Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
ναι φιλε μου το καλυψε η εγγυηση...και ηταν και <<ζορισμενο>>...!!!

 

Ζορισμένο εμφανισιακά; Είχε σημάδια από χτυπήματα; Να υποθέσω όμως ότι το πήγες με official rom και stock-spl, σωστά;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι φιλε μου το καλυψε η εγγυηση...και ηταν και <<ζορισμενο>>...!!!

 

Ζορισμένο εμφανισιακά; Είχε σημάδια από χτυπήματα; Να υποθέσω όμως ότι το πήγες με official rom και stock-spl, σωστά;

ναι φυσικα ,ζορισμενο μονο εμφανισιακα ...σωστα ναι

Link to comment
Share on other sites

μετα απο service μου περασαν τα 6.5.

προγραμματα δεν εβαλα κατι νεο.απο την πρωτη στιγμη οταν ανοιγω την καρτα αποθηκευσης και μονο σε τρεις φακελους .οταν ανοιγω 5-6 φωτογραφιες μου γραφει το γνωστο...λυπουμαστε,παρουσιαστηκε προβλημα με το HTCAlbum.exe.

soft reset εκανα.την καρτα την εβγαλα και την ξαναεβαλα.

 

Hard reset έκανες;

 

λοιπον εκανα hard reset αλλα παλι τα ιδια κανει.

στο service που εκανα εχασα ολες τις επαφες(δεν ξερω ακομα πως να τις περασω στο pc). σιγα σιγα τις εβαλα παλι ,οχι ολες φυσικα.

σημερα που εκανα hard reset τις ξαναεχασα(ελα ...σας ειπα ειμαι ασχετος).

βρηκα στην καρτα μου ενα backup που ειχα παρει παλια (πριν μου περασουν στο service τα 6.5)και ευτυχως ξαναβρηκα ολες τις επαφες.μετα το backup ,6.5 εχω παλι.ξαναεκανα εγκατασταση τα προγραμματα που ειχα ,εβαλα παλι τις ρυθμισεις για internet απο vodafone,μπαινει κανονικα στο internet,το midomi δουλευει κανονικα,αλλα δεν κανει ενημερωση καιρου.μου γραφει ...παρουσιαστηκε σφαλμα συνδεσης κατα την προσπαθεια ληψης δεδομενων καιρου.αυτο γινεται και οταν ειναι συνδεδεμενο με το pc activesync.εχω βαλει το panosha weather cities gr.

ειχα βαλει το chteditor.πολυ βολικο και ομορφο αλλα κανει τη συσκευη υπερβολικα αργη.η μνημη ηταν μονιμα στο 65-75% .τωρα ειναι στο 50% και παει σφαιρα.θα το ξαναβαλω φυσικα αλλα υπαρχει κατι να το ελαφρυνουμε?ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ειχα βαλει το chteditor.πολυ βολικο και ομορφο αλλα κανει τη συσκευη υπερβολικα αργη.η μνημη ηταν μονιμα στο 65-75% .τωρα ειναι στο 50% και παει σφαιρα.θα το ξαναβαλω φυσικα αλλα υπαρχει κατι να το ελαφρυνουμε?ευχαριστω.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το CHT 1.7. Είναι ελαφρύτερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα hard reset αλλα παλι τα ιδια κανει.

στο service που εκανα εχασα ολες τις επαφες(δεν ξερω ακομα πως να τις περασω στο pc). σιγα σιγα τις εβαλα παλι ,οχι ολες φυσικα.

σημερα που εκανα hard reset τις ξαναεχασα(ελα ...σας ειπα ειμαι ασχετος).

βρηκα στην καρτα μου ενα backup που ειχα παρει παλια (πριν μου περασουν στο service τα 6.5)και ευτυχως ξαναβρηκα ολες τις επαφες.μετα το backup ,6.5 εχω παλι.ξαναεκανα εγκατασταση τα προγραμματα που ειχα ,εβαλα παλι τις ρυθμισεις για internet απο vodafone,μπαινει κανονικα στο internet,το midomi δουλευει κανονικα,αλλα δεν κανει ενημερωση καιρου.μου γραφει ...παρουσιαστηκε σφαλμα συνδεσης κατα την προσπαθεια ληψης δεδομενων καιρου.αυτο γινεται και οταν ειναι συνδεδεμενο με το pc activesync.εχω βαλει το panosha weather cities gr.

