Jump to content

Προβληματική η νέα LG TFT μου;


xyz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνφορουμίτες γειά σας .:)Ήθελα να σας αναφέρω ένα πρόβλημα που παρατήρησα στην νέα οθόνη TFT 19 ιντσών LG W1942T-SF που αγόρασα πριν από ένα μήνα.

Ενώ δεν έχει κανένα καμμένο πίξελ μέχρι στιγμής και στο λευκό δεν παρατηρώ καμμία ατέλεια αν βάλω σε όλη την επιφάνεια εργασίας με τη ζωγραφική ένα φόντο σκούρο πράσινο ή λαδί (όχι μαύρο) παρατηρώ ότι φαίνονται κύματα (όσοι έχουν δεί μαγνητικό πεδίο ξέρουν) τα οποία ξεκινάν από την κάτω αριστερή γωνία της οθόνης με κατεύθυνση προς την πάνω δεξιά σαν να έχω κάπου κοντά κάποια συσκευή κινητού ή έστω άλλη ηλεκτρομαγνητική πηγή και κάνει παρεμβολή αλλά εκτός από το κουτί του υπολογιστή και τον εκτυπωτή δεν υπάρχει κάτι άλλο κοντά .

Είναι ελάττωμα της οθόνης που επισύρει αντικατάσταση ή τζάμπα θα το πάω?? καθώς αυτό το πρόβλημα το βλέπει κανείς ξεκάθαρα όχι σε λευκό φόντο ούτε σε μαύρο εντελώς αλλά σε σκούρο φόντο γενικά.

Είναι ελάττωμα το οποίο είναι σοβαρό??Θυμάμαι στην πρώτη οθόνη 17 ιντσών που είχα πάρει από άλλο μαγαζί όμως (ΕΙΖΟ F57 CRT κορυφαίο μοντέλο για την εποχή του )όταν μου την πρωτοείχαν φέρει έβγαζε κάτι τέτοιο και απαίτησα αλλαγή και αντικατάσταση και μου την είχαν αλλάξει απλώς εκεί ήταν πιο εμφανής η κατάσταση αυτή με οποιοδήποτε χρώματος φόντο.Τι να κάνω συμβουλέψτε με.:(

Link to comment
Share on other sites

Ένα screenshot θα βοηθούσε λίγο περισσότερο. Ανέβασε επίσης και το φόντο να το βάλω στη δικιά μου 19άρα για να σου πω αν κάνει το ίδιο.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ένα screenshot θα βοηθούσε λίγο περισσότερο. Ανέβασε επίσης και το φόντο να το βάλω στη δικιά μου 19άρα για να σου πω αν κάνει το ίδιο.
...Θα στείλω μόλις πάω σπίτι στην παλιότερη 17' που έχω στη δουλειά δεν το κάνει πάντως παρότι έχω και το κουτί δίπλα στο pc και το κινητό.:(

 

..Επισυνάπτω το χρώμα του φόντου σε jpeg αρχείο αν αυτό βοηθάει:)

Link to comment
Share on other sites

Ένα screenshot θα βοηθούσε λίγο περισσότερο. Ανέβασε επίσης και το φόντο να το βάλω στη δικιά μου 19άρα για να σου πω αν κάνει το ίδιο.
..

..Επισυνάπτω ένα screenshot αλλά δεν πιστεύω ότι θα φαίνεται η φάση αυτή καθώς τα κύματα που φαίνονται στο παρασκήνιο είναι κινούμενα σαν νερά και με φορά όπως προανέφερα από την κάτω αριστερή γωνία στην πάνω δεξιά.

Επίσης να πώ ότι το πρόβλημα είναι πιο εμφανές σε ανάλυση 1027 x 768 στην οποία μ'αρέσει να δουλεύω περισσότερο παρά σε 1280 x 1024 που συνηθίζεται από πολλούς σε 19' οθόνες.Επίσης τον ρυθμό ανανέωσης τον έχω στα 75 Hz αν και αυτά δεν δικαιολογούν ούτε πρέπει να επηρρεάζουν την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

..

