Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro 2 (Rhodium)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια και απο μενα. Λοιπον εχω παρει το ΤΡ2 μεσω ebay (T-mobile unlocked). Ειναι το πρωτο μου windows mobile κινητο, πιο πριν δεν ειχα καμια επαφη με το αντικειμενο και πολλα απο οσα διαβαζω μου φαινονται κινεζικα, εχω πολλες αποριες. Ξερω οτι θα σας τα ζαλισω λιγο, αλλα δειχτε κατανοηση. Πρωτον απο οτι εχω δει official greek ROM 6.5 δεν μπορω να βαλω (σωστα;) ποια προτινεται; Και κυριως ΤΙ ΕΙΝΑΙ το soft και hard reset και βεβαιως πως γινονται και ποτε τα κανω; Αυτα τα ολιγα για αρχη. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Πρωτον απο οτι εχω δει official greek ROM 6.5 δεν μπορω να βαλω (σωστα;) ποια προτινεται;

 

Μπορείς να την βάλεις αλλά πρέπει να ξεκλειδώσεις τη συσκευή σου. Αναλυτικές πληροφορίες εδώ. Για την ελληνική ROM ψάξε λίγο πιο πίσω.

 

Και κυριως ΤΙ ΕΙΝΑΙ το soft και hard reset και βεβαιως πως γινονται και ποτε τα κανω; Αυτα τα ολιγα για αρχη. Ευχαριστω

 

http://www.hardreset.eu/htc_touch_pro_2_rhodium_hard_reset_soft_reset_en.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Greek ROM μαλλον εννοεις αυτη που βρηκα στη σελιδα 58. Τωρα για να την περασω μεσω active synch τρεχω το προγραμμα απο το pc και μετα κανω hard reset η το κανω πριν; Επειδη δε βρηκα καμια αναφορα απο αυτους που την εβαλαν, εχει αναφερθει κανενα προβλημα. Ευχαριστω και παλι. Θα επανελθω και με αλλες αποριες...

 

Λοιπον πηγα να βαλω τη ROM αλλα τιποτα μαλλον με δουλεψε ο πωλητης στο Ebay και δεν ειναι ξεκλειδωτο. Οποτε ΠΩΣ το ξεκλειδωνω;

Τι ειναι το SPL η Hard-SPL?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα να βαλω τη ROM αλλα τιποτα μαλλον με δουλεψε ο πωλητης στο Ebay και δεν ειναι ξεκλειδωτο. Οποτε ΠΩΣ το ξεκλειδωνω;

Τι ειναι το SPL η Hard-SPL?

 

Πάνε σε αυτή τη διεύθυνση http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=550540 για να βρεις αναλυτικές οδηγίες για το πώς να το ξεκλειδώσεις. Αφού ολοκληρώσεις αυτή η διαδικάσία, που δεν παίρνει πάνω από 10 λεπτά, μετά θα μπορέσεις να περάσεις την ελληνική ROM ή οποιαδήποτε άλλη ROM της αρεσκίας σου.

Past devices: Nokia 7110, Nokia 7650, Nokia N95, HTC Touch Pro2, Samsung Galaxy Note 3, Apple iPhone XS Max

Current device: Apple iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα κι εγώ μέσω amazon.uk! Αγγλικά windows, δεν κατεβάζει την ελληνική ROM. Είναι GSM έκδοση αυτή που διατίθεται και στην Ελλάδα (ως hardware εννοώ). Θέλω να βάλω την ελληνική ROM, είναι αυτή της ACE hellas? Μπορώ δηλαδή να επιλέξω μεταξύ αγγλικών κι ελληνικών; Επιπλέον, αν το φλασάρω έχω ακούσει ότι χάνω την εγγύηση, πρέπει να κάνω τίποτα back-up σε περίπτωση που πάθει κάτι να το φέρω στην αρχική κατάσταση;

Συγγνώμη για το πρήξιμο και την τεμπελιά, (έλλειψη χρόνου είναι βασικά), αλλά όποιος ξέρει ας απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα κι εγώ μέσω amazon.uk! Αγγλικά windows, δεν κατεβάζει την ελληνική ROM. Είναι GSM έκδοση αυτή που διατίθεται και στην Ελλάδα (ως hardware εννοώ). Θέλω να βάλω την ελληνική ROM, είναι αυτή της ACE hellas? Μπορώ δηλαδή να επιλέξω μεταξύ αγγλικών κι ελληνικών; Επιπλέον, αν το φλασάρω έχω ακούσει ότι χάνω την εγγύηση, πρέπει να κάνω τίποτα back-up σε περίπτωση που πάθει κάτι να το φέρω στην αρχική κατάσταση;

Συγγνώμη για το πρήξιμο και την τεμπελιά, (έλλειψη χρόνου είναι βασικά), αλλά όποιος ξέρει ας απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

 

Πρώτα κάνε backup όλα τα τηλεφωνικά νούμερα κτλ με το PIM Backup - v2.8

 

