Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Εμένα μου φαίνονται σαφώς ανώτερες του G2.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε νομίζω ότι οφείλεται σε θολό background. Πιστεύω ότι είναι αρκετά υψηλό το iso και εδώ και έχει γίνει αρκετή επεξεργασία, όπως και στην φωτογραφία με το τζιπ.

Πάντως αν μπορείς θα ήθελα να μου πεις τα exif για τις φωτογραφίες που ανέφερα (iso και ταχύτητα κλείστρου κυρίως).

 

 

Ενδεχομένως να φταίει αυτό, αλλά και σε άλλα πρόσωπα η διαφορά είναι μεγάλη. Η συγκεκριμένη φωτογραφία έχει πάρα πολλά σημεία υπερβολικά επεξεργασμένα λόγω υψηλού iso (λογικά).

 

Συνέβη αυτό που ανέφερες και στην πρώτη φωτογραφία. Το 808 εστίασε σε συγκεκριμένο σημείο όπου αυτό είναι αρκετά χαμηλά, όπως έγραψα και παραπάνω η ζάχαρη που βρίσκεται κάτω στο τραπέζι φαίνεται πιο καθαρά στο 808. Όπως και να έχει συμφωνώ ότι το 808 έχει θέμα στις κοντινές, όπως επίσης είναι αρνητικό να μην έχει την επιλογή touch to focus.

Για τα χρώματα δεν ξέρω πως φαίνονται στην οθόνη του κινητού, αλλά βλέποντας πχ το πακέτο με τα τσιγάρα φαίνεται πάλι η κόκκινη απόχρωση στο G2.

 

Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνούμε.

 

1) Eυχαριστως απλα δεν ειμαι στο pc που τις εχω αυτη τη στιγμη. Στο dropbox παντως δεν τα βλεπω....:confused:

Αν μπορει και ο Keras τα ανεβαζει. Η φωτο με το τζιπ ειναι η χειροτερη για μενα και εχει πολυ επεξεργασια. Ομολογω οτι την ζηλεψα στο 808. Πολυ καλη ειδικα για auto που δεν φημιζεται για αυτο.

 

2) Στο μηχανακι νεταρα πανω του (touch to focus) και το εβγαλε σωστα, καλυτερα απο το 808. Δεν διαφωνω για το background, σαφως και θολωνει και απο την επεξεργασια. Αλλα ισχυει και αυτο με το focus θα σου ανεβασω παραδειγμα και θα καταλαβεις. Εν μερει κουσουρι θα ελεγα της lg. Απλα δεν δινω σημασια ιδιαιτερη γιατι στην τελικη το αντικειμενο που ηθελα το εβγαλε σωστα. Αν το αφηνα να νεταρει μονο του μπορει να αλλαζε κατι.

 

3) Ναι στα προσωπα ειναι καλυτερο το 808. Λαθος χρωματικα για μενα και αυτο, αλλα καλυτερη λεπτομερεια και χρωματα απο το g2 οπως και να χει. Στο συγκεκριμενο προσωπο παντως αυτο που σου λεω ειναι σιγουρο. Το ηξερα οτι θα βγει θολο πριν βγει η φωτο το εβλεπα στην οθονη. Οπως και στο 808 το παλικαρι με τα γυαλια. Απο οτι εχεις καταλαβει η lg δεν θελει καθολου τον θορυβο, και αντι αυτου πεφτει επεξεργασια και τα κανει "παστελ".

 

4) Αν δεν με γελα η μνημη μου νομιζω οτι το 808 εχει touch to focus. Μπορει να κανω και λαθος. Οσο για την φωτο με τις ζαχαρες ενδεχεται να εχουν εστιασει σε διαφορετικα σημεια και αυτο γιατι θελαμε να συγκρινουμε κυριως τα φλας και οχι τις φωτο. Οπως και να χει την συγκεκριμενη την προτιμω στο g2 στο συνολο. Και ναι ειναι πιο θερμη. Οσο για αυτο που ανεφερες σαν διορθωση για τα χρωματα, δυστυχως δεν μπορω να το αλλαξω....Ειναι στο λογισμικο.:(

Για τα παραπανω απο οτι καταλαβες δεν διαφωνουμε καπου, απλα συζηταμε τις λεπτομερειες.

