Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Τέλος να σας δώσω μία απάντηση γιατί μερικές φορές θα δείτε ότι η μπαταρία σας ξαφνικά έπεσε αρκετά νούμερα κάτω. Φταίει η radio, και το έχω τσεκάρει. Δοκιμάστε να πάτε κάπου που δεν έχετε καλό σήμα.... θα δείτε ότι η κατανάλωση της μπαταρίας θα πέσει κατακόρυφα! το τηλέφωνο προσπαθεί να δώσει όσο περισσότερο γίνεται δύναμη στην κεραία, ώστε να έχει έστω και 1 σκάλα σήμα. με αποτέλεσμα να αδειάζει την μπαταρία.

 

Αυτό δεν έχει να κάνει με το εκάστοτε radio. Ισχύει με όλες τις συσκευές και είναι φυσιολογικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό δεν έχει να κάνει με το εκάστοτε radio. Ισχύει με όλες τις συσκευές και είναι φυσιολογικό.

 

Μα αυτό λέω και εγώ... :happy:

παρόμοιο πράγμα είναι όλες οι radio...

"Imagination is more important than knowledge."

Albert Einstein.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να μην κανεις backup προγραμματα.Εγω το PIM Backup δουλευω και κανω backup μονο τις επαφες,το ημερολογιο,τις σημειωσεις και τα μηνυματα.Μπορεις να κανεις και τις ρυθμισεις.Η διαδικασια ειναι απλη.Κανεις backup αυτα που θελεις και στο κανει ενα αρχειακι που εγω το αποθηκευω στην καρτα μνημης.Μετα restore οποτε το χρειαστεις και εισαι μια χαρα.Προγραμματα που εχεις αποθηκευσει στην καρτα μνημης ΔΕΝ σβηνονται και μπορεις να τα επαναφερεις απλα πηγαινοντας Program files στην καρτα μνημης και επιλεγοντας το προγραμμα το κανεις συντομευση ξανα στην συσκευη για να φαινεται.Ελπιζω να σε βοηθησα...αν οχι ξεκινα κι εδω ειμαστε εμεις.Αντε και καλα φλασαρισματα!!!

 

Κατεβασα και γω το pim backup ηθελα να σε ρωτησω για να κανω backup τις πυθμισεις ποιο φακελο και πως πρεπει να το κανω backup?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κατεβασα και γω το pim backup ηθελα να σε ρωτησω για να κανω backup τις πυθμισεις ποιο φακελο και πως πρεπει να το κανω backup?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=266961

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τέλος να σας δώσω μία απάντηση γιατί μερικές φορές θα δείτε ότι η μπαταρία σας ξαφνικά έπεσε αρκετά νούμερα κάτω. Φταίει η radio, και το έχω τσεκάρει. Δοκιμάστε να πάτε κάπου που δεν έχετε καλό σήμα.... θα δείτε ότι η κατανάλωση της μπαταρίας θα πέσει κατακόρυφα! το τηλέφωνο προσπαθεί να δώσει όσο περισσότερο γίνεται δύναμη στην κεραία, ώστε να έχει έστω και 1 σκάλα σήμα. με αποτέλεσμα να αδειάζει την μπαταρία.

 

Για αυτό δεν μπορώ να σας βοηθήσω. Μόνο η HTC μπορεί με μία νέα radio. Στείλτε email με παράπονα (για να γελάσουν λίγο και αυτοί στο Service τους)

(αυτό είναι σχόλιο που έκανες από την υπογραφή σου) :)

 

Νομίζω ότι συμφωνούμε.....:D

Αλλά δεν αποκλείω και το ενδεχόμενο που λες... κάτι ξέρεις για να το λες εσύ :p

 

δεν διαφωνώ με τον εαυτό μου :), απλώς λέω κάτι διαφορετικό τώρα. και τα 2 που λέω είναι σωστά. ειδικά το πρώτο. τι γίνεται όμως για να το εξηγήσω καλύτερα.

 

στις πρώτες radio του D2, το σήμα ήταν απλά ΧΑΛΙΑ. ίσως απο τα χειρότερα που έχω δει. μετά οι απατεώνες απο την HTC το αλλάξανε το σήμα και το κάνανε να φαίνεται! καλύτερο. δοκιμασμένα δηλαδή, το σήμα ήταν το ίδιο, απλώς νόμιζε ότι το τηλέφωνο είχε καλύτερο σήμα (αυτό που λέω έχει αναφερθεί και στους xda).

