Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Είδες λοιπόν? Τι μπορώ να προσθέσω αφού λες πράγματα που δεν έχω πει ποτέ. Αλλο να πω το καλύτερο για μένα κι άλλο αυτο που λες. Ίσως το έχεις απωθημένο και το επαναλαμβάνεις. Τέλος πάντων, σηκώνω τα χέρια ψηλά. Άλλωστε αρκετά "λερώσαμε" το θέμα.

Κώστα paok, ήρθε η σειρά σου να απολογηθείς για την κωλοτουμπα (αν και δεν νομίζω πως αρνήθηκες την ανωτερότητα του 1020)....

 

Τωρα δεν εχει νοημα να ανατρεξω σε τι εχεις πει,και πως εχεις απαξιωσει αλλες συσκευες (συγκεκριμενα τα ζουμ) αλλα τωρα κατα τυχη ειδα και την υπογραφη σου...ε οκ...ενταξει, δεν εχεις καθολου εμμονη με την Νοκια κ το 1020 εχεις δικιο :lol: τελος η κουβεντα απο δω κ στο εξης θα απαντας στον..εαυτο σου

Και τελος. Επαναλαμβανω, ο Κωστας ναι εκανε τουμπα,κ εγω στην αρχη ημουν επικριτικος με την επιλογη του,αλλα ειδα οτι το oppo αξιζει την μεταβαση, με τα μειονεκτηματα του σαφως,αλλα και με αρκετα πλεονεκτηματα, και επισης πιο βολικο λειτουργικο, και σε θεμα (offtopic) εμφανισης σαφως κλασεις ανωτερο (οθονη - σχεδιασμος κτλ) ΚΑΤ ΕΜΕ. Δεν επιβαλλω αποψεις! Για τον λογο αυτο εγω προσωπικα του ζητω συγνωμη.

Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τωρα δεν εχει νοημα να ανατρεξω σε τι εχεις πει,και πως εχεις απαξιωσει αλλες συσκευες (συγκεκριμενα τα ζουμ) αλλα τωρα κατα τυχη ειδα και την υπογραφη σου...ε οκ...ενταξει, δεν εχεις καθολου εμμονη με την Νοκια κ το 1020 εχεις δικιο :lol: τελος η κουβεντα απο δω κ στο εξης θα απαντας στον..εαυτο σου

Και τελος. Επαναλαμβανω, ο Κωστας ναι εκανε τουμπα,κ εγω στην αρχη ημουν επικριτικος με την επιλογη του,αλλα ειδα οτι το oppo αξιζει την μεταβαση, με τα μειονεκτηματα του σαφως,αλλα και με αρκετα πλεονεκτηματα, και επισης πιο βολικο λειτουργικο, και σε θεμα (offtopic) εμφανισης σαφως κλασεις ανωτερο (οθονη - σχεδιασμος κτλ) ΚΑΤ ΕΜΕ. Δεν επιβαλλω αποψεις! Για τον λογο αυτο εγω προσωπικα του ζητω συγνωμη.

 

Μα δεν έκρυψα ποτε ότι ειμαι Nokia fan. Σε κάθε ευκαιρία μάλιστα το φωνάζω.....

Τώρα, αν τελείωσε η κουβέντα ακομα καλύτερα. Απο το να βάζεις στο στόμα μου λογια που ποτε δεν είπα......;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

@keras

Δύσκολα θα πετύχεις ακριβώς ίδιες συνθήκες χωρίς τρίποδο.

Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος.

Και φώτο χωρίς, θα υπάρχουν παράλληλα στο συγκριτικό.

 

Βάζεις στοίχημα ότι αν χαρίσω το Zoom στον Paok θα το κάνει να δείχνει καλύτερα απ όλα; :)

 

Ο Κώστας έχει μελετήσει πολύ και μπορεί να αναδείξει κάθε συσκευή χρησιμοποιοντας τα πλεονεκτήματα της.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@keras

Δύσκολα θα πετύχεις ακριβώς ίδιες συνθήκες χωρίς τρίποδο.

Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος.

Και φώτο χωρίς, θα υπάρχουν παράλληλα στο συγκριτικό.

 

Βάζεις στοίχημα ότι αν χαρίσω το Zoom στον Paok θα το κάνει να δείχνει καλύτερα απ όλα; :)

 

Ο Κώστας έχει μελετήσει πολύ και μπορεί να αναδείξει κάθε συσκευή χρησιμοποιοντας τα πλεονεκτήματα της.

 

Συμφωνω 100% !

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι έχει γνώσεις και το μελετάει ο Κώστας, αλλά το zoom (που ξέρεις οτι μου αρέσει και πόσο το έχω υποστηρίξει) δεν μπορεί να το βγάλει καλύτερο απο το 1020 με τίποτα, εκτός αν εντέχνως "θάψει" με άστοχες φωτο το 1020, που δεν θα έχει νόημα (ούτε πιστεύω οτι θα το κάνει, μην παρεξηγηθώ).

Αυτός που το ψάχνει πολύ, μπορεί να αναδείξει, οχι την κάθε συσκευή, αλλά τα πλεονεκτήματα της κάθε συσκευής. Θα το έλεγα ανάποδα δηλαδή.

Για παράδειγμα, ρώτα, μπορεί να βγάλει HD Picture στο oppo με φλας;

Δεν γίνεται, δεν μπορεί (δεν δίνει φλας στην HD λειτουργία). Ένα πλεονέκτημά της είναι μισό. Εκεί, δεν μπορείς να κάνεις πολλά, παρά να βγάζεις φωτο HD την ημέρα. Και αν έχει λίγο φως, το HD είναι ουσιαστικά άχρηστο, δεν βγαίνει καλή η φωτο (απο τις δοκιμές μου τουλάχιστον). Και ούτω καθ' εξής.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Οχι Κωνσταντινε,δεν νομιζω να τεθηκε ζητημα να βγει καλυτερο πχ το ζουμ απο το 1020,απλα οτι γενικα μπορει να αξιοποιησει ισως καλυτερα την συσκευη ζουμ ο Κωστας,απο εμενα πχ ή καποιον αλλο κατοχο. Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

@keras

Δύσκολα θα πετύχεις ακριβώς ίδιες συνθήκες χωρίς τρίποδο.

Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος.

Και φώτο χωρίς, θα υπάρχουν παράλληλα στο συγκριτικό.

 

Βάζεις στοίχημα ότι αν χαρίσω το Zoom στον Paok θα το κάνει να δείχνει καλύτερα απ όλα; :)

 

Ο Κώστας έχει μελετήσει πολύ και μπορεί να αναδείξει κάθε συσκευή χρησιμοποιοντας τα πλεονεκτήματα της.

 

Το ημερήσιο συγκριτικό του paok ήταν άκυρο λόγω του ότι τα σύννεφα ήταν σε κίνηση και μία έκρυβαν τον ήλιο, μία τον εμφάνιζαν. Οπότε και με τρίποδο το ίδιο πράγμα θα βλέπαμε.. δεν έχει κανένα νόημα. Οι συγκεκριμένες φωτογραφίες δεν θα έπρεπε καν να είχαν ανεβεί διότι το συγκεκριμένο περιστατικό δεν είναι κάτι που συνηθίζεται. Από την Κυριακή και έπειτα υπάρχει λιακάδα, θα μπορούσε να γίνει σωστό συγκριτικό.

 

Όσο για το zoom το να δείξει καλύτερο από όλα, το θεωρώ υπερβολή. Το μόνο που θα μπορούσε να αναδείξει είναι φυσικά το ζουμ. Άλλωστε και με το oppo έχει αναδείξει συγκεκριμένα την λειτουργία hdr. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει κάποια καλύτερη φωτογραφία από το oppo. Χάνει σε λεπτομέρεια, σε θόρυβο όταν ανεβαίνει το iso, σε flash, σε έλλειψη σταθεροποιητή, σε βάθος χρώματος κλπ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν βγάζει καλές φωτογραφίες το oppo.