 

edit: το μονο που μπορω να κανω για τα κοκκινωπα χρωματα (και εχω ανεβασει και φωτο) ειναι να ριξω το contrast και σε συναρτηση τα χρωματα (οξυτητα). Τιποτα αλλο...

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε αν διάβαζες το πρώτο post θα έβλεπες ότι το σχόλιο μου συμφωνεί με το δικο σου δεν βλέπω μεγάλη διαφορά αντίθετα με αλλο σχόλιο που γράφει ακριβώς το αντίθετο.

 

φίλε Βαγγέλη, δεν αναφερόμουν σε σένα....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ειναι ψηλά το ISO........

Αυτά ειναι παιδιά που φωνάζουμε. Οι manual ρυθμίσεις θέλουν δοκιμές γιατί ποτέ δεν ειναι ίδιες οι συνθήκες. Ναι μεν υπάρχουν τα στάνταρ, αλλά πάντα θα υπάρχει ο καλύτερος συνδιασμος που τον βρίσκεις με δοκιμές τραβοντας 2-3 φωτό.

Και επαναλαμβάνω, ποιος μπορεί να επιλέξει ταχύτερα και ακριβέστερα τον καλύτερο συνδιασμο? ένας υπολογιστής η ο χρηστης?

Η απάντηση ειναι ο υπολογιστής εφόσον διαθέτει το κατάλληλο πρόγραμμα.

 

Συνεπώς για μένα κάποιες εταιρείες θα πρέπει να βελτιώσουν το software τους και κάποιες άλλες να μειώσουν το υπερβολικό processing.

Καλύτερα να χρειάζεται να δοθεί λίγο φως εκ των υστέρων στην επεξεργασία, παρά να χάνεται η λεπτομέρεια μαζί με τον κοκο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνονται σαφώς ανώτερες του G2.

Άσε ρε τρολ εσύ...

 

Πάντως παίδες γενικά πιο φυσικές φωτογραφίες είναι στο 808, έτσι τις βλέπω. Δηλαδή στο crop με το μηχανάκι δείχνει στα όρια του χρώματος από το γκρι (το μηχανάκι) κάπως ψέυτικο, ενώ όλες οι γραμμές και οι εναλλαγές χρώματος στο 808 είναι λες και βλέπεις από παράθυρο (οκ λέμε τώρα). Φυσικά το ότι ψειρίζουμε τη μαιμού όλοι εμείς εδώ, δείχνει ότι έχουμε αξιόλογες συσκευές (κάμερες) με μικρές πλέον διαφορές.

Επίσης πιστέυω ότι ναι μεν και τα δύο κινητά θα βγάλουν καλύτερες με manual ρυθμίσεις αλλά η διαφορά εκεί θα είναι μεγαλύτερη. Γιατί εν τέλη όλα είναι φυσική.

Παρόλαυτά το g2 αποδυκνύεται σύγχρονο εργαλείο με τα όλα του και κανείς δε θα μετανοιώσει αν το πάρει για πολύ καλές φωτογραφίες. Το 808 είναι τιμή του που αν οι υπόλοιποι το φτάσανε περάσανε 2+ χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε τρολ εσύ...

 

Πάντως παίδες γενικά πιο φυσικές φωτογραφίες είναι στο 808, έτσι τις βλέπω. Δηλαδή στο crop με το μηχανάκι δείχνει στα όρια του χρώματος από το γκρι (το μηχανάκι) κάπως ψέυτικο, ενώ όλες οι γραμμές και οι εναλλαγές χρώματος στο 808 είναι λες και βλέπεις από παράθυρο (οκ λέμε τώρα). Φυσικά το ότι ψειρίζουμε τη μαιμού όλοι εμείς εδώ, δείχνει ότι έχουμε αξιόλογες συσκευές (κάμερες) με μικρές πλέον διαφορές.

