Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από το επίσημο site της HTC εγκατέστησα στο TD2 μου (με 6.5 WinMo) την αναβάθμιση ROM για το HTC Touch Diamond2, το οποίο έχει το Sense UI.

 

Παρατήρησα και γω ότι είναι πιο "βαρύ" και μου καθυστερεί λειτουργίες όπως το MP3. Μπορώ να το απενεργοποιήσω (αν ναι πώς; ) ή θα πρέπει να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις;

 

Επιπλέον, χρησιμοποιώ το NDrive, από το οποίο δεν είμαι ευχαριστημένος (δίνει για πλοήγηση αναστροφή σε κεντρικούς δρόμους που απαγορεύεται, ενώ επίσης μου δίνει κατεύθυνσεις για κίνηση σε μονόδρομο ανάποδα. :( Έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο ειδικά για το TD2 και αν ναι με τι κόστος;

 

παιδιά, ναι μεν είναι πιο βαρύ το τηλέφωνο με το Sense, αλλά σκεφτείτε και τι κερδίζετε (μπορείτε να το κλείσετε απο το Settings > Today > Sense). όσο αφορά το θέμα, καθυστερεί τα MP3, απλά δεν παίζει κάτι τέτοιο.

 

σταματήστε να ασχολήστε με τις official rom (εκτός απο την αγαπημένη μου 6.1) και πηγαίντε με μια cooked της προκοπής.

 

το αν το NDrive σου δίνει να κάνεις αναστροφή σε δρόμους, είναι καθαρά θέμα χάρτη. δοκίμασε και καμιά τελευταία έκδοση του IGO. πάντως τους καλύτερους χάρτες τους έχει το Destinator. το IGO πόσες φορές έχει κοντέψει να με σκοτώσει με τις π@π@ρ1ες που μου λέει να κάνω δεν λέγεται. ήθελα να ήξερα, κανείς δεν ασχολείται πλέον με το να ενημερώνει τους χάρτες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά, ναι μεν είναι πιο βαρύ το τηλέφωνο με το Sense, αλλά σκεφτείτε και τι κερδίζετε (μπορείτε να το κλείσετε απο το Settings > Today > Sense). όσο αφορά το θέμα, καθυστερεί τα MP3, απλά δεν παίζει κάτι τέτοιο.

 

σταματήστε να ασχολήστε με τις official rom (εκτός απο την αγαπημένη μου 6.1) και πηγαίντε με μια cooked της προκοπής.

 

το αν το NDrive σου δίνει να κάνεις αναστροφή σε δρόμους, είναι καθαρά θέμα χάρτη. δοκίμασε και καμιά τελευταία έκδοση του IGO. πάντως τους καλύτερους χάρτες τους έχει το Destinator. το IGO πόσες φορές έχει κοντέψει να με σκοτώσει με τις π@π@ρ1ες που μου λέει να κάνω δεν λέγεται. ήθελα να ήξερα, κανείς δεν ασχολείται πλέον με το να ενημερώνει τους χάρτες?

 

Παντως και το destinator, οχι το mls,εχει να βγαλει 2 χρονια χαρτες!!Εκτος αν εχεις βρει καπου:happy:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το αφήνεις με την οθόνη στον ήλιο? Έχω δεί παρόμοια περιστατικά να συμβαίνουν σε οθόνες λόγω ζεστης και ήλιου.

 

Δεν ξέρω.... Λες; Δεν νομίζω. Θέλω να πω ότι θα το έχω αφήσει στον ήλιο σαν τον μέσο κάτοχο κινητού.

 

άμα έχεις εγγύηση γύρω στα 0Ε :P άμα δεν έχεις μπορείς να την βγάλεις φθηνά με 25Ε απο ebay(και άμα ξέρεις να την αλλάξεις μόνος σου) ή να το πάς σε τεχνικό που θα σου πάρει 45-65

Ευχαριστώ φίλε. Τελικά με καλύπτει η εγγύηση. Περίπου πόσο θα χρειαστεί να μου το φτιάξουν ξέρετε;

Επίσης καμιά καλή θήκη από το ebay μπορείτε να μου προτείνετε;

Ευχαριστώ.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

σταματήστε να ασχολήστε με τις official rom (εκτός απο την αγαπημένη μου 6.1) και πηγαίντε με μια cooked της προκοπής.