ειχα βαλει το chteditor.πολυ βολικο και ομορφο αλλα κανει τη συσκευη υπερβολικα αργη.η μνημη ηταν μονιμα στο 65-75% .τωρα ειναι στο 50% και παει σφαιρα.θα το ξαναβαλω φυσικα αλλα υπαρχει κατι να το ελαφρυνουμε?ευχαριστω.

 

λοιπον παρατηρησα τα εξης,το MIDOMI δουλευει μονο οταν ειναι συνδεδεμενο στο pc.η ενημερωση μετοχων ομως και το OUICK GPS και το internet δουλευει κανονικα απο τη συνδεση της συσκευης.ενημερωση καιρου δεν γινεται ουτε απο τη συνδεση της συσκευης (vodafone)ουτε απο το pc.παρατηρω πως στο midomi και στην ενημερωση καιρου δεν ανοιγει καθολου η συνδεση δεδομενων.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το CHT 1.7. Είναι ελαφρύτερο.

ευχαριστω πολυ θα το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο παραδόθηκε το Σάββατο 11/9.

Στο παραστατικό γράφει:

1.Τ5353 DIAMOND II HTC

2.ΕΛΕΓΧΟΣ & ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ

3.BEZEL TOUCH WINDOW TOPAZ DIAMOND II

Το μόνο που πλήρωσα ,γιατί σε προηγούμενο ποστ αναφέρθηκε κάτι για επαρχία και Αθήνα, ήταν τα μεταφορικά πήγαινε και έλα(Δεν είμαι απο Αθήνα).

 

Το τηλέφωνο πλέον είναι σαν καινούργιο.

 

Το μόνο που παρέλειψα να κάνω ήταν η stock spl , αλλά δεν μου είπε κανείς τίποτα.

Σε επικοινωνία με κατάστημα κιν. τηλεφωνίας μου είπαν πως ,μερικές φορές στέλνει ιδιώτης ένα τηλέφωνο στο service και δεν το καλύπτουν με εγγύηση και μετά ο ίδιος ιδιώτης το στέλνει στο service μέσω του καταστήματος και όλα μέλι γάλα :mad:

 

Ερώτηση:Το diamond θα το δώσω στην γυναίκα και θα κρατήσω το HD2.

Όταν όμως θα συνδέεται στο PC θα συγχρονίζεται με το outlook και θα περνάει τις επαφές μου ΚΑΙ στο diamond; Τι μπορώ να κάνω;

 

@athanaso77

Ακολούθησα τις οδηγίες σου για το ActiveSync στο HD2 και δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτα, κάτι δεν έκανα καλά και στο τέλος έκανα hard reset.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ερώτηση:Το diamond θα το δώσω στην γυναίκα και θα κρατήσω το HD2.

Όταν όμως θα συνδέεται στο PC θα συγχρονίζεται με το outlook και θα περνάει τις επαφές μου ΚΑΙ στο diamond; Τι μπορώ να κάνω;

 

Απλά να μην το συγχρονίζεις στο Outlook αν αυτό κατάλαβα καλά ότι θες. Αν συγχρονίζει ήδη... κατάργησε το partnership αλλά φρόντισε να έχεις κάνει ήδη συγχρονισμό με τη νέα σου συσκευή γιατί μπορεί να διαγράψει τις επαφές του Outlook.

 

(Δεν είχες περάσει το stock spl και σε κάλυψε η εγγύηση; Ότι θέλουν κάνουν εκεί στην ACE Hellas!)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απλά να μην το συγχρονίζεις στο Outlook αν αυτό κατάλαβα καλά ότι θες. Αν συγχρονίζει ήδη... κατάργησε το partnership αλλά φρόντισε να έχεις κάνει ήδη συγχρονισμό με τη νέα σου συσκευή γιατί μπορεί να διαγράψει τις επαφές του Outlook.

 

Στα Ελληνικά σε παρακαλώ :lol:

 

(Δεν είχες περάσει το stock spl και σε κάλυψε η εγγύηση; Ότι θέλουν κάνουν εκεί στην ACE Hellas!)

