματική.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

εαν απευθυνεσαι στο δικο μου ποστ η γραμματοσειρα ειναι η carl barks script2..δεν ξερω αν μου επιτρεπεται να ανεβασω το αρχειο η να βαλω καποιο λινκ οποτε αν το θες στειλε μου ενα πμ :ninja::ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι free, μπορείς. Αλλιώς όχι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα χθές ένα προγραμματάκι επεξεργασίας γραμματοσειρών (για το pc οχι για το κινητό!) και από εκεί κατάφερα να αλλάξω το μέγεθος της γραμματοσειράς που ήθελα να περάσω στο κινητό. Λειτούργησε μια χαρά και τώρα έχω τη γραμματοσειρά που θέλω, ακριβώς στο μέγεθος που θέλω. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να αλλάξω το χρώμα της γιατί δεν με ενδιαφέρει, αλλά θα το δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω. Το πρόγραμμα, πάντως είναι το Font Creator. Είναι trial, αλλά είναι υπεραρκετό για να κάνετε ότι θέλετε στις γραμματοσειρές σας.

Για αλλαγή μεγέθους:

1. Ανοίξτε από το πρόγραμμα τη γραμματοσειρά που θέλετε να επεξεργαστείτε.

2. Πατάτε στο Tools και επιλέγετε Glyph transformer

3. Πατάτε στο + του Οutlines για να ανοίξει

4. Επιλέγετε το scale και πατάτε το μπλέ βελάκι που δείχνει προς τα δεξιά, ωστε το scale να μπεί στο άδειο παράθυρο που γράφει από πάνω script.

5. Πλέον, κάτω αριστερά έχει εμφανιστεί ένα παράθυρο με τίτλο Outlines-Scale και αλλάζοντας τις τιμές στα πεδία Horzontal και Vertical μπορείτε να αλλάξετε το μέγεθος της γραμματοσειράς (αν θέλετε να τη μεγαλώσετε βάλτε τιμές μεγαλύτερες του 100,0000 και αν θέλετε να τη μικρύνετε βάλτε μικρότερες του 100,0000) ***(Αν π.χ. βάλετε 200,0000, τότε η γραμματοσειρά σας θα γίνει διπλάσια σε μέγεθος, ενω αν βάλετε 50,0000 θα γίνει μισή σε μέγεθος). Πριν πατήσετε ΟΚ βάλτε και τικ στην επιλογή Preserve side bearings που είναι ακριβώς κάτω από αυτά που αλλάξατε. *** Αν θέλετε να μεγαλώσει/μικρύνει ομοιόμορφα σε ύψος και πλάτος η γραμματοσειρά βάλτε ίδια τιμή στο Horizontal και στο Vertical.

6. Αφού έχετε πατήσει το ΟΚ και πλέον έχετε αλλάξει το μέγεθος της γραμματοσειράς σας, μπορείτε να τη σώσετε: α) Πατώντας στο File και Save, β) Πατώντας στο File και Save As αν θέλετε να τη σώσετε ως καινούριο αρχείο, ωστε να διατηρήσετε άθικτο το πρωτότυπο. ***Προτείνω να κάνετε το β, γιατί γίνονται και λάθη.

7. Η γραμματοσειρά σας είναι έτοιμη για να την περάσετε στο κινητό σας με τον γνωστό τρόπο!

 

Αυτά από μένα... ελπίζω να βοήθησα.

Ου... χακάρεις!

Ου... κοπιάρεις!

Ου... να μου χαθείς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τροποποίησα τη γραμματοσειρά Calibri προσθέτοντας χαρακτήρες που λείπουν (το σηματάκι του γενικού/αθόρυβου/δόνηση προφίλ, το space, και άλλα) και τώρα δείχνει άψογη.

Επίσης, περιλαμβάνει και regular και bold χαρακτήρες!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δωσεις και μια εικονα να δουμε πως περιπου ειναι ?επειδη και εγω εχω αλλαξει γραμματοσειρα και αμα ειναι να δω αμα ειναι καλυτερη απο αυτην που εχω τωρα να την αλλαξω
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δωσεις και μια εικονα να δουμε πως περιπου ειναι ?επειδη και εγω εχω αλλαξει γραμματοσειρα και αμα ειναι να δω αμα ειναι καλυτερη απο αυτην που εχω τωρα να την αλλαξω

 

Έχω ένα Ν97 και δεν έχω βρει εφαρμογή για screenshot που να μπορώ να εγκαταστήσω (ακόμα και signed δεν τις εγκαθιστά :worry:).

 

Για να δεις περίπου πώς είναι η Calibri, ορίστε ένα screenshot που βρήκα με την Calibri εγκατεστημένη σε S60.

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/calibri1.png

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

@White_butter_fly Με πιο πρόγραμμα πέρασες τα σύμβολα? Είχα δοκιμάσει το Font Creator αλλά δεν με άφηνε να αποθηκεύσω την μετατροπή, έπρεπε να την αγοράσω για να με αφήσει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

@White_butter_fly Με πιο πρόγραμμα πέρασες τα σύμβολα? Είχα δοκιμάσει το Font Creator αλλά δεν με άφηνε να αποθηκεύσω την μετατροπή, έπρεπε να την αγοράσω για να με αφήσει.

 

Εγώ το "αγόρασα" οπότε αποθηκεύω κιόλας! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...