 

Δοκίμασα το μενού των Windows αλλά δεν μου φαίνεται τόσο βολικό, λογικά θα κάνω επαναφορά στο αρχικό με το touch flow που ήταν κάτι ενδιάμεσα σε windows & sense, γιατί το sense είναι αργό. :down: Θα το κοιτάξω και για Cooked ROM αν και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και φοβάμαι για το αποτέλεσμα :O Ευχαριστώ πάντως για το tip :happy:

Link to comment
Share on other sites

το Sense και το Touch Flo 3D είναι το ίδιο πράγμα.

 

υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις η 2.1 και η 2.5

 

αν δεν σε νοιάζει αυτό που κερδίζεις με την 2.5, τότε σου προτείνω να βάλεις την official 6.1 rom η οποία φοράει 2.1 έκδοση, πηγαίνει γρήγορα, και με τα tweaks μου για την μπαταρία, έχει πολύ μικρή κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω και εγώ το HTC DIAMOND 2 και δεν μπορώ να πω ότι σαν κινιτό με έχει αφήσει παραπονεμένη εκτός από το θέμα της μπαταρίας....

 

αν μιλήσω 40 λεπτά μέσα στην μέρα και η μπαταρία είναι φορτισμένη,αμέσως πέφτει κάτω από το 60%....... αυτό με έχει τσακίσει γιατί πολλές φορές το χρειάζομαι και με αφήνει ξεκρέμαστη.......

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όμως.....

 

θέλω να παίζει ταινίες το κινιτό και όταν τις φορτώνω στην κάρτα και πάω να τις ανοίξω με το windows media player δεν τις ανοίγει...:blink:

 

ξέρει κανείς να με βοηθήσει??? :wacko::wacko: τι πρόγραμμα πρέπει να φορτώσω για να τις διαβάζει??? τι πρέπει να κάνω για να τις βλέπω???:blink::blink:

Edited by gold79
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι, ελπίζω να είστε όλοι καλά,

είμαι ένα βήμα πριν αγοράσω το D2 όμως μου ... μπήκε στην ζωή μου το HTC Magic, οπότε ρωτάω?

 

HTC Magic (android) ή HTC Diamond2 (wm 6.5) ?

 

με δεδομένες τις τρανταχτές διαφορές των λογισμικών, και το ότι το D2 έχει ραδιόφωνο (λεπτομέρεια) ποιο διαλέγουμε και γιατί? Και τα 2 είναι πολύ καλά ρε διάολε ...

 

ευχαριστώ εκ προοιμίου, να είστε όλοι καλά

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω και εγώ το HTC DIAMOND 2 και δεν μπορώ να πω ότι σαν κινιτό με έχει αφήσει παραπονεμένη εκτός από το θέμα της μπαταρίας....

 

αν μιλήσω 40 λεπτά μέσα στην μέρα και η μπαταρία είναι φορτισμένη,αμέσως πέφτει κάτω από το 60%....... αυτό με έχει τσακίσει γιατί πολλές φορές το χρειάζομαι και με αφήνει ξεκρέμαστη.......

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όμως.....

 

θέλω να παίζει ταινίες το κινιτό και όταν τις φορτώνω στην κάρτα και πάω να τις ανοίξω με το windows media player δεν τις ανοίγει...:blink:

 

ξέρει κανείς να με βοηθήσει??? :wacko::wacko: τι πρόγραμμα πρέπει να φορτώσω για να τις διαβάζει??? τι πρέπει να κάνω για να τις βλέπω???:blink::blink:

 

τι rom έχεις, τι μπαταρία έχεις, έχεις κάνει τα tweaks μου? τις ταινείες τις παίζεις με το CorePlayer

 

Καλησπέρα κύριοι, ελπίζω να είστε όλοι καλά,

είμαι ένα βήμα πριν αγοράσω το D2 όμως μου ... μπήκε στην ζωή μου το HTC Magic, οπότε ρωτάω?

 

HTC Magic (android) ή HTC Diamond2 (wm 6.5) ?

 

με δεδομένες τις τρανταχτές διαφορές των λογισμικών, και το ότι το D2 έχει ραδιόφωνο (λεπτομέρεια) ποιο διαλέγουμε και γιατί? Και τα 2 είναι πολύ καλά ρε διάολε ...

 

ευχαριστώ εκ προοιμίου, να είστε όλοι καλά

 

Diamond 2, δαγκωτό. 100% η αποψή μου και δεν αλλάζει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για τετοια θεματα υπαρχουν οι διαξιφισμοι :D οποτε κανε ενα θεμα και ρωτα εκει

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

έχω περάσει την official rom

6.5. έβαλα το cookies home tab 1.71

και το chtedidor 1.71.2 . το cookies

δουλεύει αλλά όταν πάω να ανοίξω το

chteditor μου βγάζει άσπρη σελίδα με

γράμματα και στο τέλος γράφει σφάλμα .