Για να βάλεις την ελληνική ROM ή οποιαδήποτε άλλη ROM θελήσεις θα πρέπει να το φλασάρεις. Αναλυτικές οδηγίες για το πώς θα γίνει θα βρεις εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=550540

 

Την επίσημη ελληνική ROM θα την βρεις εδώ http://rapidshare.com/files/312188044/-HTC_Touch_Pro2-WM6.5-RUU_Rhodium_S_HTC_ELL_1.86.482.1_Radio_Rhodium_4.49.25.17_Signed_Ship.rar

 

Όσο είσαι φλασαρισμένος δεν ισχύει η εγγύηση. Για να το ξανακλειδώσεις (και να ισχύει η εγγύηση) υπάρχουν οδηγίες εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=4363809&postcount=2

Past devices: Nokia 7110, Nokia 7650, Nokia N95, HTC Touch Pro2, Samsung Galaxy Note 3, Apple iPhone XS Max

Current device: Apple iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, όλα καλά! Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι αν θα μπορώ να επιλέγω ανάμεσα σε αγγλικό κι ελληνικό μενού; Θα μπορώ; (όπως δηλαδή σε κάθε ROM της ACE HELLAS);
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δε νομίζω το language switcher της Ace Hellas να μπορεί να μπει σε μη Ελληνικές συσκευές. Μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει να μας πει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω το language switcher της Ace Hellas να μπορεί να μπει σε μη Ελληνικές συσκευές. Μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει να μας πει.

 

Είναι ξεχωριστό δηλαδή, δεν περιλαμβάνεται στη ROM? Δεν καταλαβαίνω ακριβώς γιατί να μην μπορεί να μπει, η συσκευή λογικά είναι η ίδια σε hardware, μόνο ένας τύπος GSM πρέπει να υπάρχει (εννοώ ο ευρωπαϊκός)... εννοείς ότι είναι ξεχωριστό πρόγραμμα κλειδωμένο που δεν υπάρχει κάπου;

 

Πάντα προτιμώ τα αγγλικά windows, ελληνική ρομ θα έβαζα μόνο για θέματα συμβατότητας για sms κτλ και για να μη μπλέξω με aekmap κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Συνήθως τα αρχεία της Ace Hellas κάνουν έναν έλεγχο στο ΙΜΕΙ της συσκευής και δεν μπαίνουν σε μη Ελληνικές συσκευές. Δεν γνωρίζω όμως αν και το έν λόγω αρχείο λειτουργεί έτσι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την αγγλική official ROM από το site της HTC γιατί προτιμώ αγγλικά windows και δεν χάνω και την εγγύηση (δεν χρειάστηκε ξεκλείδωμα!). Ελληνικά έλαβα από τα dump αρχεία του s16s! Από ότι κατάλαβα το μόνο που μου λείπει από την εδώ προτεινόμενη είναι το Manilla 2.5 (το 2.1 έχει μέσα) αυτό θα μπορούσε άραγε να μπει ξεχωριστά χωρίς ολόκληρη τη ROM όπως με τα αρχεία του s16s δηλαδή;

 

Κατά τα άλλα παρατηρώ μια μικρή καθυστέρηση στην ανταπόκριση (μισό δευτερόλεπτο περίπου) αλλά θέλω λίγο χρόνο να το συνηθίσω. Η μνήμη γύρω στα 5% περισσότερη κατά προσέγγιση... Ευχαριστημένος γενικά αν και δεν μπορώ να κάνω σοβαρή σύγκριση αφού δεν πρόλαβα να χρησιμοποιήσω πολύ τα 6.1.

 

Το κινητό πάντως είναι πανέμορφο...:w00t:

 

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η έκδοση 2.5 του Manila δεν μπορεί να μπει χωριστά (μέχρι τώρα τουλάχιστον). Πρέπει να είναι ενσωματωμένο στη rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλη την παρέα.Συγχαρητήρια για το forum καταρχην,το παρακολουθω πολυ καιρο τωρα (Ειμαι κατοχος ενος Χ1) αλλά ειναι το πρωτο μου Post γιατι όλες μου τις απορίες τις είχαν λύσει οι προηγουμενοι!!

Λοιπόν , αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξης.

Παρήγειλα ένα Τouch Pro 2 για τη γυναικα μου (Η για εμένα :lol:) το οποίο είναι από Αγγλια Upgrade της Vodfone.Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα να το ξεκλειδωσω ή θα έχω κάποιο άλλου είδους πρόβλημα?Οσο αφορα με Hard SPL και Custom Roms ειμαι αρκετα ενημερος γιατι το έχω δοκιμάσει ήδη στο X1.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλη την παρέα.Συγχαρητήρια για το forum καταρχην,το παρακολουθω πολυ καιρο τωρα (Ειμαι κατοχος ενος Χ1) αλλά ειναι το πρωτο μου Post γιατι όλες μου τις απορίες τις είχαν λύσει οι προηγουμενοι!!

Λοιπόν , αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξης.

