Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Cyanogen v5.0.7 DS final και μόνο αυτή έχει γίνει port για το καινούριο radio.

 

ξέρει κανείς εάν έχει διαφορά με το καινούργιο ή το παλιό radio?

και τι διαφορές έχει η σειρά 5.0.7 και 5.0.8?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντως αποτι βλεπω το προβλημα με το gps ειναι αρκετο γενικο σε οσους εχουμε την cm, ελπιζω να διορθωθει στην 5.0.8 final.
Link to comment
Share on other sites

Παντως αποτι βλεπω το προβλημα με το gps ειναι αρκετο γενικο σε οσους εχουμε την cm, ελπιζω να διορθωθει στην 5.0.8 final.

 

εγω δεν ειχα προβλημα... μια χαρα κλειδωνει.. αν το ανοιξω σε κοντινο σημειο απο την τελευταια φορα κλειδωνει σε 15-40 δευτερολεπτα περιπου..

σε ποιο μακρινο, 30χιλιομετρα ποιο περα σε 1-1.5 λεπτο περιπου...

αυτα, με καθαρο ουρανο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα δοκιμάσω και αυτήν όπου να ναι, όταν βρω χρόνο:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=666859

 

Εγώ αυτην εχω και είναι άψογη. Τα μόνα bug είναι ότι δεν ανάβουν τα πορτοκάλι και κόκκινα led , και δεν δουλεύει το usb tether. Όλα τα αλλά mail, gps και τα αλλα bug που έχουν άλλες ρομ εδώ δουλεύουν κανονικά. Έχει και εγκατεστημένα market enabler, wireless tether, Google maps brute, adw launcher, titanium backup, HTC IME ελληνικό κ. α. Μπορείς να την δουλέψεις με sense ή χωρίς. Η καλύτερη 2. 1 ρομ που εχω βάλει. Μόνο ελληνικό μενού να είχε θα ήταν τέλεια, όχι ότι καιγομαι κιόλας.

 

Sent from my HTC Magic usingTapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!

λοιπόν! μολις μου 'επεσε' στα χερια ενα magic...(αγοραστηκε 10 μερες πριν απο κατάστημα γερμανος..) ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ με android!! Βλεπω οτι 'φοράει' firmware 1.5 πως κανω αναβάθμιση σε 2.1 με sense (απ οτι μου ειπαν)? ευχαριστώ πολυ!

Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σύνθετο αυτό που ρωτάς.Eπίσημη αναβάθμιση υπάρχει με sense εδώ αλλά 1.5 με ελληνικά και θα σε καλύψει αρχικά εάν δεν έχεις ιδέα από android όπως λές. Αργότερα και εάν δεν καλυφθείς μπορείς να βάλεις ανεπίσημες rom 2.1 sense όπως αυτή εδώ χωρίς ελληνικά αφού πρώτα ξεκλειδώσεις το magic σου.Αυτό προυποθέτει ότι έχεις μια μικρή εμπειρία από φλασάρισμα custom rom ή να διαβάσεις λίγο εδώ και στο blog του Βασίλη. Edited by VOYAGER13
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξερω αν το πηρες τωρα απ'το γερμανο εχει sense.

Και κατι τελευταιο, ο γερμανος δεν το ειχε σταματησει?

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σύνθετο αυτό που ρωτάς.Eπίσημη αναβάθμιση υπάρχει με sense εδώ αλλά 1.5 με ελληνικά και θα σε καλύψει αρχικά εάν δεν έχεις ιδέα από android όπως λές. Αργότερα και εάν δεν καλυφθείς μπορείς να βάλεις ανεπίσημες rom 2.1 sense όπως αυτή εδώ χωρίς ελληνικά αφού πρώτα ξεκλειδώσεις το magic σου.Αυτό προυποθέτει ότι έχεις μια μικρή εμπειρία από φλασάρισμα custom rom ή να διαβάσεις λίγο εδώ και στο blog του Βασίλη.