..Επισυνάπτω ένα screenshot αλλά δεν πιστεύω ότι θα φαίνεται η φάση αυτή καθώς τα κύματα που φαίνονται στο παρασκήνιο είναι κινούμενα σαν νερά και με φορά όπως προανέφερα από την κάτω αριστερή γωνία στην πάνω δεξιά.

Επίσης να πώ ότι το πρόβλημα είναι πιο εμφανές σε ανάλυση 1027 x 768 στην οποία μ'αρέσει να δουλεύω περισσότερο παρά σε 1280 x 1024 που συνηθίζεται από πολλούς σε 19' οθόνες.Επίσης τον ρυθμό ανανέωσης τον έχω στα 75 Hz αν και αυτά δεν δικαιολογούν ούτε πρέπει να επηρρεάζουν την κατάσταση.

 

Το screenshot θα δειχνει αν εχει καποιο προβλημα η οθονη;

 

Μονο μια φωτο απο την οθονη θα το εδειχνε.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν είναι δυνατόν να συνδέσεις την οθόνη σε τελειως διαφορετικη μπριζα απο τα υπόλλοιπα.Δεν αναφερομαι σε πολυμπριζο.

Το εχω πάθει με μερικες οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις το πιο εύκολο,να πας μέχρι την lg να δεις εάν στην αλλάζουν να μην ταλαιπωρήσαι?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις το πιο εύκολο,να πας μέχρι την lg να δεις εάν στην αλλάζουν να μην ταλαιπωρήσαι?
..

Τελικά παιδιά είχα αλλάξει τις προρυθμίσεις και μέσα από τα μενού είχα ενεργοποιήσει ένα πρεσέτ που ενεργοποιείται για το internet ,www το ονομάζει που κατά την γνώμη μου έχει καθαρότερη εικόνα και εκεί το έβγαζε..Το επανέφερα στα αρχικά preset και όλα οκ.Αν κάτι κάνω λάθος πείτε μου όσοι έχετε LG γιατί το μενού της οθόνης δεν μου άρεσε καθόλου σαν ευχρηστία,σε σχέση με τα αντίστοιχα της EIZO,NEC ,SONY, που έχω δει μέχρι τώρα και έχεω δουλέψει..Ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά μετά από αυτό δεν σκέφτομαι να το πάω στο μαγαζί από όπου το πήρα.Εσείς τι λέτε??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το φόντο στην οθόνη μου με την ίδια ανάλυση που αναφέρεις και δεν είδα κάποιο "πρόβλημα". Απ' ότι αναφέρεις όμως έλυσες το πρόβλημα οπότε λογικά το φόντο δεν θα σου κάνει κύματα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το φόντο στην οθόνη μου με την ίδια ανάλυση που αναφέρεις και δεν είδα κάποιο "πρόβλημα". Απ' ότι αναφέρεις όμως έλυσες το πρόβλημα οπότε λογικά το φόντο δεν θα σου κάνει κύματα.

 

Τελικά δυστυχώς δεν λύθηκε τίποτε...:(

Αφήνοντας την οθόνη ανοικτή για κανά μισάωρο και προσέχοντας σε μονόχρωμο φόντο με ανάλυση 1024x768 το κάνει πάλι αλλά δυστυχώς πάλι τα ίδια:(:mad:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα ας πάμε στην ανάλυση της οθόνης.

Είναι εντελώς λάθος η ανάλυση που χρησιμοποιείς.

Ενώ έχεις 19άρα wide βάζεις αναλύση που έχουν οι 14άρες 4:3.

Για αυτό έχεις λανθασμένη γεωμετρία, ξεχειλώματα κλπ.

Τον λόγο που άλλαξες τον φαντάζομαι (γιατί τα βλέπεις όλα μικρά) αλλά επιλέγοντας 19άρα wide είναι αναμενόμενο καθώς είναι πολύ μικρές (βασικά κοντές είναι) για τέτοιες καταστάσεις.

Κανονικά έπρεπε να πας σε 22+ ίνσες τουλάχιστον.

Συνεχίζουμε.

Η οθόνες TFT-LCD για να δουλέψουν σωστά πρέπει να βάλεις την λεγόμενη native ανάλυση τους.

Στην περίπτωση σου είναι 1440x900 και μόνο αυτή.