Επίσης πιστέυω ότι ναι μεν και τα δύο κινητά θα βγάλουν καλύτερες με manual ρυθμίσεις αλλά η διαφορά εκεί θα είναι μεγαλύτερη. Γιατί εν τέλη όλα είναι φυσική.

Παρόλαυτά το g2 αποδυκνύεται σύγχρονο εργαλείο με τα όλα του και κανείς δε θα μετανοιώσει αν το πάρει για πολύ καλές φωτογραφίες. Το 808 είναι τιμή του που αν οι υπόλοιποι το φτάσανε περάσανε 2+ χρόνια.

 

Συν ότι στο επόμενο κροπ με τα μαγαζιά το g2 έχει χάσει τα φώτα των μαγαζιων, με αποτέλεσμα να μην βλέπεις καμία λεπτομέρεια από το μαγαζί. Το 808 έχει πολύ καλύτερο dynamic range.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι; Μήπως πρέπει σιγά σιγά να αποσύρουμε το 808 από τα συγκριτικά; Θεωρώ πως δεν έχει νόημα για ένα κινητό που το βρίσκεις μόνο μεταχειρισμένο πλέον και με ένα πεθαμένο λειτουργικό.. :Όχι τίποτ άλλο αλλά δε θα κερδίσει κάτι αυτός που διαβάζει..

Μη πέσετε να με φάτε! :lol:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ειναι ψηλά το ISO........

Αυτά ειναι παιδιά που φωνάζουμε. Οι manual ρυθμίσεις θέλουν δοκιμές γιατί ποτέ δεν ειναι ίδιες οι συνθήκες. Ναι μεν υπάρχουν τα στάνταρ, αλλά πάντα θα υπάρχει ο καλύτερος συνδιασμος που τον βρίσκεις με δοκιμές τραβοντας 2-3 φωτό.

Και επαναλαμβάνω, ποιος μπορεί να επιλέξει ταχύτερα και ακριβέστερα τον καλύτερο συνδιασμο? ένας υπολογιστής η ο χρηστης?

Η απάντηση ειναι ο υπολογιστής εφόσον διαθέτει το κατάλληλο πρόγραμμα.

 

Συνεπώς για μένα κάποιες εταιρείες θα πρέπει να βελτιώσουν το software τους και κάποιες άλλες να μειώσουν το υπερβολικό processing.

Καλύτερα να χρειάζεται να δοθεί λίγο φως εκ των υστέρων στην επεξεργασία, παρά να χάνεται η λεπτομέρεια μαζί με τον κοκο.

 

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω για αλλη μια φορα μαζι σου Κωστα.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά.... όταν κάνω σύγκριση ποιο τηλέφωνο έχει καλύτερη κάμερα γιατί πρέπει να υποβαθμίσω την κάαμερα με υψηλότερη ανάλυση σε μια χαμηλότερη; στην προκειμένη περίπτωση γιατί να τραβήξω με το g2 στα 9mp; στο ποδόσφαιρο ας πούμε οι ομάδες βάζουν τους καλύτερους παίκτες για να κερδίσουν και όχι τους αναπληρωματικούς για να είναι αντίστοιχης δυναμικότητας με τους αντιπάλους. αν συγκρίνω ένα 2πύρηνο με ένα 4πύρηνο δεν θα απενεργοποιήσω τους 2 πυρήνες του 4πύρηνου για να δω ποιό είναι πιο γρήγορο.
Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε τρολ εσύ...