Μάλιστα...το δικο μου φοραει 2.16.401.5...............αυτη που βλέπω στο site της htc ειναι η 3.05.401.3..προφανώς θα με καλύπτει και αφου η 2.1 ειναι και unofficial...'τρεχω' για την official λοιπόν!! Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 

Το κινητό (για τον αλλο φιλο που ρωταει) αγοράστηκε οχι απο εμενα αλλα πριν απο 10-15 μέρες απο κατάστημα Γερμανός στη Ρόδο...τωρα, τα εχει αποσυρει η οχι δεν το ξερω..

Edited by theognr21
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειχα προβλημα... μια χαρα κλειδωνει.. αν το ανοιξω σε κοντινο σημειο απο την τελευταια φορα κλειδωνει σε 15-40 δευτερολεπτα περιπου..

σε ποιο μακρινο, 30χιλιομετρα ποιο περα σε 1-1.5 λεπτο περιπου...

αυτα, με καθαρο ουρανο..

 

Mε την 1.5 στοκ ρομ oi χρονοι ηταν κατα πολυ μικροτεροι... ενω αμα το πιασουν τα τρελα του μπορει και να μην κλειδωσει.

Link to comment
Share on other sites

Android 2.2 για το htc magic?

 

http://www.eurodroid.com/2010/06/vod...-2-2-may-come/

 

Φιλε sghf700 αυτο εχει ακουστει και απο την T-mobile.Βεβαια εμεις για ενημερωση πρεπει να περιμενουμε την HTC και αν...

Αλλα, μολις βγει σε αυτες τις 2 εταιρειες φυσικα οι modders οπως ο cyanogen θα φτιαξουν απιθανες ROM.:happy::happy:

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι που με απασχολει??? ασχετο με τις ρομς κτλ... Εχω το κινητο απο οταν πρωτοβγηκε περασα και την 1.6 και ολα καλα...

Κανα προγραμμα gps καλο με νεους χαρτες κτλ θα βρουμε? εχω το ndrive αλλα δεν μπορω να βρω ουτε νεους χαρτες ουτε poi's... καποιος που να τα εχει λυμενα ολα αυτα?????

Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια θέματα απευθύνσου στο κατάλληλο thread. Να θυμίσω ότι απαγορεύεται η δημοσίευση συνδέσμων με παράνομο λογισμικό.
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την ερωτηση παιδια, κι αν ειναι σε λαθος τοπικ, αλλα επειδη βρισκομαι πραγματικα σε διλλημα, θα ηθελα να με βοηθησετε.

 

ειμαι μεταξυ 2 κινητων του HTC magic και του HTC Touch II.

και τα 2 υπαρχουν στα OTE Shop κι επειδη εχω επιδοτηση με ενδιαφερουν.

 

συγκριτικα, δν εχουν μεγαλες διαφορες απ οτι βλεπω, με εξαιρεση την οθονη και το λειτουργικο. θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις για το ματζικ:

 

1. αξιζει καταρχην τα λεφτα του (στα 350 το εχει τωρα η κοσμοτε)?

2. αντιμετωπιζει γνκ καποια συγκεκριμενα προβληματα (καποιο γενικο προβλημα ας πουμε)?

3. ειδα οτι υπαρχει ενα θεμα με το bluetooth! να φανταστω οτι λυνεται με καποια εφαρμογη ετσι?

4. το ιδιο για το ελληνικο μενου (ή δν εχει καθολου ελληνικο μενου?)

5. η μπαταρια ποσο κραταει?

6. τι ακουστικα παιρνει?

7. δεχεται επεκταση μνημης? (αυτο απ οτι ειδα ειναι ενα θεμα για ολα τα htc) κι αν ναι μεχρι ποσο??

8. γνκ, ποιο απο τα 2 μου προτεινετε και γιατι??

 

επισης, ειδα οτι το ματζικ εχει πολυ υψηλα επιπεδα ακτινοβολιας! ισχυει αυτο?

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Edited by relentlessgeo
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την ερωτηση παιδια, κι αν ειναι σε λαθος τοπικ, αλλα επειδη βρισκομαι πραγματικα σε διλλημα, θα ηθελα να με βοηθησετε.

 

ειμαι μεταξυ 2 κινητων του HTC magic και του HTC Touch II.

και τα 2 υπαρχουν στα OTE Shop κι επειδη εχω επιδοτηση με ενδιαφερουν.

