Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αφού βάλω την κάρτα τη κανό ?

You linked your debit or credit card to your PayPal account on Dec 28, 2011. To make sure the card is yours, we made a small charge to it that you'll need to confirm (and we'll refund the money to your PayPal account when you're done).

 

The charge creates a unique 4-digit code on the summary of financial activity provided by your card issuer. If you don't see the charge right away, don't worry - sometimes it takes a few days to show up. If you can't check your summary online, check the paper summary from your card issuer when it comes in the mail (this can take up to 30 days). You will find the charge from PayPal with a 4-digit code.

 

 

How to confirm your card:

 

Check your summary of financial activity provided by your card issuer and look for a charge from "PayPal" with a 4-digit code next to it.

Log in to your PayPal account and click Confirm Credit Card.

Enter the 4-digit code to confirm your card.

When that's done, you'll be able to pay safer online with your card through PayPal - without ever exposing your financial information to sellers.

 

Yours sincerely,

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα καλέσεις την εξυπηρέτηση πελατών της κάρτας σου μετά από δύο εργάσιμες ( την παρασκευή καλύτερα ) και θα ζητήσεις την αιτιολογία της τελευταίας σου συναλλαγής με PAYPAL ( 1.5 ευρώ συνήθως ) . Μέσα στην αιτιολογία υπάρχει ένα τετραψήφιο . Θα γράψεις αυτό το νούμερο στην σελίδα του PAYPAL για να επιβεβαιώσεις την κάρτα σου.
Link to comment
Share on other sites

τούς περνώ τηλεφωνώ και τούς λέω την αιτιολογία της τελευταίας συναλλαγής με την paypal και αυτή θα μου δωσουνε ένα τετραψήφιο αριθμώ ?
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πουν ότι η αιτιολογία είναι κάτι της μορφής

*** PAYPAL*** 2345* XXXX USA εσύ χρειάζεσαι το τετραψήφιο αλλά πάρτους τηλέφωνο την παρασκευή γιατί δεν θα έχει προλάβει να έρθει σήμερα η συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Ή εναλλακτικά, αν έχεις e-banking, μπορείς να τον δεις μέσα από αυτό.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα χρειαζομαι λιγη βοηθεια γιατι εχω χαθει λιγο με το θεμα...Αρχικα χθες εβγαλα μια προπληρωμενη απο την πειιραως(tin webuy) η οποια ειναι εικονικη καρτα δεν στην δινουν στο καταστημα(μονος μου την εκτυπωσα απο το site της πειραως)..Αφου λοιπον την ενεργοποιησα της περασα μεσα ενα ποσο (που ειχα ηδη στο λογαρισμο ταμιευτηριου)..Ολα καλα μεχρι εδω..Στην συνεχεια παω να δημιουργησω εναν λογαριασμο στο paypal, βαζω τα κανονικα μου στοιχεια και στοιχεια της καρτας της ''εικονικης'' (εχει και 16ψηφιο και 3ψηφιο κωδικο) και την ''δηλωνω'' ως mastercard ( δεν ξερω τι διαφορα εχουν με την visa,αλλα η καρτουλα εγραφε πανω mastercard)..Αφου λοιπον τελειωνω και τον λογαριασμο στο paypal παω να δω ποσα λεφτα εχω(στο paypal) και μου εγραφε 0 ευρω (στην καρτα που ειχα δηλωσει εχω πχ 100 ευρω)..Το κοιταω παλι σημερα το πρωι παλι τα ιδια (0 ευρω)...

Ειναι κατι που κανω λαθος ή κατι παραπανω που πρεπει να κανω..?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα χρειαζομαι λιγη βοηθεια γιατι εχω χαθει λιγο με το θεμα...Αρχικα χθες εβγαλα μια προπληρωμενη απο την πειιραως(tin webuy) η οποια ειναι εικονικη καρτα δεν στην δινουν στο καταστημα(μονος μου την εκτυπωσα απο το site της πειραως)..Αφου λοιπον την ενεργοποιησα της περασα μεσα ενα ποσο (που ειχα ηδη στο λογαρισμο ταμιευτηριου)..Ολα καλα μεχρι εδω..Στην συνεχεια παω να δημιουργησω εναν λογαριασμο στο paypal, βαζω τα κανονικα μου στοιχεια και στοιχεια της καρτας της ''εικονικης'' (εχει και 16ψηφιο και 3ψηφιο κωδικο) και την ''δηλωνω'' ως mastercard ( δεν ξερω τι διαφορα εχουν με την visa,αλλα η καρτουλα εγραφε πανω mastercard)..Αφου λοιπον τελειωνω και τον λογαριασμο στο paypal παω να δω ποσα λεφτα εχω(στο paypal) και μου εγραφε 0 ευρω (στην καρτα που ειχα δηλωσει εχω πχ 100 ευρω)..Το κοιταω παλι σημερα το πρωι παλι τα ιδια (0 ευρω)...

Ειναι κατι που κανω λαθος ή κατι παραπανω που πρεπει να κανω..?