 

Πάντως παίδες γενικά πιο φυσικές φωτογραφίες είναι στο 808, έτσι τις βλέπω. Δηλαδή στο crop με το μηχανάκι δείχνει στα όρια του χρώματος από το γκρι (το μηχανάκι) κάπως ψέυτικο, ενώ όλες οι γραμμές και οι εναλλαγές χρώματος στο 808 είναι λες και βλέπεις από παράθυρο (οκ λέμε τώρα). Φυσικά το ότι ψειρίζουμε τη μαιμού όλοι εμείς εδώ, δείχνει ότι έχουμε αξιόλογες συσκευές (κάμερες) με μικρές πλέον διαφορές.

Επίσης πιστέυω ότι ναι μεν και τα δύο κινητά θα βγάλουν καλύτερες με manual ρυθμίσεις αλλά η διαφορά εκεί θα είναι μεγαλύτερη. Γιατί εν τέλη όλα είναι φυσική.

Παρόλαυτά το g2 αποδυκνύεται σύγχρονο εργαλείο με τα όλα του και κανείς δε θα μετανοιώσει αν το πάρει για πολύ καλές φωτογραφίες. Το 808 είναι τιμή του που αν οι υπόλοιποι το φτάσανε περάσανε 2+ χρόνια.

Συμφωνω και Απο την αλλη πιστευω Και τιμη του G2 για ενα κινητο σειρας που δεν ειναι το δυνατο του χαρτι η καμερα του, και εκατσε καλα διπλα σε ενα φωτοκινητο που θεωρειται κορυφαιο στην κατηγορια του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά.... όταν κάνω σύγκριση ποιο τηλέφωνο έχει καλύτερη κάμερα γιατί πρέπει να υποβαθμίσω την κάαμερα με υψηλότερη ανάλυση σε μια χαμηλότερη; στην προκειμένη περίπτωση γιατί να τραβήξω με το g2 στα 9mp; στο ποδόσφαιρο ας πούμε οι ομάδες βάζουν τους καλύτερους παίκτες για να κερδίσουν και όχι τους αναπληρωματικούς για να είναι αντίστοιχης δυναμικότητας με τους αντιπάλους. αν συγκρίνω ένα 2πύρηνο με ένα 4πύρηνο δεν θα απενεργοποιήσω τους 2 πυρήνες του 4πύρηνου για να δω ποιό είναι πιο γρήγορο.

 

Τα βαλαμε ετσι για να ειναι συγκρισιμες οι αναλυσεις και σωστα τα aspect 16:9. Εξαλλου και το pureview στα 8 για το μεγεθος αρχειων ειναι το λιγοτερο εντυπωσιακο.!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να πω κάτι; Μήπως πρέπει σιγά σιγά να αποσύρουμε το 808 από τα συγκριτικά; Θεωρώ πως δεν έχει νόημα για ένα κινητό που το βρίσκεις μόνο μεταχειρισμένο πλέον και με ένα πεθαμένο λειτουργικό.. :Όχι τίποτ άλλο αλλά δε θα κερδίσει κάτι αυτός που διαβάζει..

Μη πέσετε να με φάτε! :lol:

 

Καλο ειναι να εχουμε μια εικονα πιστευω αλλα απο την αλλη δεν εχεις και αδικο ετσι οπως το.θετεις. Πιστευω οτι ο διαδοχος του ειναι το 1020 πλεον....

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τα βαλαμε ετσι για να ειναι συγκρισιμες οι αναλυσεις και σωστα τα aspect 16:9.

 

είναι συγκρίσιμες οι αναλύσεις έχεις δίκιο. είναι όμως σωστή η σύγκριση ποια κάμερα είναι καλύτερη;

(αν θέλω να συγκρίνω 2 monitor θα τα συγκρίνω στην εγγενή τους ανάλυση.)

Link to comment
Share on other sites

Ρε ποιο 808 και G2 τωρα μου λετε?

Δειτε τι κανει ο φακος της Sony σε σχεση με το 1020...να σας πεσουν λιγο τα σαγονια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε ποιο 808 και G2 τωρα μου λετε?

Δειτε τι κανει ο φακος της Sony σε σχεση με το 1020...να σας πεσουν λιγο τα σαγονια.

