Jump to content

[Επίσημο] Nokia E55


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Είναι ιδέα μου ή ο Eldar δεν δείχνει και πολύ ενθουσιασμένος με το Ε55;

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες του είναι μούφα ή μου φαίνεται... :rolleyes:

Βέβαια δεν περιμέναμε κ τπτ καλύτερο, αλλά χτυπάει άσχημα :p

Δεν θα με επηρεάσει πάντως στην αγορά μου :happy:

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες του είναι μούφα ή μου φαίνεται... :rolleyes:

Βέβαια δεν περιμέναμε κ τπτ καλύτερο, αλλά χτυπάει άσχημα :p

Δεν θα με επηρεάσει πάντως στην αγορά μου :happy:

 

Εντάξει, δεν περιμένουμε και... φωτογραφικά θαύματα από ένα Exx. Και όσον αφορά το EDOF ο Eldar φροντίζει να μας πει ότι είναι μούφα. :p

 

Πάντως για τον φίλο που ρωτούσε παραπάνω, τελικά είναι μεταλλικό το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Η έκπληξη είναι ότι είναι βελτιωμένο από τα προηγούμενα Εseries όσον αφορά την αναπαραγωγή μουσικής :)
Link to comment
Share on other sites

Η έκπληξη είναι ότι είναι βελτιωμένο από τα προηγούμενα Εseries όσον αφορά την αναπαραγωγή μουσικής :)

 

Εκτός από αυτό, στα θετικά έχουμε επίσης (πάντα σε σχέση με το Ε51):

 

1) Προσθήκη κάμερας για βιντεοκλήσεις

2) Μεγαλύτερη μπαταρία

3) FP2

4) Θεωρητικά καλύτερη κάμερα (τονίζω το «θεωρητικά» :p)

5) GPS

6) Καλύτερη οθόνη

7) Βύσμα 3.5 mm

 

Αρνητικά:

 

1) Αφαίρεση dedicated key για τηλ. κατάλογο

2) Λόγω του παραπάνω, ένα λιγότερο πλήκτρο για συντομεύσεις

 

...και φυσικά μένει να δούμε από κοντά πόσο εύχρηστο είναι το ημι-QWERTY πληκτρολόγιο. Ευτυχώς πάντως που δεν το καναν α λα SE P1 όπως φοβόμασταν στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Η έκπληξη είναι ότι είναι βελτιωμένο από τα προηγούμενα Εseries όσον αφορά την αναπαραγωγή μουσικής :)

 

Μια χαρά είναι τα E series στην αναπαραγωγή μουσικής.:)

Τα ακουστικά που συνοδεύουν τα τηλέφωνα είναι της πλάκας.:X

Κατά τα άλλα, αν με ένα μετατροπέα από 2,5 σε 3,5 βάλεις καλά ακουστικά, η απόδοση είναι ικανοποιητικότατη.

 

Για την κάμερα, παιδιά μην περιμένεται και σπουδαία πράγματα. Βλέπω στο e71 την καημένη την καμερούλα στο πίσω μέρος, που ο φακός της (πίσω από το τζαμάκι) είναι σαν το κεφάλι της καρφίτσας και πραγματικά τη λυπάμαι...:pΤι να σου κάνει η δόλια?:cry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με τόσο λεπτό σώμα ο χώρος για τον φακό είναι ελάχιστος. Και στο Ε55 τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Αλλά δε νομίζω να πάρει κάποιος το εν λόγω κινητό για τις φωτογραφικές του δυνατότητες. :)
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

 

Στα FP2 τι ακριβώς παίζει με την αναζήτηση στον τηλ. κατάλογο; Ρωτάω γιατί η μη ύπαρξη ειδικού πλήκτρου στο Ε55 με προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

 

Στα FP2 τι ακριβώς παίζει με την αναζήτηση στον τηλ. κατάλογο; Ρωτάω γιατί η μη ύπαρξη ειδικού πλήκτρου στο Ε55 με προβληματίζει.

Τι εννοείς με το "τι παίζει στα FP2 με την αναζήτηση στον τηλ. κατάλογο"?

Τ' ό,τι δεν έχει ειδικό πλήκτρο για τις επαφές όπως έχει το Ε51, Ε66 κτλ σημαίνει ό,τι θα πρέπει να "θυσιάσουμε" μια συντόμευση ή στα soft keys ή στα εικονίδια της ενεργής αναμονής. Για πιο λόγο να υπάρχει προβληματισμός?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν στο Ε55 να λειτουργεί η αυτόματη αναζήτηση κατευθείαν από την οθόνη αναμονής, λειτουργία που είδαμε πρώτη φορά στα Ε66 και Ε71.
Link to comment
Share on other sites

Στο review του Ε75 από το mobile-review έδειχνε με εικόνα ό,τι υπάρχει η ενεργή αναζήτηση των επαφών στην οθόνη αναμονής όπως δείχνει και στο παρακάτω screenshot:

 

http://www.mobile-review.com/review/image/nokia/e71/scr/phonebook/pb32.jpg

 

Από την στιγμή που το Ε75 και Ε55 θα "φοράνε" το ίδιο λογισμικό S60 FP2 τότε και στο Ε55 θα υπάρχει η παραπάνω λειτουργία, όπως υπήρχαν και στα Ε66 και Ε71.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "τι παίζει στα FP2 με την αναζήτηση στον τηλ. κατάλογο"?

Τ' ό,τι δεν έχει ειδικό πλήκτρο για τις επαφές όπως έχει το Ε51, Ε66 κτλ σημαίνει ό,τι θα πρέπει να "θυσιάσουμε" μια συντόμευση ή στα soft keys ή στα εικονίδια της ενεργής αναμονής. Για πιο λόγο να υπάρχει προβληματισμός?

