Jump to content

Acer F900


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Το gps δουλεύει και συνεργάζεται αψογα με το destinator ή το igo κ.α και υπερτερει λογω chipset .

2. Η οθόνη ανταποκρίνεται άνετα με τα δάχτυλα ή με το πενάκι, γενικά και δεν παρουσιάζει κολλήματα ή περίεργες συμπεριφορές ,αλλωστε ειναι 3,8'' μεγεθος.

3. Για Ελληνικά (πληκτρολόγιο - επαφές) απλά προσθέτεις τα ανάλογα προγράμματα , εγω προσωπικα σε οποιο PDA χρησιμοποιω βαζω SpbMobileShell 2.gr , SpbKeyboard4 και Inesoft.Phone και δημιουργω το προσωπικο μου περιβαλλον στα ελληνικα , ας ειναι η rom στα αγγλικα .

4.Έχω ακούσει ότι είναι αργό εξαιτίας του περιβάλλον εργασίας της acer. Ισχύει;

Ισχύει και το βγαζεις αμεσως .

5. Η ποιότητα κατασκευής είναι ικανοποιητική (στα επίπεδα της htc);

Ναι δεν ειδα δραματικες διαφορες σε συγκριση παραδειγμα με το HD που χρησιμοποιω επισης και με γνωμονα την μεγαλη διαφορα τιμης που τα χωριζει θα ελεγα οτι υπερτερει το F900.

Εκει που υστερει ειναι στην ram ,χωρις να ειναι και μεγαλο το προβλημα και στο θεμα εγγυησης που αν συμβει κατι ,θα πρεπει να σταλει στο εξωτερικο μεχρι η εδω αντιπροσωπεια να τα αναλαβει .

 

Επισης αλλη νεωτερη λυση που και εγω θελω να δοκιμασω , ειναι το ACER neoTouch S200 ( ή F1) .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή μετά από soft reset ξεκινάει με 30mb ελεύθερα ?

Μιλάς για μνήμη για προγράμματα και όχι για αποθήκευση έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Το IGO μόνο , χρειάζεται μέχρι και 17mb (μου έτυχε να το ελαχιστοποιήσω στο diamond ) ενώ έκανε επανυπολογισμό .
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πόση ram έχετε με spb mobile shell 3.5?

Εγώ έχω γύρω στα 30 και κάτι mb

 

 

Το widget της ACER το έχεις απενεργοποιήσει ?

 

Το σκέφτομαι σοβαρά και αν μόνο με το shell 3.5 μένουν 30mb τότε πρέπει να ψάξω κάτι άλλο .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν μπορώ να αυξήσω την Ram με καμιά rom?

 

Μόνο με κάποια lite ROM που δεν θα έχει τα καλούδια της μαμά ROM.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βάλε το gps test (είναι freeware) και άστο να βρει μόνο του τη θύρα και περίμενε μέχρι να κλειδώσει δορυφόρους. Μετά άνοιξε κανονικά το destinator.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω το f900 το μόνο που με προβληματίζει είναι η ram του σε καθημερινή χρήση πχ για να γράψεις ένα μήνυμα η να σεφραρεις στο internet λειτουργεί καλά η σέρνεται? Δε ξέρω επειδή έχω διαβάσει πολλά το έχω φοβηθεί λίγο
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω το f900 το μόνο που με προβληματίζει είναι η ram του σε καθημερινή χρήση πχ για να γράψεις ένα μήνυμα η να σεφραρεις στο internet λειτουργεί καλά η σέρνεται? Δε ξέρω επειδή έχω διαβάσει πολλά το έχω φοβηθεί λίγο

 

Ε οχι βεβαια. Για αυτες τις χρησεις ειναι πολυ πιο γρηγορο απο οτι κυκλοφορει στην αγορα, με τετοια οθονη και σιγουρα δεν προκειται να "κρεμασει"...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το έκανα κι αυτό με το GPS Viewer που είναι προεγκατεστημένο από την Acer αλλά τίποτα...

 

Ναι... αλλά εγώ προτείνω το GPS Test.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το χτυπησα και αυτο:rolleyes:.

