Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ καλό το N5 αλλά το Note3 καλύτερο ειδικά σε ευκρίνεια.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ανωτερο το Note 3.Eυκρινεια εννουμε και η παραμικρη λεπτομερεια να μπορει να απεικονιστει καθαρα στην οθονη.

Επισης στις φωτο σου δεν φαινονται τα exif data

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

εχω την αισθηση οτι μπερδεψες τις ταμπελες.Η δευτερη φωτο πρεπει να ειναι με hdr...γιατι τα δεντρα μπροστα φαινονται πιο φωτεινα.

Link to comment
Share on other sites

Eξακολουθώ να μην βλέπω παραπάνω ευκρίνεια (ξέρω καλά τι σημαίνει) στο ΝΟΤΕ 3 σε σχέση με το Ν5. Το φύλλωμα των δέντρων και το χόρτο απεικονίζονται με περισσότερη ευκρίνεια από το Ν5. Επίσης τα συνολικά χρώματα του ΝΟΤΕ 3 είναι πιό ψυχρά (προς το μπλέ) ενώ του Ν5 είναι ιδιαίτερα ρεαλιστικά.

 

Δεν ξέρω γιατί το imgur εξαφάνισε τις exif πληροφορίες αλλά ορίστε οι πληροφορίες:

Filename - IMG_20140217_144638.jpg

Make - LGE

Model - Nexus 5

XResolution - 72

YResolution - 72

ResolutionUnit - Inch

Software - PhotoScape

DateTime - 2014:02:17 14:46:40

YCbCrPositioning - Centered

ExifOffset - 178

ExposureTime - 1/1036.3 seconds

FNumber - 2.40

ExposureProgram - Normal program

ISOSpeedRatings - 100

DateTimeOriginal - 2014:02:17 14:46:40

DateTimeDigitized - 2014:02:17 14:46:40

ComponentsConfiguration - YCbCr

ShutterSpeedValue - 1/1038 seconds

ApertureValue - F 2.40

MaxApertureValue - F 2.40

SubjectDistance - 0 m

MeteringMode - Center weighted average

Flash - No flash function

FocalLength - 3.97 mm

ColorSpace - sRGB

ExifImageWidth - 3200

ExifImageHeight - 2368

FlashEnergy - 0

SensingMethod - One-chip color area sensor

SceneType - Other

CustomRendered - Custom process

ExposureMode - Auto

DigitalZoomRatio - 1 x

SceneCaptureType - Standard

Contrast - Normal

Saturation - Normal

Sharpness - Normal

SubjectDistanceRange - Unknown

 

Πρώτα πρώτα συγκρίνεις ανομοιες φωτογραφίες. Το πλάνο στη φωτογραφία του Note είναι πολύ πιο μακρινό, είναι σε ώρα με διαφορετικό φωτισμό κλπ.

Για να καταλάβεις την διαφορά θα πρέπει να φωτογραφισεις την ιδια στιγμή απο το ίδιο ακριβώς σημείο και με τρίποδο ώστε να εξασφαλίσεις ίδιες συνθήκες.

Και πίστεψε με όταν το κάνεις αυτό, θα δεις μεγάλες διαφορές στο zoom.

Το λέω με βεβαιότητα γιατί γνωρίζω πολυ καλα τον αισθητήρα που φορά το Νοτε αφού είναι ίδιος με τον δικό μου αλλά και το processing του κάμερα software της samsung.

 

Το Nexus 5 το κατατάσσω στην ίδια ποιότητα φωτογραφίας με το Note2.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

z1 compact η καλύτερη κάμερα με διαφορά και με τρομερη νυχτερινη λήψη....21 mp camera και τρομερους φακούς και software επεξεργασίας εικόνας..α και βγάζει και κάτω από το νερό πολύ ωραιες φωτογραφίες...το έχω δοκιμάσει στο κολυμβητηριο...περιμένω καλοκαιρι να το δοκιμάσω και στη θάλασσα!!
Link to comment
Share on other sites

Indoor shots with Lumia 920

http://farm8.staticflickr.com/7370/12729142024_5e888d191d_n.jpg

bala by foxy4270, on Flickr

 

http://farm8.staticflickr.com/7325/12729078943_8a2d9c6ab0_n.jpg

kafe2 by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

z1 compact η καλύτερη κάμερα με διαφορά και με τρομερη νυχτερινη λήψη....21 mp camera και τρομερους φακούς και software επεξεργασίας εικόνας..α και βγάζει και κάτω από το νερό πολύ ωραιες φωτογραφίες...το έχω δοκιμάσει στο κολυμβητηριο...περιμένω καλοκαιρι να το δοκιμάσω και στη θάλασσα!!

