Jump to content

[Firmwares] iPhone OS 3.x Betas & Gold Master: πληροφορίες - δοκιμές


Nikats
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εκανα την προσπάθεια μου να δοκιμάσω την 3 δεν τα καταφερα και το προβλημα τωρα ειναι οτι δεν μπορω να το παω σε 221 εχω iphone 3g απο ελλαδα μπορει καποιος να μου πει τι να κανω?

 

λιγο πιο πισω εαν διαβασεις αναφερετε ο τροπος επαναφορας σε 2.2.1

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

να μαι και εγω!

 

λοιπον ειχα την 3.0 πανω στο κινητο μεχρι πριν απο λιγο.Εντυπωσεις.

1.μπαταρια μια χαρα σε μια μερα 24 ωρες με χρηση 6 ωρες(το εσκισα λιγο) ηταν ακομα πρασινη αλλα οχι στα μισα....δηλαδη μια χαρα

2.η αισθηση στα Ελληνικα ειναι πραγματικα φοβερη...δουλεουν ολα μια χαρα και καταφερα να ενεργοποιησω και το youtube απλα κανεις sync σαν νεο τηλεφωνο και οχι απο παλιο.

3.το να γραφεις μην και γενικα να κανεις τα παντα σχεδον σε landscape ειναι πραγματικα πανεμορφο.

4.Σαφαρι πιο γρηγορος σε Wifi.

5.σποτλαιτ καταπληκτικο.και διαβαζει και ελληνικα

6.copy paste?ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!! ειναι τοσο ομορφο που για πλακα ακομα σαν παιχνιδι το κανεις και το χρησιμοποιεις ειδικα οταν φιλοι μου το απογευμα με ειδαν να ᾽᾽κουναω᾽᾽το κινητο για να κανω undo....

7.δεν εχει ελληνικh καταταξη επαφων

8.πολυ πιο γρηγορο το mail.

9.γενικα το κινητο ειναι πιο γρηγορο απο 2.2.1

 

τωρα το κατεβασα σε 2.2.1

ειχα ενα προβλημα απο τον παροχο ΤΙΜ μου χρεωσε 128Ε σε 1 ωρα αλλα μετα (και με πολυ τρεξιμο)βρηκα ακρη.δεν ευθηνοταν το κινητο αλλα η γραμμη.το υπογραμιζω αυτο.

 

το κατεβασμα εγινε για να χρησιμοποιησω το bitesms γιατι απο Ιταλια στελνω Ελλαδα μην με 5 λεπτα και οχι με 33 που ζητανε εδω οι κλεφτες.

για κανενα αλλο λογο.αν μπορουσα θα ημουν ακομα με αυτο!!!!!!

 

αν εχετε edge και την 3.0 για να πατε στην 2.2.1 pwned πρεπει

1.dfu +restore 3.0(ναι παλι στην 3.0ξεκιναμε με καθαρη 3.ο)

2.dfy +restore 2.0

3.dfu + restore 2.2.1

4. Quickpwn(oxi pwnagetool) sto 2.2.1 και οκ.

 

εγω αυτα εκανα.προσοχη να βαζετε το κινητο σε dfu mode και οχι recovery(να εχει μαυρη οθονη επομενως)

 

αν θελετε κατι εδω ειμαστε!

 

 

 

αν λες αυτο το εκανα αλλα δεν μπορω να παω σε 2.0 δεν ξερω γιατι, καποιος που γνωριζει?

NGAITA
Link to comment
Share on other sites

iPhone v3.0 –> 2.x downgrade:

 

Step 1) Shut off your iPhone and then enter DFU mode. Instructions here.

 

Step 2) Restore your iPhone in iTunes to v2.2.1, 2.2, or such. Remember you will need to hold shift and click restore in Windows, Option-restore in OSX. If you need to locate the firmware to download, look here. If you need help on how to restore in iTunes read this guide.