 

οι επόμενες radio, ήταν σαφώς πολύ καλύτερες σε θέμα κατανάλωσης και σήματος.

 

όπως ξέρουμε όμως, για να κερδίσεις κάπου, πρέπει να χάσεις απο κάπου αλλού. η .91 είναι σχετικά κάπως (όχι τίποτα σοβαρό) καλύτερη απο αυτή που έχω προτείνει στο θέμα σήμα, αλλά είναι αρκετά χειρότερη στο θέμα μπαταρία και δεν ξέρεις τι γίνεται στο θέμα "ακτινοβολία" αν δεν το μετρήσεις φυσικά.

 

άρα λοιπόν, ο σκοπός μας είναι να έχουμε ένα μέσο όρο που να μας ικανοποιεί και απο μπαταρία, αλλά και απο σήμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολυ τον φιλο για την απάντηση μιας και εγώ δεν μπορούσα να απαντήσω εγκαιρως.

 

Καμιά προτίμηση σε cooked rom με 6.5.5?

 

Εχω εγκαταστήσει την τελευταια rom του energy, αλλά οταν πάω να πάρω τηλ επείδη έχω ολες τις επαφες στα ελληνικά δεν μου βγάζει τιποτα. Δοκιμασα το grey dialler αλλά δεν δείχνει την τελευτάια σειρά αριθμών. Καμιά άλλη λύση υπάρχει η θα παίρνω τηλ από τις επαφές μόνο?

Edited by s2t2s
προσθεση ερωτησης
ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΞΗΓΕΙΣ - ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ τον φιλο για την απάντηση μιας και εγώ δεν μπορούσα να απαντήσω εγκαιρως.

 

Καμιά προτίμηση σε cooked rom με 6.5.5?

 

Εχω εγκαταστήσει την τελευταια rom του energy, αλλά οταν πάω να πάρω τηλ επείδη έχω ολες τις επαφες στα ελληνικά δεν μου βγάζει τιποτα. Δοκιμασα το grey dialler αλλά δεν δείχνει την τελευτάια σειρά αριθμών. Καμιά άλλη λύση υπάρχει η θα παίρνω τηλ από τις επαφές μόνο?

 

Energy rom φιλε μου.Λιγες σελιδες πιο πισω εχει και τo link για να το βρεις.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανείς που έχει καταφέρει το FPSECE να δουλέψει στο D2?

 

για όσους δεν το ξέρουν, είναι ο emulator για PlayStation για pda. ότι και να έχω προσπαθήσει, απλά δεν με θέλει!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανείς που έχει καταφέρει το FPSECE να δουλέψει στο D2?

 

για όσους δεν το ξέρουν, είναι ο emulator για PlayStation για pda. ότι και να έχω προσπαθήσει, απλά δεν με θέλει!

 

Κι εγω λιγο που το προσπαθησα δεν τα καταφερα.Νομιζα πως εγω το εκανα λαθος αλλα αφου δεν τα καταφερες κι εσυ τοτε ειμαι μια χαρα!

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ με τον εαυτό μου :), απλώς λέω κάτι διαφορετικό τώρα. και τα 2 που λέω είναι σωστά. ειδικά το πρώτο. τι γίνεται όμως για να το εξηγήσω καλύτερα.

 

στις πρώτες radio του D2, το σήμα ήταν απλά ΧΑΛΙΑ. ίσως απο τα χειρότερα που έχω δει. μετά οι απατεώνες απο την HTC το αλλάξανε το σήμα και το κάνανε να φαίνεται! καλύτερο. δοκιμασμένα δηλαδή, το σήμα ήταν το ίδιο, απλώς νόμιζε ότι το τηλέφωνο είχε καλύτερο σήμα (αυτό που λέω έχει αναφερθεί και στους xda).

 

οι επόμενες radio, ήταν σαφώς πολύ καλύτερες σε θέμα κατανάλωσης και σήματος.

 

όπως ξέρουμε όμως, για να κερδίσεις κάπου, πρέπει να χάσεις απο κάπου αλλού. η .91 είναι σχετικά κάπως (όχι τίποτα σοβαρό) καλύτερη απο αυτή που έχω προτείνει στο θέμα σήμα, αλλά είναι αρκετά χειρότερη στο θέμα μπαταρία και δεν ξέρεις τι γίνεται στο θέμα "ακτινοβολία" αν δεν το μετρήσεις φυσικά.

