Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia Pro (B7610)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη σκέφτομαι να το πάρω, τόσο εύκολα χαράσεται η οθόνη του?

Και τελικα ποσα χρώματα έχει η οθόνη του ? 16 million η 64 κ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Στις συσκευές αυτού του είδους, όλοι χρησιμοποιούμε screen protector.

 

Όσον αφορά τα χρώματα της οθόνης, ανεξαρτήτως του τι υποστηρίζει η συσκευή, το λειτουργικό μέχρι τα 65Κ φτάνει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκέφτομαι να το πάρω, τόσο εύκολα χαράσεται η οθόνη του?

Και τελικα ποσα χρώματα έχει η οθόνη του ? 16 million η 64 κ?

 

Βάζεις ενα screen protector και τελειώνει η υπόθεση της οθόνης!! Άλλωστε ό,τι κινητό και να επαιρνες τετοιου επιπέδου, βασίζονται στην αφή, άρα η οθόνη είναι το πρώτο και το τελευταίο πραγμα που πρεπει να προσέχεις!

Επίσης το συγκεκριμένο κινητό χρησιμοποιεί τεχνολογία AMOLED στην οθόνη, η οποία τεχνολογία κατά την άποψή μου έχει πολύ μεγάλη διαφορά από τα άλλα, δες και αυτό εδώ το

για να καταλάβεις (δες δηλαδή πόσο πιο ζωντανά φαίνονται τα χρώματα στο samsung σε σχέση με τα άλλα..).
Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έτσι είναι. Η ουσία βρίσκεται στην ποιότητα της οθόνης και όχι τα ονομαστικά νούμερα που μιλάνε για μερικά εκατομμύρια χρώματα μιας και αυτό είναι απλά θέμα marketing αφού ούτως ή άλλως το γυμνό μάτι δεν μπορεί να τα ξεχωρίσει σε αυτές τις διαστάσεις αλλά και όχι μόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής σοβαρό πρόβλημα. Θα είμαι όσο το δυνατόν πιο σύντομος γίνεται. όταν πρωτοαγόρασα το τηλέφωνο (απο expansys) όταν προσπαθησα να κάνω συντόμευση ενός προγράμματος (πχ igo8) ή την εγκατάσταση κάποιου προγράμματος, μου έβγαζε κάποιο λευκό εικονίδιο (όπως τα εικονίδια που δεν αναγνωριζουν τα windows) και μόλις προσπαθούσα να τρέξω το εκάστοτε πρόγραμμα μου έβγαζε μύνημα "δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του αρχειου τάδε... Δεν είναι υπογεγραμένο με αξιόπιστο ποιστοποιητικό.....κτλ.). Κάποιος φίλος μου έκανε flash την ρομ και το τηλέφωνο από τότε, λειτουργούσε άψογα, με τα προγράμματα, τις συντομέυσεις και όλα. Δυστυχώς για μένα, διέγραψα κατα λάθος τον φάκελο των windows, με αποτέλεσμα φυσικά να κάνω hard reset για να επανέλθει. Το θέμα όμως είναι ότι επανήλθε και το πρόβλημα, πράγμα το οποίο δεν καταλαβαίνω, καθότι η ρομ παραμένει η τελευταία, διότι δεν αλλάζει κάνοντας hard reset. Το επιβεβαιώνω μάλιστα γιατί με την καινούρια rom που μου έβαλε ο φίλος, μου βγάζει το σήμα του Ο2 στο άρχικό boot. Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα καθότι δεν έχω πλέον επαφή με το φίλο μου? Εχει συναντήσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

η ρομ είναι:

PDA:B7610NXXIL2

CSC:B7610NO2UIL2

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας.

Edited by nousidiola
Link to comment
Share on other sites

Στην δημιουργία των συντομεύσεων να μην επιλέγεις Paste αλλά Paste Shortcut.

