Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλήρωσα σε μια online υπηρεσία αλλά επειδή αποδείχτηκε ότι το κινητό μου δεν υποστηριζόταν ενω στη σελιδα ελεγαν πως υποστηριζεται,τους εστειλα 2 φορες μαιλ αλλα δεν απαντησαν.Έτσι πριν αρκετες μερες ανοιξα ενα paypal dispute-αλλά τίποτα ακόμα.Τι κανω σε τετοια περιπτωση?

 

Kane to dispute -> claim

Link to comment
Share on other sites

pos to kano?

 

edit:We have completed our investigation of this case. No further action is required by you at this time. We have denied this claim. As stated in our User Agreement, PayPal’s Buyer Complaint Policy only applies to the shipment of goods, not to disputes about the attributes or quality of the goods received. We have noted your claim in the seller's record. The seller's account privileges will be limited if excessive complaints are received.

 

Δηλαδή πάνε τα λεφτά μου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής

πήρα μια προπληρωμένη κάρτα της Κύπρου, έβαλα χρήματα, είναι ενεργοποιημένη

έφτιαξα το λογαριασμό στο paypal, καταχώρησα την κάρτα, είναι verified.

προσπάθησα να κάνω συναλλαγή και βγάζει μήνυμα οτι payment not accepted by PayPal.

πρέπει να κάνω και κάτι άλλο? έχω κάνει κάτι λάθος?

ευχαριστώ

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής

πήρα μια προπληρωμένη κάρτα της Κύπρου, έβαλα χρήματα, είναι ενεργοποιημένη

έφτιαξα το λογαριασμό στο paypal, καταχώρησα την κάρτα, είναι verified.

προσπάθησα να κάνω συναλλαγή και βγάζει μήνυμα οτι payment not accepted by PayPal.

πρέπει να κάνω και κάτι άλλο? έχω κάνει κάτι λάθος?

ευχαριστώ

πρεπει να γινει μια χρεωση 0.2Ε αν θυμαμαι στη καρτα, να παρεις το τετραψηφιο νουμερο της χρεωσης και να το καταχωρησεςι στο paypal ,το εκανες?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

ναι έχει γίνει η διαδικασία αυτή. το ποσό είναι 1,5 ευρώ και πήρα και τον κωδικό και η κάρτα είναι verified. χρειάζεται κατι άλλο?

έχω αγανακτήσει.... έχω επικοινωνήσει και με την paypal αλλά περιμένω.

ευχαριστώ

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

ναι έχει γίνει η διαδικασία αυτή. το ποσό είναι 1,5 ευρώ και πήρα και τον κωδικό και η κάρτα είναι verified. χρειάζεται κατι άλλο?

έχω αγανακτήσει.... έχω επικοινωνήσει και με την paypal αλλά περιμένω.

ευχαριστώ

 

δεν νομιζω να θελει κατι αλλο, εγω αυτο ειχα κανει και ημουν οκ.

δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο. μαλλον περιμενε λιγο να μιλησεις με paypal.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

ναι έχει γίνει η διαδικασία αυτή. το ποσό είναι 1,5 ευρώ και πήρα και τον κωδικό και η κάρτα είναι verified. χρειάζεται κατι άλλο?

έχω αγανακτήσει.... έχω επικοινωνήσει και με την paypal αλλά περιμένω.

ευχαριστώ

 

Έβαλες τον κωδικό αυτό που πήρες απο την τράπεζα στο paypal???

 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Αν αγοράσεις κάτι σε σε λιρες τι μετατροπή σε ευρω ποιος την κάνει ξέρει κάποιος??

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Αν αγοράσεις κάτι σε σε λιρες τι μετατροπή σε ευρω ποιος την κάνει ξέρει κάποιος??

 

 

.

αυτοματα απο το paypal γινεται.(λιγο πιο κατω απο οτι δινει το http://www.xe.com)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Αν αγοράσεις κάτι σε σε λιρες τι μετατροπή σε ευρω ποιος την κάνει ξέρει κάποιος??

 

 

.

Προχώρα να κάνεις την αγορά, αλλά στο τέλος μην την επιβεβαιώσεις. Θα δεις σε τι ποσό θα χρεώσει το λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα να κάνεις την αγορά, αλλά στο τέλος μην την επιβεβαιώσεις. Θα δεις σε τι ποσό θα χρεώσει το λογαριασμό σου.