Με τίποτα στο αυτόματο. Θέλει αρκετό (αν όχι πολύ) σκάλισμα η κάμερα των Sony για να βγάλει καλό αποτέλεσμα, και σ' αυτό φταίει η Sony, γιατί φακός και αισθητήρας μπορούν να βγάλουν πολύ ανώτερο αποτέλεσμα. Βέβαια στο τέλος το αποτέλεσμα σε δικαιώνει, αυτό οφείλω να το πω. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε ποιο 808 και G2 τωρα μου λετε?

Δειτε τι κανει ο φακος της Sony σε σχεση με το 1020...να σας πεσουν λιγο τα σαγονια.

 

αν μιλάς για την φωτογραφία από το μαγαζί με τους πέτρινους τοίχους θα συμφωνήσω καταπληκτική...

αλλά μήπως έπρεπε να βγει στα 9mp για να τις συγκρίνουμε με τις υπόλοιπες....:D:rolleyes: !!!

Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε τρολ εσύ...

 

Πάντως παίδες γενικά πιο φυσικές φωτογραφίες είναι στο 808, έτσι τις βλέπω. Δηλαδή στο crop με το μηχανάκι δείχνει στα όρια του χρώματος από το γκρι (το μηχανάκι) κάπως ψέυτικο, ενώ όλες οι γραμμές και οι εναλλαγές χρώματος στο 808 είναι λες και βλέπεις από παράθυρο (οκ λέμε τώρα). Φυσικά το ότι ψειρίζουμε τη μαιμού όλοι εμείς εδώ, δείχνει ότι έχουμε αξιόλογες συσκευές (κάμερες) με μικρές πλέον διαφορές.

Επίσης πιστέυω ότι ναι μεν και τα δύο κινητά θα βγάλουν καλύτερες με manual ρυθμίσεις αλλά η διαφορά εκεί θα είναι μεγαλύτερη. Γιατί εν τέλη όλα είναι φυσική.

Παρόλαυτά το g2 αποδυκνύεται σύγχρονο εργαλείο με τα όλα του και κανείς δε θα μετανοιώσει αν το πάρει για πολύ καλές φωτογραφίες. Το 808 είναι τιμή του που αν οι υπόλοιποι το φτάσανε περάσανε 2+ χρόνια.

 

χαχαχα .. όχι αλήθεια, για τις τελευταίες ναι, του 808 δεν μου άρεσαν. Και στο αυτόματο ενδεχομένως να είναι χάλια. Αλλά δεν εγώ ποτέ δεν βγάζω στο αυτόματο. Οπότε δεν με χαλάει :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

είναι συγκρίσιμες οι αναλύσεις έχεις δίκιο. είναι όμως σωστή η σύγκριση ποια κάμερα είναι καλύτερη;

(αν θέλω να συγκρίνω 2 monitor θα τα συγκρίνω στην εγγενή τους ανάλυση.)

 

Αυτο ηταν ενα test σε νυχτερινες ληψεις στο auto για εναν μεσο χρηστη που θελει να βγαλει αξιοπρεπεις φωτογραφιες. Τεχνικα η καμερα του 808 ειναι καλυτερη με καλυτερη αποδοση χρωματων και γενικα καλυτερη αποδοση σε νυχτερινες (λογικα και ημερησιες αλλα δεν ειχαμε την δυνατοτητα να το δουμε). Με τις ρυθμισεις που εχει το 808 θα μπορεσεις να κανεις πραγματα σε νυχτερινες που δεν μπορεις να τις κανεις φυσικα με το g2. Αν καποιος θελει μια καμερα για auto χρηση και να εχει και ενα συγχρονο τηλεφωνο με ois για τις δυσκολες συνθηκες, προτεινω g2,note 4,1020 κτλ η καποιο αλλο στην κατηγορια τους, ολα αξιολογα και ολα με τα + και -.

