Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Θα έδινα ένα 55-45 υπερ του 1020. Δεν βλέπω (προσωπική άποψη) μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα σε Κ + 1020. Με τα + και τα - τους και τα 2.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αντε που ειναι οι υπολοιποι να θαψουν το Κ? :lol: (να το καλαμπουρισουμε λιγο)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα έδινα ένα 55-45 υπερ του 1020. Δεν βλέπω (προσωπική άποψη) μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα σε Κ + 1020. Με τα + και τα - τους και τα 2.

Σωστος, και μπραβο σου, γιατι ετσι ακριβως ειναι οι διαφορες. Αναμενω σε λιγο τον αντιλογο, ειμαι σιγουρος το 55-45 το δικο σου, θα γινει 99-1 ...

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Οποτε δεν υπαρχει διλλημα, οι 99 στους 100 1020 θα σου πουν (εδω μεσα...) . Αν δεν σε πειραζουν τα windows πηγαινε σε 1020.

 

Που εισαι ρε ψυχη?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα της Sοny δεν έχει OIS. Ακόμα και τα καινούργια έχουν πρακτικά τους φακούς + αισθητήρες των Z2/Ζ1/Z1c, μόνο που εδώ πλέον έχουμε και ISO 12800.

Συγνώμη για την παραπληροφόρηση εκ μέρους μου, εδώ στο myphone είχα διαβάσει ότι το μεγάλο έχει ois και το μικρό όχι... Πάντως από ότι είδαμε από τον paok δεν δείχνει να έχει και πολύ ανάγκη το ois το μικρό τουλάχιστον...

Οχι φιλε μου δεν παιρνω το 808 με τιποτα ειμαι αναμεσα σε 1020 και κ ζοομ

Και να ήθελες φίλτατε, είναι τρομερά δύσκολο να βρεις, οπότε σε κόβω για 1020.

Link to comment
Share on other sites

Ποια Rom & ποια camera (και ρυθμίσεις) φοράς στο G2.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Κλεινοντας το συγκριτικο μερικες σημερινες indoor μερα, και μεσα απο τζαμι καφετεριας. Οι 2 απο αυτες φωτογραφιες "παγιδα" μιας και ημουν σε νορμαλ φωτισμο και εβγαζα πολυ ηλιοφανεια, με μερικα σημεια "δεσμες" ηλιου. Αυτο μπερδευει την καμερα μιας και εχει να αντιμετωπισει διαφορετικα σημεια φωτισμου στο ιδιο πλανο. Ολα καλα θεωρω, εκτος απο την hdr του One που ειναι overexposure. Η ταμπελα του μαγαζιου "Ja" ειναι ενα καλο μετρο για να δουμε αν με hdr θα γινει το χρωμα fluo και πιο εντονο απο το κανονικο.

Ομολογω τα πηγε πολυ καλυτερα απο τις βραδυνες το one.!

Ξανατονιζω, πρεπει να τις δειτε full screen και οχι thumbnails. Δεν εχει καμια σχεση αυτο που βλεπετε στο νημα με αυτο που ειναι πραγματικα.

Δεν χρειαζεται να τις κατεβασετε απλα ανοιξε τις και πατηστε στον μεγεθυντικο φακο.

Επισης ειναι σημαντικη η γνωμη σας για μενα και καλο θα ηταν να συμμετεχουμε οσο περισσοτεροι γινεται τουλαχιστον να "πιανει τοπο" ο κοπος μου γιατι πιστεψτε με ειναι χρονοβορο και βαρετο με τα links...

 

Ποια Rom & ποια camera (και ρυθμίσεις) φοράς στο G2.

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το συγκριτικό στις δύο πρώτες μου άρεσε περισσότερο το one. Οι αποχρώσεις του g2 είναι πολύ κοκκινωπές.

Στην τρίτη φωτογραφία όμως το one ήταν τραγικό...

