Jump to content

[Επίσημο] Nokia E52 (Pre-Release)


varsamis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναμένεται μέσα στο δεύτερο τρίμηνο, όπερ σημαίνει ότι μέχρι τέλος Ιουνίου θα το έχουμε στα χέρια μας....:D

 

 

The Nokia E52 is slated to go on sale in the second half of this year at an estimated retail price of €245, before taxes or subsidies.

 

Απο την επισημη ανακοινωση .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 355
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο την επισημη ανακοινωση .

Φίλε μου, ούτε η ίδια η νοκια δεν γνωρίζει πότε θα το κυκλοφορήσει....Χαρακτηριστικό είναι πως έχει κυκλοφορήσει δύο διαφορετικά data sheets με ξεχωριστές ημερομονίες κυκλοφορίας Q2 η μια και 2Η η άλλη...

 

Δες σχετικά : :sick:

http://www.nokia.com/NOKIA_COM_1/Press/Materials/White_Papers/pdf_files/data_sheets_2009/Nokia_E52_Datasheet.pdf

και

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ούτε η ίδια η νοκια δεν γνωρίζει πότε θα το κυκλοφορήσει....

 

Λογικά η διάθεση του E52 θα εξαρτηθεί από τις πωλήσεις του E55... (προσωπική εκτίμηση)

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Για μένα φαίνεται υπερπλήρης συσκευή, σίγουρα θα είναι το επόμενο κινητό μου. Σκεφτόμουν εδώ και καιρό να μεταπηδήσω στο Ε51 αλλά κάτι με κράταγε, τώρα όμως είμαι αποφασισμένος.

 

Τελικά στο πακέτο θα περιλαμβάνεται και η μνήμη 1GB? Με όλες αυτές τις αντέννες που έχει πάνω του το τηλέφωνο θα είναι λίγο "ψηστιέρα" (ανεβασμένες τιμές στα SAR)

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Περιεχόμενα συσκευασίας πώλησης

  • Nokia E52
  • Μπαταρία BP-4L της Nokia (1500 mAh)
  • Φορτιστής AC-10 της Nokia
  • Προσαρμογέας φορτιστή CA-146C της Nokia
  • Στερεοφωνικό ακουστικό HS-48 της Nokia
  • Καλώδιο σύνδεσης (CA-101) της Nokia που υποστηρίζει φόρτιση
  • Κάρτα microSD (MU-22) 1 GB της Nokia εντός της συσκευής
  • Οδηγός χρήσης
  • Φυλλάδιο Nokia Eseries Experience
  • PCSuite (v 7.1) στην κάρτα microSD
  • Παρεχόμενες υπηρεσίες:
    • - Χάρτες
    • - Υποστήριξη υπηρεσίας ανταλλαγής μηνυμάτων της Nokia

 

Όσο για το sar, τα έχουμε πει δεκάδες φορές...:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, παίδες... παίζει για τέλη Ιουνίου ή... Καλό Δεκαπενταύγουστο;;;

Όλα δείχνουν πως αναμένεται από τέλη Ιουνίου μέχρι τέλη....Δεκεμβρίου ή κάπου ενδιάμεσα και φαίνεται να εξαρτάται από την εμφάνιση και τις πωλήσεις των υπόλοιπων νέων Ε!!!! Υπομονή και καλό κουράγιο!!!!!:p

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Από το επίσημο site http://www.nokia.gr/products/phones/nokia-e52

 

Μνήμη

* Κάρτα μνήμης MicroSD 1 GB (με δυνατότητα εναλλαγής κατά τη λειτουργία), υποστηρίζονται μέχρι και 16 GB

* Χρήση ως συσκευή μαζικής αποθήκευσης USB με ένα άγγιγμα

* Μέχρι 60 MB ελεύθερη μνήμη χρήστη

* Φλας 256 MB NAND

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Όλα δείχνουν πως αναμένεται από τέλη Ιουνίου μέχρι τέλη....Δεκεμβρίου ή κάπου ενδιάμεσα και φαίνεται να εξαρτάται από την εμφάνιση και τις πωλήσεις των υπόλοιπων νέων Ε!!!! Υπομονή και καλό κουράγιο!!!!!:p

 

"Την λούτσισα"!!!... Άλλον έναν μήνα με το 6111 και θα το φάω με κέτσαπ!