 

Η καλύτερη κάμερα με διαφορά που έχει βγάλει η sony. Σίγουρα όχι η καλύτερη στα κινητά, ούτε καν μάλλον στα android από όσα δείγματα βλέπουμε του note3.

Link to comment
Share on other sites

z1 compact η καλύτερη κάμερα με διαφορά και με τρομερη νυχτερινη λήψη....21 mp camera και τρομερους φακούς και software επεξεργασίας εικόνας..α και βγάζει και κάτω από το νερό πολύ ωραιες φωτογραφίες...το έχω δοκιμάσει στο κολυμβητηριο...περιμένω καλοκαιρι να το δοκιμάσω και στη θάλασσα!!

 

Ανεβασε μερικες φωτο να δουμε...

τρομερους φακους???? φοραει Carl Zeiss? αν δεν φοραει Carl Zeiss αστο...best optics in the world!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλα οπτικά

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλα οπτικά

Το αστείο είναι ότι η samsung φοράει sony φακό... Στο software το χάνει η sony..

Link to comment
Share on other sites

z1 compact η καλύτερη κάμερα με διαφορά και με τρομερη νυχτερινη λήψη....21 mp camera και τρομερους φακούς και software επεξεργασίας εικόνας..α και βγάζει και κάτω από το νερό πολύ ωραιες φωτογραφίες...το έχω δοκιμάσει στο κολυμβητηριο...περιμένω καλοκαιρι να το δοκιμάσω και στη θάλασσα!!

 

αν ισχυουν οσα λενε οτι κανει μονο για γλυκα νερα και οχι για αλμυρα θαλασσες κτλ... θα το κλαις το κινητακι... :X

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Και τα χάνει και αρκετά μάλιστα.

Με τόση διαφήμιση που έχει γίνει για την κάμερα του Ζ1, τις φωτογραφίες του τις βρήκα μέτριες στην κυριολεξία.

Συνολικά, ποιότητα φωτογραφίας, μενού κλπ, δεν θα το ξανάπαιρνα.

Το μόνο που μου άρεσε το εφέ με τους δεινόσαυρους κλπ :p, για τα πιτσιρίκια μου, αλλά είναι εφαρμογή της Sony, οπότε δεν παίζει σε άλλη συσκευή απο οτι έχω δει...

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ποια λες; Motion shot? Υπάρχει..

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω λεγεται AR effect..

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sonymobile.androidapp.cameraaddon.areffect

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

φωτογραφία σε εντελώς σκοτεινό δωμάτιο με χρήση flash στο αυτόματο (s4)[ATTACH]41679[/ATTACH]

https://www.dropbox.com/s/np6so871klxsyhu/20140223_235328.jpg

Edited by geotrvs
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη φωτογραφια...γιατι ειναι συνδυασμος νυχτερινης φωτο με το subject να βρισκεται σε κινηση γρηγορη.

12814600033_2bb09889a9_n.jpg

παρκο by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

 

Έξυπνη διαχείριση του iso απο το i5s. Το έχει μόλις στο 50 και ναι μεν δείχνει σκοτεινή, αλλά εύκολα με οποιοδήποτε προγραμματακι ανεβάζεις το expose δίνοντας φως χωρίς να φαίνεται θόρυβος.

Αντιθέτως, άλλες συσκευές ανεβάζουν το iso για να δώσουν φως με αποτέλεσμα όπου δεν φωτίζεται το πλάνο, να ειναι γεμάτο θόρυβο.

Πέρασα την φώτο σου απο ενα προγραμματακι και βελτιώθηκε πολύ.

 

Στην σκοτεινή φώτο μπορείς να δώσεις φως. Ο θόρυβος όμως δεν διορθώνεται.

 

 

https://www.dropbox.com/s/rlpwvblvs9eeb1d/IMG_1005-picsay.jpg

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, αν ανέβαζα τη δικιά σου photo ως αυθεντική, μάλλον θα απογοητευομουν...

 

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Δες αυτη στο dropbox.

H άλλη που είναι σαν attachment δεν είναι σε πλήρη ανάλυση, είναι μόλις 179 kb και για κάποιο λόγο δείχνει υπερφωτισμενη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...