το έκανα απεγκατάσταση και το ξαναπέρασα

αλλά πάλι μου βγάζει το ίδιο . καμιά ιδέα τι

μπορεί να φταίει ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

τι rom έχεις, τι μπαταρία έχεις, έχεις κάνει τα tweaks μου? τις ταινείες τις παίζεις με το CorePlayer

 

 

Έχω ROM 512ΜΒ , RAM 288ΜΒ

από μπαταρία έχω επαναφορτιζόμενη ιόντων λιθίου 1100mAh

 

τώρα όσον αφορά το tweaks....?? τι ενοείς??

 

και το corePlayer το βρίσκω free στο ιντερνετ? το κατεβάζω και πως το κάνω εγκατάσταση??πες μου λίγο την διαδικασία...please.. δεν υπάρχει άνθρωπος να με βοηθήσει και έχω βαρεθεί να ψάχνω....καινούριο και το κινιτό δεν κατέχω και πολλά......

Edited by gold79
Link to comment
Share on other sites

gkionis θες Compact Framework 3.5

 

Έχω ROM 512ΜΒ , RAM 288ΜΒ

από μπαταρία έχω επαναφορτιζόμενη ιόντων λιθίου 1100mAh

 

τώρα όσον αφορά το tweaks....?? τι ενοείς??

 

και το corelPlayer το βρίσκω free στο ιντερνετ? το κατεβάζω και πως το κάνω εγκατάσταση??πες μου λίγο την διαδικασία...please.. δεν υπάρχει άνθρωπος να με βοηθήσει και έχω βαρεθεί να ψάχνω....καινούριο και το κινιτό δεν κατέχω και πολλά......

 

δεν ξέρω το όνομα σου οπότε.. Gold79

 

ROM είναι μια "έκδοση" σε απλά ελληνικά, των Windows Mobile. Υπάρχουν οι official που σημαίνει ότι είναι εργοστασιακές απο την ίδια την HTC που κατασκευάζει το pda σου, και υπάρχουν και οι cooked rom, οι οποίες θα σε μπερδέψουν αν στις εξηγήσω τώρα. απο ότι καταλαβαίνω έχεις official rom. το θέμα είναι ποια ρομ έχεις. αν έχεις 6.5 τότε η κατανάλωση σου δεν θα είναι και πολύ καλή. αν έχεις 6.1 πάλι μπορεί να μην είναι καλή, αλλά αν χρησιμοποιήσεις τα Tweaks μου, θα το διορθώσεις. διάβασε τα λινκς στην υπογραφή μου, και τα 3 για να πάρεις μια ιδέα, και ότι απορίες έχεις μου λές.

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι, ελπίζω να είστε όλοι καλά,

είμαι ένα βήμα πριν αγοράσω το D2 όμως μου ... μπήκε στην ζωή μου το HTC Magic, οπότε ρωτάω?

 

HTC Magic (android) ή HTC Diamond2 (wm 6.5) ?

 

με δεδομένες τις τρανταχτές διαφορές των λογισμικών, και το ότι το D2 έχει ραδιόφωνο (λεπτομέρεια) ποιο διαλέγουμε και γιατί? Και τα 2 είναι πολύ καλά ρε διάολε ...

 

ευχαριστώ εκ προοιμίου, να είστε όλοι καλά

 

Diamond 2, χωρίς δεύτερη σκέψη.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω το diamond 2 εδώ και ένα χρόνο.

αν θέλω να το πουλήσω πόσο θα έπιανε περίπου? 100 με 150 είναι καλά?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ακόμα τα linux δεν είναι 100% έτοιμα για το D2, ούτε καν 80%, και το dualboot, έχει ένα θεματάκι αν θες να το ξηλώσεις.

 

σίγουρα όμως δεν θα κάνει κακό. φτιάξτο, αλλά να αναφέρεις ότι είναι για προχωρημένους χρήστες, γιατί βλέπω πολύ κόσμο να μπερδεύεται.

