Jump to content

Μετανάστευση στην Αμερική


corkala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτησω για οποιον τυγχανει να γνωριζει το θεμα καποια πραγματα περι μεταναστευσης στην Αμερικη.

Είναι ευκολο να παρεις την υπηκοτητα? ΥΠαρχει περιπτωση να μπορεις πιο απλα να βγαλεις πρασινη καρτα να δουλεψεις εκει και με τα χρονια να την παρεις? Η πρασινη καρτα ποσο διαρκει και ποσο ευκολα την ανανεωνεις?

ΕΠισης, αμα παντρευτεις καποια με αμερικανικη υπηκοτητα την παιρνεις αμεσως κι εσυ? Παιζει ρολο αν θα παντρευεις στην Ελλαδα ή στην Αμερικη για να σου την "δωσει"?

Για να μην κουρασω αλλο με ερωτησεις παρακαλω οτι περισσοτερο γνωριζεται ας το προσθέσετε!!!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 189
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο όσο ξέρω φίλε μου τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.

είναι πολύ δύσκολο ακόμα και να ταξιδεψεις στην αμερική

για να σου δώσουν βίζα σε περνάνε από κόσκινο.

και βασική προυπόθεση είναι να έχεις ακίνιτα εδω ή μόνιμη δουλεία

ωστε να ξέρουν ότι δεν θα μείνεις εκεί.

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να μεταναστεύσεις,τράβα ανατολικά.

 

Η Αμερική πέθανε

011110010110111101110101011101000111010101100010011001010010111001100011011011110110110100101111011101110110000101110100011000110110100000111111011101100011110101101111010010000110011100110101010100110100101001011001010100100100100001000001

00110000

Link to comment
Share on other sites

απο όσο ξέρω φίλε μου τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.

είναι πολύ δύσκολο ακόμα και να ταξιδεψεις στην αμερική

για να σου δώσουν βίζα σε περνάνε από κόσκινο.

και βασική προυπόθεση είναι να έχεις ακίνιτα εδω ή μόνιμη δουλεία

ωστε να ξέρουν ότι δεν θα μείνεις εκεί.

 

Ναι αυτα τα γνωριζω αν και εχω βιζα τουριστικη και μαλιστα προσφατη επειδη ειχα επισκευθει την αδερφη μου εκει που σπουδαζε. Αλλα δεν λεω να τους πεις "καλησπερα θελω να παω να μεινω μονιμα στην Αμερικη παρακαλω δεχθειτε με" λεω καποιος τροπος που ισως υπαρχει πιο εμμεσος που στην συνεχεια μπορει να σου προκυψει η μονιμη βιζα, οπως π.χ ο γάμος αν ισχυει κατι τετοιο.

 

υ.γ αν η ΑΜερικη πεθανε τοτε εμεις δεν ξερουμε οτι εχουμε πεθανει εδω και καιρο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα τα γνωριζω αν και εχω βιζα τουριστικη και μαλιστα προσφατη επειδη ειχα επισκευθει την αδερφη μου εκει που σπουδαζε. Αλλα δεν λεω να τους πεις "καλησπερα θελω να παω να μεινω μονιμα στην Αμερικη παρακαλω δεχθειτε με" λεω καποιος τροπος που ισως υπαρχει πιο εμμεσος που στην συνεχεια μπορει να σου προκυψει η μονιμη βιζα, οπως π.χ ο γάμος αν ισχυει κατι τετοιο.

 

υ.γ αν η ΑΜερικη πεθανε τοτε εμεις δεν ξερουμε οτι εχουμε πεθανει εδω και καιρο... ;)

 

Αν καταφέρεις να βρεις εργοδότη που μπορεί να σε "προσκαλέσει", τότε έχεις κάνει μια πολύ καλή αρχή. ;)

Link to comment
Share on other sites

υ.γ αν η ΑΜερικη πεθανε τοτε εμεις δεν ξερουμε οτι εχουμε πεθανει εδω και καιρο... ;)

Υπερβολες. Δεν νομιζω οτι η ζωη στην αμερικη ειναι πολυ καλυτερη απο εδω. ΟΚ, μπορεις να εχεις ενα καλο σπιτι και ενα καλο αυτοκινητο (the american dream), αλλα κατι οχταωρα απλα ξεχασε τα...Υπαρχουν χωρες στην ΕΕ που προσφερουν κλασεις ανωτερο επιπεδο ζωης (παιζει βεβαια και ποια πολη στις ΗΠΑ). Αν ειναι να κανεις κατι λαθος τουλαχιστον καντο σωστα;)