 

Τέλος πάντων επειδή επικοινώνησα με την τράπεζα γιατί το θέμα με καίει. Η χρέωση στην κάρτα γίνετε στο νόμισμα στο οποίο κανείς την συναλλαγή, αυτό το ποσόν το επεξεργάζεται η VIZA (γιατί viza έχω εγώ) κάνει την μετατροπή με την τρέχουσα ισοτιμία και στέλνει το report στην τράπεζα που εκδίδει την κάρτα (Κύπρου στην προκειμένη).

 

 

Συμπέρασμα: ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ δεν έχει για την μετατροπή ο πωλητής, το ebay η το paypal.

 

.......Αυτά

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το ένα σενάριο. το άλλο σενάριο είναι να δώσεις το οκ στο paypal να κάνει εκείνο τη μετατροπή, για να χρεωθείς κατευθείαν σε ευρώ, και έτσι ξέρεις το ακριβές ποσό. συνήθως συμφέρει το πρώτο σενάριο
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το ένα σενάριο. το άλλο σενάριο είναι να δώσεις το οκ στο paypal να κάνει εκείνο τη μετατροπή, για να χρεωθείς κατευθείαν σε ευρώ, και έτσι ξέρεις το ακριβές ποσό. συνήθως συμφέρει το πρώτο σενάριο

εμενα ετσι γινεται, με το που παιρνω κατι αμεσως χρεωνεται σε ευρω.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το ένα σενάριο. το άλλο σενάριο είναι να δώσεις το οκ στο paypal να κάνει εκείνο τη μετατροπή, για να χρεωθείς κατευθείαν σε ευρώ, και έτσι ξέρεις το ακριβές ποσό. συνήθως συμφέρει το πρώτο σενάριο

 

 

 

Ποιο είναι το πρώτο που συμφέρει το δικό μου η το δικό σου?

 

 

Πως ακριβώς λες οκ στο paypal για την μετατροπή??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

η απάντηση που πήρα είναι η εξής

 

 

Thank you for contacting PayPal.

 

I have reviewed your PayPal account and can confirm that the transaction

you are referring to has been stopped by our internal security system.

 

To provide one of the safest online payment methods PayPal reviews every

transaction before it's approved. Occasionally, we must block a certain

funding source. It means that there may be a higher-than-normal level of

risk associated with the transaction (e.g. transaction being challenged to

be unauthorised).

 

Unfortunately, I can neither give you detailed information as to why our

security system has blocked your transaction nor am I able to override or

manually change the security settings. Please be assured that this is a

standard procedure for all transactions going through PayPal and it's

carried out in accordance with our User Agreement.

 

We regret any inconvenience this may have caused and would like to ask you

to initiate the payment at a later date or use another funding source. We

also advise that you contact your seller and inform them why the payment

has not been completed yet. If the seller accepts payments through PayPal

they will be familiar with your situation. To review our User Agreement

please click the Legal Agreements at the bottom of the page.

 

 

τι θέλει να πει ο ποιητής?

τις πταίει?

εκεί που είναι υπογραμμισμένο εννοεί την τράπεζα? ή γενικά τη χρήση κάρτας?

όποιος μπορεί να βοηθήσει και του έχει ξανατύχει ας βοηθήσει

ευχαριστώ

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να αγοράσω κάτι από το internet(Αγγλία) από ένα τύπο,ο οποίος είναι και στο ebay έχει και σελίδα στο internet (http://www.genuinemini.co.uk/) και θέλω να στείλω τα λεφτά μέσω paypal.Δε θα κάνω τη συναλλαγή από το ebay για την εξοικονόμηση περίπου 100 λιρών οπότε θα προχωρήσω από paypal.Tι ασφάλεια μου προσφέρει το paypal χωρίς το ebay??

 

Σημείωση:Έχει 97,3% kai 540 συναλλαγές και πρόσφατα έχει αγοράσει φίλος.Αλλά στο site του δεν έχει καθόλου στοιχεία,ούτε διεύθυνση.

 

Πως μπορώ να κάνω τη συναλλαγή πιο ασφαλή εάν κάτι πάει στραβά από το paypal.??