 

Στο PAYPAL δηλώνουμε την κάρτα μας για να κάνουμε συναλλαγές. το PAYPAL δεν συνδέεται αυτόματα με την κάρτα και δεν μπορεί να δεί το υπόλοιπο της .

Από την στιγμή που θα την επιβεβαιώσεις , μπορείς να αρχίσεις να ψωνίζεις.

Το Paypal μόνο τότε , θα χρεώσει την κάρτα σου .

Καλώς την δήλωσες ως Mastercard.

Καλές αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη πως και ποτε γινετε η επιβεβαιωση της καρτας..?Σου στελνουν αυτοι απο το paypal οτι ολα οκ με την καρτα..?Μπορω μεσω του account μου (στο paypal) να δω αν εχει γινει επιβεβαιωση.?Και τελευταια ερωτηση θα υπαρξει προβλημα αν πχ στην καρτα υπαρχουν τα στοιχεια (κανονικα τα επιθετο μου) konstaninos πχ το ονομα ενω στο account paypal το εχω ως kosta to ονομα ( το επ/μο ιδιο)..?(ελπιζω να καταλαβες)

Sry για τον ''κατεγισμο'' ερωτησεων αλλα καταλαβαινεις νεος τωρα στα κολπα και ειχα αγχωθει λιγο..Ευχαριστω παντως..!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις EDIT τα στοιχεία σου . Αν ξοδέψεις πάνω από ένα ποσό μέσα σε ένα χρόνο , ( κάπου στα 1200 ευρώ) θα σου ζητήσουν να επιβεβαιώσεις τα στοιχεία σου με αποστολή ταυτότητας και λογαριασμού κοινής ωφελείας. Οπότε βάλε τα ακριβή στοιχεία από τώρα όπως είναι στην ταυτότητα σου με λατινικούς χαρακτήρες.

Σε δύο μέρες στον λογαριασμό της κάρτας σου θα δεις μία χρέωση 1.5 ευρώ και σαν αιτιολογία έναν τετραψήφιο κωδικό . Θα βαλεις αυτόν τον κωδικο στην σελίδα του paypal .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις EDIT τα στοιχεία σου . Αν ξοδέψεις πάνω από ένα ποσό μέσα σε ένα χρόνο , ( κάπου στα 1200 ευρώ) θα σου ζητήσουν να επιβεβαιώσεις τα στοιχεία σου με αποστολή ταυτότητας και λογαριασμού κοινής ωφελείας. Οπότε βάλε τα ακριβή στοιχεία από τώρα όπως είναι στην ταυτότητα σου με λατινικούς χαρακτήρες.

 

Πηγα να κανω EDIT τα στοιχεια μου αλλα δεν μου το εκανε πρεπει λεει να στειλω διαβατηριο ή ταυτοτητα..μονο το ονομα ειναι που διαφερει ολα τα αλλα ειναι ιδια..παιζει σημαντικο ρολο..?

Σε δύο μέρες στον λογαριασμό της κάρτας σου θα δεις μία χρέωση 1.5 ευρώ και σαν αιτιολογία έναν τετραψήφιο κωδικό . Θα βαλεις αυτόν τον κωδικο στην σελίδα του paypal

Εννοεις στο λογαριασμο που εχω στην τραπεζα.σωστα.? θα το κοιταξω και σημερα αν ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ τον λογαριασμό της τράπεζας.

Εννοώ τον λογαριασμό της πιστωτικής , τον οποίον κάπως θα πρέπει να βλέπεις , είτε online είτε μέσω εξυπηρέτησης πελατών .

Για τις δύο μέρες όμως είμαι απόλυτος , δεν πρόκειται να δεις την χρέωση πριν περάσουν δύο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ τον λογαριασμό της τράπεζας.

Εννοώ τον λογαριασμό της πιστωτικής , τον οποίον κάπως θα πρέπει να βλέπεις , είτε online είτε μέσω εξυπηρέτησης πελατών .

Για τις δύο μέρες όμως είμαι απόλυτος , δεν πρόκειται να δεις την χρέωση πριν περάσουν δύο μέρες.

 

Η χρεωση μου εγινε κανονικα..το ειδα τωρα online, τον 4ψηφιο κωδικο δεν μπορω να βρω ομως..Οποτε τηλεφωνακι στην εξυπηρετηση πελατων..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Τρεις εργάσιμες ημέρες maximum.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Τρεις εργάσιμες ημέρες maximum.

 

Τιποτα παιδια εγω πηρα τηλεφωνακι στην εξυπηρετηση πελατων και μου τον εδωσαν με την μια τον κωδικο..Δεν ξερω μηπως παιζει ρολο και η τραπεζα..!!Αλλα δεν καταλαβαινω τωρα γιατι μου γραφει balance 1.50ευρω..Στην καρτα εχω περιπου στα 100ευρω..Μηπως πρεπει να περασει καποιο χρονικο διαστημα..?

Edited by kaykis
Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναείπε και πριν ο Vasileios, στο balance του PayPal θα βλέπεις μόνο τα χρήματα του PayPal και όχι τα χρήματα του λογαριασμού της τράπεζας.