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω οταν συμβουλευετε τον φιλο να παρει το 808 που κουβαλαει καποια ετη στην πλατη του, εκτος απο το πλεονεκτημα της καμερας, να του επισημανετε οτι τρεχει ενα παλαιολιθικο λειτουργικο, στην περιπτωση που δεν το γνωριζει,αφου ετσι κ αλλιως εχουμε ως δεδομενο οτι θα περιοριστει η κουβεντα μονο σε ΝΟΚΙΑ..

 

 

Που χάθηκες βρε συ??? Έτσι κάνει ο κόσμος?

Το ότι η κουβέντα θα περιοριστεί σε Nokia λες να είναι τυχαίο? Δεν αναλογίζεσαι πως γίνεται η Nokia του 2% να έχει μεγαλύτερη προτίμηση απ' ότι η παντοκράτορας Sammy σε ένα καθαρά φωτογραφικό θέμα? Αφου κι εσυ ο ίδιος ομολογισες πως το 1020 υπερτερεί, τι το τσιγκλάς τώρα????

Υ.Γ. Κανένας δεν έθαψε το k zoom. Απλά δεν το κατατασουμε στην κορυφή μιας και αυτη χωράει μόνο έναν......

 

Eνταξει παιδια παω για 1020 τελικα.Σας ευχαριστω ολους:)

 

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά κάμποσες σελίδες πριν. Υπάρχουν διγματα πολλών συσκευών όπως και διάφορα συγκριτικά απο παιδιά με μεράκι και υπομονή. Γενικά το 1020 είναι στην κορυφή (το 808 δυστυχώς δεν κυκλοφορεί και δεν υποστηρίζεται πια) χωρίς αυτο να σημαίνει πως είναι κορυφή σε ΟΛΑ. Υπάρχει και συγκριτικό του φίλου keras μεταξύ των συσκευών που σε απασχολούν (1020 και k zoom) όπου ανέδειξε νικητή το 1020....;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Που εισαι ρε ψυχη?

 

Εσείς μαζί δεν κάνετε και χώρια δεν μπορείτε.....:lol:

Υ.Γ. Όπως κατάλαβες κρυφοκοιτάζει το θέμα αλλά..........

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο κουράγιο σου για το πολύ καλό συγκριτικό ! Νομίζω το htc one m7 έχει αρκετά χειρότερα αποτελέσματα σε σχέση με το g2. Στην λειτουργια hdr έχει κάψει όλα τα highlights αντί να τα μειώσει. Αυτό από μονο του είναι τραγικό για το αποτέλεσμα (hdr). Αντίθετα έχει αυξήσει σωστά τα shadows και εκεί όπου την αριστερή πλευρά την έβγαλε πολύ σκοτεινή στο auto εδώ την αναδεικνύει (hdr). H auto δεν είναι ούτε αυτή σωστη, λόγω της πολύ σκοτεινής αριστερής πλευράς. Επίσης στο τραπέζι με τους καφέδες η πορσελάνη και το χαρτί σχεδόν φωσφορίζουν και έχουν μπλε απόχρωση. Στο g2 τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα με σωστό hdr, auto και καλύτερο white balance.

 

Σε ευχαριστω φιλε μου. Ναι ειναι οπως τα λες. Δυστυχως δεν απεδωσε οπως θα επρεπε. Βεβαια οφειλω να ομολογησω οτι σε 100% οι εικονες του απο θεμα αναλυσης δειχνουν μια χαρα και ας ειναι ultrapixel. Οταν cropαρεις η ζουμαρεις εκει φαινεται η διαφορα. Παρολαυτα δεν με αφησε ευχαριστημενο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@@Demon

Πραγματικά εντελώς χάλια το one. Στο Μ8 δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ night mode.

To HDR παραμένει κακό και στο Μ8. Βοηθά μόνο σε πολύ σκοτεινές καταστάσεις.

Εγώ παίζω κυρίως με ISO και exposure. H ταχύτητα στο auto πιάνει πάντα τις σωστές τιμές οπότε δεν χρειάζεται να ασχοληθώ.

 

Και κάτι off topic. Για πρώτη φορά στα τόσα χρόνια είδα σωστή απόδοση σε led φλας σε κινητό. Πρόκειται για το Lenovo S960.