Θα μου ερθει σε κανα δυο μερες απο expansys (246 euro με μεταφορικα). Ελπιζω να εκανα καλη αγορα, το χρειζομουνα πιο πολυ για gps και ηταν απο τα λιγα με τετοια χαρακτηριστικα (3,8 οθονη ) που εχει και το κορυφαιο sirfstar iii.

 

Αληθεια θα χρειαστουμε και καποιο skin για το destinator λογω οθονης???:worry:

ΑΕΛ λεμε
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Με βασικό κριτήριο το gps, πιστεύω και εγώ ότι έκανες σωστή επιλογή.

 

Για το destinator 7 θα χρειαστείς αυτό το skin: http://www.navimania.gr/showthread.php?t=12604

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σκεφτόμουνα να αγοράσω το samsung omnia αλλά κοιτόντας λίγο το F900 η αλήθεια είναι ότι γλυκάθηκα πολύ. Είχα όμως ένα laptop acer το οποίο από ποιότητα κατασκευής ήταν αίσχος και συντομα διελύθη στα εξ ων συνετέθη. Τώρα λοιπόν φοβάμαι λίγο να κάνω το βήμα, ειδικά αν δεν υποστηρίζεται από αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.

Έχει κανείς πληροφόρηση αν και πότε υπάρχει περίπτωση να εισαχθεί επίσημα;

Μήπως ξέρετε αν το έχουν στην έκθεση οποιουδήποτε καταστήματος ώστε τουλάχιστον να μπορώ να το δω ανοιχτό; Εντελώς διαφορετική η αίσθηση του να κοιτάς σε φωτογραφίες και να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να κρίνεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Xθες το παρηγγειλα και εγω απο το http://www.expansys.com.gr 250Ε.Το εψαξα αρκετα και τελικα διαπιστωσα,κατα τι δικη μου γνωμη παντα,οτι σε συγκριση με το HTC touch HD δεν υπαρχουν τοσες διαφορες που να δικαιολογουν την τοσο μεγαλη διαφορα τιμης και μαλιστα σε βιντεο στο youtube που δειχνουν ταυτοχρονα ιδιο βιντεο η οθονη του F900 ειναι σαφως καλυτερη...περισσοτερα μολις το παραλαβω.
Link to comment
Share on other sites

Xθες το παρηγγειλα και εγω απο το http://www.expansys.com.gr 250Ε.Το εψαξα αρκετα και τελικα διαπιστωσα,κατα τι δικη μου γνωμη παντα,οτι σε συγκριση με το HTC touch HD δεν υπαρχουν τοσες διαφορες που να δικαιολογουν την τοσο μεγαλη διαφορα τιμης και μαλιστα σε βιντεο στο youtube που δειχνουν ταυτοχρονα ιδιο βιντεο η οθονη του F900 ειναι σαφως καλυτερη...περισσοτερα μολις το παραλαβω.

 

Η διαφορα τιμης πραγματι δε δικαιολογειται, αλλα σε καμια περιπτωση η οθονη του F900 δεν ειναι καλυτερη αυτης του HD. Η τελευταια ειναι μια κλαση πανω απο αυτη που φοραει το Acer...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η διαφορα τιμης πραγματι δε δικαιολογειται, αλλα σε καμια περιπτωση η οθονη του F900 δεν ειναι καλυτερη αυτης του HD. Η τελευταια ειναι μια κλαση πανω απο αυτη που φοραει το Acer...

 

Δεν θα έλεγα ότι έχει και τόσο αισθητή διαφορά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα τιμης πραγματι δε δικαιολογειται, αλλα σε καμια περιπτωση η οθονη του F900 δεν ειναι καλυτερη αυτης του HD. Η τελευταια ειναι μια κλαση πανω απο αυτη που φοραει το Acer...

To HD έχει και το πλεονέκτημα της 3πλασιας σχεδόν ελεύθερης μνήμης ram σε σχέση με το acer..

Link to comment
Share on other sites

To HD έχει και το πλεονέκτημα της 3πλασιας σχεδόν ελεύθερης μνήμης ram σε σχέση με το acer..

 

Ναι, αν τα βαλουμε κατω θα βρουμε αρκετα συν στο HD, οχι ομως τετοια που να δικαιολογουν 250+ ευρω διαφορα στην τιμη τους imo...

