Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ποσο αυτο θα αναγραφτει στο balance.Μην περιμενεις να δεις γενικα ποσα λεφτα εχεις στην καρτα απο το balance που εχει το paypal.Αυτο πρεπει να ισχυει για συναλλαγες μεταφορας χρηματων μεσω τραπεζ λογαριασμων και εγω δεν ξερω τι ας με διορθωσει καποιος.

Το balance θα πρεπει παντα να ειναι μηδεν, εκτος αν σου στελνουν χρηματα τα οποια δεν αποσυρεις απο το paypal

 

mou hrthe mia apodeiksh apo mia etairia kai mou esteilan 500 eyro meso paypal-exo logariasmo sthn paypal ayta ta lefta pos tha ta paro tora apo kei kserei kanenas?eyxaristo poly

θα πρεπει να δηλωσεις στο paypal νουμερο τραπεζικου λογαριασμου και στη συνεχεια να κανεις μεταφορα εκει

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους....

Εχω ενα προβλημα με το Paypal.

Αγοραζω μεσω Paypal αρκετο καιρο. Ξαφνικα προχ8ες μου ζητα το γνωστο "link and confirm your credit card".

Μπορειτε να μου πειτε που βρισκω τον τετραψηφιο αρι8μο που ζητανε?

Τι εννοει οταν λεει πως 8α το βρω στο statement της καρτας στο status?

Aκομη, προσπα8ησα να ενεργοποιησω και αλλες 2 καρτες και μου ζηταει το ιδιο χωρις να τις εχω χρησιμοποιησει πριν ποτε...

Βοη8ηστε αν γνωριζετε σχετικα, παρακαλω...

Ευχαριστω πολυ...Bill...{:0(

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε που βρισκω τον τετραψηφιο αρι8μο που ζητανε?

Τι εννοει οταν λεει πως 8α το βρω στο statement της καρτας στο status?

Aκομη, προσπα8ησα να ενεργοποιησω και αλλες 2 καρτες και μου ζηταει το ιδιο χωρις να τις εχω χρησιμοποιησει πριν ποτε...

Βοη8ηστε αν γνωριζετε σχετικα, παρακαλω...

Ευχαριστω πολυ...Bill...{:0(

Αν ειναι prepaid οι καρτες παρε τηλεφωνο το τμημα εξυπηρετησεις και θα σου το πουμε απο εκει κοιταζοντας την κινηση της καρτας ή μπορεις να το δεις απο ΑΤΜ κανοντας ενημερωση κινησης καρτας.Αν ειναι κανονικες πιστωτικες στην αναλυτικη κατασταση που ερχεται καθε μηνα θα δεις μια κινηση με ονομασια Paypal και διπλα τον κωδικο.Για καθε καρτα που βαζεις σου το ζηταει αυτο ασχετα αν κανεις αγορα ή οχι
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη συμβουλη,ομως:

Η νεα καρτα που δηλωσα ειναι πιστωτικη (οπως και η προηγουμενη)

1) Πως 8α βρω τον αρι8μο, αφου δεν εχω κανει ακομα αγορα?

2) Στην προηγουμενη, στον αναλυτικο λογαριασμο εχω κανει 38 αγορες μεσω paypal αλλα που8ενα δεν υπαρχει αυτος ο κωδικος....

8α τρελα8ω ρε παιδια.....τι αλλο να κανω?

Η τραπεζα μπορει να βοη8ησει?

Link to comment
Share on other sites

1)Κανε αγορα και θα το δεις

2)Ο Κωδικος σιγουρα υπαρχει-ε ,τωρα αν εσυ δεν το ειδες στην αναλυτικη τι να σου πω,συνηθως αναγραφεται στην αναλυτικη κατασταση της καρτας ως εξης :PAYPAL (κωδικος) ποσο συναλλαγης 1,50 ευρω τα οποια θα σου τα επιστρεψει το PAYPAL οταν κανεις verified την καρτα βαζοντας τον κωδικο.Το 1,5 ευρω θα φανει στο balance και θα ειναι διαθεσιμο για οποιαδηποτε μελλοντικη αγορα

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

γεια σου και παλι.