 

Τωρα σε σχεση με αυτο που ρωτας. Απο ο,τι ξερω υπαρχουν πολλα διφορετικα ηδη βιζας. Για να μπορεις να εργαστεις πρεπει να εχεις συγκεκριμενη βιζα, την οποια μπορεις να παρεις μονο αν εχεις βρει δουλεια πριν κανεις αιτηση για βιζα. Για να βρεις δουλεια πρεπει ο εργοδοτης σου να εχει βαλει αγγελια και να μην εχει ζητησει τη δουλεια καποιος Αμερικανος πολιτης.

Με το γαμο, μπορεις να παρεις βιζα παραμονης και πρασινη καρτα, αλλα οχι ciizenship, δλδ μονο residentship.

 

(ολα τα παραπανω με καθε επιφυλαξη, ειναι απο συζητησεις με φιλους οι οποιοι εχουν ζησει καποια χρονια στις ΗΠΑ)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

κατι που ειχε ακουστει για καταργηση της βιζας θα γινει ποτε?και αν γινει ειναι μονο για διακοπες ή θα πιανει και τη μεταναστευση?
Link to comment
Share on other sites

κατι που ειχε ακουστει για καταργηση της βιζας θα γινει ποτε?και αν γινει ειναι μονο για διακοπες ή θα πιανει και τη μεταναστευση?

Mονο για επισκεψη

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

καταρχην...οι ΗΠΑ ειναι μια τεραστια χωρα.....και σαν τεραστια χωρα υπαρχουν πολλες ανισοτητες....υπαρχουν περιοχες οπου νομιζεις οτι εισαι σε χωρα της αφρικης...και αλλες οπου η πολυτελεια ειναι ετη φωτος ακομα και απο χωρες οπως η Ελβετια, Φινλανδια κλπ.....

 

ειναι σαν να ειμαστε αφρικανοι και να κουβεντιαζουμε για την ευρωπαικη ενωση....τη σχεση μπορουν να εχουν η ομονοια με το λουξεμβουργο....:lol::lol:

 

..το να τα τσουβαλιαζουμε ολα (ο γνωστος ελληνικος τροπος)....δεν ειναι η λυση στο να συγκρινουμε καταστασεις....

 

 

Είναι ευκολο να παρεις την υπηκοτητα? ....οχι

 

ΥΠαρχει περιπτωση να μπορεις πιο απλα να βγαλεις πρασινη καρτα να δουλεψεις εκει και με τα χρονια να την παρεις?

ετσι περνεις υπηκοοτητα...δινουν καπου 55.000 πρασινες καρτες με κληρωση καθε χρονο...

 

προσοχη...αλλο η πρασινη καρτα και αλλο η βιζα εργασιας που σου δινει δικαωμα να δουλεψεις εκει....και να παρεις μετα πρασινη καρτα....

 

Η πρασινη καρτα ποσο διαρκει και ποσο ευκολα την ανανεωνεις?...δεν χρειαζεται ανανεωση διοτι ειναι ο προθαλαμος (μετα απο μια σχετικη διαδικασια) για την υπηκοοτητα....

 

ΕΠισης, αμα παντρευτεις καποια με αμερικανικη υπηκοτητα την παιρνεις αμεσως κι εσυ? Παιζει ρολο αν θα παντρευεις στην Ελλαδα ή στην Αμερικη για να σου την "δωσει"?

οχι...αν την παντρευτεις περνεις πρασινη καρτα....δεν εχει σημασια που θα την παντρευτεις....

 

 

κατι που ειχε ακουστει για καταργηση της βιζας θα γινει ποτε?και αν γινει ειναι μονο για διακοπες ή θα πιανει και τη μεταναστευση?

 

οχι...θα γινει μονο για διακοπες....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

..ε...και κατι αλλο corkala....

 

...αν σε ενδιαφερει πραγματικα....μην ακους τα φορουμ....εδω ειμαστε καφενειο :)

 

...ψαξε στο internet υπαρχουν πολλες πληροφοριες πανω στο θεμα απο επισημες πηγες....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

α καταλαβα..εχω αλλη μια χαζη απορια για απαντηση:αν δεχτουμε να πληρωσουμε γινεται τα χαρτια μεταναστευσης να βγουνε ποιο ευκολα?ή δεν ισχυει κατι τετοιο?
Link to comment
Share on other sites

α καταλαβα..εχω αλλη μια χαζη απορια για απαντηση:αν δεχτουμε να πληρωσουμε γινεται τα χαρτια μεταναστευσης να βγουνε ποιο ευκολα?ή δεν ισχυει κατι τετοιο?