 

Step 3) Your restore will get an error message. It should be one of these: 1011, 1013, 1015. If you get something less than 100, you did not enter DFU mode correctly and need to retry from step #1 of this guide. If you get 160x something else went wrong. The 1011, 1013, 1015 type error codes will be a failure to write the baseband and will be expected. After this, your iPhone will remain in recovery mode. Note: on 2g iPhone you probably should not get a restore error since the 2g baseband is not updated by the 3.0 update so there is no reason for the baseband update to fail.

 

Step 4) Windows Load quickpwn for Windows and select your device and run through the first 3 or so prompts until your iPhone resets.

 

Step 4) OSX:

 

iRecovery is a command line tool that requires you to install a library. For this, you are required to understand how to use the terminal. These instructions are *very clear* if you understand the terminal and shell commands. If you do not, this is not for you. Find a windows computer or someone that can help you. Teaching how to use the OSX term is way beyond the scope of this guide.

 

Download and extract iRecovery. This is a console app to be run in terminal. Extract it with finder.

Copy libusb-0.1.4.dylib to /usr/local/lib and chmod both iRecovery and the dylib to 755 using chmod 755 /usr/local/lib/libusb-0.1.4.dylib and chmod 755 iRecovery.

In terminal, run iRecovery -s

At the iRecovery prompt, type: fsboot

Wait, iPhone should boot. If not, type fsboot a second time.

ctrl-c or close the term. You are done with iRecovery.

Here is a more detailed set of instructions by Max:

 

1) Download iRecovery

2) Place both files on the Desktop

3) Open terminal and type ‘cd ~/Desktop’

4) Run command ‘chmod 777 libusb-0.1.4.dylib’

5) Run command ‘chmod 777 iRecovery’

6) Run command ‘defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE’

7) Run command ‘killall Finder’

8) Navigate Macintosh HD > usr > local > lib

9) Copy the file libusb-0.1.4.dylib into that folder

10) Open a new terminal

11) Drag-and-drop the iRecovery file into the Terminal so that you get a shortcut to it.

12) Append ‘-s’ to the end.

13) Run command ‘fsboot’ (i had to do it twice)

14) If the phone starts up locket once again, just run through steps 10-13 again.

15) When done, open terminal again and type ‘defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE’

16) Then run ‘killall Finder’ once again and your done!

 

Step 5) Run through the quickpwn guides for your operating system. Depending on which OS you have, you will need to click next a few times and your iPhone should be reset. At this point, you should continue through quickpwn to finish the jailbreak of your iPhone.

 

At this point, you should have a working iPhone although your baseband will still be upgraded. This is the best we can do at this point. Good luck.

 

http://thebigboss.org/tag/30-downgrade/

Link to comment
Share on other sites

:D Ακουσε κανενας ειδησεις? Τριτη κυκλοφοραει η 3 επισημα για iPhone? ακουσα καλα?:worry:

 

για πρωταπριλια πολλα θα ακουσουμε:lol:

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

για όσους δεν έχουν υπομονή όπως εγώ εδώ είναι η λύση με 5 δολλάρια:

http://www.sizlopedia.com/2009/03/24/activate-the-iphone-30-beta-firmware/

 

κατα πόσο ξέρουμε ότι ο τύπος δεν λέει ότινανε για να τσιμπήσει φράγκα?

 

τέσπα εγώ τα εσκασα τα 3.50 ευρά. και βλέπουμε

 

 

snollyghoster και εσύ από εκεί το έκανες;

Link to comment
Share on other sites

για πρωταπριλια πολλα θα ακουσουμε:lol:

 

:confused: Ελπιζω οτι δεν ειναι ετσι...Το ακουσα στο δελτιο του ALTER και μαλιστα εκανε αναφορα στο iPhone για την Τριτη και ειπε οτι η εκδοση για το BlackBerry τον Σεπτεμβρη??? Δεν ξερω μπορει να εχει δικιο τωρα που το συνειδητοποιω...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε... Είπε για την έκδοση 3.0; Ή μήπως για το Skype;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

iPhone 3G downgrade 3.0-->2.2.1 (για windows.)

 

πρεπει να εχετε στο desktop σας την αντιστοιχη 2.2.1

και το QuickPwn 2.2.5-2

 

1.βαζετε το κινητο σας σε DFU δηλαδη το αναγνωριζει το ιΤουνς σε recovery mode αλλα στην οθονη του κινητου δεν εμφανιζεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα.