Το 808 θα το προτεινα σε καποιον μονο για κλησεις και ως dedicated camera γιατι το λειτουργικο δεν προτεινεται για κατι αλλο. Αλλα μην τα ξαναλεω εχουν ειπωθει. Το ποια καμερα ειναι καλυτερη θα το κρινεις εσυ με τα ματια σου και πανω απο ολα αν σου καλυπτει τις αναγκες σου. Αυτη ειναι η καλυτερη καμερα για μενα.! :)

 

@ moralas απο τις crop σου προτιμω του 1020 με διαφορα.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν ενα test σε νυχτερινες ληψεις στο auto για εναν μεσο χρηστη που θελει να βγαλει αξιοπρεπεις φωτογραφιες. Τεχνικα η καμερα του 808 ειναι καλυτερη με καλυτερη αποδοση χρωματων και γενικα καλυτερη αποδοση σε νυχτερινες (λογικα και ημερησιες αλλα δεν ειχαμε την δυνατοτητα να το δουμε). Με τις ρυθμισεις που εχει το 808 θα μπορεσεις να κανεις πραγματα σε νυχτερινες που δεν μπορεις να τις κανεις φυσικα με το g2. Αν καποιος θελει μια καμερα για auto χρηση και να εχει και ενα συγχρονο τηλεφωνο με ois για τις δυσκολες συνθηκες, προτεινω g2,note 4,1020 κτλ η καποιο αλλο στην κατηγορια τους, ολα αξιολογα και ολα με τα + και -.

Το 808 θα το προτεινα σε καποιον μονο για κλησεις και ως dedicated camera γιατι το λειτουργικο δεν προτεινεται για κατι αλλο. Αλλα μην τα ξαναλεω εχουν ειπωθει. Το ποια καμερα ειναι καλυτερη θα το κρινεις εσυ με τα ματια σου και πανω απο ολα αν σου καλυπτει τις αναγκες σου. Αυτη ειναι η καλυτερη καμερα για μενα.! :)

 

@ moralas απο τις crop σου προτιμω του 1020 με διαφορα.

 

δεν διαφωνώ με όσα αναφέρεις και μπράβο σου για την όρεξη και το κόπο σου να μοιράζεσαι όλα αυτά μαζί μας.

αλλά κατεβάζοντας την ανάλυση του ενός τηλεφώνου στην ανάλυση του άλλου δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για το ποια συσκευή έχει την καλύτερη φωτογραφική μηχανή. δηλαδή αν σε ένα μήνα βρουν μια τεχνολογία για να έχουμε 80mp ανάλυση φωτογραφίας, εγώ θα κάνω ένα συγκριτικό της νέας συσκευής με το 808 κατεβάζοντας την ανάλυση στα 9mp για να μην στεναχωρήσω αυτόν που έχει το 808 και για να βγάλω συγκρίσιμες φωτογραφίες; και σαν αποτέλεσμα θα έχω: "μην πάρεις την νέα συσκευή με τα 80mp (και ότι άλλα καλά έχει) γιατί δεν βγάζει καλύτερη φωτογραφία από το 808 στα 9mp, αλλά ψάξε να βρεις ένα μεταχειρισμένο 808". Θα πρέπει οι συγκρίσεις να βγαίνουν στην μέγιστη ανάλυση. 41mp; ναι 41 και είναι καλύτερη απο τα 13 ή όχι.

και νομίζω ότι επειδή δεν αλλάζεις φακούς, όταν ρίχνεις την ανάλυση το κάνεις με s/w, που ίσως να μην είναι και το καλύτερο...... αντίστοιχο με το h/w.