Link to comment
Share on other sites

gkionis θες Compact Framework 3.5

 

 

 

δεν ξέρω το όνομα σου οπότε.. Gold79

 

ROM είναι μια "έκδοση" σε απλά ελληνικά, των Windows Mobile. Υπάρχουν οι official που σημαίνει ότι είναι εργοστασιακές απο την ίδια την HTC που κατασκευάζει το pda σου, και υπάρχουν και οι cooked rom, οι οποίες θα σε μπερδέψουν αν στις εξηγήσω τώρα. απο ότι καταλαβαίνω έχεις official rom. το θέμα είναι ποια ρομ έχεις. αν έχεις 6.5 τότε η κατανάλωση σου δεν θα είναι και πολύ καλή. αν έχεις 6.1 πάλι μπορεί να μην είναι καλή, αλλά αν χρησιμοποιήσεις τα Tweaks μου, θα το διορθώσεις. διάβασε τα λινκς στην υπογραφή μου, και τα 3 για να πάρεις μια ιδέα, και ότι απορίες έχεις μου λές.

 

 

Λοιπόοον...έχω το official rom από όσο μπορώ να ξέρω και εχω βάλει ένα προγραμματάκι στο κινιτό μου Diamond Tweak λέγεται,μέσω του οποίου κάνεις γενικό έλεγχο όλων των προγραμμάτων που υπάρχουν στο κινιτό. Ότι έχει να κανει με το 3G το έχω απενεργοποιήσει για να μην μου τρώει μπαταρία....τώρα οτιδήποτε άλλο...το έχω αφήσει στην τύχη του...

 

να σου πω...όσον αφορά το CorePlayer.....τι κάνω?? που το βρίσκω free???

και τι κάνω για να το λειτουργήσω???το περνάω μέσα στην κάρτα μνήμης και το κάνω από εκεί εγκατάσταση??

Link to comment
Share on other sites

ακόμα τα linux δεν είναι 100% έτοιμα για το D2, ούτε καν 80%, και το dualboot, έχει ένα θεματάκι αν θες να το ξηλώσεις.

 

σίγουρα όμως δεν θα κάνει κακό. φτιάξτο, αλλά να αναφέρεις ότι είναι για προχωρημένους χρήστες, γιατί βλέπω πολύ κόσμο να μπερδεύεται.

δεν έχει σχέση με dualboot, μιλαω για τα rhobuntu όχι για τα anroid, τρέχει απο την κάρτα και δεν πειράζει τίποτα μεσα στο κινητό, και άμα δείς ότι δεν σου αρέσει κάτι σβήνεις αυτά τα 2-3 αρχεία απο την κάρτα και είναι σαν πρίν..όσο αφορα τον όδηγο θα τον φτιάξω όταν λύσουμε ένα πρόβλημα που υπάρχει με το αρχείο kernel..ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θα το βρείς μέσα στα cabs που έχω δώσει μέσα στα λινκς την υπογραφής μου. δεν είναι free. το κάνεις εγκατάσταση μέσα στην μνήμη, το τρέχεις και διαλέγεις το video.

 

το Diamond Tweak είναι παλιό πρόγραμμα, και υπάρχουν και πολλά tweaks τα οποία έχω γράψει ακόμα, που δεν έχεις κάνει. καμιά 10αρια σελίδες πίσω θα δείς και άλλα tweaks που έγραψα.

 

όσο για το linux, γράψε λάθος. νόμιζα ότι και εσύ ήθελες να πεις για το android. όντως το linux δεν πειράζει κάτι. το έχεις χρησιμοποιήσει? εγώ δεν τρέφω και κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια, οπότε δεν το δοκίμασα

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

έχω φτάσει στο σημείο να μπώ μέσα επειδή τόσο καιρό προσπαθούσα να το bootarω αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα με το diamond 2 επειδή δεν βρίσκουμε το mtype για το κινητό μας και είναι στο τελευταίο στάδιο..
Link to comment
Share on other sites

Diamond 2, χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

το diamond2 πόσο έχει τώρα? 350e? υπάρχουν και άλλα κινητά με τόσα ευρώ....

εγώ έχω το d2 είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όταν το πήρα πριν 1 χρόνο...αλλά τώρα δεν θα δινα 350ε να το πάρω....

 

με ~300ε αυτό θα επαιρνα τώρα με πολύ πιο όμορφο design απο d2 ( κατα την άποψη μου :) ).

HTC Wildfire

 

και γενικά υπάρχει και το legend κλπ

Edited by heav3n
Link to comment
Share on other sites

όταν αγοράζουμε pda, δεν συγκρίνουμε το πιο είναι πιο όμορφο, αλλά το πιο έχει και μπορεί να μας δώσει τις περισσότερες δυνατότητες.