 

2. με shift+restore επιλεγετε την 2.2.1 που εχετε κατεβασει στο desktop σας.

 

3.σε περιπτωση που δειτε τα errors 1600, 1601 ή 1602 σημαινει οτι δεν εχετε βαλει το κινητο σε DFU mode.

αν ομως δειτε τα errors 1011, 1013, 1015. αυτο σημαινει οτι η διαδικασια προχωραει σωστα και το ιΤουνς εβγαλε λαθος γιατι στο κινητο σας εχει αλλαξει η baseband.Για να λυσουμε το προβλημα παμε στο βημα 4.

 

4.εδω ειναι απλο...σαν να εχετε ενα απλο 2.2.1 ξεκινατε το Quickpwn και κανετε τα γνωστα για 2.2.1

 

σε περιπτωση που το κινητο σας δεν βρισκει σημα ενω ειστε σε 2.2.1 κανετε ενα απλο restore σε 2.2.1 original το οποιο αφηνετε εκεινη την στιγμη να το κατεβασει ο υπολογιστης σας απο τον σερβερ της Apple.

το ιδιο κανετε για να επαναφερετε το κινητο σας σε κατασταση οπως το αγορασατε δηλαδη κανονικο 2.2.1

 

ο οδηγος αυτος ειναι μονο για ελληνικα κινητα και για οσους εχουν γραψει τα κινητα τους στο dev προγραμμα...

 

εξαλλου σε 3G δεν υπαρχει αλλος τροπος να βαλετε μεσα την 3.0

 

καλο μεσημερι.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

εχει εχει...

οχι τρελλα πραγματα αλλα εχει.... :)

 

κυριως οταν αλλαζουν οι εφαρμογες σε landscape

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

:confused: Ελπιζω οτι δεν ειναι ετσι...Το ακουσα στο δελτιο του ALTER και μαλιστα εκανε αναφορα στο iPhone για την Τριτη και ειπε οτι η εκδοση για το BlackBerry τον Σεπτεμβρη??? Δεν ξερω μπορει να εχει δικιο τωρα που το συνειδητοποιω...:lol:

 

Στο Skype αναφέρεστε...

Link to comment
Share on other sites

iPhone 3G downgrade 3.0-->2.2.1 (για windows.)

 

πρεπει να εχετε στο desktop σας την αντιστοιχη 2.2.1

και το QuickPwn 2.2.5-2

 

1.βαζετε το κινητο σας σε DFU δηλαδη το αναγνωριζει το ιΤουνς σε recovery mode αλλα στην οθονη του κινητου δεν εμφανιζεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα.

 

2. με shift+restore επιλεγετε την 2.2.1 που εχετε κατεβασει στο desktop σας.

 

3.σε περιπτωση που δειτε τα errors 1600, 1601 ή 1602 σημαινει οτι δεν εχετε βαλει το κινητο σε DFU mode.

αν ομως δειτε τα errors 1011, 1013, 1015. αυτο σημαινει οτι η διαδικασια προχωραει σωστα και το ιΤουνς εβγαλε λαθος γιατι στο κινητο σας εχει αλλαξει η baseband.Για να λυσουμε το προβλημα παμε στο βημα 4.

 

4.εδω ειναι απλο...σαν να εχετε ενα απλο 2.2.1 ξεκινατε το Quickpwn και κανετε τα γνωστα για 2.2.1

 

σε περιπτωση που το κινητο σας δεν βρισκει σημα ενω ειστε σε 2.2.1 κανετε ενα απλο restore σε 2.2.1 original το οποιο αφηνετε εκεινη την στιγμη να το κατεβασει ο υπολογιστης σας απο τον σερβερ της Apple.

το ιδιο κανετε για να επαναφερετε το κινητο σας σε κατασταση οπως το αγορασατε δηλαδη κανονικο 2.2.1

 

ο οδηγος αυτος ειναι μονο για ελληνικα κινητα και για οσους εχουν γραψει τα κινητα τους στο dev προγραμμα...