Edited by vanas
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχας σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Κατα 2ον το σκεπτικο σου δεν ειναι λαθος και ουτε διαφωνω. Απλα εχε υποψιν σου οτι τραβηξαμε μερικες 1-2 στην μεγιστη αναλυση του 808 και δεν ειδαμε καποια αισθητη διαφορα. (Κωνσταντινε αν θυμαμαι λαθος διορθωσε με). Το θεμα ηταν να εχουμε 16:9 γιατι στα 4:3 δεν θα φαινοντουσαν σωστα στις οθονες υπολογιστων-tv που ολες ειναι πλεον widescreen. Θα σου ελεγα να μην κολλας τοσο στα mp, μπορω να σου δωσω δειγμα 40mp να μην πιανει μια μπροστα σε μια ιδια στα 5mp. Ολη η ιστορια ειναι το πως χειριζεται το κινητο τις διαφορες συνθηκες και ανταποκρινεται σε αυτες. Π.χ. pureview αρχειο 850kb εχει πολυ καλη αναλυση ακομα και σε crop σε σχεση με ενα αλλο αρχειο του lg 3.70 mb.

H το 1020 με τις 5αρες φωτογραφιες που βγαινουν εκπληκτικες.

Οσο για το συγκριτικο ειναι ΕΝ ΜΕΡΕΙ ενα πληρες συγκριτικο. Αν θελω να το πω πληρες, θα επρεπε να περιλαμβανει και ημερησιες αλλα....δυστυχως.

Ο μεσος χρηστης που θελει να βγαζει καλες φωτογραφιες και δεν ξερει ουτε mode να αλλαξει δεν θα παρει nokia lumia. Θα παρει ενα π.χ. ενα iphone. Mετριο παντου αλλα βγαζει αποτελεσμα και γρηγορα χωρις ρυθμισεις. Εμενα ομως δεν με καλυπτει. Ενας αλλος θελει ημερησιες με καλη αναλυση και ζωντανες, και βραδυνες δεν βγαζει καν, δεν τον νοιαζει. Θα παρει ενα samsung. Ο αλλος θελει το κατι παραπανω, θελει να βγαζει καλες βραδυνες και να κανει και το καλλιτεχνικο του κομματι. Θα παρει lumia με ρυθμισεις κλειστρων και ενα καρο καλουδια.

Οποτε καταλαβαινεις οτι ολα μα ολα ειναι σχετικα. Θα στο ξαναπω και γινομαι κουραστικος, ειναι αυτη που ανταποκρινεται καλυτερα στις αναγκες σου. Η τελεια δεν υπαρχει ακομα.

Kαι ας μην ξεχναμε οτι μιλαμε για ΚΙΝΗΤΑ και οχι καμερες. Εγω τους βγαζω το καπελο στην πλειοψηφια για το αποτελεσμα τους. Δεν μου λειπει η compact camera και αυτο για μενα απο μονο του ειναι πολυ σημαντικο.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχας σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Κατα 2ον το σκεπτικο σου δεν ειναι λαθος και ουτε διαφωνω. Απλα εχε υποψιν σου οτι τραβηξαμε μερικες 1-2 στην μεγιστη αναλυση του 808 και δεν ειδαμε καποια αισθητη διαφορα. (Κωνσταντινε αν θυμαμαι λαθος διορθωσε με). Το θεμα ηταν να εχουμε 16:9 γιατι στα 4:3 δεν θα φαινοντουσαν σωστα στις οθονες υπολογιστων-tv που ολες ειναι πλεον widescreen. Θα σου ελεγα να μην κολλας τοσο στα mp, μπορω να σου δωσω δειγμα 40mp να μην πιανει μια μπροστα σε μια ιδια στα 5mp. Ολη η ιστορια ειναι το πως χειριζεται το κινητο τις διαφορες συνθηκες και ανταποκρινεται σε αυτες. Π.χ. pureview αρχειο 850kb εχει πολυ καλη αναλυση ακομα και σε crop σε σχεση με ενα αλλο αρχειο του lg 3.70 mb.

H το 1020 με τις 5αρες φωτογραφιες που βγαινουν εκπληκτικες.

Οσο για το συγκριτικο ειναι ΕΝ ΜΕΡΕΙ ενα πληρες συγκριτικο. Αν θελω να το πω πληρες, θα επρεπε να περιλαμβανει και ημερησιες αλλα....δυστυχως.