 

αν εξαιρέσουμε την οθόνη του Wildfire, είναι ένα ωραίο pda, αλλά με android. και android να μην είχε, το pda θα είχε φάει ένα μεγάλο "Χ", λόγο της οθόνης του πάλι η οποία είναι μικρή και έχει ανάλυση QVGA!

 

δεν μπορείς να συγκρίνεις το D2 με το Wildfire για κανένα λόγο. για μένα το D2 είναι το 2ο καλύτερο pda που παίζει απο την htc σε windows mobile. το HD1 είναι τεράστιο και πολύ παλιό.

το Touch Pro 2, είναι ένα HD με πληκτρολόγιο και τίποτα παραπάνω. το HD2, είναι το γρηγορότερο pda και αγαπημένο πολλών σύμφωνα με τις πωλήσεις του, αλλά για μένα το μεγαλύτερο ελλάτωμα του είναι το μέγεθος του. όποτε το πιάνω στα χέρια μου, απλά μου την σπάει. δεν μπορώ να το δουλέψω με ένα χέρι απλά. οπότε καταλήγουμε στο D2 το οποίο είναι το HD ή το TP2, σε ένα πολύ φυσιολογικό και καλό μέγεθος, με καλή ποιότητα κατασκευής έως άριστη, το οποίο δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τα υπόλοιπα 2 που ανέφερα.

 

άρα για τις δικές μου ανάγκες, είναι το απόλυτο pda. αν δεν το είχα, θα σκεφτόμουν πολύ άσχημα να το πάρω, και ο μόνος λόγος που αναφέρω ότι θα το σκεφτόμουν, είναι ότι βγαίνουν τα βρωμό-windows 7 και θα αλλάξουν όλα πάλι.

 

εγώ προσωπικά σκέφτομαι να μην πουλήσω και ποτέ το D2 μου. μακράν η καλύτερη συσκευή που πέρασε ποτέ απο τα χέρια μου

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά σκέφτομαι να μην πουλήσω και ποτέ το D2 μου. μακράν η καλύτερη συσκευή που πέρασε ποτέ απο τα χέρια μου

+1

----------------------------------------------------------------------

Παιδια τι λέτε για αυτή τη θήκη:

http://cgi.ebay.com/Book-Type-Good-Leather-Case-HTC-Touch-Diamond-2-II-/280515617085?cmd=ViewItem&pt=PDA_Accessories&hash=item415008a13d

Το ψήνω πολύ να την παραγγείλω.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

για έναν μέσο χρήστη το wildfire είναι μια χαρά και επίσης θεωρείς τα windows καλύτερα από android? ta windows 6.Χ πεθαίνουν...όταν βγούν τα 7 μιλάμε. και εγώ έχω cooked rom που είναι πολύ γρήγορα αλλά δεν θα ξαναπαιρνα κινητό με windows 6.x..

και μην ξεχνάς εμείς δώσαμε 450-500ε αν θυμάμαι καλά και το wildfire κάνει ~300.

 

P.s αφού είναι το καλύτερο κινητό υπάρχει τρόπος να το ξεφορτωθώ? :D το χω 1 χρόνο(από expansys) πολύ προσεκτική χρήση πάντα είχα θήκη σιλικόνης και screen protector άρα δεν έχει την παραμικρή γρατζουνιά + έχω άλλα πράγματα όπως φορτιστή αυτοκινήτου κλπ.... οπότε πόσο πάει το d2 περίπου?

Edited by heav3n
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι, ελπίζω να είστε όλοι καλά,

είμαι ένα βήμα πριν αγοράσω το D2 όμως μου ... μπήκε στην ζωή μου το HTC Magic, οπότε ρωτάω?

 

HTC Magic (android) ή HTC Diamond2 (wm 6.5) ?

 

με δεδομένες τις τρανταχτές διαφορές των λογισμικών, και το ότι το D2 έχει ραδιόφωνο (λεπτομέρεια) ποιο διαλέγουμε και γιατί? Και τα 2 είναι πολύ καλά ρε διάολε ...

 

ευχαριστώ εκ προοιμίου, να είστε όλοι καλά

 

το πρωτο το πηρα,το ανοιξα με χαρα,το δουλεψα επιμονα για μια μερα,μπορω να πω οτι εχει πολυ καλη αποκριση σαν κινητο,μου εσπασε τα νευρα σαν λειτουργικο(android) και την αλλη μερα το επεστρεψα(ευτυχως το πηραν πισω) και πηρα το πολυεργαλειο που λεγεται diamond 2.

κι εγω νομιζω οτι δεν θα το αλλαξω με τιποτα.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...