 

άρα λοιπόν, ο σκοπός μας είναι να έχουμε ένα μέσο όρο που να μας ικανοποιεί και απο μπαταρία, αλλά και απο σήμα.

 

Έτσι όπως το έθεσες το θέμα συμφωνώ!!!!!!!:lol:

 

Παιδιά όσο για το θέμα μπαταρία εχω κάνει το εξής πήρα ένα dock που παίρνει και μπαταρία από πίσω και το κινητό πάνω συγχρονίζει και με το pc

και πήρα και άλλη μια μπαταρία και όταν τελειώνει η μια στο κινητό η άλλη είναι έτοιμη....:D

Edited by djs

"Imagination is more important than knowledge."

Albert Einstein.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω λιγο που το προσπαθησα δεν τα καταφερα.Νομιζα πως εγω το εκανα λαθος αλλα αφου δεν τα καταφερες κι εσυ τοτε ειμαι μια χαρα!

 

το κατάφερα, μου έχει σπάσει λίγο τα νεύρα βέβαια η free edition. έχει ανακαλύψει κανείς την support edition?

Link to comment
Share on other sites

Απλως ρωταω αν θελω να κανω backup το στησιμο του τηλεφωνου μου,ποιο folder πρεπει να κανω back up?Το my documents ή κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η συγκεκριμένη εφαρμογή παίρνει backup μόνο από την pim πληροφορία (δηλ. επαφές, sms, calendar κτλ).

 

Εάν θες ολικό backup θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις άλλο πρόγραμμα όπως το Spb Backup ή το Sprite Backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι, εύχομαι να είστε όλοι καλά.

 

Το D2 μου αρέσει, σκέφτομαι να το πάρω και διαβάζοντας όλες τις αναλύσεις θέλω ακόμα περισσότερο να το αγοράσω και να πω οτι θαυμάζω πολλούς απο εσάς εδώ.

 

Απορία για το κινητό τώρα. Πως κρίνεται την GPS λειτουργία του? όπως είναι απο κατασκευής σας ικανοποιεί? λειτουργεί σαν κανονικό GPS? Θέλω να αφήσω έξω απο το ερώτημά μου την έννοια "google maps". Έχετε κάνει αλλαγές στο λογισμικό και στους χάρτες του GPS για καλύτερη λειτουργία? και εάν ναι, τι βάλατε?

 

ευχαριστώ εκ προοιμίου, να είστε όλοι καλά

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι, εύχομαι να είστε όλοι καλά.

 

Το D2 μου αρέσει, σκέφτομαι να το πάρω και διαβάζοντας όλες τις αναλύσεις θέλω ακόμα περισσότερο να το αγοράσω και να πω οτι θαυμάζω πολλούς απο εσάς εδώ.

 

Απορία για το κινητό τώρα. Πως κρίνεται την GPS λειτουργία του? όπως είναι απο κατασκευής σας ικανοποιεί? λειτουργεί σαν κανονικό GPS? Θέλω να αφήσω έξω απο το ερώτημά μου την έννοια "google maps". Έχετε κάνει αλλαγές στο λογισμικό και στους χάρτες του GPS για καλύτερη λειτουργία? και εάν ναι, τι βάλατε?

 

ευχαριστώ εκ προοιμίου, να είστε όλοι καλά

 

καλησπέρα,

το gps του, είναι πάρα πολύ καλό, και το ίδιο και η ποιότητα κατασκευής. ναι λειτουργεί σαν κανονικό gps, και δεν θέλει googlemaps και αηδίες. εγώ χρησιμοποιώ iGO8. διάβασε το review στην υπογραφή μου για περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απορία για το κινητό τώρα. Πως κρίνεται την GPS λειτουργία του? όπως είναι απο κατασκευής σας ικανοποιεί? λειτουργεί σαν κανονικό GPS?

 

Όλα τα προγράμματα πλοήγησης που προορίζονται για windows mobile δουλεύουν απροβλημάτιστα σε αυτή τη συσκευή. Μπορείς να δοκιμάσεις τα iGO8.3.4, Automapa 6.5, Ginius Driver, Destinator, MioMap, Sygic Mobile Maps, Sygic Driver, Navigon, NDrive, Garmin και άλλα άφοβα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ω, σας ευχαριστώ παιδιά, εντυπωσιάζομαι από την ταχύτητα της ανταπόκρισης σας. Χαίρομαι πολύ για όσα μου είπατε για το GPS του D2. να είστε όλοι καλά, διαβάζω καθημερινά το θέμα αυτό. Έχετε ανεβάσει το επίπεδο στον διάολο.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

webvirus η radio που έχεις από gps και wifi πάει καλά???