Καθώς και τα Hz άστα στα 60 δεν έχουν τον ίδιο ρόλο με τις παλιές οθόνες καθοδικού σωλήνα.

Αμά σου κάνει ακόμα γραμμές το συνεχίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπόν το πρόβλημα συνεχίζεται μετά και από τις πολύ σωστές παρατηρήσεις του πιο πάνω φίλου, πάρε τηλ. την LG.

Πες τους το πρόβλημα και , αν δεν κάνω λάθος, θα στείλουν αυτοί δικό τους άνθρωπο να πάρει την οθόνη σου και να σου αφήσει μια καινούρια.Χωρίς ταλαιπωρία, γκρίνια και τα τοιαύτα.

Είναι πολύ εύκολοι σε κάτι τέτοια:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα ας πάμε στην ανάλυση της οθόνης.

Είναι εντελώς λάθος η ανάλυση που χρησιμοποιείς.

Ενώ έχεις 19άρα wide βάζεις αναλύση που έχουν οι 14άρες 4:3.

Για αυτό έχεις λανθασμένη γεωμετρία, ξεχειλώματα κλπ.

Τον λόγο που άλλαξες τον φαντάζομαι (γιατί τα βλέπεις όλα μικρά) αλλά επιλέγοντας 19άρα wide είναι αναμενόμενο καθώς είναι πολύ μικρές (βασικά κοντές είναι) για τέτοιες καταστάσεις.

Κανονικά έπρεπε να πας σε 22+ ίνσες τουλάχιστον.

Συνεχίζουμε.

Η οθόνες TFT-LCD για να δουλέψουν σωστά πρέπει να βάλεις την λεγόμενη native ανάλυση τους.

Στην περίπτωση σου είναι 1440x900 και μόνο αυτή.

Καθώς και τα Hz άστα στα 60 δεν έχουν τον ίδιο ρόλο με τις παλιές οθόνες καθοδικού σωλήνα.

Αμά σου κάνει ακόμα γραμμές το συνεχίζουμε.

..Τώρα πλέον έχω βάλει δοκιμαστικά μεγαλύτερη ανάλυση και δεν εμφανίζει σχεδόν καθόλου τις κινούμενες κυματοειδείς γραμμές.Δεν έχω βάλει την συγκεκριμένη ελπίζω να την έχει στις επιλογές των Windows Χp στο "Λίστα Καταστάσεων λειτουργίας" γιατί μία που μου εμφανίζει ως μήνυμα το osd μενού της οθόνης είναι πολύ μεγάλη και δεν την εμφανίζει το μενού των Windows.Έχεις καμμιά ιδέα πώς τις βάζουμε αυτές τις αναλύσεις που ταιριάζουν σε flat tft αν -εννοείται- δεν εμφανίζεται στο μενού των windows??Από το μενού osd της οθόνης μήπως ??

Όσον αφορά την LG μακάρι να είναι όπως τα λές αλλά μένω επαρχία και πήρα την οθόνη από το e-shop.Πρέπει να την πάω σε αυτούς πρώτα??

Ευχαριστώ και πάλι :)και θα δοκιμάσω να βάλω την ανάλυση που είπες εν ανάγκη με μεγαλύτερες γραμματοσειρές αλλά μετά παραμορφώνονται τα εικονίδια στην εισαγωγική οθόνη στα Windows κόβεται εντελώς το Kαλώς από το μήνυμα Καλώς ήλθατε και άλλα τέτοια ωραία.Γενικά μεγάλη απογοήτευση η αναγκαστική μετάβαση σε TFT Wide..:(

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την LG μακάρι να είναι όπως τα λές αλλά μένω επαρχία και πήρα την οθόνη από το e-shop.Πρέπει να την πάω σε αυτούς πρώτα??

Δεν νομίζω, αλλά πάρε τηλ. γiα σίγουρα.

