Jump to content

Αξία παλαιών νομισμάτων


destiny1983
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου η γνωμη μου ειναι οτι οι λιρες δεν δινονται... Τις κρατας για να αποκτησουν μεγαλυτερη αξια... Για μενα λαθος... Αλλα εσυ ξερεις καλυτερα..

 

Εχω και αλλες λιρες που εχουν αξια και οχι μονο οικονομικη αλλα κυριως συναισθηματικη!Τη συγκεκριμενη την ηθελα να την δωσω καθαρα για συναισθηματικους λογους και οχι για οικονομικούς!Παω και παιρνω αλλη σιγα το προβλημα!Την συγκεκριμενη δεν ηθελα!Εσεις το βλεπετε καθαρα απο οικονομικης αποψης!Εγω οχι!Δεν χαθηκε και ο κοσμος πια...;)

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω και αλλες λιρες που εχουν αξια και οχι μονο οικονομικη αλλα κυριως συναισθηματικη!Τη συγκεκριμενη την ηθελα να την δωσω καθαρα για συναισθηματικους λογους και οχι για οικονομικούς!Παω και παιρνω αλλη σιγα το προβλημα!Την συγκεκριμενη δεν ηθελα!Εσεις το βλεπετε καθαρα απο οικονομικης αποψης!Εγω οχι!Δεν χαθηκε και ο κοσμος πια...;)

 

nai alla synhthos h oikonomikh aksia metraei...;)

 

PS. aigwkeros eimai;) :shifty: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Μέταλα αγαπητοί,χαλκός,χρυσός και πλατίνα πήρανε τρελά τα πάνω τους εδώ και 2 χρόνια,μακράν το καλύτερο και σταθερότερο χρηματιστήριο αξιών ;)

δεν αξίζει για μικροποσά να πετάμε τέτοια κομμάτια.

Με βρισκεις απολυτα συμφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Ποια η αξια στο να πηγαινει απο την μια γενια στην αλλη καποια μεταλλικα αντικειμενα που εχουν μονο υλικη αξια...και εφοσον εχεις καποια οικονομικη αναγκη να τις κρατας μονο και μονο για να τις δωσεις στα εγγονια σου..?

 

μου θυμιζει αυτη η αποψη τον τσιγκουνη Skroutz που μαζευει τα χρηματα του ..χωρις να χαιρεται την ζωη του...και στο τελος πηγαινουν τα χρηματα στα εγγονια και ο καημενος ο skroutz πεθαινει στερημενος των χαρων της ζωης, που περασε χωρις να τις απολαυσει...

 

 

 

 

φιλε raver σου προτεινω να τις ρευστοποιησεις και να τις επενδυσεις οπως θες εσυ...ολο και κατι θα εχεις στο νου σου..

 

 

τα μονα πραγματα που εχουν αξια μεταβιβασης απο γενια σε γενια ειναι οι ηθικες αξιες , τα πιστευω και οι γνωσεις-εμπειριες....

 

 

σκεφτειτε μονο οτι καποια στιγμη καποιος απογονος σας θα τα χαρει εκεινος...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Όσοι λένε δεν τις πουλάνε. Κατ' αρχήν ήταν μόνο μία λίρα το πολύ να φτάσει σε 10 χρόνια τα 500 ευρώ. Και τι έγινε; Κάποιοι θα πουν "και άμα γίνει πόλεμος"; ε αν είναι να προετοιμαζόμαστε για πόλεμο ας φτιάξουμε ένα καταφύγιο με ξηρά τροφή, από μια λίρα δε θα σωθούμε πάντως.

Είναι τόσο αστείο το ποσό που καλά έκανε και την έδωσε κατά την άποψή μου.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Ποια η αξια στο να πηγαινει απο την μια γενια στην αλλη καποια μεταλλικα αντικειμενα που εχουν μονο υλικη αξια...και εφοσον εχεις καποια οικονομικη αναγκη να τις κρατας μονο και μονο για να τις δωσεις στα εγγονια σου..?

 

μου θυμιζει αυτη η αποψη τον τσιγκουνη Skroutz που μαζευει τα χρηματα του ..χωρις να χαιρεται την ζωη του...και στο τελος πηγαινουν τα χρηματα στα εγγονια και ο καημενος ο skroutz πεθαινει στερημενος των χαρων της ζωης, που περασε χωρις να τις απολαυσει...

 

 

 

 

φιλε raver σου προτεινω να τις ρευστοποιησεις και να τις επενδυσεις οπως θες εσυ...ολο και κατι θα εχεις στο νου σου..

 

 

τα μονα πραγματα που εχουν αξια μεταβιβασης απο γενια σε γενια ειναι οι ηθικες αξιες , τα πιστευω και οι γνωσεις-εμπειριες....

 

 

σκεφτειτε μονο οτι καποια στιγμη καποιος απογονος σας θα τα χαρει εκεινος...