Συνήθως κάνουμε αναβάθμιση προς το καλύτερο... κι εγώ μετά το "θάνατο" του Ν70, "ξέπεσα" στη πρώην πα**ριά της γυναίκας μου! Απορώ, τι του 'χε βρει και το πήρε;!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, θέλω να πιστεύω...

Πάντως και τα 96MB (~44free) του E51 αρκετά είναι. Δεν έχω χρειαστεί ποτέ περισσότερα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα, πάντως, ένα κεντρικό Nokia Store Center και μου είπαν, προς το τέλος του Μαίου με πρώτο 10ημερο του Ιούνη θα έρθει το Ε55... Το Ε52, "παίζει" για τέλη Ιουνίου με μέσα Ιουλίου, "στη καλύτερη"... BOLLOCKS!
Link to comment
Share on other sites

δεν διαβασα πουθενα για τη ram αλλα πιστευω οτι θα ειναι 128 σωστα?

 

* Μέχρι 60 MB ελεύθερη μνήμη χρήστη

(Δες και παραπάνω) ή στο επίσημο site http://www.nokia.gr/products/phones/nokia-e52

 

Ο-κεικ για τη μνήμη ...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Άλλο είναι τα 60mb που αναφέρει το link σου, και άλλο εννοεί ο Voltron.

 

Και εξηγώ...

Τα 60mb είναι αποθηκευτικός χώρος του χρήστη, ενώ η μνήμη στην οποία αναφέρεται ο Voltron είναι η μνήμη ram. Αυτή αναλαμβάνει την αποθήκευση προσωρινών δεδομένων για τις εφαρμογές που εκτελούνται σε δεδομένη χρονική περίοδο. Όπως ακριβώς συμβαίνει και στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

Δεν έχει καμία σχέση με την εσωτερική μνήμη αποθήκευσης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

119Mb συνολο , περιπου 60ΜΒ ειναι η ελευθερη RAM μετα απο την επανεκκινηση .

:)

 

Περισσοτερα σχολια λιγο αργοτερα το βραδυ γιατι δεν εχω βρει ακομα χρονο να ασχοληθω πολυ μαζι του :p

Link to comment
Share on other sites

Άντε ανυπομονούμε, δείχνει πολύ ενδιαφέρον κινητό :rolleyes:
3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Αντε και μερικα σχολια μιας και καθομαι :p

Αλλα θετικα αλλα αρνητικα γιατι για καποιο λογο δεν μου εδωσε απο την αρχη την θετικη εντυπωση που εδινε το Ε51 οταν το εβλεπες πρωτη φορα .

 

Η οθονη ναι επιτελους ειναι μεγαλη ! οχι το ιδιο μεγαλη με αυτη ενος Ν96 προφανως , αλλα αρκετα μεγαλη για να σου κανει ευκολη την ζωη και να μην σε ενοχλει οπως του 51 . Δυστυχως ομως αναποφεκτα μαζι με την οθονη μεγαλωσε και η συσκευη σε πλατος , οχι ενοχλητικα αλλα μεγαλωσε . Ο πρωτος λογος που σου δινει την οχι τοσο καλη εντυπωση που αφηνε το Ε51 .

Ωραια κατασκευη , πολυ ωραια κατασκευη , παρα πολυ ωραια κατασκευη και ας ειναι Νοκια .... :cool: Δεν τριζει δεν "παιζει" κατι και αφηνει ωραια αισθηση στο χερι κυριως επειδη ειναι μεταλλικο σχεδον ολοκληρο . Το καπακι της μπαταριας μονο εχει μια "αγρια" υφη στην επιφανεια του η οποια ειναι απλα ... αταιριαστη με την υπολοιπη συσκευη .

 

Αντε παμε στο τηλεφωνο τωρα .

Εδω ειναι το δευτερο σημειο που δεν με εντυπωσιασε οσο οταν ειχα δει τον... μπαμπα του πρωτη φορα . Και αυτο γιατι εικονιδια , λογικη διαταξη του μενου και σχεδον ολες οι εφαρμογες περα απο τις επιπλεον που εχουν μονο τα Εseries ειναι ακριβως ιδια με τα Nseries και τα 2 επομενα Xpress music παιδακια , τα 5730 και 5630 . Και αυτες οι "εξειδικευμενες" εφαρμογες εχουν χαθει αναμεσα στις υπολοιπες και δεν σου δινουν με την πρωτη ματια να καταλαβεις οτι ειναι κατι διαφορετικο απο ενα Ν85 π.χ. . Παρ'όλα αυτα υπαρχουν και ειναι ενδιαφερουσες , οπως αυτο με την αλλαγη των Modes που εμφανιστηκε στο Ε71 .