 

χαριτωμενο :)....

 

μιλαμε για αμερικη και οχι το ελαδισταν....;)...

 

..εννοειτε οτι αυτα ειναι η εξαιρεση.....η πολυ μακρυνη εξαιρεση....η παρα πολυ μακρυνη εξαιρεση......

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να μεταναστεύσεις,τράβα ανατολικά.

 

Η Αμερική πέθανε

Γιατί το λες αυτό; Λόγο οικονομικής κρίσης; Ή μιλάς γενικότερα;

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

..ε...και κατι αλλο corkala....

 

...αν σε ενδιαφερει πραγματικα....μην ακους τα φορουμ....εδω ειμαστε καφενειο :)

 

...ψαξε στο internet υπαρχουν πολλες πληροφοριες πανω στο θεμα απο επισημες πηγες....

 

Ηθελα κουβεντα καφενειου γιατι ετσι μαθαιενεις τα πονηρα, σελιδες δεν εχω βρει γι αυτο σε παρακαλω αν εχεις δωσε κανα λινκ να κοιταξω. Στην πρεσβεια που μπηκα εχει καποια βασικα και εχει και για τον γαμο οτι μπορει να σου κανει προσκληση η γυναικα σου για να παρεις την βιζα.

Βεβαια εχω μπερδευτει λιγο με το πρασινη καρτα,βιζα(οχι την τουριστικη) και υπηκοτητα.

Τι ειναι μονιμο και μπορεις να ζησεις για παντα εκει και τι οχι?

Εμενα η κοπελα μου εχει αμερικανικη υπηκοτητα και επισης εχω οικογενειακο φιλο στην αμερικη με επιχειρηση. Μπορει αυτος να με προσλαβει? Θα πρεπει απο οτι ξερω να πληρωσει καποια λεφτα οποτε αν ειναι του τα δινω εγω σε τετοια περιπτωση. Γενικα ΗΕΟ με την περιπτωση μου προτεινεις κατι εστω και για οχι μονιμα αλλα για καποια χρονια για την εμπειρια(και ποσα θα μπορουσε να ηταν αυτα?).

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα κουβεντα καφενειου γιατι ετσι μαθαιενεις τα πονηρα, σελιδες δεν εχω βρει γι αυτο σε παρακαλω αν εχεις δωσε κανα λινκ να κοιταξω. Στην πρεσβεια που μπηκα εχει καποια βασικα και εχει και για τον γαμο οτι μπορει να σου κανει προσκληση η γυναικα σου για να παρεις την βιζα.

Βεβαια εχω μπερδευτει λιγο με το πρασινη καρτα,βιζα(οχι την τουριστικη) και υπηκοτητα.

Τι ειναι μονιμο και μπορεις να ζησεις για παντα εκει και τι οχι?

Εμενα η κοπελα μου εχει αμερικανικη υπηκοτητα και επισης εχω οικογενειακο φιλο στην αμερικη με επιχειρηση. Μπορει αυτος να με προσλαβει? Θα πρεπει απο οτι ξερω να πληρωσει καποια λεφτα οποτε αν ειναι του τα δινω εγω σε τετοια περιπτωση. Γενικα ΗΕΟ με την περιπτωση μου προτεινεις κατι εστω και για οχι μονιμα αλλα για καποια χρονια για την εμπειρια(και ποσα θα μπορουσε να ηταν αυτα?).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_Permanent_Resident_Card

 

καταρχην ξεκινα απο εδω...εχει διαφορα λινκς...ελπιζω να βρεις αυτο που ζητας...

 

...ο φιλος με επιχειρηση δεν νομιζω οτι μπορει να κανει πολλα πραγματα....για να παρεις βιζα (μονιμη η προσωρινη) για να εργαστεις στις ΗΠΑ.....ειναι δυσκολο....τουλαχιστον αυτο εχω δει εγω....εκτος και αν εισαι κανενας σπανιος επιστημονας....