Η αναλυτικη γραφει:

π.χ:

ημ/νια συν/γης ημ/νια επεξ/σιας αριθ. Αναφορας περιγραφη συν/γης ευρω

23/03/2008 26/03/2008 02425421 PAYPAL *DONIER 3531439 13.30

 

αυτο ειναι ενα παραδειγμα του πως αναγραφεται η κα8ε συναλλαγη μου, η μια κατω απο την αλλη, φυσικα. 'Ομως, αυτη ειναι μια καρτα που εχω ηδη χρησιμοποιησει PAYPAL.

Tωρα εχω δηλωσει μια αλλη, δεν εχω κανει καμια συναλλαγη ακομα και οταν προσπα8ησα να πληρωσω μου ζητησε τον τετραψηφιο κωδικο.....στεκει αυτο?

Συγγνωμη αν σε κουρασα, μα δεν εχω αλλη επιλογη....αν 8ες δωσε μου το τηλ. να σε παρω....Ευχαριστω καιν παλι....BILL

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν με παρακολουθεις καθολου ψαξε και βρες στους αναλυτικους κινηση του paypal με ποσο 1.5 ευρω.Εκει θα το βρεις τον κωδικο και οχι σε αυτο που μου αναγραφεις πανω
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

......φιλε μου, δεν υπαρχει καμια κινηση με 1.50 ευρω...

Αυτο ομως που δεν καταλαβαινω ειναι πως να βρω τον κωδικο για μια καρτα που ακομα δεν την εχω χρησιμοποιησει.......Αυτη που προσπαθησα να ενεργοποιησω ειναι καινουρια

ευχαριστω για το ενδιαφερον...

Link to comment
Share on other sites

......φιλε μου, δεν υπαρχει καμια κινηση με 1.50 ευρω...

Αυτο ομως που δεν καταλαβαινω ειναι πως να βρω τον κωδικο για μια καρτα που ακομα δεν την εχω χρησιμοποιησει.......Αυτη που προσπαθησα να ενεργοποιησω ειναι καινουρια

ευχαριστω για το ενδιαφερον...

Ετσι γινεται παντα.Και εγω οταν εβαλα την καρτα μου μου ζητησουμε τον κωδικο.Εκανα αγορα και στην κινηση ειδα και τον κωδικο του paypal με ποσο 1,5 και την αγορα που εκανα.Κανε μια αγορα πρωτα και θα σου εμφανιστει και ο κωδικος του paypal.Αλλα αυτο στο εχω ξαναγραψει οτιδηποτε και να σου πω απο εδω και περα θα επαναλαβανομαι.Τελος
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

.......ναι, εννοεις οποιαδηποτε αγορα?

γιατι δεν μου επιτρεπεται να κανω αγορα μεσω paypal, αφου ζηταει κωδικο.

Τον κωδικο 8α τον δω οταν ερ8ει ο αναλυτικος λογαριασμος, ετσι?

ευχαριστω για την βοη8εια

Link to comment
Share on other sites

paidia otan 8elw na agorasw kati apo agllia kanw tin metatropi apo eurw se lires mesw to xe.com;)

To 8ema einai oti dn exei tin idia timi i lira kai sto paypal:(

Pou paw sto paypal gia na dw tin ekastote timi tis liras???

 

Filika

 

Nikolas:)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

γεια σου και παλι.

Η αναλυτικη γραφει:

π.χ:

ημ/νια συν/γης ημ/νια επεξ/σιας αριθ. Αναφορας περιγραφη συν/γης ευρω

23/03/2008 26/03/2008 02425421 PAYPAL *DONIER 3531439 13.30

 

αυτο ειναι ενα παραδειγμα του πως αναγραφεται η κα8ε συναλλαγη μου, η μια κατω απο την αλλη, φυσικα. 'Ομως, αυτη ειναι μια καρτα που εχω ηδη χρησιμοποιησει PAYPAL.