Γρηγορο ειναι , αρκετα κιολας , μια απο τα ιδια με το 5630 , το οποιο ειναι και το τριτο του αρνητικο σημειο , γιατι φωναζει απο μακρια οτι ειναι οι ιδιες συσκευες με αλλα... καπακια και μπαταρια . Ιδιες δυνατοτητες , ιδια πλατφορμα (καινουρια ομως ) .

 

Και κατι που δεν μου αρεσει καθολου . Στις φωτογραφιες τα Softkeys φαινονται λιγο "¨στριμωγμενα" που ομως δεν ειναι τοσο . Το κακο ειναι οτι ειναι ολα σχεδον το ιδιο "επιπεδα" μεταξυ τους και δεν εχεις στο δαχτυλο μια αρκετα καλη αισθηση "αφης" ή υφης αν θελετε ωστε να μπορεις να ξεχωρισεις με σιγουρια ποιο απο αυτα εχεις το δαχτυλο σου απο πανω για να πατησεις .

Με εκνευριζει να παταω λαθος πληκτρο σε συσκευη και αυτος ειναι και ο τελευταιος τομεας στον οποιο με την πρωτη επαφη η συσκευη ειναι διαφορετικη προς το χειροτερο ομως , απο το Ε51 .

 

Μην με παρεξηγησετε , μου αρεσει η συσκευη οπως ομως ελεγα και στον φιλτατο Τν97 :p επειδη ακριβως το Ε51 ηταν και ειναι ακομα σχεδον "πληρες" ειδικα εργονομικα , οταν βλεπεις τον αντικαταστατη του πιθανον να εχεις μεγαλυτερες προσδοκιες απο αυτες που θα επρεπε να εχεις , και αν το αντιμετωπισεις ετσι , το Ε52 δεν σου αφηνει το ιδιο καλη εικονα στην αρχη .

 

Αν ειχε και ελληνικα ωστε να μπορω να το χρησιμοποιησω σαν κανονικη μου συσκευη , θα μπορουσα να σχηματισω και μια λιγο καλυτερη αποψη για το πως ειναι σε καθημερινη χρηση . :)

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερα σχολια λιγο αργοτερα το βραδυ γιατι δεν εχω βρει ακομα χρονο να ασχοληθω πολυ μαζι του :p

Έχασα την ευκαιρία να δω προηγούμενες συσκευές απο κοντά, αλλά αυτή την φορά δεν θα μου γλυτώσεις. Μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, η απόχτηση του Ε52. :D ;)

 

Γιατί σχεδόν όλες οι αρνητικές εντυπώσεις που διατύπωσες, στην ουσία δεν είναι αρνητικές; Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. :p

 

Αυτό που συγκράτησα παο όλα τα παραπάνω, και πραγματικά χαίρομαι για αυτό, είναι η καλή ποιότητα κατασκευής και η ταχύτητα της συσκευής. Ευχαριστούμε για τις πρώτες σου αυτές εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείτε, αύριο-μεθαύριο θα το δω και εγώ από κοντά και θα σας ανεβάσω το ηθικό γιατί ακούγοντας τον R.I.P. μια ώρα στο τηλέφωνο να μου το θάβει - με το γάντι πάντα - άρχισα να αμφιβάλλω ακόμα και εγώ. Θέλω να πιστεύω όμως ότι δεν θα απογοητευτώ και εγώ. (Εψιλονάκιας γαρ... :p).

 

R.I.P. κανόνισε... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείτε, αύριο-μεθαύριο θα το δω και εγώ από κοντά και θα σας ανεβάσω το ηθικό γιατί ακούγοντας τον R.I.P. μια ώρα στο τηλέφωνο να μου το θάβει - με το γάντι πάντα - άρχισα να αμφιβάλλω ακόμα και εγώ. Θέλω να πιστεύω όμως ότι δεν θα απογοητευτώ και εγώ. (Εψιλονάκιας γαρ... :p).

 

R.I.P. κανόνισε... :ninja:

 

George i am sorry...άργησες...:lol:

το παίρνω αύριο και το γυρνάω Κυριακή...:D

(για να σε δω τώρα να τηλεφωνείς νυχτιάτικα φωνάζοντας..):lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! RIP αν εχεις το manual μπορεις να μας πεις το sar της συσκευης? ευχαριστω!!!!

