Jump to content

Samsung Galaxy (Ι7500)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ρε παιδιά το κινητο φοράει froyo 2.2 gaosp....πως μπορω να το επαναφέρω στην τελευταία official της μαμας samsung? να αδειασει οοοολο το κινητο και να φορεθει η 1.6, αυτο.

Ευχαριστώ

Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 484
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Ρε παιδιά το κινητο φοράει froyo 2.2 gaosp....πως μπορω να το επαναφέρω στην τελευταία official της μαμας samsung? να αδειασει οοοολο το κινητο και να φορεθει η 1.6, αυτο.

Ευχαριστώ

Πας εδω http://www.samfirmware.com/apps/auth/login?why=pw&try=1&wp=1&next=WEBPROTECT-i7500.htm

και κατεβαζεις οποια firmware θελεις,στη συνεχεια φλασαρεις με odin και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
καλησπέρα παίδες. εγώ που έχω 1.5 και Ι7500ΧΧΙG8 με kernel hudson@andy #1 τι μπορώ να κάνω; αναβάθμιση official; custom rom & custom recovery; βοηθήστε με να αξιοποιήσω στο έπακρο το κινητάκι μας. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ το έχω σχεδόν ένα χρόνο (το πήρα μεταχειρισμένο) και είχε ήδη υποστεί αρκετή και σχετικά σκληρή χρήση. Δεν μπορώ να πω ότι έχω ιδιαίτερα παράπονα, αν και από χρήστη σε χρήστη οι απαιτήσεις διαφέρουν αρκετά. Το κινητό δουλεύει με τo μαμά 1,5 και την έκδοση ig8

 

Τα καλά που έχω προσέξει:

1. Έχω ξεχάσει τι πάει να πει φόρτιση. Το κινητό είναι μόνιμα με το wifi ανοικτό. και το χρησιμοποιώ για δουλειά, άρα μονίμως χτυπάει. Αν χρειαστεί να κάνω μεγάλο ταξίδι και ανοίξω το gps, τότε η μπαταρία κρατάει 2 με 2,5 μέρες. Σε άλλη περίπτωση πάει μέχρι και 4 μέρες.

2. Έχει αρκετά εύχρηστο μενού και είναι γρήγορο. Δεν χρησιμοποιώ και καμιά ιδιαίτερα ενεργοβόρα εφαρμογή, αλλά στην καθημερινή χρήση δεν μου έχει κάνει ποτέ κόλλημα.

3. Έχει απίστευτα καλή κάμερα και οθόνη. Σκεφτόμουν να πάρω ψηφιακή μηχανή, αλλά με το κινητό αυτό δεν την χρειάζομαι πλέον.

4. Και γ@μw τα GPS. Σε συνδυασμό με το Igo που έχω περάσει, λοκάρει σε λιγότερο από ένα λεπτό και δεν χάνει ούτε μέτρο. Συγκρίνοντάς το με ένα MIO GPS που είχα πιο πριν και με ένα ASUS P535 (κινητό WM για προσωπική χρήση), έχει εξαιρετικό δέκτη.

5. Έυχρηστο λόγω περισσότερων κουμπιών. Αυτό είναι προσωπικό κόλλημα, αλλά επειδή έχω φάει πακέτο με iphone και LG που χάλασαν οι οθόνες αφής, θεωρώ σοβαρό πλεονέκτημα το να μπορείς να περιηγηθείς στο μενού με φυσικά πλήκτρα.

6. Capacitive οθόνη. Μου τη σπάνε οι resistive, ειδικα όταν έχω το κινητό στη τσέπη και πατιέται μόνη της. Επιπλέον είναι γυάλινη και αυτό την κάνει πιο εύθραυστη μεν, αλλά λιγότερο επιρρεπή σε γρατζουνιές από κλειδιά, USB στικάκια και άλλα αιχμηρά καλούδια που ενίοτε έχω στη τσέπη μου.