Link to comment
Share on other sites

To Ultra HD στο Oppo για να πω την αληθεια δεν μ'εντυπωσιασε.

Πρωτον γιατι ειναι Mod...Που σημαινει οτι δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ταυτοχρονα με αλλα πραγματα( slow shutter, flash, κ.τ.λ).

Δευτερον, τα χρωματα δεν ειναι σωστα.Αυξημενο contrast, ατονα χρωματα και γενικα μειωμενη χρωματικη παλετα.Θαρρεις οτι ολη η εικονα αποτελειται απο 1-2 χρωματα.

Οσον αφορα την αναλυση...καμια σχεση με PureView.Πολυς θορυβος, και γενικα κατωτερης ποιοτητα εικονα.

Link to comment
Share on other sites

To Ultra HD στο Oppo για να πω την αληθεια δεν μ'εντυπωσιασε.

Πρωτον γιατι ειναι Mod...Που σημαινει οτι δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ταυτοχρονα με αλλα πραγματα( slow shutter, flash, κ.τ.λ).

Δευτερον, τα χρωματα δεν ειναι σωστα.Αυξημενο contrast, ατονα χρωματα και γενικα μειωμενη χρωματικη παλετα.Θαρρεις οτι ολη η εικονα αποτελειται απο 1-2 χρωματα.

Οσον αφορα την αναλυση...καμια σχεση με PureView.Πολυς θορυβος, και γενικα κατωτερης ποιοτητα εικονα.

 

Κάποιοι περιμένουν την κωλοτουμπα σου. Μη τους απογοητεύσεις....χαχαχα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι η διαφορά που λέγαμε για το hardware και το software.εγώ δουλεύω το hdr ενώ το ultra hd το δουλεύω μόνο όταν έχω ζουμ αρκετό...Αλλά και εμένα δεν με εντυπωσίασε...Ποια κάμερα (oppo)είχα δοκιμάσει και επέτρεπε να βάζεις φλας σε hd..Η να επιλέγεις Που να κάνει εστίαση.Μέχρι και επιλογή για φωτο ταυτότητας είχε...Δεν μπόρεσα να την βρω πουθενά..Ούτε στην kit Kat είναι Έτσι...πάντως τα χρώματα στo ultra hd μια χαρά μου φαίνονται...ενώ νομίζω πως στην οθόνη του κινητού μπουκωνει η εικόνα...βγάλτε καμιά με αργό κλειστρο !!άντε έρχεται η 4.4 να βελτιωθεί η εικόνα

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι περιμένουν την κωλοτουμπα σου. Μη τους απογοητεύσεις....χαχαχα

 

:lol: Eτσι κ αλλιως ειναι δεδομενο οτι θα γινει το ακροβατικο, παρε ρε Κωστα ενα K zoom να βρεις την υγεια σου!! :lol: τοσα εχεις δοκιμασει,μια ευκαιρια δωστου :D

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερη η φωτό του 1020. Ασυζητητί. Γενικά απ΄ότι έχω καταλάβει το oppo έχει μοναδικό ατού το hardware HDR. Αν σ αρέσει αυτή η εντυπωσιακή καλλιτεχνική άποψη στη φωτογραφία είναι πραγματικά καλό. Οκ κόντρα στον ήλιο είναι πολύ αποδοτικό αν και αρκετά ψεύτικο. Όμως θα ήθελα να δω και συγκριτικό με software HDR από 1020 κι ας είναι στα 5mp.
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Ερχεται crash test...

Αναμένουμε!!! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αργεί το τεστ! Δε βγαίνει με τίποτα το σωστό αποτέλεσμα :p

 

Ζιζάνιο.......:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...