 

Παιδιά όντως, αν έχετε manual ρίξτε λίγο και μια ματιά στο sar! Επίσης αν και πρωτότυπο, θα ήθελα μια πρώτη είκονα για την κάμερα του. Το ξέρω οτι αυτή τη συσκευή δε θα την κρίνουμε απο τις φωτογραφίες που τραβάεο, απλά θα ήθελα μια πρώτη γνώμη, αν είναι εύκολο.. Αλλά κυρίως "καίγομαι" για το sar!

 

Ευχαριστώ παίδες!:)

Link to comment
Share on other sites

Έχασα την ευκαιρία να δω προηγούμενες συσκευές απο κοντά, αλλά αυτή την φορά δεν θα μου γλυτώσεις. Μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, η απόχτηση του Ε52.

 

Γιατί σχεδόν όλες οι αρνητικές εντυπώσεις που διατύπωσες, στην ουσία δεν είναι αρνητικές; Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

 

Αυτό που συγκράτησα παο όλα τα παραπάνω, και πραγματικά χαίρομαι για αυτό, είναι η καλή ποιότητα κατασκευής και η ταχύτητα της συσκευής. Ευχαριστούμε για τις πρώτες σου αυτές εντυπώσεις.

 

Ε ενα καφε θα τον πιουμε να το δεις μην αγχωνεσαι εδω θα μεινει :P

Παντως ξαναλεω , γρηγορο και καλη κατασκευη ειναι , αλλα κατι "πρωτοποριακο" δεν ειναι :)

 

Μην ανησυχείτε, αύριο-μεθαύριο θα το δω και εγώ από κοντά και θα σας ανεβάσω το ηθικό γιατί ακούγοντας τον R.I.P. μια ώρα στο τηλέφωνο να μου το θάβει - με το γάντι πάντα - άρχισα να αμφιβάλλω ακόμα και εγώ. Θέλω να πιστεύω όμως ότι δεν θα απογοητευτώ και εγώ. (Εψιλονάκιας γαρ... ).

 

R.I.P. κανόνισε...

 

Καφεδακι να με περιμενει στο γραφειο μου αυριο το μεσημερι και βλεπουμε (θα στο πληρωσω μη φοβασαι :p )

 

George i am sorry...άργησες...

το παίρνω αύριο και το γυρνάω Κυριακή...

(για να σε δω τώρα να τηλεφωνείς νυχτιάτικα φωνάζοντας..)

 

Κανονισε και εσυ καφε , ε ρε καφεδες που θα πιω με αυτο το κινητο !

Το ανταλλασω με το S3 να μου δωσεις και μια μικρη διαφορα :D

 

Παιδιά όντως, αν έχετε manual ρίξτε λίγο και μια ματιά στο sar! Επίσης αν και πρωτότυπο, θα ήθελα μια πρώτη είκονα για την κάμερα του. Το ξέρω οτι αυτή τη συσκευή δε θα την κρίνουμε απο τις φωτογραφίες που τραβάεο, απλά θα ήθελα μια πρώτη γνώμη, αν είναι εύκολο.. Αλλά κυρίως "καίγομαι" για το sar!

 

Ευχαριστώ παίδες!:)

 

Δυστυχως Manual για πρωτοτυπη συσκευη δεν υπαρχει για το Ε52 οπως δεν υπαρχει και για καμια συσκευη . Αλλωστε σε αυτο το σταδιο που ειναι αυτη την στιγμη το επιπεδο εκπομπης της μπορει καλλιστα να ειναι πιο πανω ή πιο κατω απο αυτο στο οποιο θα καταληξει οταν κυκλοφορησει .

Φωτογραφιες θα ανεβασω μολις βγαλω και καμια , γιατι η αληθεια ειναι οτι η καμερα του δεν σε προκαλει και να την χρησιμοποιησεις :)

 

 

Y.Γ.

 

Για να μην ψαχνετε ποιος προλαβε να κανει πρωτος edit το ποστ μου , το multiquote το εκανα μονος μου ρε!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτο, φαίνεται πάρα πολύ κοντά στο μέγεθος του Ε51 (ελάχιστα μεγαλύτερο σε πλάτος). Στο χέρι, αυτή η διαφορά γίνεται αισθητή;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...