 

συγκριτικα, δν εχουν μεγαλες διαφορες απ οτι βλεπω, με εξαιρεση την οθονη και το λειτουργικο. θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις για το ματζικ:

 

1. αξιζει καταρχην τα λεφτα του (στα 350 το εχει τωρα η κοσμοτε)?

2. αντιμετωπιζει γνκ καποια συγκεκριμενα προβληματα (καποιο γενικο προβλημα ας πουμε)?

3. ειδα οτι υπαρχει ενα θεμα με το bluetooth! να φανταστω οτι λυνεται με καποια εφαρμογη ετσι?

4. το ιδιο για το ελληνικο μενου (ή δν εχει καθολου ελληνικο μενου?)

5. η μπαταρια ποσο κραταει?

6. τι ακουστικα παιρνει?

7. δεχεται επεκταση μνημης? (αυτο απ οτι ειδα ειναι ενα θεμα για ολα τα htc) κι αν ναι μεχρι ποσο??

8. γνκ, ποιο απο τα 2 μου προτεινετε και γιατι??

 

επισης, ειδα οτι το ματζικ εχει πολυ υψηλα επιπεδα ακτινοβολιας! ισχυει αυτο?

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Καλωσήρθες στο forum. Για συγκρίσεις μεταξύ κινητών άνοιξε ένα θέμα στους Διαξιφισμούς.

 

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει ακόμα το Magic; Γιατί άλλο να λένε ότι υπάρχει και άλλο να μπορείς να πας στο κατάστημα και να φύγεις με το Magic στα χέρια σου. Εδώ και καιρό το Magic έχει εξαντληθεί και δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει. Εκτός κι αν υπάρχει κάποιο σε stock ή από βιτρίνα.

 

1. 350 ευρώ δεν αξίζει, όταν με 450-460 μπορείς να πάρεις το HTC Desire. Εάν θέλεις οπωσδήποτε το Magic, ψάξε για μεταχειρισμένο που σε αυτή τη φάση έχει γύρω στα 130-140.

2. Όχι.

3. Λύνεται με την έκδοση 2.1 του Android, αλλά θα πρέπει είτε να περιμένεις για την επίσημη (δεν ξέρω αν και πότε θα βγει) ή να "λερώσεις" τα χέρια σου και να βάλεις τη ROM του Cyanogen (2.1).

4. Έχει ελληνικό μενού.

5. Ανάλογα με τη χρήση, αλλά όχι πάνω από 2 μέρες.

6. Micro-USB. Αν θέλεις να βάλεις 3.5mm, μπορείς να αγοράσεις αντάπτορα από το ebay.

7. Ναι. Παίρνει microSD μέχρι 32 Gb, αν δε μ' απατά η μνήμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε Cyanogen 2.1 στέλνετε MMS κανονικά; Νομίζω ούτε με την 1.6 έστελνε αλλά δε το είχα ψάξει τότε. Μόνο όταν είχα Sense 1.5 θυμάμαι να έχω στείλει επιτυχημένα MMS...

 

Επίσης με CM5 πως σας πάει από μπαταρία; Μου φαίνεται ότι "καίει" πολύ!

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε Cyanogen 2.1 στέλνετε MMS κανονικά; Νομίζω ούτε με την 1.6 έστελνε αλλά δε το είχα ψάξει τότε. Μόνο όταν είχα Sense 1.5 θυμάμαι να έχω στείλει επιτυχημένα MMS...

 

Επίσης με CM5 πως σας πάει από μπαταρία; Μου φαίνεται ότι "καίει" πολύ!

 

εμενα ακομα και στην 1.6 εστελνε μονο μεσω handcent sms

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

αξιζει καταρχην τα λεφτα του (στα 350 το εχει τωρα η κοσμοτε)?

Τους κλεφτεεεες! 320 το πηρα πριν 4 μηνες περιπου εγω... :(

Και επειδη το πηρα με το που επεσε η τιμη, το θυμαμαι σα χτες που στη vodafone το δινανε 320, στην cosmote 370, και στην wind 480! Τραγικοι!!!