Ο μεσος χρηστης που θελει να βγαζει καλες φωτογραφιες και δεν ξερει ουτε mode να αλλαξει δεν θα παρει nokia lumia. Θα παρει ενα π.χ. ενα iphone. Mετριο παντου αλλα βγαζει αποτελεσμα και γρηγορα χωρις ρυθμισεις. Εμενα ομως δεν με καλυπτει. Ενας αλλος θελει ημερησιες με καλη αναλυση και ζωντανες, και βραδυνες δεν βγαζει καν, δεν τον νοιαζει. Θα παρει ενα samsung. Ο αλλος θελει το κατι παραπανω, θελει να βγαζει καλες βραδυνες και να κανει και το καλλιτεχνικο του κομματι. Θα παρει lumia με ρυθμισεις κλειστρων και ενα καρο καλουδια.

Οποτε καταλαβαινεις οτι ολα μα ολα ειναι σχετικα. Θα στο ξαναπω και γινομαι κουραστικος, ειναι αυτη που ανταποκρινεται καλυτερα στις αναγκες σου. Η τελεια δεν υπαρχει ακομα.

Kαι ας μην ξεχναμε οτι μιλαμε για ΚΙΝΗΤΑ και οχι καμερες. Εγω τους βγαζω το καπελο στην πλειοψηφια για το αποτελεσμα τους. Δεν μου λειπει η compact camera και αυτο για μενα απο μονο του ειναι πολυ σημαντικο.

 

αν μου λες ότι το 808 στην μέγιστη ανάλυση των 41mp δεν βλέπεις μεγάλη διαφορά ποιότητας με τα 9mp, αυτό σημαίνει ότι δεν έχει σημασία τα 41mp που δηλώνει ότι έχει και ότι απλά δεν έχει καλή μηχανή. μακάρι το g2 που έχω να μπορεί να τραβήξει την ποιότητα πληροφορίας που έχουν οι φωτογραφίες που τραβάει ο paok4270 με το 1020 να τον πάω μια κόντρα:X.

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Στο vs 1020 με το Ζ3, αν το Sony δεν μπορεί να αποδώσει σε auto, προτιμώ σαφώς το Lumia.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

αν μου λες ότι το 808 στην μέγιστη ανάλυση των 41mp δεν βλέπεις μεγάλη διαφορά ποιότητας με τα 9mp, αυτό σημαίνει ότι δεν έχει σημασία τα 41mp που δηλώνει ότι έχει και ότι απλά δεν έχει καλή μηχανή. μακάρι το g2 που έχω να μπορεί να τραβήξει την ποιότητα πληροφορίας που έχουν οι φωτογραφίες που τραβάει ο paok4270 με το 1020 να τον πάω μια κόντρα:X.

:lol::lol::lol:

Εσυ απο τα λεγομενα μου αυτο καταλαβες? Οτι θεωρω πως το 808 δεν εχει καλη μηχανη και το οτι δεν παιζουν κανενα ρολο τα mp?

Απο τα λεγομενα μου εχω δειξει ποια ειναι η αποψη μου για το 808 και το 1020 που θεωρουνται ναυαρχιδες των windows mobile.

Να το πω και διαφορετικα...Περισσοτερη σημασια εχει το πως θα χειριστει το κινητο μια φωτογραφια (exposure, white balance, noise κτλ κτλ) παρα τα mp. Τι να την κανω μια φωτογραφια 60mp αν ειναι καμμενη η κουνημενη? αν για να παρω μια σωστη θα πρεπει να βγαλω 5?

Αυτη ειναι η αποψη μου

Link to comment
Share on other sites

vanas χωρίς παρεξήγηση, να διαβάσεις λίγο για την τεχνολογία pureview η οποία παίρνει μεν την φωτογραφία των 41mp αλλά την αποδίδει τέλεια στα 8/5mp. Στα 41/38 βγάζουμε σπάνια.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...