Link to comment
Share on other sites

Σαν site φαίνεται αξιόπιστο, κι έχει και φθηνές τιμές στα προϊόντα του. Λογικά, δεν θα έχεις πρόβλημα, αν κι εκείνο το 97.3% δεν είναι κι ότι καλύτερο. Μπορείς να τσεκάρεις το feedback να δεις για ποιο λόγο του έχουν βάλει neutral/negative;

Επίσης, αν στην δημοπρασία/αγγελία πώλησης δεν αναφέρει πουθενά ότι είσαι covered up to 500$ ή κάτι παρομοίο τότε μην την κάνεις καθόλου μέσω eBay.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αγορες στο ebay μεσω paypal μου εβγαλε οτι εχω ξεπερασει το ποσο των 1500ευρο και για να συνεχισω πρεπει να βαλω εναν τετραψηφιο κωδικο. Ξερει κανεις που θΑ τον βρω?

Μου γραφει αυτο Check your card statement and find the 4-digit PayPal code for the charge you authorized. Enter the code below.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αγορες στο ebay μεσω paypal μου εβγαλε οτι εχω ξεπερασει το ποσο των 1500ευρο και για να συνεχισω πρεπει να βαλω εναν τετραψηφιο κωδικο. Ξερει κανεις που θΑ τον βρω?

Μου γραφει αυτο Check your card statement and find the 4-digit PayPal code for the charge you authorized. Enter the code below.

Φαίνεται στην κίνηση της πιστωτικής/χρεωστικής σου κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αγορες στο ebay μεσω paypal μου εβγαλε οτι εχω ξεπερασει το ποσο των 1500ευρο και για να συνεχισω πρεπει να βαλω εναν τετραψηφιο κωδικο. Ξερει κανεις που θΑ τον βρω?

Μου γραφει αυτο Check your card statement and find the 4-digit PayPal code for the charge you authorized. Enter the code below.

 

Έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ το συγκεκριμένο πρόβλημα. Πάρε τηλέφωνο την τράπεζα να στον πούνε είναι γραμμένος σε κάποια από τις αναλήψεις που έχει κάνει το paypal.

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα.

ΕΧω μια καρτα της attica gift card στο paypal. Το προβλημα ειναι οτι οταν παιρνω τηλ για το υπολοιπο της καρτς λεει για παραδειγμα 15 ευρω..Ωραια μεχρι εδω.μου εχουν κανει τωρα μερικα donate και στο paypal οτι εχω 40 ευρω.. αλλα δεν μου λεει στο τηλεφωνο οτι εχω 40+15=55 ευρω..Πως γινεται να δει η καρτα και τα 40 ευρω που μου εχουν κανει donate?Δηλαδη θελω να κανω μταφορα τα λεφτα του donate στην καρτα για να τα παρω απο την τραπεζα.

Ευχαριστω..

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Στην κάρτα δεν μπορεί να πιστωθεί ποσό απο το Paypal.To μονο που μπορεις να κάνεις είναι να δηλώσεις ενα τραπεζικό λογαριασμό στο Paypal και να κάνεις μεταφορά των χρηματων απο το Paypal στον λογαριασμό.Αφουν πρωτα αλλάξεις το Account type σε Premier
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Στην κάρτα δεν μπορεί να πιστωθεί ποσό απο το Paypal.To μονο που μπορεις να κάνεις είναι να δηλώσεις ενα τραπεζικό λογαριασμό στο Paypal και να κάνεις μεταφορά των χρηματων απο το Paypal στον λογαριασμό.Αφουν πρωτα αλλάξεις το Account type σε Premier

 

 

Ευχαριστω φιλε μου για την αμεση απαντηση..

Συγκεκρινα τωρα θελω να παρω κατι που κοστιζει 150 ευρω..Θα βαλω στην καρτα 150 και στο paypal εχω τωρα 40...

Μολις κανω την αγορα θα παρει τα 40 απο το paypal Kai τα αλλα 110 απο την καρτα;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.Θα τραβηξει πρωτα τα λεφτα απο το Paypal και μετά απο την κάρτα.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αυτη τη στιγμη τι χρεωσεις εχει το pay pal;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...