ειμαι μεταξυ 2 κινητων του HTC magic και του HTC Touch II.

θα σου προτεινα να δεις τι σε βολευει και απο λειτουργικο μιας και το ενα φοραει android, το αλλο win mobile!

προσωπικο προτιμο το android! αλλα αο κει και περα ειναι υποκειμενικη προσωπικη αποψη!

 

εμενα ακομα και στην 1.6 εστελνε μονο μεσω handcent sms

Στελνει κανονικα και λαμβανει αρκει καθε φορα που θελεισ να στειλεισ η να λαβεις να μπαινεισ μεσα στις ρυθμησεις του Apn. ενω ειναι κανονικα αποθηκευμενες σαν κατι να σκαλωνει και να τις εχει σε "αδρανεια" ας πουμε ενα πραγμα... (τουλαχιστον σε μενα ετσι γινεται). με το που μπαινω στις ρυθμισεις, χωρις να αλλαξω κατι δουλευουν κανονικα μεχρι το επομενο restart!

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την 2.1 asian official του smoki, και μου φάνηκε πολύ καλή. Πρώτη φορά βλέπω gallery3d να λειτουργεί όπως πρέπει.

Βασικά δεν είναι πιο αργή απο του cyanogen ενώ έχει και htc sense. Εντάξει, για home βάζω τον launcher pro, αλλά με το sense έχω πολύ καλύτερο multitouch σε gallery και browser.

ΠΡοβλήματα δεν αντιμετώπισα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την 2.1 asian official του smoki, και μου φάνηκε πολύ καλή. Πρώτη φορά βλέπω gallery3d να λειτουργεί όπως πρέπει.

Βασικά δεν είναι πιο αργή απο του cyanogen ενώ έχει και htc sense. Εντάξει, για home βάζω τον launcher pro, αλλά με το sense έχω πολύ καλύτερο multitouch σε gallery και browser.

ΠΡοβλήματα δεν αντιμετώπισα.

 

Απο bug πως παει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

αντιμετωπιζει κανεις ενα θεματακι με την ενταση του ηχειου με cyanogen 5.0.8 test 4?

 

για την ακριβεια ειναι πολυ χαμηλο το ηχειο αν και ειναι ρυθμισμενο τερμα

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,επειδη ειμαι ασχετος παντελως,θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να βαλω την επισημη ελληνικη Rom απ το site tis HTC.Εχω διαβασει παραπανω οτι η καλυτερη ειναι η τελευταια του Cyanogen,αλλα φοβαμαι μηπως εχει πολλα bugs κ χασει σε ταχυτητα κ αποκριση το τηλεφωνο.

Και κατι αλλο,υπαρχει καποιο data counter ωστε να ξερω ποσο ογκο δεδομενων εχω κατεβασει οταν ειμαι στο ιντερνετ?Εσωτερικο,οχι καποια εφαρμογη

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,επειδη ειμαι ασχετος παντελως,θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να βαλω την επισημη ελληνικη Rom απ το site tis HTC.Εχω διαβασει παραπανω οτι η καλυτερη ειναι η τελευταια του Cyanogen,αλλα φοβαμαι μηπως εχει πολλα bugs κ χασει σε ταχυτητα κ αποκριση το τηλεφωνο.

Και κατι αλλο,υπαρχει καποιο data counter ωστε να ξερω ποσο ογκο δεδομενων εχω κατεβασει οταν ειμαι στο ιντερνετ?Εσωτερικο,οχι καποια εφαρμογη

Ευχαριστω

 

Η ελληνική αναβάθμιση είναι πάρα πολύ καλή. Σαφώς καλύτερη από τη stock ROM που είχε αρχικά το Magic. Το ίδιο και η Cyanogen, αλλά πρόκειται για δύο αρκετά διαφορετικά πράγματα.

 

Εσωτερικό data counter δεν υπάρχει με την έννοια που το θέτεις. Υπάρχει ένα log όπου καταγράφεται η κίνηση προς το internet από τα διαφορετικά interfaces (wifi, 3G, GPRS) και οι εφαρμογές ουσιαστικά απεικονίζουν τις ενδείξεις αυτού του log.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...