 

Το έχω υπόψη μου. Έτσι το κάνω. Το πρόβλημα όπως ανέφερα πιο πάνω, δεν είναι μόνο στις συντομεύσεις, αλλά και στην εγκατάσταση των προγραμμάτων. Οποιοδήποτε πρόγραμμα εγκαταστήσω, το εικονίδιο που μου βγάζει είναι όπως είπα το λευκό και δεν τρέχει το προγραμμα. Εγκατέστησα επείσης το framework 3,7 μήπως και..., αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πέταξε το αυτό και βάλε το 3.5

 

μπααα. τα ίδια. επισυναπτω και δυο screen shots, για του λογου του αληθές.

Link to comment
Share on other sites

μπααα. τα ίδια. επισυναπτω και δυο screen shots, για του λογου του αληθές.

 

Εάν μετά το hard reset σβήστηκε π.χ. το igo8 είναι λογικό το εικονίδιο να γίνεται λευκό και όταν το πατάς να μην βρείσκει προορισμό. Εγκατέστησε πάλι το πρόγραμμα π.χ. igo8 και ξανακάνε επικόλληση εικονιδίου στο start menu. Εάν πάλι τίποτα δοκίμασε ξανά άλλο ένα hard reset. Ποτέ δεν ξέρεις μηχάνημα του διαβόλου είναι (όπως όλα τα ηλεκτρονικά χιχιχιχι).

Edited by miltostammy2
Link to comment
Share on other sites

Εάν μετά το hard reset σβήστηκε π.χ. το igo8 είναι λογικό το εικονίδιο να γίνεται λευκό και όταν το πατάς να μην βρείσκει προορισμό. Εγκατέστησε πάλι το πρόγραμμα π.χ. igo8 και ξανακάνε επικόλληση εικονιδίου στο start menu. Εάν πάλι τίποτα δοκίμασε ξανά άλλο ένα hard reset. Ποτέ δεν ξέρεις μηχάνημα του διαβόλου είναι (όπως όλα τα ηλεκτρονικά χιχιχιχι).

 

Όχι ρε παιδιά. Το πρόγραμμα του Igo δεν είναι εγκατεστημένο στο τηλέφωνο. Ειναι περασμένο στην memory card χωρίς εγκατάσταση. Τρέχεις μόνο το αρχείο του igo και τέλος. Αλλά δεν είπα πως δεν τρέχει το πρόγραμμα καθόλου. Την συντόμευση δεν μπορώ να κάνω. Και αυτό ισχύει για όλα τα προγράμματα ή αρχεία. Εκτός βέβαια από κάποια (πχ sktools). Εαν τρέξω οποιοδήποτε προγραμμα από τη αρχική του διευθυνση(πχ. η συκευή μου/η αποθήκη μου/restart.exe, ή η συσκευή μου/καρτα αποθήκευσης/igo8.exe) τα προγράμματα τρέχουν κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά. Το πρόγραμμα του Igo δεν είναι εγκατεστημένο στο τηλέφωνο. Ειναι περασμένο στην memory card χωρίς εγκατάσταση. Τρέχεις μόνο το αρχείο του igo και τέλος. Αλλά δεν είπα πως δεν τρέχει το πρόγραμμα καθόλου. Την συντόμευση δεν μπορώ να κάνω. Και αυτό ισχύει για όλα τα προγράμματα ή αρχεία. Εκτός βέβαια από κάποια (πχ sktools). Εαν τρέξω οποιοδήποτε προγραμμα από τη αρχική του διευθυνση(πχ. η συκευή μου/η αποθήκη μου/restart.exe, ή η συσκευή μου/καρτα αποθήκευσης/igo8.exe) τα προγράμματα τρέχουν κανονικά...

 

οποιαδήποτε συντόμευση κάνω, δεν τρέχει το προγραμμα. Μάλλον πάω για καινούριο flash στη rom, πράγμα που ήθελα να αποφύγω.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα συναντησα και εγω στην L2 και λυθηκε μονο με εγκατασταση των εφαρμογων στην κυρια μνημη . Δοκιμασε να βαλεις μια εφαρμογη στην κυρια μνημη να δεις αν δουλευει ετσι .
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω το εξης προβλημα ...