 

Τα κακά:

1. Το θεματάκι με το bt. Δεν συνδέεται με άλλο κινητό για μεταφορά αρχείων. Την πρώτη φορά που χρειάστηκε να το κάνω αυτό, ένοιωθα λίγο χαζός επειδή δεν έβρισκα επιλογή αποστολής.

2. Δεν είναι multi-touch. Δεν ξέρω αν αυτό διορθώνεται με custom ROM, αλλά ατην παρούσα φάση είναι λίγο μούφα.

3. Δεν έχει Ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο. Είσαι στην Ελλάδα, φέρε κινητό με Ελληνικά ή μην σώσεις να πουλήσεις ούτε ένα.

4. Το πληκτρολόγιο οθόνης δεν έχει μεγάλη ακρίβεια. Δεν ξέρω αν φταίει η έκδοση που φοράω, ή τα δάκτυλά μου που είναι σαν λουκάνικα, αλλά έχω σταματήσει να στέλνω μηνύματα με αυτό το κινητό.

 

...και τα άσχημα:

1. Μ@λ@κ!@ market. Έχει μέσα καμιά 300αριά εφαρμογές. Μάλλον φταίει λόγω της έκδοσης 1.5, αν και δεν βάζω χέρι στη φωτιά.

2. ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ANGRY BIRDS! Δεν το βρίσκει καν στο Market.

3. Δεν παίζει flash, αλλά λίγο με ενδιαφέρει. Τα email μου μπορώ να τα δω και αυτό με ικανοποιεί.

 

Άσχετο, αλλά αναγκαίο: Μπορεί κανείς να δώσει οδηγό για αναβάθμιση σε 2.1; Είναι η πρώτη μου Android συσκευή και δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
κάποια απλά βήματα δεν υπάρχουν για να μπορέσει κανείς να κάνει το κινητό root και να περάσει custom rom; Στο samfirmware δεν τα έχει αναλυτικά καθώς είναι μόνο για προχωρημένους χρήστες. Το odin σε τι βοηθάει και τι μπορεί να κάνει κάποιος με αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, επεσε στα χερια μου ενα samsung galaxy I7500 και θελω να του περασω ελληνικο μενου. εχει την 1.5 android. πριν λιγο καιρο ειχα βαλει ελληνικο μενου στο HTC MAGIC με το more locale το οποιο στο samsung αυτο μολις το εγκατεστησα δεν μου εμφανιζει να επιλεξω τα ελληνικα ωστε να αλλαξει και η γλωσσα. τι αλλο μου προτεινετε να κανω? εστω και ROM εν αναγκη να αλλαξω....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
καλησπερα παιδια!ξεθαβω το threat αλλα χρειαζομαι την βοηθεια σας..εχω ενα galaxy i7500 και θελω να βαλω φραγη σε ενα αριθμο γτ εχω μεγαλο προβλημα..μπορει να με βοηθησει καποιος??
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
κάποια απλά βήματα δεν υπάρχουν για να μπορέσει κανείς να κάνει το κινητό root και να περάσει custom rom; Στο samfirmware δεν τα έχει αναλυτικά καθώς είναι μόνο για προχωρημένους χρήστες. Το odin σε τι βοηθάει και τι μπορεί να κάνει κάποιος με αυτό;

 

Έχω καταφέρει να κάνω ROOT με πολύ λίγα αρχεία και με αρκετά εύκολη διαδικασία. Θα μου δώσεις 1-2 μέρες να τσεκάρω τις εκδόσεις και να γράψω τον οδηγό.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας.Εχω το παραπανω κινητο και θελω να του αναβαθμισω το λειτουργικο γιατι εχει την 1.5 εκδοση.Θα ηθελα κατι πιο νεο.Πως γινεται?Δοκιμασα με το Kies αλλα μου λεει

 

Η συσκευη δεν υποστηριζεται απο το Kies 2.0

Βεβαιωθειτε οτι η συσκευη υποστηριζεται και προσπαθηστε ξανα

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy (Ι7500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...