Σε δωμάτιο με μέτριο φωτισμό λάμπας φθοριου, δίνει καταπληκτική λεπτομέρεια, χωρίς να αλλοιώνει τα χρώματα και να κοκκινιζει τα ματιά.

 

Τι να πω ρε συ Κωστα και φαντασου οτι ειναι η τελευταια παρτιδα γιατι εγινε αντικατασταση (το προηγουμενο του παιδιου ειχε το θεμα με την μωβ οθονη στο video σε χαμηλο φωτισμο). Παντως απο τα δειγματα που εχεις ανεβασει κυριως βραδυνα, το m8 το θεωρω σαφως ανωτερο και απο τα 2 (g2+m7).

Οσο για τον lenovo παει τραινο ο Κινεζος...υπαρχουν αξιολογα κινεζικα αυτη τη στιγμη

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπραβο Γιωργο για το συγκριτικο σου, ψηφιζω G2...

 

Σε ευχαριστω Κωνσταντινε :)

 

@teotsi και που να το ετρωγες κιολας...οι αλλοι τρωγανε και εγω τραβαγα φωτο ο καμμενος....:lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια Rom & ποια camera (και ρυθμίσεις) φοράς στο G2.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

Ποια Rom & ποια camera (και ρυθμίσεις) φοράς στο G2.

 

Sotmax Μαριε χωρις ρυθμισεις. Με τις ρυθμισεις μου θα εβγαζε καλυτερη εικονα αλλα δεν το θεωρησα δικαιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσον αφορά το συγκριτικό στις δύο πρώτες μου άρεσε περισσότερο το one. Οι αποχρώσεις του g2 είναι πολύ κοκκινωπές.

Στην τρίτη φωτογραφία όμως το one ήταν τραγικό...

Σεβαστο, αλλα οφειλω να σου πω οτι τιθεται θεμα καθαρα το τι αρεσει στον καθενα μιας και τα 2 ειναι λαθος στην εσωτερικη με το τραπεζι. :lol:

Το g2 κοκκινιζει οπως ειπες, και το one πρασινιζει. Οποτε διαλεγεις και παιρνεις γιατι κανενα δεν εβγαλε ακριβη χρωματα. Για κινητα (γιατι αυτο ειναι) και τα 2 τα πηγαν καλα ομως στην εσωτερικη. ΕΙναι ενα πραγμα φαντασου οπως τα galaxy που τραβανε φωτο με περισσοτερη οξυτητα και περισσοτερο χρωμα με αποτελεσμα να ειναι ναι μεν πιο ψευτικες αλλα και πιο ζωντανες-εντυπωσιακες και να εχουν την προτιμηση αρκετων.

Link to comment
Share on other sites

Sotmax Μαριε χωρις ρυθμισεις. Με τις ρυθμισεις μου θα εβγαζε καλυτερη εικονα αλλα δεν το θεωρησα δικαιο.

 

Ποια διαφορά έχει η Sotmax με την CloudyG3 2,0 & χρησιμοποιείς την stock camera η την XCamLG_512_g2 με τα xdabbeb_camera_binaries.

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Όντως ισχύει για τα galaxy (ιδίως το s5 που το έχω χειριστεί). Χρησιμοποιούν πολύ παρεμβατικό post processing και οι φωτο καταλήγουν να είναι τελείως αφύσικες, άσχετα αν στην πρώτη ματιά σε εντυπωσιάζουν. Ιδιως αν τις μεγενθύνεις και ζουμάρεις εκεί να δεις artifacts...
Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Όντως ισχύει για τα galaxy (ιδίως το s5 που το έχω χειριστεί). Χρησιμοποιούν πολύ παρεμβατικό post processing και οι φωτο καταλήγουν να είναι τελείως αφύσικες, άσχετα αν στην πρώτη ματιά σε εντυπωσιάζουν. Ιδιως αν τις μεγενθύνεις και ζουμάρεις εκεί να δεις artifacts...