 

Πολύ πιθανόν στο Ε55 να λειτουργεί η αυτόματη αναζήτηση κατευθείαν από την οθόνη αναμονής, λειτουργία που είδαμε πρώτη φορά στα Ε66 και Ε71.

 

Στο review του Ε75 από το mobile-review έδειχνε με εικόνα ό,τι υπάρχει η ενεργή αναζήτηση των επαφών στην οθόνη αναμονής όπως δείχνει και στο παρακάτω screenshot:

 

http://www.mobile-review.com/review/image/nokia/e71/scr/phonebook/pb32.jpg

 

Από την στιγμή που το Ε75 και Ε55 θα "φοράνε" το ίδιο λογισμικό S60 FP2 τότε και στο Ε55 θα υπάρχει η παραπάνω λειτουργία, όπως υπήρχαν και στα Ε66 και Ε71.

 

Ακριβώς αυτό ήθελα να μάθω. Εάν υπάρχει στο Ε55 η λειτουργία της αυτόματης αναζήτησης, τότε κατά ένα μεγάλο μέρος δεν χρειάζεται να υπάρχει ειδικό πλήκτρο για τον τηλ. κατάλογο. Και πάλι βέβαια δεν μπορείς να δεις απλά τον κατάλογο αλλά ΟΚ απλά θα πρέπει να συνηθίσουμε μια συντόμευση λιγότερη, δεν είναι κάτι τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το Ε66 το οποίο εχει αυτή την λειτουργία μπορώ να πω ό,τι ειναι πολυ πιο βολικό από το να μπεις στον κατάλογο. Βρίσκεις ότι θες στις επαφές σου πολυ γρηγορότερα κ ευκολότερα. Εμένα με είχε βολέψει πάρα πολύ και είχα ξεχάσει την συντόμευση του ειδικού πλήκτρου για τις επαφές.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το Ε66 το οποίο εχει αυτή την λειτουργία μπορώ να πω ό,τι ειναι πολυ πιο βολικό από το να μπεις στον κατάλογο. Βρίσκεις ότι θες στις επαφές σου πολυ γρηγορότερα κ ευκολότερα. Εμένα με είχε βολέψει πάρα πολύ και είχα ξεχάσει την συντόμευση του ειδικού πλήκτρου για τις επαφές.

 

Ναι, καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ ότι είναι βολικό. Απλά σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να θυμάσαι ότι θέλεις έναν «κάποιον» και δεν θυμάσαι ποιον και εκεί θέλεις απλά να μπεις στον κατάλογο ή να θέλεις να μπεις στον κατάλογο για κάποιον άλλο λόγο.

 

Δεν λέω φυσικά ότι είναι κάτι σημαντικό, γι'αυτό και έγραψα πριν ότι δεν είναι τραγική έλλειψη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα E series στην αναπαραγωγή μουσικής.:)

Τα ακουστικά που συνοδεύουν τα τηλέφωνα είναι της πλάκας.:X

 

ψαξτο καλυτερα......

hint: hissing problems ;)

Link to comment
Share on other sites

ψαξτο καλυτερα......

hint: hissing problems ;)

Loipon, afto pou les kapou to exoume ksanasizitisei nomizo?

Pantos emena mia xara mou fainetai, den katalavaino tpt...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Loipon, afto pou les kapou to exoume ksanasizitisei nomizo?

Pantos emena mia xara mou fainetai, den katalavaino tpt...

 

ναι. βεβαια δεν αποκλειω να επεσα σε ελλατωματικο κομματι.

Link to comment
Share on other sites

ψαξτο καλυτερα......

hint: hissing problems ;)

 

Loipon, afto pou les kapou to exoume ksanasizitisei nomizo?

Pantos emena mia xara mou fainetai, den katalavaino tpt...

 

Ούτε εγώ έχω προσέξει κάτι τέτοιο στο E51...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω προσέξει κάτι τέτοιο στο E51...

 

αλλοι το εχουν αναφερει εδω μεσα οπως και τον θορυβο απο την φωτεινοτητα της οθονης.

 

Have tried it with my EP-630 in-ear ear plug and a white L-shape 2.5mm-3.5mm adapter. I noticed that there is a persistent hissing sound when I am listening to music. I tried disabling the keytone, but the hissing sound persist.

 

Does any one encounter this problem and manage to overcome it?

 

e-series all have hissing problem iirc.

 

http://forums.hardwarezone.com.sg/showthread.php?t=1895035&page=67

 

το θεμα ειναι οτι δεν εχει σχεση το φυσημα με την ενταση οπως θα περιμενε κανεις. οσο και να ανεβαζεις την ενταση αυτο παραμενει σταθερο. απλα σε χαμηλη ενταση το ακους καμπανα. αυτο μας λεει οτι ειναι κατασκευαστικο προβλημα και δεν εχει σχεση με την ευαισθησια των ακουστικων

 

 

On the audio front, is there any hiss issue? I get too much hiss with my E90 on low volumes. What is the audio quality be comparable to - which device?"

 

Slight hiss, but no more than you'd expect from an electronic device

 

http://mobile.allaboutsymbian.com/news/item/7486_Nokia_E71-the_Q__A.php

 

και καλα. πες του τραβα και παρε ενα mp3/4 και αν ακουσει hiss ελα να με .......

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα έχει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μακάρι να διαψευστώ, αλλά μου φαίνεται ότι η Nokia θα φανεί ...συνεπής στην πρόσφατη παράδοση των τηλεφώνων με ιδιαίτερα υψηλό sar. Πάω στοίχημα ότι και το Ε55 θα ξεπεράσει κατά πολύ το φράγμα του 1W/Kg. :rolleyes:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...