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας το κινητο στην κατοχη μου μερικες μερες , και αφου εχουν περασει απο τα χερια μου πολλααααα wm ( htc diamond I , diamond II , htc HD , omnia , xperia , touch , touch 3g , και αλλα :rolleyes:) θα επισημανω μερικα πραγματα απο την συμβιωση με το ACER F900.

Πρωτα απ ολα για τον κυριο λογο που το πηρα εγω ( GPS ) , μιας και το χρησημοποιω για τον δευτερευοντα αριθμο μου , ειναι απλα ΚΟΡΥΦΑΙΟ... βλεπε Sirf star III:D.

Απο δω και περα η οθονη του πολλη καλη , ενα κλικ κατω απο HD , ποιοτητα κατασκευης αποδεκτη σαφως κατωτερη απο HTC , SAMSUNG . Το ram του λιγο αλλα εγω εχω απενεργοπιηση το acer interface και χωρις να χρησημοποιω αλλο shell, μιας και δεν με χαλαει και το καθαυτο WM interface εχω μετα απο soft reset 52 ram ελευθερα!! και μετα απο αρκετη χρηση δεν πεφτει κατω απο τα 42 !!!.

Αλλα παρολο το λιγο ram ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ HTC ( ναι ειναι:cool:)

Μια ευχαριστη εκπληξη ηταν και οταν ανακαλυψα οτι τραβαει video VGA !!!! αλλα με χαμηλο frame rate.

Για το GPS τι να πω? με cold start μεσα σε αυτοκινητο (οχι κινουμενο) μεσα σε ελαχιστα δευτερολεπτα περιπου εχει 7-10 δορυφορους!!!!:ninja:. (με το HD ασε μην πω καλυτερα :lol:)

Το σημα του GSM δεν ειναι και οτι καλυτερο , τσεκαρισμενο με την ιδια καρτα με 4 αλλα κινητα στο ιδιο σημειο. Σε δυσκολα σημεια εκει που τα αλλα εχουν 2-3 γραμμες αυτο πασχιζει να βρει σημα εως 1-2 γραμμες. Δεν ειναι χαλια αλλα μαλλον ενα απο τα αδυνατα σημεια του.

Για την τιμη που προσφερεται (236 ευρω :blink:) ειναι πραγματικα μια ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ .

ΑΕΛ λεμε
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 10 μέρες που το εχω (αγορασμένο απο το http://www.clove.co.uk 232 ) οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:

αρνητικό σημείο το σήμα του δεν γεμίζει σχεδόν ποτέ..Βέβαια μιλάς κανονικά και με μία γραμμή οπότε δεν είναι τελικά και σπουδαίο...

Ποιότητα κατασκευής απλώς μέτρια.Φυσικά το acer shell πρέπει να απενεργοποιηθεί του κάθεται βαρύ..Μπαταρία με αρκετή χρήση 1,5 μέρα.Οθόνη καλούτσικη (έχω και το ομνια που έχει πολύ καλύτερη οθόνη)

Στα θετικά του

Θετικά: το gps όπως αναφέρεται και παραπάνω..

Η αίσθηση ότι είναι μικρό τηλέφωνο παρόλη την μεγάλη οθόνη..

Και κάτι ακόμα αρκετά σημαντικό...ότι αφορά τις συνδέσεις του (bluetooth συγχρονισμός με pc ) είναι σαφώς καλύτερο από ότι έχω δοκιμάσει... (στο bluetooth το ομνια μου έχει τεράστιο πρόβλημα σε μεταφορά αρχείων αλλά και από άλλα που είχα είναι πολύ καλύτερο δεν βγάζει ποτέ προβλήματα).

Μια απορία αφού τα τηλέφωνα της acer πωλούνται και στην ελλάδα πως δεν υπάρχει service?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια απορία αφού τα τηλέφωνα της acer πωλούνται και στην ελλάδα πως δεν υπάρχει service?

 

Μήπως να επικοινωνήσεις με το αντίστοιχο service των laptop μήπως και σε διαφωτίσουν; Καλό θα ήταν να μας ενημερώσεις και εμάς εδώ εάν και όταν θα έχεις νεότερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Acer F900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...