Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια να σας ρωτησω και εγω κατι...αν ανοιξω ενα λογαριασμο πχ στην πειραιως και εχω μια visa electron , θα μου ερχετε ενημερωτικο στο σπιτι?μπορω να ζητησω να μην ερχετε καθολου ενημερωτικο?

 

 

επισης στην περιπτωση της prepaid θα ερχετε ενημερωτικο?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να σας ρωτησω και εγω κατι...αν ανοιξω ενα λογαριασμο πχ στην πειραιως και εχω μια visa electron , θα μου ερχετε ενημερωτικο στο σπιτι?μπορω να ζητησω να μην ερχετε καθολου ενημερωτικο?

 

 

επισης στην περιπτωση της prepaid θα ερχετε ενημερωτικο?

Σε μένα δεν έρχεται κάτι στο σπίτι. Έχω visa electron στην Πειραιώς... :cool:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πωσ γινεται να αυξησω το οριο τον 1500ε ?? εχω μια προπληρωμενη της Κυπρου,κανω αγορες ενα χρονο και τωρα πηγα να πληρωσω κατι και δεν μπορω γιατι λεει με αυτη την συναλλαγη θα ξεπερασω το οριο των 1500ε και πρεπει να γινω veryfied για να μπορεσω να πληρωσω :-(( τι να κανω??? για να γινω veryfied δεν παιρνω αναλυτικο για να βαλω τον 4ψηφιο κωδικο.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πωσ γινεται να αυξησω το οριο τον 1500ε ?? εχω μια προπληρωμενη της Κυπρου,κανω αγορες ενα χρονο και τωρα πηγα να πληρωσω κατι και δεν μπορω γιατι λεει με αυτη την συναλλαγη θα ξεπερασω το οριο των 1500ε και πρεπει να γινω veryfied για να μπορεσω να πληρωσω :-(( τι να κανω??? για να γινω veryfied δεν παιρνω αναλυτικο για να βαλω τον 4ψηφιο κωδικο.

ευχαριστω

Κανεις δεν παιρνει αναλυτικο για τις προπληρωμενες καρτες.Θα παρεις τηλεφωνο το τμημα καρτων και θα σου πουν την διακινηση της καρτας καθως και τον 4ψηφιο κωδικο.Τωρα για την αυξηση του πιστωτικου οριου παλι θα απευθυνθεις στην τραπεζα.Δεν γνωριζω κατι για να σου απαντησω
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν παιρνει αναλυτικο για τις προπληρωμενες καρτες.Θα παρεις τηλεφωνο το τμημα καρτων και θα σου πουν την διακινηση της καρτας καθως και τον 4ψηφιο κωδικο.Τωρα για την αυξηση του πιστωτικου οριου παλι θα απευθυνθεις στην τραπεζα.Δεν γνωριζω κατι για να σου απαντησω

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου με εσωσες πραγματικα,το θεμα τακτοποιηθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν παιρνει αναλυτικο για τις προπληρωμενες καρτες.Θα παρεις τηλεφωνο το τμημα καρτων και θα σου πουν την διακινηση της καρτας καθως και τον 4ψηφιο κωδικο.Τωρα για την αυξηση του πιστωτικου οριου παλι θα απευθυνθεις στην τραπεζα.Δεν γνωριζω κατι για να σου απαντησω

 

και γω περιμένω τον 4ψήφιο κωδικό για να γίνω verified.Άνοιξα το account στο paypal την Πέμπτη,θα έχουν κάνει την κίνηση σήμερα;

 

Μπορώ να δω κάπως αλλιώς τον 4ψήφιο κωδικό;Από το ATM πχ? :O To e-banking θα μου ενεργοποιηθεί την Παρασκευή και βιάζομαι να κάνω μια αγορά.

 

Μπορώ να πληρώσω και χωρίς να είμαι verified ? :O

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει ο άνθρωπος: τηλεφώνησε στην εξυπηρέτηση πελατών και θα σου πουν τον κωδικό της συναλλαγής.
Link to comment
Share on other sites

email από την paypal:

 

Looking for a safe and easy way to pay online?