Tωρα εχω δηλωσει μια αλλη, δεν εχω κανει καμια συναλλαγη ακομα και οταν προσπα8ησα να πληρωσω μου ζητησε τον τετραψηφιο κωδικο.....στεκει αυτο?

Συγγνωμη αν σε κουρασα, μα δεν εχω αλλη επιλογη....αν 8ες δωσε μου το τηλ. να σε παρω....Ευχαριστω καιν παλι....BILL

 

 

 

Κοίτα, όταν είσαι ήδη verified customer μπορείς να βάλει όσες άλλες κάρτες θες ΧΩΡΙΣ να υπάρχει η εκ νέου επιβεβαίωση. Εφόσον έχεις κάνει add ήδη την καινούρια κάρτα δεν θα έπρεπε να σου ζητάει κωδικό. Το έχω κάνει ακριβώς έτσι και εγώ και δεν είχα πρόβλημα. Μήπως σου ζητάει τον ΤΡΙΨΗΦΙΟ κωδικό που είναι πίσω από την πιστωτική?

 

@Scottas: η μετατροπή του συναλλάγματος γίνεται με την τιμή της στιγμής εκείνης και φυσικά όχι με την τιμή πώλησης αλλά με την τιμή αγοράς (πάντα δηλαδή τη χαμηλότερη). Τα διάφορα sites δίνουν συνήθως την base τιμή αναφοράς και όχι αυτή που χρησιμοποιεί το paypal ή τράπεζα ή κατάστημα συναλλάγματος. Πάντα όλοι αγοράζουν με τη χαμηλότερη (σου αγοράζουν το συνάλλαγμα) και πουλάνε στην ψηλότερη (σου πουλάν συνάλλαγμα). Και φυσικά πάντα μα πάντα υπάρχει διαφορά. Ο καθένας πουλάει στην ουσία όσο θέλει, με κάποιους μικρούς περιορισμούς.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχει τυχει σε κανεναν να τον παρουν τηλ απο το Paypal; κουφαθηκα λιγο αλλα φανταζομαι το κανουν.

πηραν να ρωτησουν αν ειμαι ενημερος για μια αγορα που εκανα, στα Αγγλικα μιλησαν φυσικα και με ξυπνησαν κιολας :p

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω. η αληθεια ειναι οτι ηταν καπως διαφορετικη διαδικασια, δεν ανεφερε πολλα στοιχεια στο paypal αλλα μονο στο site απο οπου εκανα την αγορα, ισως γι'αυτο. μου εστειλαν και mail βεβαια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έβγαλα μια χρεωστική από την Πειραιώς.Με ενημέρωσαν οτι υπάρχει καινούριο σύστημα το οποίο μπορεί κανείς να βγάλει εικονική προπληρωμένη.Και τα λεφτά μεταφέρονται από την μια στην άλλη αυτόματα.Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1)Την έχει βγάλει κανείς.Δηλώνω εκεί διευθυνση;Μπορώ να βάλω άλλη από αυτή της χρεωστικής;

2)Γίνεται να δηλώσω άλλη διευθυνση στο paypal από αυτη που έχω στην κάρτα;Η address 2 που λέει για ποιές περιπτώσεις είναι;

4)Στο paypal τι είναι καλύτερο να διαλέξω personal account ή premier;Ποιές είναι οι διαφορές;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

ειμαι λιγο ασχετος με το αθλημα .θελω να ρωτησω για την αποστολη χρηματων στο εξωτερικο .Εγω συνδεω την προπληρωμενη καρτα της τραπεζας αττικης .Μου κανει χρεωση 1,5 ευρω .Και κανω αποστολη χρηματων .Η ερωτηση ειναι ο παραληπτης που τα βλεπει τα χρηματα? στον τραπεζικο του λογαριασμο ? και σε ποσες μερες ?

η χρεωση 1,5 ευρω επιστρεφεται ?

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

η χρεωση 1,5 ευρω επιστρεφεται ?