Αν δηλαδή δεν σου έχει στείλει κανείς χρήματα, θα έχεις είτε το 1.50€ είτε 0.00€

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστς πολυ παιδια ολους....αλλα εχω ακομα μια αποροια...:):):) Τ ο παυπαλ λεει οταν κανες εγγραφη οτι θα σ παρει 1:50 ευρω και θα στο επιστρεψει σε ενα 24 ωρο περιπου εγω εχω ανοιξει λογαριασμο απο 29 δεκεμβρη και δεν μ εχουν επιστρεψει το ποσο π μ πηραν....ειναι λογικο????:worry::worry::worry::worry::worry::worry
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστς πολυ παιδια ολους....αλλα εχω ακομα μια αποροια...:):):) Τ ο παυπαλ λεει οταν κανες εγγραφη οτι θα σ παρει 1:50 ευρω και θα στο επιστρεψει σε ενα 24 ωρο περιπου εγω εχω ανοιξει λογαριασμο απο 29 δεκεμβρη και δεν μ εχουν επιστρεψει το ποσο π μ πηραν....ειναι λογικο????:worry::worry::worry::worry::worry::worry

Βάσια, επειδή είναι χρονιάρες μέρες δεν θα σε κράξω...

Εχει αναφερθεί χιλιάδες φορές...για να πάρεις το 1.50€ πίσω πρέπει να μπεις είτε στο web banking, είτε να επικοινωνήσεις με την τράπεζά σου και να ρωτήσεις τι κωδικό γράφει στη χρέωση συναλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον το 1,5 ευρώ θα εμφανιστεί στον λογαρισμό σου στο PAYPAL και δεν θα επιστρέψει στην πιστωτική σου . Θα συμψηφιστεί σε μελοντική σου αγορά , ή αν έχεις κάτι να πουλήσεις και μαζέψεις κάπια χρήματα τα κατεβάζεις εσύ στην τράπεζα σου .

Χρόνια μας πολλά Βάσια

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Καλη Χρονια σας !!!

 

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με τον λογαριασμο μου στο PayPal.

Θελω να μεταφερω μερικα λεφτα απο τον λογαριασμο μου στο PayPal, στο λογαρισμο μου στην Τραπεζα μου (Alpha Bank).

Οταν δημιουργησα τον λογαριασμο μου στο PayPal, εδωσα λαθος ημερομηνια ληξης της καρτας μου (Alpha Bank Enter Visa) και το PayPal "κλειδωσε" η καρτα μου, αναφερωντας τον λογο:

 

We have disabled the use of this card on PayPal. You can add a different card. If you'd still like to use this card with PayPal,send us some documents.

 

Παταω τον λογο μου γραφει το εξης:

 

Re-enable your card with PayPal

 

You have reached the limit of attempts allowed to confirm your card. If you'd still like to use this disabled card with PayPal, we need you to send us some documents.

Please upload the following documents:

 

A valid photo ID (front/back copy)

A recent card statement showing the last four digits of the card, your billing address and your full name as registered on your PayPal account

 

The documents uploaded should be in English or translated into English and certified by a government agency. We'll contact you within 7-10 business days to complete the procedure. If you have any problem uploading the file, please contact our Customer Support for help.

 

Επειδη εγω καταλαβαινω λιγα Αγγλικα, εαν μπορει καποιος να μου εξηγησει, τι πρεπει να κανω ... :confused:

It' s nice to be important, but it' s more important to be nice!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η κλασικη διαδικασία του παυπαλ σε περίπτωση που δημιουργηθεί καποιο πρόβλημα, το μήνυμα λεει:

 

Ένα έγκυρο δελτίο ταυτότητας με φωτογραφία (εμπρός / πίσω αντίγραφο)

Μια πρόσφατη δήλωση κάρτα που δείχνει τα τέσσερα τελευταία ψηφία της κάρτας, διεύθυνση χρέωσης και το πλήρες όνομά σας, όπως έχει καταγραφεί στο λογαριασμό σας PayPal.

 

Τα έγγραφα που αποστέλλονται θα πρέπει να είναι στα αγγλικά ή μεταφραστεί στα αγγλικά και πιστοποιηθεί από ένα δημόσιο οργανισμό. Θα επικοινωνήσουμε μαζί σας μέσα σε 7-10 εργάσιμες ημέρες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

Μετάφραση με την χορηγία της: http://translate.google.com

 

Οταν εισαι πωλητης τα ορια για προσωπικο λογαριασμο τα ξερετε?

Ειναι 2000 ανα μηνα?

Για να εισπραξεις λεφτα?

 

Δεν ειμαι πωλητής αλλα πιστευω οτι ειναι κλιμακωτά, υπαρχουν πωλητές που εχουν τζίρους χιλιάδες ευρω τον μηνα.

 

ΥΓ Ο soublaki ξερει καλύτερα

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω Personal Account, έχω Premium.

Το κλιμακωτό που λες Νίκο, είναι για το ποσοστό, και αυτό έχει πολλές παραμέτρους. Το γενικό είναι 3.4% +0.35€ ανά συναλλαγή, αλλά ξαναλέω, αυτό είναι το γενικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...