 

Do not want to share your financial information every time you shop?

With PayPal you can now shop using your bank account !

 

Why you will love it :

 

  • No need to have a credit card to shop online,
  • you are free from credit card transaction limits,
  • shop without sharing your financial information,
  • manage your online spending through your own bank account,
  • PayPal does not charge you for topping up your PayPal account.

 

https://www.paypal.com/en_US/GR/html/TopUp/buyer.html

 

Καλό ακούγεται... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα κάποια πράματα για το πώς μπορώ να βγάλω μια paypal κάρτα για αγορές-συναλλαγές στο διαδίκτυο και έχω τις εξής απορίες

 

1)Για να φτιάξω έναν λογαριασμό στην Alpha Bank, να ενεργοποιήσω το webbanking για συναλλαγές στο διαδίκτυο και να βγάλω μια electron visa δεν χρειάζεται να είμαι ενήλικας? (Είμαι 17 αυτήν την στιγμή και σε 1.5 μήνα κλείνω τα 18, μπορώ να τα κάνω όλα αυτά μόνος μου αυτόν τον καιρό?)

 

2) Θα πρέπει να πληρώνω κάθε μήνα - δύο μήνες για την κάρτα αυτή? Άκουσα επίσης ότι θα μου χρεώνει η κάρτα 9 ευρώ κάθε εξάμηνο αν δεν έχω πάνω απο 300€ στον λογαριασμό μου. Αληθεύει αυτό? (όχι οτι τσικουνεύομαι να δώσω 9 ευρώ κάθε εξάμηνο:p, απλά θέλω να είμαι πολύ καλά πληροφορημένος :) )

Ευχαριστώ :)

Nokia N95

Sony Ericsson C905

Samsung SGH-i900 OMNIA

Sony Ericsson W995

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα τα "φώτα" σας:

 

χθες έκανα έναν λογαριασμό στο paypal (http://www.paypal.com), έβαλα και τα στοιχεία της κάρτας μου η οποία και συνδθέθηκε (linked) κανονικά και είναι στη φάση επαλήθευσης (verified). Περιμένω να δω στην κίνηση της κάρτας τον 4ψήφιο αριθμό που απαιτείται για την επαλήθευση.

 

Το ερώτημα μου: ενώ το paypal μου λέει ότι θα μου αφαιρέσει 1,50ευρώ από την κάρτα αφαιρέθηκαν (δεσμεύτηκαν για την ακρίβεια) 2,κάτι ευρώ! Είναι φυσιολογικό αυτό? Εάν ναι, ξέρουμε γιατί γίνεται? Γενικά, οι συναλλαγές μέσω paypal έχουν και προμήθεια?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :O

Link to comment
Share on other sites

Όσα και να σου χρεώθηκαν, θα πιστωθούν όταν κάνεις την πρώτη σου αγορά, μην ανησυχέις. Το paypal δεν χρεώνει για αγορές, μόνο όταν πουλάς κάτι σου κρατάει προμήθεια.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Όσα και να σου χρεώθηκαν, θα πιστωθούν όταν κάνεις την πρώτη σου αγορά, μην ανησυχέις. Το paypal δεν χρεώνει για αγορές, μόνο όταν πουλάς κάτι σου κρατάει προμήθεια.

 

κατάλαβα... ευχαριστώ :)

 

εμένα κυρίως με προβλημάτισε το ΓΙΑΤΙ να κρατήσει περισσότερα από όσα "έπρεπε"; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι παράξενο. Στο δικό μου λογαριασμό που κοίταξα μόλις, με είχαν χρεώσει 1,50€, το οποίο πιστώθηκε στην επόμενη αγορά. Δεν τους ρωτάς;
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι παράξενο. Στο δικό μου λογαριασμό που κοίταξα μόλις, με είχαν χρεώσει 1,50€, το οποίο πιστώθηκε στην επόμενη αγορά. Δεν τους ρωτάς;

 

