Jump to content

Φώτα LED


Nikos_s3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως σε βολτα που εκανα σημερα στο leroy merlin της Πειραιώς ειδα πλήθος απο λάμπες led προς εκπληξη μου. Οταν ρωτησα για λαμπες led GU10 με μεγαλη διασπορά ο υπάλληλος προβληματίστηκε :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος λάμπες LED με "καλά" high power LED δεν έχω δει ακόμα. Συνήθως αυτές που βρίσκεις είναι με 10-20 απλά ασπρα LED με μέτριο αποτέλεσμα.:)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι ανάγκη να ψωνήσεις από Ελλάδα.

Εδώ βρίσκεις σε πακέτο των τριών στα 10€ λάμπες με 36-48 led το καθένα.

Δε χάνουμε τίποτα να κάνουμε μια δοκιμή πιστεύω

By Mitsos Βέροια
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν είναι οι περισσότερες....και μάλιστα είναι και ένα από τα ''μειονεκτήματά'' τους...

αν θες οπωσδήποτε dimmable κοίτα προσεχτικά να τογράφει στις προδιαγραφές τους...κάποιες τελευταίας τεχνολογίας είναι...(εννοείται ότι είναι και πιο ακριβές)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πως είναι δυνατόν ο καλύτερος φακός που έχω βρεί με Cree led και με μπαταριες λιθιου http://www.letsbuy.gr/product_info.php?products_id=931 να έχει 28 ευρώ

 

και μια λάμπα με απλά ledakia να έχει 30-40 ευρώ??????????:blink::blink::blink:

και μετά αναρωτιούνται τι φταίει??

 

Και είναι κρίμα γιατί τα ledakia καίνε πολύ λίγο ρεύμα και θα ήταν πολύ χρήσιμες για οικονομία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Κάτι άλλο πολύ σημαντικό όταν βάλω πολλά led μαζί αυτά μπαίνουν πάνω σε πλακέτα κολλημένα η υπάρχει τίποτα σαν θήκες που να μπαίνουν έτσι ώστε αν καεί το ένα να αλλάξω μόνο αυτό και να μην αλλάζω ολόκληρη πλακέτα???
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια χρονια εχουν βγει κατι χριστουγεννιατικα λαμπακια LED.Ειχα να αλλαξω τα κλασσικα λαμπακια πυρακτωσεως που εχω με LED αλλα ειναι αρκετα πιο ακριβα.Εχω ακουσει ομως οτι εχουν αρκετα χαμηλοτερη καταναλωση.Εχει αγορασει κανεις?Συμφερουν σε βαθος χρονου?
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει μια λάμπα led Ε14 3W 3200 κέλβιν από το Lidl (μάρκα Livarno, 6€ αν θυμάμαι καλά) με 15 led και την έχω βάλει σε ένα σποτάκι γραφείου.

[Πριν είχα στη θέση του μια ηλεκτρονική λάμπα που όμως μου είχε σπάσει 2 φορές :ooch: λόγω απροσεξίας, ενώ το Led από όσο είδα δεν παθαίνει τίποτα με τα χτυπήματα :p. Πιο πριν είχα μια λάμπα πυράκτωσης 25W. Το έχω σε μια γωνιά και το έχω πάντα αναμμένο τώρα το χειμώνα όλες τις ώρες που είναι σκοτάδι, σαν ας πούμε "φωτάκι ασφαλείας". Οπότε για τον ίδιο σκοπό που κάποτε κατανάλωνα 25Watts για 15 ώρες τώρα καταναλώνω μόνο 3W. Σωστή η σκέψη μου;]

Αυτό που ήθελα να σχολιάσω είναι ότι όταν την κοιτάζεις (σβηστή) την λάμπα, τα λαμπάκια φαίνονται κίτρινα. Και όταν είναι αναμμένη και φωτίσω μια λευκή επιφάνεια, πχ ένα φύλλο χαρτί, το φως είναι... πουά λευκό - κίτρινο. Έτσι είναι όλα τα "θερμά" led ή φταίει που το δικό μου είναι... λιδλ;:lol:

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Η απόχρωση είναι θέμα κατασκευής .Eχουν κάποια κλιμακα που μετριουνται και όσο μεγαλύτερη τόσο πιο βαθύτερο φως κάνουν.

 

Η ποιότητα ειναι θέμα Lidl, και ειδικά ότι Κινέζικο ηλεκρολογικό θέλει μεγάλη προσοχή (δεν έχουν καεί και λίγα σπίτια...)

 

 

Τα τελευταια χρονια εχουν βγει κατι χριστουγεννιατικα λαμπακια LED.Ειχα να αλλαξω τα κλασσικα λαμπακια πυρακτωσεως που εχω με LED αλλα ειναι αρκετα πιο ακριβα.Εχω ακουσει ομως οτι εχουν αρκετα χαμηλοτερη καταναλωση.Εχει αγορασει κανεις?Συμφερουν σε βαθος χρονου?

 

Eχουν χαμηλώτερη κατανάλωση αλλά καίγονται πιό εύκολα (και κατά σειρά πολλές φορές) ειδικά τα μη καλής ποιότητας, και το φώς τους επίσης είναι σχετικό με την πάροδο του χρόνου.

 

Γνώμη μου βάλε λίγα μαζι με τα υπόλοιπα παλιά, απλά για εφε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

διαβασα τις περισσοτερες απαντησεις σας,αλλα δεν ειδα κατι που να λεει

 

απο που μπορουμε να παρουμε καποιο καλο ανταλακτικο για LED,φωτιστικο.

 

Εχω στο δωματιο μου 9 λαμπες, 3 σε καθε φωτιστικο ειναι GU10 ,και φορανε Halogen (IKEA),οπως και τα φωτιστικα.

 

Εμαθα οτι με το LED Και θα εχω μεγαλυτερη δυναμη σε φως αλλα και σε οικονομια.

 

Δεν βρισκω πουθενα ομως,απο εταιρεια να αγορασω LED.

 

Επισης,στο σαλονι υπαρχει ενα φωτιστικο με 12 λαμπες (κερια) 40 watt εαν δε κανω λαθος και ειναι ΠΥΡΑΚΤΩΣΕΩΣ οποτε εκεινο καιει τρελα.

 

Θελω να τα μετατρεψω ολα σε LED,εχει κανεις γνωμη?

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...