 

Oφειλουμε να παραδεχτουμε ομως οτι εχουν τρομερους αλγοριθμους στις ημερησιες, το αποτελεσμα αν και οχι τοσο αληθινο ειναι αξιοπρεπεστατο. Δεν ειναι τυχαιες οι βαθμολογιες που ειχε αποσπασει τοτε το s4...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπα και πιο πάνω, με την πρώτη ματια εντυπωσιάζουν για την καθαρότητα και τον κορεσμό των χρωμάτων τους. Αν όμως τις κάνεις ζοομ σε οθόνη υπολογιστή εκεί είναι πολύ εμφανής η επεξεργασία, πράγμα που εμένα προσωπικά με χαλάει. Σε άλλους μπορεί να αρέσει...

Στο μόνο που μου αρέσουν τα galaxy, note είναι στο πολύ καλό auto mode που έχουν...

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπα και πιο πάνω, με την πρώτη ματια εντυπωσιάζουν για την καθαρότητα και τον κορεσμό των χρωμάτων τους. Αν όμως τις κάνεις ζοομ σε οθόνη υπολογιστή εκεί είναι πολύ εμφανής η επεξεργασία, πράγμα που εμένα προσωπικά με χαλάει. Σε άλλους μπορεί να αρέσει...

Στο μόνο που μου αρέσουν τα galaxy, note είναι στο πολύ καλό auto mode που έχουν...

Aκριβως ειναι θεμα γουστου καθαρα. Εμενα μου αρεσε αλλα υπηρχαν και μερικες φορες που θα ηθελα κατι πιο φυσικο.

Link to comment
Share on other sites

2 χριστουγεννιατικες (1 defocus) για να μπαινουμε σιγα σιγα στο κλιμα αν και νωρις, :p και μια hdr (αν δεν ειχα και τα καλωδια καλα θα ηταν...)

 

Defocus Lg G2

https://farm8.staticflickr.com/7577/15699362255_0dbc340b62_o.jpg20141102_124816 by drizosg, on Flickr

 

https://farm8.staticflickr.com/7578/15513502469_fa8ef1bcfb_o.jpg20141102_125308_Night by drizosg, on Flickr

 

https://farm4.staticflickr.com/3942/15514560240_1458ced37b_o.jpg20141018_181740_HDR by drizosg, on Flickr

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Eνταξει παιδια παω για 1020 τελικα.Σας ευχαριστω ολους:)

Καλή επιλογή! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ ωραίες κι οι παραπάνω φωτό!!! Θύμισαν Χριστούγεννα! (Λίγο νωρίς βέβαια!) Η υπερόξυνση και οι έξυπνοι αλγόριθμοι του G2 τα καταφέρνουν πολύ καλά σε τέτοιες περιπτώσεις. Σε μακρινές μονο δυσκολεύεται και σε τοπία, αλλά γενικά είναι μια αρκετά αξιόλογη κάμερα!

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ εχουμε καταληξει οτι τα 808 + 1020 βγαζουν τις καλυτερες φωτο στα λειτουργικα τους (symbian+windows).

Σε android ομως δεν εχουμε ακομα εικονα..Navi Πιστευω οτι θα ηταν το καλυτερο να δημιουργηθει μια ψηφοφορια που να αναγραφει το καλυτερο κινητο ανα λειτουργικο ετσι ωστε αν καποιος θελει να παρει ενα φωτοκινητο να εχει μια εικονα με βαση το λειτουργικο που θελει να ακολουθησει. Αποψη μου

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένα "συγκριτικό" από media markt! Ζήλεψα ρε!

Galaxy alpha

http://i62.tinypic.com/w0rrsy.jpg

Z3compact

http://i58.tinypic.com/nvzc74.jpg

808

http://i61.tinypic.com/ma8mec.jpg

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Ρε κλεφτοκοτά!!! :lol::lol:

Ωραιο αλλα δωσε λινκ αν εχεις να τα δουμε full αναλυση γιατι χανουν στο φορουμ ειδικα του 808 που εχει αρκετα mp!

Με μια πρωτη ματια 1ο το 808, 2o το alpha και 3ο το sony

Link to comment
Share on other sites

Ρε κλεφτοκοτά!!! :lol::lol:

Ωραιο αλλα δωσε λινκ αν εχεις να τα δουμε full αναλυση γιατι χανουν στο φορουμ ειδικα του 808 που εχει αρκετα mp!