 

Κατάλαβες τώρα γιατί, όταν μου είπε θα το κάνω με εγγύηση, αλλά να ξέρεις κανονικά δεν γίνεται, έκανα τον μ@α :p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κατάλαβες τώρα γιατί, όταν μου είπε θα το κάνω με εγγύηση, αλλά να ξέρεις κανονικά δεν γίνεται, έκανα τον μ@α :p

 

Τυχερός είσαι... τους πέτυχες σε καλή μέρα!

 

Σχετικά με το Outlook που σε μπέρδεψα; Είναι απλό... αν δεν θέλεις να συγχρονίζει η το Diamond2 με τον υπολογιστή σου, μην τη συγχρονίζεις. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός είσαι... τους πέτυχες σε καλή μέρα!

 

Σχετικά με το Outlook που σε μπέρδεψα; Είναι απλό... αν δεν θέλεις να συγχρονίζει η το Diamond2 με τον υπολογιστή σου, μην τη συγχρονίζεις. :rolleyes:

 

Νομίζω πως κατάλαβα :blink:

Θα ξε-τσεκάρω τις επιλογές απο το μενού επαφές-εργασίες-αγαπημένα-σημειώσεις κλπ στην έναρξη

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Νομίζω πως κατάλαβα :blink:

Θα ξε-τσεκάρω τις επιλογές απο το μενού επαφές-εργασίες-αγαπημένα-σημειώσεις κλπ στην έναρξη

 

Ορθόν... :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παρατηρησα τα εξης,το MIDOMI δουλευει μονο οταν ειναι συνδεδεμενο στο pc.η ενημερωση μετοχων ομως και το OUICK GPS και το internet δουλευει κανονικα απο τη συνδεση της συσκευης.ενημερωση καιρου δεν γινεται ουτε απο τη συνδεση της συσκευης (vodafone)ουτε απο το pc.παρατηρω πως στο midomi και στην ενημερωση καιρου δεν ανοιγει καθολου η συνδεση δεδομενων.

 

Ελατε...πλακα κανετε ...athanaso77...WebViRuS...κ.α...διακοπες πηγατε ολοι???

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παρατηρησα τα εξης,το MIDOMI δουλευει μονο οταν ειναι συνδεδεμενο στο pc.η ενημερωση μετοχων ομως και το OUICK GPS και το internet δουλευει κανονικα απο τη συνδεση της συσκευης.ενημερωση καιρου δεν γινεται ουτε απο τη συνδεση της συσκευης (vodafone)ουτε απο το pc.παρατηρω πως στο midomi και στην ενημερωση καιρου δεν ανοιγει καθολου η συνδεση δεδομενων.

 

Παλιότερα σε παρόμοιο πρόβλημα (όχι το ίδιο) λύθηκε με αναβάθμιση της radio rom. Κοίταξε αν έχεις την τελευταία ίσως βοηθήσει

 

EDIT: Αν το τηλέφωνο είναι εργοστασιακό καλύτερα να αγνοήσεις τα πιο πάνω..

Edited by troublefun
y4
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα σε παρόμοιο πρόβλημα (όχι το ίδιο) λύθηκε με αναβάθμιση της radio rom. Κοίταξε αν έχεις την τελευταία ίσως βοηθήσει

 

EDIT: Αν το τηλέφωνο είναι εργοστασιακό καλύτερα να αγνοήσεις τα πιο πάνω..

 

εργοστασιακο?μαμισιο εννοεις?απο πλαισιο το πηρα(της ace) και δεν εχω αλλαξει κατι...ελα μη γελατε αν λεω καμια χαζομαρα ...ειπα ειμαι ασχετος.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εργοστασιακο?μαμισιο εννοεις?απο πλαισιο το πηρα(της ace) και δεν εχω αλλαξει κατι...ελα μη γελατε αν λεω καμια χαζομαρα ...ειπα ειμαι ασχετος.ευχαριστω.

 

 

Ναι αυτό εννοώ. Εφόσον δεν έχεις ο ίδιος πειράξει τη radio rom δεν έχει σχέση με αυτό που έλεγα.

Το MIDOMI δεν το ξέρω ούτε εγώ, αλλά οι μετοχές, quick gps κλπ θα πρέπει να δουλεύουν ανεξάρτητα από τη σύνδεση που χρησιμοποιείς. Κάνε ένα hard reset και δοκίμασε τα βασικά πριν περάσεις άλλο πρόγραμμα.

y4
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ. Εφόσον δεν έχεις ο ίδιος πειράξει τη radio rom δεν έχει σχέση με αυτό που έλεγα.