Παρήγειλα ένα Τouch Pro 2 για τη γυναικα μου (Η για εμένα :lol:) το οποίο είναι από Αγγλια Upgrade της Vodfone.Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα να το ξεκλειδωσω ή θα έχω κάποιο άλλου είδους πρόβλημα?Οσο αφορα με Hard SPL και Custom Roms ειμαι αρκετα ενημερος γιατι το έχω δοκιμάσει ήδη στο X1.

 

όχι, θα παίξει άψογα σαν να το αγόρασες έτσι :lol::)

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πλύ παιδιά.Θα επανέλθω με απορίες μετά την παραλαβή!!:p:p:p

 

Φίλε το ίδιο πήρα κι εγώ από μια γερμανική εταίρια που για κάποιο λόγο είχε πάρει το αγγλικό για "έκθεση" σε τιμή σχετικά χαμηλή (400 ευρώ σύνολο μου βγήκε). Μετά από πολύ "κοίταγμα" είχε μια γρατζουνίτσα στην οθόνη που ούτε καν φαίνεται, αλλά είδα πως υπάρχουν και ανταλλακτικά οθόνης με... 32 ευρώ οπότε ούτε καν το σκέπτομαι. Με το αγγλικό μπορείς να βάλεις WWE επίσημη ROM χωρίς να χάσεις καν την εγγύηση και όσο για τα ελληνικά έκανε καλή δουλειά ο b16b! Εγώ απλά νιώθω να πήρα το ελληνικό με 400 ευρώ αντί για 700... :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αλλά είδα πως υπάρχουν και ανταλλακτικά οθόνης με... 32 ευρώ οπότε ούτε καν το σκέπτομαι.

 

Εάν μιλάς για αγορά από ebay και εγκατάσταση με προσωπική δουλειά με ότι ρίσκο αυτό συνεπάγεται, οκ. Αλλά εάν εννοείς να γίνει τέτοια δουλειά από την επίσημη αντιπροσωπία... θα σου πάει πολύ πολύ περισσότερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εάν μιλάς για αγορά από ebay και εγκατάσταση με προσωπική δουλειά με ότι ρίσκο αυτό συνεπάγεται, οκ. Αλλά εάν εννοείς να γίνει τέτοια δουλειά από την επίσημη αντιπροσωπία... θα σου πάει πολύ πολύ περισσότερο.

 

Ε όχι εννοείται με προσωπική δουλειά, αλλά με ένα service manual δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. Όπως και να έχει δεν με απασχολεί πολύ, απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει το ανταλλακτικό για να μη με απασχολούν όλα αυτά τα αγχωτικά "μήπως πρέπει να βάλω προστατευτικό οθόνης, μήπως φαίνεται ασχήμα η γρατζουνιά κτλ"... Εξάλλου μόνο μια "επαφή" έχει να συνδέσεις... το μόνο για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι αν το ανταλλακτικό στο οποίο αναφέρομαι είναι γνήσιο, μην είναι καμμία άσχετη πατάτα... αλλά θα το κοιτάξω όταν βρω χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αλλά με ένα service manual δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.

 

http://translate.google.co.uk/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.pdacenter.ru%2Frazborka%2Fhtc_touch_pro2%2F&sl=ru&tl=en&hl=en&ie=UTF-8

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι εννοείται με προσωπική δουλειά, αλλά με ένα service manual δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.

 

Αν λες για οθόνη και όχι μόνο το digitizer, μάλλον έχεις δίκιο. Το είχα κάνει στο Kaizer στο παρελθόν. (Και μάλλον είναι και φθηνή). Σε αντίθετη περίπτωση, υπάρχουν δυσκολίες που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για ROM.

Θέλω μία πανάλαφρη rom , δε με ενδιαφέρουν τα γραφικά. Δε χρειάζομαι κάποιο βαρύ ui όπως το sense ή κάποιο αντίστοιχο. Απλά να μπορώ να χειρίζομαι το κινητό χωρίς γραφίδα. Ακόμη και κάτι σε στυλ pocket plus μου αρκεί και έχω δοκιμάσει και άλλο ένα πανάλαφρο με rotating σετ εικονιδίων στη βασική οθόνη που δε με είχε χαλάσει καθόλου.

Δε με απασχολεί αν είναι wm 6.1, ή 6.5 .

Δε με απασχολεί αν είναι ελληνική ή αγγλική η ρομ.

Θέλω να βλέπω πολλά μέγα ραμ ελεύθερα. Ας πούμε αντί να έχω να τρέχει ένα ui πανέμορφο αλλά άχρηστο για μένα προτιμώ να έχω μόνιμα ανοικτά 2 pdf στο παρασκήνιο και να ανοίγουν 1 δευτερόλεπτο από τη στιγμή που θα τα πατήσω από τα εικονίδιά τους στη βασική οθόνη.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΟΜ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ή όλες εστιάζονται στα "λούσα"?

Μη με παρεξηγήσετε, πανέμορφα όλα αυτά αλλά θα το χρησιμοποιώ καλώς εχόντων των πραγμάτων σαν εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...