ναι αλλα εδω προκειτε για ιστορια 200 χρονων! δεν ειναι και ευκολο να κανεις μια τετοια κινηση και να τις δωσεις.ασε που εδω στην Ελλαδα δεν τις ξερουν καθολου αυτες τις λιρες.πιστευω οτι "σκοτωνοντας" τις λιρες δεν σωζεσαι..καλυτερα να καθονται στο σεντουκι...και να τις βλεπω καθε χρονο που παω και πληρωνω την τραπεζα..παρα να τις δωσω.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

an milate genika gia to an prepei na pwlei kapoios tis lires pou exei sth katoxh tou eimai kai egw kata kai an 8elete synexiste thn koybenta!an omws synexizetai th suzhthsh gia to oti phga kai edwsa mia lira kai eftasa kai se shmeio na dikaiologh8w giati to kanw,8a parakalousa na stamathsei edw kai kyriws ta epi8eta pou do8hkan apo kapoious sto 8ema auto!sas eyxaristw:)
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για μενα καλα εκανες και πουλησες την λιρα δικια σου ητανε οτι θςελεις την κανεις.. Εδω απλα κουβεντα κανουμε.. Μακαρι να ειχα και εγω λιρες και να σπαω τοκεφαλι αν θα τις πουλησω η οχι...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ που έχω αρκετές από τον παππού μου (από το '40 τις είχε) δεν τις πουλάω με τίποτα παρ'όλο που ξέρω πως αν το έκανα θα έπαιρνα αρκετές χιλιάδες ευρώ. Θα τις κρατήσω και θα τις δώσω στα παιδιά μου. Είναι κιμήλειο με μεγάλη συναισθηματική αξία για μένα. Θα τις δώσω μόνο αν γίνει πόλεμος και δεν έχω να φάω!:p
Link to comment
Share on other sites

Εισαι ωραιος.. Μακαρι τα παιδια σου να σκεφτονται σαν και σενα.. Αλλα και να τις φανε χαλαλι τους...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω(στην κατοχή μου εννοώ...δεν μιλάω για το αν έχει καμιά λίρα κάνας γονιός μου ή κοντινός συγγενής....άλλο αυτό!) 3 χρυσές λίρες χρονολογίας: 1906,1931,1962!

 

Μπορεί και να αποκτήσω κι άλλες όμως....που ξέρεις!Χεχε!! :)

 

Πάντως να ξέρετε ότι η αξία γενικά της χρυσής λίρας είναι σίγουρα το λιγότερο 100€!Μετά ανάλογα την χρονολογία κ.α. τιμολογείται αντίστοιχα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω(στην κατοχή μου εννοώ...δεν μιλάω για το αν έχει καμιά λίρα κάνας γονιός μου ή κοντινός συγγενής....άλλο αυτό!) 3 χρυσές λίρες χρονολογίας: 1906,1931,1962!

 

Μπορεί και να αποκτήσω κι άλλες όμως....που ξέρεις!Χεχε!! :)

 

Πάντως να ξέρετε ότι η αξία γενικά της χρυσής λίρας είναι σίγουρα το λιγότερο 100€!Μετά ανάλογα την χρονολογία κ.α. τιμολογείται αντίστοιχα!

και αν δεν ειναι και χτυπημενες ακομη περισσοτερο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
ena psiloasxeto thema.. ekeines oi lires pou mas edinan dwro syggeneis kai tetoia otan eimastan mikroi, exoun kamia axia ?

 

Εννοείς χρυσές λίρες, έτσι? Ναι, έχουν αξία και μάλιστα όσο παλιότερες είναι, τόσο μεγαλύτερη αξία έχουν. Δεν ξέρω όμως περίπου πόσο κάνουν.

Ποτε μην μαλωνεις με εναν ηλιθιο. Θα σε ριξει στο επιπεδο του και θα σε κερδισει λογω εμπειριας. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

ena psiloasxeto thema.. ekeines oi lires pou mas edinan dwro syggeneis kai tetoia otan eimastan mikroi, exoun kamia axia ?

 

Η τιμή πώλησης της χρυσής λίρας κυμαίνεται στα 171 ευρώ από την Τράπεζα Ελλάδος και η τιμή αγοράς στα 157 ευρώ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή πώλησης της χρυσής λίρας κυμαίνεται στα 171 ευρώ από την Τράπεζα Ελλάδος και η τιμή αγοράς στα 157 ευρώ.:)

 

και ειδικα οσες ειναι πριν του 1890 με 1880!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η λίρα κόστιζε 4000δρχ το 1980 και έφτασε 25000 το 2001.Από τότε πήγε από 75 ευρώ στα 170 τώρα.Long target:1000 Euros μέχρι το 2016-2018..........

 

not bad....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει πλάκα που αρκετοί έχουν οργώσει τα μισά βουνά της ελλάδας ψάχνοντας να βρούνε λίρες!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η λίρα κόστιζε 4000δρχ το 1980 και έφτασε 25000 το 2001.Από τότε πήγε από 75 ευρώ στα 170 τώρα.Long target:1000 Euros μέχρι το 2016-2018..........

 

not bad....

 

Μπα..πολλα λες..δεν το πιστευω τοσο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λίρες ε...; εχω έναν γνωστό ο οποίος έκανε παλαιότερα παρέα σε γερόντια και έμαθε αρκετά μέρη με λίρες,αποτέλεσμα να σταματήσει να δουλεύει από 30 χρόνων..μου είχε δώσει μια λίρα αρχαία αλλά απ όσο ξέρω den μπορείς να την εξαργυρώσεις σε τράπεζα επειδή θεωρείται αρχαιοκαπηλία(?)μόνο από κάποια χρονολογία και μετά τις δέχονται κανονικά.;den είμαι σίγουρος

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...