 

...τωρα αν η φιλη σου ειναι αμερικανα....αυτο ειναι ενα καλο βημα...μην το αφηνεις...:p

 

...να ξερεις οτι το να ξεκινησεις μια νεα ζωη στην Αμερικη δεν ειναι και ευκολο....οι μερες των παχεων αγελαδων για τον Ελληνα μεταναστη περασαν....οχι οτι τωρα δεν υπαρχουν ευκαιριες....απλα ειναι πιο δυσκολο απο οτι ηταν πριν μερικα χρονια και λογω της οικονομικης κρισης αλλα περισσοτερο γιατι υπαρχουν στρατιες ολοκληρες απο ανθρωπους που θα ηθελαν να περασουν στις ΗΠΑ.....:wacko:

 

..τεσπα...ευχομαι καλη τυχη :)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...τωρα αν η φιλη σου ειναι αμερικανα....αυτο ειναι ενα καλο βημα...μην το αφηνεις...:p

 

Την πρηζω να παντρευτουμε αλλα αυτη τιποτα γ@μωτο... :(:(

Αλλα απο την αλλη θελει να παμε να ζησουμε εκει... Τι να πεις...

Σε ευχαριστω παντως για τις απαντησεις και την βοηθεια. Σκοπο εχω μετα απο 1,5 χρονο να το παλεψω να εχει ηρεμησει λιγο η κριση...

 

Αν μπορεις πες μου σε παρακαλω κατι που ρωτησα παραπανω ποια η διαφορα μεταξυ πρασινης καρτας,βιζας(οχι τουριστικης) κτλ. Τι παιρνεις πιο ευκολα, τι αρχικα, και τι ειναι αυτο που ειναι μονιμο??Με ποια δουλευεις απο ολα?

Link to comment
Share on other sites

Την πρηζω να παντρευτουμε αλλα αυτη τιποτα γ@μωτο... :(:(

Αλλα απο την αλλη θελει να παμε να ζησουμε εκει... Τι να πεις...

Σε ευχαριστω παντως για τις απαντησεις και την βοηθεια. Σκοπο εχω μετα απο 1,5 χρονο να το παλεψω να εχει ηρεμησει λιγο η κριση...

 

Αν μπορεις πες μου σε παρακαλω κατι που ρωτησα παραπανω ποια η διαφορα μεταξυ πρασινης καρτας,βιζας(οχι τουριστικης) κτλ. Τι παιρνεις πιο ευκολα, τι αρχικα, και τι ειναι αυτο που ειναι μονιμο??Με ποια δουλευεις απο ολα?

 

...η βιζα εργασιας ειτε μονιμη ειτε προσωρινη σου δινει το δικαωμα να εργαστεις στις ΗΠΑ...

 

..οι αμερικανοι εχουν στησει ενα πολυ καλο μηχανισμο στο να "κλεβουν" μυαλα απο αλλες χωρες...;)...αφου παρεις βιζα εργασιας μετα σε "κανουν" αμερικανο...

 

..παραλληλα πρασινες καρτες δινουν σε περιπου 55.000 τυχερους που περνουν μερος στην λοταρια....

 

..και με την πρασινη καρτα μπορεις να δουλεψεις....αλλα για να λαβεις μερος στην λοταρια δεν χρειαζεται ουτε να εισαι μυαλο...αλλα ουτε να εχεις καποια ιδιαιτερη μορφωση....

 

..πιο ευκολα περνεις μερος στην λοταρια....και αν εισαι τυχερος περνεις πρασινη καρτα...

 

..το να παρεις βιζα εργασιας ειναι πολυ δυσκολο....οπως εγραψα...πρεπει να εισαι μυαλο....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

οπως η Ελβετια, Φινλανδια κλπ.....

 

Προφανώς δεν έχει πάει σε καμία από τις 2... :lol: Το επίπεδο ζωής τους όχι μόνο τα αμερικανάκια θα το ζήλευαν αλλά κ οποισδήποτε άλλος. Κ η Φινλανδία δεν είναι τπτ μπροστά πχ. στη Νορβηγία

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχει πάει σε καμία από τις 2... :lol: Το επίπεδο ζωής τους όχι μόνο τα αμερικανάκια θα το ζήλευαν αλλά κ οποισδήποτε άλλος. Κ η Φινλανδία δεν είναι τπτ μπροστά πχ. στη Νορβηγία

 

...εχω παει αγαπητε...και Φιλανδια..και Νορβηγια..και Ελβετια.....

 

...ταξιδευω απο τοτε που γεννηθηκα....και ξερω τι λεω....;)

 

...τωρα αν εσυ εχεις αλλη αποψη...δικαωμα σου

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...εχω παει αγαπητε...και Φιλανδια..και Νορβηγια..και Ελβετια.....