περιμένω πρώτα να γίνει οριστική η χρέωση (τώρα είναι απλά δεσμευμένο το ποσό) και μετά όντως θα τους στείλω email

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
περιμένω πρώτα να γίνει οριστική η χρέωση (τώρα είναι απλά δεσμευμένο το ποσό) και μετά όντως θα τους στείλω email

Φίλε τι ακριβώς έγινε με σένα;; Γιατί κι εγώ τη Πέμπτη γράφτηκα και μου έκανε δύο χρεωσεις μία 1,50€ και άλλη μία 1,02€, σήμερα καταχωρήθηκε η πρώτη και πήρα το κωδικό και επικύρωσα. Η δεύτερη δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα από τη τράπεζα παρόλο που έγιναν ταυτοχρονα από τη paypal αλλά κι εγώ έχω την απορία γιατί έγινε η δεύτερη.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τι ακριβώς έγινε με σένα;; Γιατί κι εγώ τη Πέμπτη γράφτηκα και μου έκανε δύο χρεωσεις μία 1,50€ και άλλη μία 1,02€, σήμερα καταχωρήθηκε η πρώτη και πήρα το κωδικό και επικύρωσα. Η δεύτερη δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα από τη τράπεζα παρόλο που έγιναν ταυτοχρονα από τη paypal αλλά κι εγώ έχω την απορία γιατί έγινε η δεύτερη.

 

εμένα αρχικά είχε σε δέσμευση περίπου 2 ευρώ, όταν οριστικοποιήθηκε η χρέωση του paypal αυτή ήταν 1,50 ευρώ αλλά το υπόλοιπο περίπου 0,50 ευρώ παραμένει σε δέσμευση. Υποθέτω ότι μετά από λίγο καιρό θα αποδεσμευτεί και θα επιστραφεί στην κάρτα μου. Τείνω να συμπεράνω ότι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, είχα επικοινωνήσει και με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση της τράπεζας μου και μου είχαν πει ότι μετά από 10 μέρες το ποσό αυτό σε δέσμευση εάν δεν οριστικοποιηθεί επιστρέφεται, οπότε (επειδή δεν είμαι σίγουρος εάν μιλάμε για 10 μέρες ή για 10 εργάσιμες μέρες) εάν περάσει κάνα 20ήμερο και το "απομεινάρι" αυτό παραμένει δεσμευμένο, θα τους ξαναπάρω ένα τηλέφωνο να το δούνε.

Link to comment
Share on other sites

εμένα αρχικά είχε σε δέσμευση περίπου 2 ευρώ, όταν οριστικοποιήθηκε η χρέωση του paypal αυτή ήταν 1,50 ευρώ αλλά το υπόλοιπο περίπου 0,50 ευρώ παραμένει σε δέσμευση. Υποθέτω ότι μετά από λίγο καιρό θα αποδεσμευτεί και θα επιστραφεί στην κάρτα μου. Τείνω να συμπεράνω ότι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, είχα επικοινωνήσει και με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση της τράπεζας μου και μου είχαν πει ότι μετά από 10 μέρες το ποσό αυτό σε δέσμευση εάν δεν οριστικοποιηθεί επιστρέφεται, οπότε (επειδή δεν είμαι σίγουρος εάν μιλάμε για 10 μέρες ή για 10 εργάσιμες μέρες) εάν περάσει κάνα 20ήμερο και το "απομεινάρι" αυτό παραμένει δεσμευμένο, θα τους ξαναπάρω ένα τηλέφωνο να το δούνε.