σας ευχαριστω

To 1,5 ευρω θα σου επιστραφει οταν βαλεις τον 4ψηφιο κωδικο και στο status θα εισαι verified.To ποσο αυτο θα ειναι διαθεσιμο για μια μελλοντικη αγορα.Οσον αφορα τις αλλες ερωτησεις δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν εχω κανει αναλογη χρηση του paypal

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

έχω αγοράσει ένα προίόν από κάποιο site και ο έμπορος μου έστειλε request για πληρωμή στο email μου αλλά δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία και μου βγάζει ένα μην. ότι the payment can not funded with credit card at this time.πριν δύο εβδομάδες έκανα αγορές από ebay και δούλευε κανονικά. η κάρτα είναι προπληρωμένη και έχω τα λεφτά κατατεθειμένα
Link to comment
Share on other sites

έχω αγοράσει ένα προίόν από κάποιο site και ο έμπορος μου έστειλε request για πληρωμή στο email μου αλλά δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία και μου βγάζει ένα μην. ότι the payment can not funded with credit card at this time.πριν δύο εβδομάδες έκανα αγορές από ebay και δούλευε κανονικά. η κάρτα είναι προπληρωμένη και έχω τα λεφτά κατατεθειμένα

 

Ξαναδοκιμασε παλι αργοτερα, γιατι μαλλον καποιο προσωρινο προβλημα θα υπαρχει. Εαν ομως το προβλημα συνεχιζεται, θα πρεπει να κανεις το λογαριασμο σου στο paypal, verified. Οδηγιες πως θα κανεις το verification, αναφερονται σε προηγουμενες σελιδες

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

eyxaristw file.eimai hdh verified.merikws moy apanthsan apo thn paypal poio einai to provlima,aorista vevaia.einai gia logous asfaleias.den xeroun akrivws giati blokaristike h synallagh kai oyte mporoun manually na thn energopoihsoun.synithws lene symvainei otan einai anauthorised h synallagh h elloxevei pollous kindynous.miloume gia agora karotsiou 530 euro apo bimbomarket.(h istoselida tous fainetai arketa epaggelmatikh.einai kati san to eshop me paidika sthn italia)xerei kanenas allos kati parapanw?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στην δική μου περίπτωση έκανα μια αγορά με paypal απο ebay αλλά το προϊόν βγήκε ελλατωματικό. Το έστειλα πισω στον πωλητή (εξωτερικό), αλλά ποτέ δεν μου έστειλε το καινούριο σε αντικατάσταση. Μου απαντούσε οτι δεν το έλαβε ακόμη κι οταν το λάβει θα μου στείλει το καινούριο. Όλη αυτή η διαδικασία κράτησε >2 μήνες.

Στο τέλος το paypal δήλωσε αναρμόδιο να μου επιστρέψει τα χρήματα...Εξαφανίστηκε κι ο πωλητής - διαγράφηκε εντελώς από το ebay, οπότε το paypal μου ανακοίνωσε oti είχα δίκιο μεν, αλλά οτι δεν θα μου δώσει τα στοιχεία του πωλητή, παρά μόνο στις αρχές της χώρας του, αν απευθυνθώ γώ σε αυτές ! Δηλαδή να πάω στην Κίνα να κάνω μύνηση και τοτε θα τα ζητησει η κινεζικη αστυνομια απο το Paypal... και καλα κρασια.

Τελικα έχασα και τα χρήματα και το προιον και τα έξοδα επιστροφης τους ελατωματικού.

Προσοχή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορει να περιγραψει καποιος τον τροπο για να βγαλει κανεις μια paypal καρτα?

 

Μου ειπαν οτι πρεπει να παω σε τραπεζα οπως η alpha bank. να φτιαξω εναν λογαριασμο και υστερα θα ζητησω μια καρτα debit, οπου θα την κανω paypal μεσω του paypal.com. Καπως ετσι ειναι? αν μπορει καποιος να τα γραψει πιο αναλυτικα! ευχαριστω!

Nokia N95

Sony Ericsson C905

Samsung SGH-i900 OMNIA

Sony Ericsson W995

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...