 

...ταξιδευω απο τοτε που γεννηθηκα....και ξερω τι λεω....;)

 

...τωρα αν εσυ εχεις αλλη αποψη...δικαωμα σου

Πολύ αμφιβάλλω αν συνεχίζεις να πιστεύεις οτι το επίπεδο ζωής των Αμερικανακίων είναι υψηλότερο των Ελβετών κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για να μην ξεφυγει η συζητηση, για μενα επιπεδο ζωης δεν ειναι μονο τα χρηματιστηρια, το νομισμα και το ΑΕΠ... και σιγουρα αμερικη δεν εννοουμε το Τεξας το Κεντακι και την Αλαμπαμα! Κατι σε Νεα ΥΟρκη, Λος Αντζελες-Καλιφορνια. Και προσωπικα η ερωτηση μου και το ανοιγμα του τοπικ ηταν για την ΝΥ. ΕΠιπεδο ζωης για μενα ειναι να μπορεις να ζησεις ειτε σαν οικοδομος, ειτε σαν μια εταιρεια, ειτε σαν σερβιτορος κλπ και να εισαι οικονομικα ανεξαρτητος... Ειναι εκει που μπορεις να φας, να βγεις να κανεις ολα οσα θες και να μην μετρας φραγκοδιφραγκα για να το κανεις. Ειναι εκει που μπορεις να ψωνισεις ΚΑΛΑ ρουχα σε τιμες ΛΑΙΚΗΣ!!! Ολα αυτα βεβαια προυποθετουν πολλα πραγματα για να τα κανεις, απλα μιλαω αν το καταφερεις τελικα. Και η ΝΥ πιστεψε στα προσφερει ολα τα παραπανω..

Α, και κατι ακομα ειναι εκει που σου λενε οπου κι αν μπεις καλημερα/καλησπερα και πολλες φορες χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το να έχεις ταξιδέψει κάπου δε σημαίνει ότι κατανοείς το επίπεδο ζωής σε μια χώρα.

Η ΗΠΑ είναι υπέροχες για ταξίδι αλλά για ζωή είναι ένα άλλο θέμα.

Η ξενιτιά είναι ξενιτιά. Αν δεν τη ζήσεις δε θα το καταλάβεις. Από την άλλη ο άνθρωπος είναι ευπροσάρμοστο ον.

 

Σχετικά με τη πράσινη κάρτα, μόνο με γάμο είναι σχετικά εύκολη υπόθεση.

Παίρνει πάλι δυο χρόνια περίπου να τη πάρεις. Μπορείς στο μεταξύ να εργάζεσαι με μια κάρτα που θα πάρεις. Αλλιώς για δουλεία που είπε κάποιος είναι ζόρικα τα πράγματα. Δε σε καλεί κάποιος για δουλειά και σου δίνουν βίζα. Χρειάζεται να προκυρυχθεί η θέση και να δείξει ο δικηγόρος που θα βάλεις ότι δεν υπήρχε καταλληλότερος αμερικάνος. Εξαιρούνται διακεκριμένοι επιστήμονες και άτομα με ξεχωριστό/μοναδικό ταλέντο (τέτοιους θέλουν).

Link to comment
Share on other sites

αν κ νομιζω οτι δεν παιζει κατι διαφορετικα απο αυτα που ακουστηκαν ,γιατι δεν ρωτας τον φιλο με την επιχειρηση ή την κοπελια?

 

για καποιον που εχει καποια λεφτα στην ακρη για σπιτι κτλ νομιζω οτι η αμερικη με τις τιμες που εχουν φτασει(καλα και πριν σε ελληνικη αντιστοιχια φτηνα ηταν) τα σπιτια ειναι καλη εποχη,φτανει να βρεις κ δουλεια...

το να θες να μεινεις σε καλιφορνια,ny ετσι οπως τα βλεπεις στις τν χωρις να χεις τα παραπανω το θεωρω δυσκολο..επιπλεον φιλος που εμεινε λιγα χρονια αμερικη,μου λεγε οτι απο τις πιο επικινδυνες περιοχες της αμερικης ειναι η καλιφορνια(σε θανατους απο πυροβολισμους-μαχαιριες)

 

υ.γ. διαβαζω οτι οι κινεζοι παιρνουν τα κατασχεμενα σπιτια...μηπως αν αγοραζεις γη,σπιτια κτλ αλλαζει το θεμα μεταναστευση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...