Oκ τότε, thanks!! Eμένα σήμερα οριστικοποήθηκε το 1,50€ και μένει δεσμευμενο 1,01€ όπως βλέπω τώρα, οπότε λογικά θα επιστραφεί

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Oκ τότε, thanks!! Eμένα σήμερα οριστικοποήθηκε το 1,50€ και μένει δεσμευμενο 1,01€ όπως βλέπω τώρα, οπότε λογικά θα επιστραφεί

 

προτείνω σε όποιον επιστραφεί πρώτο το δεσμευμένο ποσό να ενημερώσει, έτσι για να δούμε πόσες μέρες θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο αυτο θα εμφανιζεται στο paypal Balance .Δεν θα επιστραφει στην καρτα σας.Αλλά,στην επομενη αγορα που θα κανετε θα χρησιμοποιθει στο συνολικο ποσο της αγορας
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Το ποσο αυτο θα εμφανιζεται στο paypal Balance .Δεν θα επιστραφει στην καρτα σας.Αλλά,στην επομενη αγορα που θα κανετε θα χρησιμοποιθει στο συνολικο ποσο της αγορας

 

δεν αναφερόμαστε σε αυτό το ποσό (στο 1,50 ευρώ). Για αυτό το ποσό ισχύει όντως αυτό που λες. Σε άλλο ποσό αναφερόμαστε. Ξαναδές τη συζήτηση που είχαμε και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τι ακριβώς έγινε με σένα;; Γιατί κι εγώ τη Πέμπτη γράφτηκα και μου έκανε δύο χρεωσεις μία 1,50€ και άλλη μία 1,02€, σήμερα καταχωρήθηκε η πρώτη και πήρα το κωδικό και επικύρωσα. Η δεύτερη δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα από τη τράπεζα παρόλο που έγιναν ταυτοχρονα από τη paypal αλλά κι εγώ έχω την απορία γιατί έγινε η δεύτερη.

 

εμένα αρχικά είχε σε δέσμευση περίπου 2 ευρώ, όταν οριστικοποιήθηκε η χρέωση του paypal αυτή ήταν 1,50 ευρώ αλλά το υπόλοιπο περίπου 0,50 ευρώ παραμένει σε δέσμευση. Υποθέτω ότι μετά από λίγο καιρό θα αποδεσμευτεί και θα επιστραφεί στην κάρτα μου. Τείνω να συμπεράνω ότι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, είχα επικοινωνήσει και με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση της τράπεζας μου και μου είχαν πει ότι μετά από 10 μέρες το ποσό αυτό σε δέσμευση εάν δεν οριστικοποιηθεί επιστρέφεται, οπότε (επειδή δεν είμαι σίγουρος εάν μιλάμε για 10 μέρες ή για 10 εργάσιμες μέρες) εάν περάσει κάνα 20ήμερο και το "απομεινάρι" αυτό παραμένει δεσμευμένο, θα τους ξαναπάρω ένα τηλέφωνο να το δούνε.

 

Oκ τότε, thanks!! Eμένα σήμερα οριστικοποήθηκε το 1,50€ και μένει δεσμευμενο 1,01€ όπως βλέπω τώρα, οπότε λογικά θα επιστραφεί

 

προτείνω σε όποιον επιστραφεί πρώτο το δεσμευμένο ποσό να ενημερώσει, έτσι για να δούμε πόσες μέρες θα κάνει.

 

σε συνέχεια των παραπάνω, επιβεβαιώνω ότι το δεσμευμένο ποσό επιστράφηκε στην κάρτα μου (προσοχή: ΌΧΙ το 1,50ευρώ, το υπόλοιπο)

Link to comment
Share on other sites

ποσες μερες κανει το paypal να δει χρηματα που εχει μια χρεωστικη?

βλεπω στο ατμ εχουν μπει αλλα δεν βλεπω να αλλαξε κατι στο Paypal

λεει Paypal balance 1,5e υποθετω ειναι της εγγραφης...

κ Credit/Debit Card : Visa 2,57ε

Link to comment
Share on other sites

ποσες μερες κανει το paypal να δει χρηματα που εχει μια χρεωστικη?

βλεπω στο ατμ εχουν μπει αλλα δεν βλεπω να αλλαξε κατι στο Paypal

λεει Paypal balance 1,5e υποθετω ειναι της εγγραφης...

κ Credit/Debit Card : Visa 2,57ε

 

για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ακριβώς την απορία σου. Εάν θέλεις να την επαναδιατυπώσεις ίσως μπορέσει κάποιος να απαντήσει στο ερώτημα σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...