Το MIDOMI δεν το ξέρω ούτε εγώ, αλλά οι μετοχές, quick gps κλπ θα πρέπει να δουλεύουν ανεξάρτητα από τη σύνδεση που χρησιμοποιείς. Κάνε ένα hard reset και δοκίμασε τα βασικά πριν περάσεις άλλο πρόγραμμα.

το midomi ειναι ενα προγραμμα που σου λεει τον τιτλο του τραγουδιου που ακους.αυτο δεν δουλευει και η ενημερωση καιρου.εκανα hard reset και η ενημερωση καιρου ειναι απο τα πρωτα που δοκιμασα για να ομορφηνει και η αρχικη οθονη αλλα τιποτα.να ξανακανω τι λες?

Link to comment
Share on other sites

το midomi ειναι ενα προγραμμα που σου λεει τον τιτλο του τραγουδιου που ακους.αυτο δεν δουλευει και η ενημερωση καιρου.εκανα hard reset και η ενημερωση καιρου ειναι απο τα πρωτα που δοκιμασα για να ομορφηνει και η αρχικη οθονη αλλα τιποτα.να ξανακανω τι λες?

 

 

Αν δε δούλευε αμέσως μετά το hard reset δεν ξέρω.. Έλεγξε αν έχεις τα σωστά regional settings, να λέει Ελλάδα gmt +2. Κοίταξε αν ο καιρός δουλεύει μέσω wifi. Εμένα έφταιγε που είχα πειράξει τη radio.

y4
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εκανα hard reset και η ενημερωση καιρου ειναι απο τα πρωτα που δοκιμασα για να ομορφηνει και η αρχικη οθονη αλλα τιποτα.να ξανακανω τι λες?

 

Έχεις δοκιμάσει με wifi, με το internet του PC αλλά και με αυτό του provider και δεν κάνει ανανέωση;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

έλα το midomi το χρησιμοποιώ. σπάνια βέβαια με το gprs.

 

με το wi-fi παίζει μια χαρά. αν δεν σου παίζει με το wi-fi μπορώ να σου δώσω τη δικιά μου έκδοση και να δοκιμάσεις να μου πεις αν θές.

 

όσο για το quickgps, σου βγάζει κάτι για locations? αν ναι, είναι ρημάδι και θα σου σπάσει τα νεύρα. επιβεβαίωσέ το και πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι η πρώτη φορά που θα βάλω μία μαγειρεμένη ρομ στο διαμάντι μας. Είναι εύκολη διαδικασία;

Αυτά που λέει ο Θοδωρής εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2987062#post2987062

ισχύουν;

Γενικά αυτά τα βήματα να κάνω;

 

Επίσης ποια είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη ρομ που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στο διαδίκτυο; Η καλύτερη από άποψη κατανάλωσης ενέργειας;

 

Ευχαριστώ.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ το MIDOMI.

το προβλημα αν ηταν μονο στο midomi δεν θα με ενοιαζε καθολου,αλλα ειναι και στην ενημερωση καιρου.

 

Αν δε δούλευε αμέσως μετά το hard reset δεν ξέρω.. Έλεγξε αν έχεις τα σωστά regional settings, να λέει Ελλάδα gmt +2. Κοίταξε αν ο καιρός δουλεύει μέσω wifi. Εμένα έφταιγε που είχα πειράξει τη radio.

gmt+2 ok.οχι δεν δουλευει ουτε μεσω wifi

 

Έχεις δοκιμάσει με wifi, με το internet του PC αλλά και με αυτό του provider και δεν κάνει ανανέωση;

ναι δοκιμασα αλλα τιποτα

 

έλα το midomi το χρησιμοποιώ. σπάνια βέβαια με το gprs.

 

με το wi-fi παίζει μια χαρά. αν δεν σου παίζει με το wi-fi μπορώ να σου δώσω τη δικιά μου έκδοση και να δοκιμάσεις να μου πεις αν θές.

 

όσο για το quickgps, σου βγάζει κάτι για locations? αν ναι, είναι ρημάδι και θα σου σπάσει τα νεύρα. επιβεβαίωσέ το και πες μου.