σχετικά πάντα με άλλες radio που έβαλες,λέω να την δοκιμάσω αν είναι...

Το κινητό αν αλλάξω radio χρειάζεται format μετά?:confused:

αν παίζει να αργεί δηλαδή...:) η rom

"Imagination is more important than knowledge."

Albert Einstein.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το κινητό αν αλλάξω radio χρειάζεται format μετά?:confused:

 

Όχι. Θα την φλασάρεις με το CustomRUU.exe και αυτό δεν κάνει format στη συσκευή σου. Ούτε χρειάζεται να κάνεις εσύ μετά hard reset.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι μια χαρά πάει.

 

Προς όλους: Έρχονται νέα πράγματα για το πως να κάνουμε την κατανάλωση της μπαταρίας ακόμα! καλύτερη :) Απο χθές το βράδυ στις 12 με 100% μπαταρία, μέχρι σήμερα το πρωί στις 11, με λίγο Wi-Fi, και 5-6 τηλέφωνα, και ένα ξυπνητήρι :), 92% μπαταρία αυτή τη στιγμή. και χωρίς να έχω κάνει και calibrate τελευταία την μπαταρία.

 

και αναφέρω ότι φοράω 6.5.5 rom!

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Θα την φλασάρεις με το CustomRUU.exe και αυτό δεν κάνει format στη συσκευή σου. Ούτε χρειάζεται να κάνεις εσύ μετά hard reset.

 

Ναι το ξέρω αυτό απλός λέω αν θα επηρεάσει την ταχύτητα του τηλεφώνου με την αλλαγή της radio... :D

Γιατί συνήθως όταν αλλάζω radio τύχαινε να κάνω και αλλαγή ή update κάποιας rom...:p

"Imagination is more important than knowledge."

Albert Einstein.

Link to comment
Share on other sites

η ταχύτητα δεν θα αλλάξει όχι. επίσης να σου προτείνω να βγάλεις την ρομ που φοράς γιατί είχε διάφορα προβλήματα. βάλε την τελευταία 9 May, και θα είναι καλύτερα.

 

τον emulator τελικά τον κατάφερα μια χαρά. τραβάει ζόρι βέβαια απο απαιτήσεις, αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας. θέλω όμως μία support edition, αν κάποιος έχει.

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως δουλεύει περίπου το xda uc

Δεν το εχω ξαναχρησιμοποιήσει για αυτό..

και θα κάνω update τη rom σε λίγο...:rolleyes:

όλα τα άλλα τα πήρα backup με ένα program του energy τo settings export και pim backup.Άλλη φορά είχα χρησιμοποίηση το spb backup το ολικό που τα έκανε όλα backup αλλά έπαιρνε μαζί και τα bugs της rom με το xda uc μπορώ να πάρω backup μόνο 3-4 προγράμματα που εχω στη μνήμη του κινητού? :blink: όχι την registry

στο forum του xda μπερδεύτηκα με ότι έλεγαν...:wacko:

"Imagination is more important than knowledge."

Albert Einstein.

Link to comment
Share on other sites

οταν κάνεις restore με το Spb, τότε δεν του λές να κάνει το System στο τέλος.

 

το settings export δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, ούτε το xda uc.

 

εγώ κάνω backup με το SPB, φορτώνω μετά τα πάντα εκτός απο το system. φορτώνω τα favourite contacts, σηκώνω και τα settings του cookie home, και είμαι έτοιμος. θεωρητικά αν πάρεις και τα settings του energy, είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

οταν κάνεις restore με το Spb, τότε δεν του λές να κάνει το System στο τέλος.

 

το settings export δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, ούτε το xda uc.

 

εγώ κάνω backup με το SPB, φορτώνω μετά τα πάντα εκτός απο το system. φορτώνω τα favourite contacts, σηκώνω και τα settings του cookie home, και είμαι έτοιμος. θεωρητικά αν πάρεις και τα settings του energy, είσαι οκ.

 

Ναι σου βάζει και τα προγράμματα που είχες?? αυτό ρωτάω...:)

χωρίς να σου βάζει το system...

"Imagination is more important than knowledge."

Albert Einstein.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...