παλια οταν ηταν συνδεδεμενο το κινητο με το pc εμπαινε στο ιντερνετ κανονικα... τωρα μου βγαζει

 

http://img689.imageshack.us/img689/6307/screen01rm.jpg http://img94.imageshack.us/img94/5/screen02dc.jpg

τι ρυθμισεις πρεπει να κανω ??

 

γενικα στο ιντερνετ απο το κινητο μπαινω μονο μεσω wifi η καλωδιου ,

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω το εξης προβλημα ...

παλια οταν ηταν συνδεδεμενο το κινητο με το pc εμπαινε στο ιντερνετ κανονικα... τωρα μου βγαζει

 

http://img689.imageshack.us/img689/6307/screen01rm.jpg http://img94.imageshack.us/img94/5/screen02dc.jpg

τι ρυθμισεις πρεπει να κανω ??

 

γενικα στο ιντερνετ απο το κινητο μπαινω μονο μεσω wifi η καλωδιου ,

 

Φοραει ρομ της VODAFONE ?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ναι , απο το πλαισιο το πηρα

 

Δοκιμασε αυτη την Κ6 ρομ στο link που δινω που ειναι πανευρωπαικη, ή την L2 η οποια δεν ειναι κανονικη αλλα της Ο2 Tσεχιας για να απαλλαγεις απο τα χαζα της vodafone .

http://www.modaco.com/content/b7610-omnia-pro-b7610-modaco-com/301623/b7610nxxik6-rom-wm6-5-full-set-pda-eboot-phone-csc/

Link to comment
Share on other sites

thx φιλε !

 

να ρωτησω ...

εκτος απο τα χαζα της vodafone ... τι αλλες διαφορες υπαρχουν??

και απο εγγυηση? υπαρχει καποιο προβλημα ?

 

και επειδη δεν το εχω ξανακανει , θα μπορεσω να το επαναφερω στην αρχικη rom αμα κανω καμια πατατα????

Link to comment
Share on other sites

thx φιλε !

 

να ρωτησω ...

εκτος απο τα χαζα της vodafone ... τι αλλες διαφορες υπαρχουν??

και απο εγγυηση? υπαρχει καποιο προβλημα ?

 

και επειδη δεν το εχω ξανακανει , θα μπορεσω να το επαναφερω στην αρχικη rom αμα κανω καμια πατατα????

 

Φυσικα αλλωστε το τηλεφωνο αν κρινω απο το δικο μου που το πηρα επισης απο ΠΛΑΙΣΙΟ με ρομ της vodafone δεν εχει καποιο σημα επανω του που να λεει vodafone ,αλλωστε και η ρομ που θα βαλεις θα ειναι επισημη. Με το εργαλειο στο πιο κατω link μπορεις να κατεβασεις και την ρομ που φοραει τωρα και να την εχεις back up .

 

http://www.modaco.com/content/i8000-omnia-ii-gsm-rom-discussion/304717/samsung-mobile-firmware-downloader/

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα μάλλον με το Outlook μου βγάζει ένα μήνυμα ότι δεν έχω το Microsoft Exchange και δεν ανοίγει καν. Ζορίζομαι να μεταφέρω τις επαφές από Sony Ericsson χωρίς Windows. Ξέρετε κάποιον τρόπο χωρίς Outlook;
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και μου βγάζει μήνυμα "Η αποθήκευση απέτυχε. Ίσως δεν είναι πλήρη τα ληφθέντα δεδομένα." Πάει να στείλει το αρχείο Whole Phonebook.vcf

Και από το πρόγραμμα της Sony ericsson κάπου διάβασα να πάρω ένα αρχείο Contacts.txt να το μετονομάσω σε vcf για να το βάλω και ούτε εκείνο πιάνει.

Δοκίμασα μέσω της κάρτας SIM να τις περάσω και δεν χωράνε όλες και εκτός αυτού έμπλεξε τα νούμερα σπιτιού με κινητού κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...