 

εξαλλου σε 3G δεν υπαρχει αλλος τροπος να βαλετε μεσα την 3.0

 

καλο μεσημερι.

 

Εγω φιλε μου εχω το 3g και ειχα την 3 εκδοση(dev προγραμμα).Λοιπον,οταν πηγα να κανω υποβαθμιση στην 2.2.1(σε RECOVERY MODE),μου εβγαλε σφαλμα 1013 και μετα ξεκιναω το Quickpwn σε DFU MODE.Ομως μου εβγαλε μηνυμα οτι πρεπει να επανεκκινησω το iphone για να το δει σαν συνδεδεμενο!Πριν ομως προχωρισω στο τελικο jalebrake και μετα την επανεκκινιση,το ειδε και το ενεργοποιησε κανονικα το itunes(2.2.1)κι ετσι εκανα κανονικα τον συγχονισμο(επαφες κλπ.)και μετα εκανα jalebrake με το quickpwn κανονικα.Ομως οταν δοκιμασα απο περιεργεια να το κανω ristore σε RECOVERY MODE στην κανονικη 2.2.1,μου εβγαλε παλι το σφαλμα 1013!!Το εβαλα μετα παλι σε DFU MODE και το εκανα ristore κανονικα...Θελω λοιπον να σε ρωτησω αν χρειαζεται να κανω κατι αλλο,για να φαινεται σαν καινουργιο?Modem firmware:04.20.01

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

μηπως να αφησεις το ιΤουνς να κατεβασει εκεινη την στιγμη το fw?

 

δεν ξερω....περιεργο...σου δουλευει τωρα σωστα;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

μηπως να αφησεις το ιΤουνς να κατεβασει εκεινη την στιγμη το fw?

 

δεν ξερω....περιεργο...σου δουλευει τωρα σωστα;

 

Το αφησα αλλα παλι τα ιδια!Παντως δουλευει σωστα!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

http://images.macrumors.com/article/2009/03/12/123333-iphone-3-new-1.jpg_300.jpg

 

Changes in Beta 2

 

There's reportedly a new menu item in the system preferences labeled "Store" that contains no data.

 

The build runs much faster than beta 1.

 

Περιμένουμε εντυπώσεις από όσους την έχουν εγκαταστήσει!

 

Και screenshots για το "Store" ;)

Link to comment
Share on other sites

Και ένα download link διοτι δεν είμαστε ακριβως developers... ?

 

δεν πρόλαβα να χορτάσω την beta 1 ...

όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κανείς την καινούρια beta? Κάτι λένε για μια ροζ οθόνη κατά την ενεργοποίηση και ότι δεν είναι τόσο stable όσο η πρώτη beta. Aλλά επειδή δεν τους έχω εμπιστοσύνη ρωτάω εδώ μήπως και...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα και την έβαλα. Μια χαρά φαίνεται και πιό γρήγορη από την προηγούμενη. Το update τα κράτησε όλα εκτός από τις φωτογραφίες...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα και την έβαλα. Μια χαρά φαίνεται και πιό γρήγορη από την προηγούμενη. Το update τα κράτησε όλα εκτός από τις φωτογραφίες...

 

Έβαλες πρώτα το καινούργιο το SDK beta2; Γιατί για την ροζ οθόνη λένε αυτοί που δεν είχαν εγκαταστήσει το καινούργιο SDK... Και αν το έβαλες πριν κάνεις το update δεν το ανεβάζεις κάπου;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εγκατεστημένο sdk. Δεν είμαι developer. Απλά το τηλέφωνο είναι περασμένο στη μαμά. Την νέα έκδοση τη βρήκα στα γνωστά μέρη...Κυκλοφορεί από νωρίς το πρωΐ.
Link to comment
Share on other sites

Την έχω κατεβάσει απ'το πρωί απλά δίσταζα να την βάλω για την ροζ οθόνη που άκουγα. Θα κάνω μια απόπειρα το βράδυ! Έχω απεγκαταστήσει και το SDK και η τύχη βοηθός... :lol:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...