 

το midomi παιζει με wifi(παλια με το gprs επαιζε μια χαρα)

το quickgps παιζει μια χαρα και με wifi και με gprs

αυτο που δεν παιζει ειναι η ενημερωση καιρου ουτε με wifi ουτε με gprs(και μου χαλαει τη μοστρα της αρχικης οθονης:lol::lol::lol:)

 

τωρα θα πω κατι αλλα μην πεταξετε ντοματες...το backup που εκανα ηταν με 6.1 ενω τωρα εχω 6.5.μηπως εχει μπερδευτει κατι?αν ναι πειτε μου παρακαλω πως θ'αποθηκευσω τις επαφες και κανω ξανα hard reset (χωρις backup απο 6.1 για τις επαφες)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολους σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι η πρώτη φορά που θα βάλω μία μαγειρεμένη ρομ στο διαμάντι μας. Είναι εύκολη διαδικασία;

Αυτά που λέει ο Θοδωρής εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2987062#post2987062

ισχύουν;

Γενικά αυτά τα βήματα να κάνω;

 

Επίσης ποια είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη ρομ που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στο διαδίκτυο; Η καλύτερη από άποψη κατανάλωσης ενέργειας;

 

Ευχαριστώ.

 

εγώ έχω την dutty V3 και είμαι ευχαριστημένος. ο NRG μου έσπασε τα νεύρα γιατί πλέον το μόνο που κάνει είναι να πετάει σε μία rom μερικά νέα cab, και να πλασάρει πράγματα που δεν έχει δοκιμάσει.

 

θα ανανεώσω σύντομα τον οδηγό για τη ρομ.

 

το προβλημα αν ηταν μονο στο midomi δεν θα με ενοιαζε καθολου,αλλα ειναι και στην ενημερωση καιρου.

 

 

gmt+2 ok.οχι δεν δουλευει ουτε μεσω wifi

 

 

ναι δοκιμασα αλλα τιποτα

 

 

 

το midomi παιζει με wifi(παλια με το gprs επαιζε μια χαρα)

το quickgps παιζει μια χαρα και με wifi και με gprs

αυτο που δεν παιζει ειναι η ενημερωση καιρου ουτε με wifi ουτε με gprs(και μου χαλαει τη μοστρα της αρχικης οθονης:lol::lol::lol:)

 

τωρα θα πω κατι αλλα μην πεταξετε ντοματες...το backup που εκανα ηταν με 6.1 ενω τωρα εχω 6.5.μηπως εχει μπερδευτει κατι?αν ναι πειτε μου παρακαλω πως θ'αποθηκευσω τις επαφες και κανω ξανα hard reset (χωρις backup απο 6.1 για τις επαφες)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολους σας.

 

το 6.1 με το 6.5 backup δεν έχει σχέση. λοιπόν ακού. δοκίμασε να καθαρίσεις (delete) όλες τις τοποθεσίες σου στο καιρό και όλες τις πόλεις.

 

μετά στο Settings > Location > Location Service > Enable for HTC Software = On

Link to comment
Share on other sites

το 6.1 με το 6.5 backup δεν έχει σχέση. λοιπόν ακού. δοκίμασε να καθαρίσεις (delete) όλες τις τοποθεσίες σου στο καιρό και όλες τις πόλεις.

 

μετά στο Settings > Location > Location Service > Enable for HTC Software = On

εβγαλα ολες τις πολεις.δεν μπορω να βγαλω την τοποθεσια μου.ετσι ,χωρις να πειραξω τιποτα απο τα παρακατω που λες ,κανει ενημερωση και με wifi και με gprs και μου δινει τον καιρο της χαλκιδας που ειμαι.:D:D:D: .οταν βαλω ομως εστω και μια πολη ξανα τα ιδια .επειδη το μενου μου ειναι ελληνικο ρυθμισεις>Location-περιοχη>....δεν βρισκω κατι τετοιο στις ρυθμισεις.ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εβγαλα ολες τις πολεις.δεν μπορω να βγαλω την τοποθεσια μου.ετσι ,χωρις να πειραξω τιποτα απο τα παρακατω που λες ,κανει ενημερωση και με wifi και με gprs και μου δινει τον καιρο της χαλκιδας που ειμαι.:D:D:D: .οταν βαλω ομως εστω και μια πολη ξανα τα ιδια .

 

Έχεις εγκαταστήσει το weathercitiesgr.cab;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...