Με μια πρωτη ματια 1ο το 808, 2o το alpha και 3ο το sony

Δεξί κλικ view image και σε πάει στη σελίδα που τις ανεβάζω. Νομίζω δέυτερο το compact.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ ωραίες κι οι παραπάνω φωτό!!! Θύμισαν Χριστούγεννα! (Λίγο νωρίς βέβαια!) Η υπερόξυνση και οι έξυπνοι αλγόριθμοι του G2 τα καταφέρνουν πολύ καλά σε τέτοιες περιπτώσεις. Σε μακρινές μονο δυσκολεύεται και σε τοπία, αλλά γενικά είναι μια αρκετά αξιόλογη κάμερα!

 

Κοιτα τα περισσοτερα κινητα σε κοντινες ειναι αρκετα καλα γιαυτο για μενα δεν ειναι και τοσο ιδανικο μετρο συγκρισης, εκτος απο αυτα που εχουν μεγαλους φακους και χανουν σε σχεση με τους μικροτερους. Για τοπια θες μεγαλο φακο και mp γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Όντως βάζετε και link γιατί έτσι χάνουν κάποια χωρίς να το αξίζουν.

Εγώ πάντως βάζω την 5άρα από το 1020 πάντα.

 

Πάρτε και καμιά ημερίσια που σας έπηξα στις νυχτερινές.. Βέβαια είναι πολύ ιδιαίτερη. Εσωτερικός χώρος με τζάμι μπροστά και τοπίο με διαφορετικά επίπεδα και ήλιο από δεξιά αλλά την ώρα που πέφτει. Όχι καλό φως. Νομίζω το focus το κανα στα πράσινα φυτά έξω από το τζάμι..

 

WP_20141101_14_59_44_Pro.jpg?psid=1

 

https://zpvjqq.bl3302.livefilestore.com/y2p-iM3S_mUgbsVYP38mTs__MZRzGB5NViFDGayvmTGPaFoD6ezUTe7pC4gWPcBnGspx2A781Wa3s-r-FB529VaFPkKBleMayZIrZ6aCjpRox8/WP_20141101_14_59_44_Pro.jpg?psid=1

 

Πολύ θα ήθελα να χω άλλη συσκευή να την συγκρίνω..

Edited by Jamesc
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα περισσοτερα κινητα σε κοντινες ειναι αρκετα καλα γιαυτο για μενα δεν ειναι και τοσο ιδανικο μετρο συγκρισης, εκτος απο αυτα που εχουν μεγαλους φακους και χανουν σε σχεση με τους μικροτερους. Για τοπια θες μεγαλο φακο και mp γνωμη μου

Τότε για μεγάλο αισθητήρα πας σε 808. Αλλά αν θες σύγχρονο smartphone (που να συνεχίζει να υποστηρίζεται) πας στο 1020. Αυτά για την ώρα. Στο μέλλον βλέπουμε τι θα βγάλουν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

James όμορφη φωτό από το 1020, χωρίς θόρυβο φυσικά, αλλά λίγο θολή/εκτός εστίασης μου φαίνεται... Οφείλεται σε bokeh effect???

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Moralas, ωραίο το συγκριτικό, αν και το έχουν πατεντάρει άλλοι από όσο θυμάμαι! :p

 

Τρίτη φωτογραφία βλέπω κι εγώ το 808! Για λίγο νόμισα ότι το πουλούσαν κι αυτό! :lol:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

[/color]James όμορφη φωτό από το 1020, χωρίς θόρυβο φυσικά, αλλά λίγο θολή/εκτός εστίασης μου φαίνεται... Οφείλεται σε bokeh effect???

 

 

Το είπα ήδη οτι ήταν δύσκολη φωτό. Έχω κάνει focus στα φυτά εξω και χάνεται το υπόλοιπο. Αν αφηνα στο autofocus δε ξέρω ειλικρινά τι θα τράβαγε..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...