Η εγγύηση που σου δίνουν είναι on site επομένως δεν πας εσύ, αυτοί έρχονται όπου και αν μένεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

..Τώρα πλέον έχω βάλει δοκιμαστικά μεγαλύτερη ανάλυση και δεν εμφανίζει σχεδόν καθόλου τις κινούμενες κυματοειδείς γραμμές.Δεν έχω βάλει την συγκεκριμένη ελπίζω να την έχει στις επιλογές των Windows Χp στο "Λίστα Καταστάσεων λειτουργίας" γιατί μία που μου εμφανίζει ως μήνυμα το osd μενού της οθόνης είναι πολύ μεγάλη και δεν την εμφανίζει το μενού των Windows.Έχεις καμμιά ιδέα πώς τις βάζουμε αυτές τις αναλύσεις που ταιριάζουν σε flat tft αν -εννοείται- δεν εμφανίζεται στο μενού των windows??Από το μενού osd της οθόνης μήπως ??

Όσον αφορά την LG μακάρι να είναι όπως τα λές αλλά μένω επαρχία και πήρα την οθόνη από το e-shop.Πρέπει να την πάω σε αυτούς πρώτα??

Ευχαριστώ και πάλι :)και θα δοκιμάσω να βάλω την ανάλυση που είπες εν ανάγκη με μεγαλύτερες γραμματοσειρές αλλά μετά παραμορφώνονται τα εικονίδια στην εισαγωγική οθόνη στα Windows κόβεται εντελώς το Kαλώς από το μήνυμα Καλώς ήλθατε και άλλα τέτοια ωραία.Γενικά μεγάλη απογοήτευση η αναγκαστική μετάβαση σε TFT Wide..:(

Ρε αρχηγε εχεις βαλει drivers της καρτας γραφικων?

Αν ναι, η μεγιστη δυνατη επιλογη σου θα ειναι 1440χ900 και δεν θα πηγαινει παραπανω.

 

Σε τετοιες οθονες βαζε ΜΟΝΟ την native αναλυση τους

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ρε αρχηγε εχεις βαλει drivers της καρτας γραφικων?

Αν ναι, η μεγιστη δυνατη επιλογη σου θα ειναι 1440χ900 και δεν θα πηγαινει παραπανω.

 

Σε τετοιες οθονες βαζε ΜΟΝΟ την native αναλυση τους

..Μα εμένα το πρόβλημα μου παρουσιάζεται στη 1024x768 που γνωρίζοντας ότι είναι ιδανική για 17' ίντσες πάραυτα βλέπω πως και στην 19' ιντσών που έχω έχει τον καλύτερο λόγο ομοιομορφίας εικονιδίων και θέασης αλλά βγάζει αυτό το πρόβλημα παρότι λογικά δεν θα έπρεπε...:( δεν έχω πρόβλημα να βάλω και μεγαλύτερη αλλά 1) θα την αντέξει και 2) σε τι μέγεθος θα βλέπω τα γράμματα σαν ψείρες??Και με μεγάλες γραμματοσειρές εμφανίζονται ξεθωριασμένα τα γράμματα τίτλων από τα εικονίδια και τα μενού:confused:Δηλαδή για το καλύτερο αποτέλεσμα πρέπει λέτε να βάλω την ανώτατη δυνατή ανάλυση??εγώ μέχρι στιγμής με κάποιες που δοκίμασα δεν μου άρεσε το οπτικό αποτέλεσμα.Θα δοκιμάσω πάντως και την συγκεκριμένη και θα σας πώ.
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική ανάλυση για οθόνη 17'' είναι η 1280x1024. Η 1024x768 που λες είναι για παλιές 17'' CRT οθόνες και πάλι το συζητάμε. Σε TFT και ειδικά wide οθόνες μην πειραματίζεσαι με τις αναλύσεις. Βάζεις μόνο την native και τίποτα άλλο. Διαφορετικά θα έχεις προβλήματα στην εικόνα και παραμορφώσεις. Στη συγκεκριμένη οθόνη η native ανάλυση είναι 1440x900. Βάλε drivers στην κάρτα γραφικών και δες αν η οθόνη έχει κάποιο συνοδευτικό software μαζί της. Συνήθως κάτι έχουν που βοηθάει στη σωστή ρύθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική ανάλυση για οθόνη 17'' είναι η 1280x1024. Η 1024x768 που λες είναι για παλιές 17'' CRT οθόνες και πάλι το συζητάμε. Σε TFT και ειδικά wide οθόνες μην πειραματίζεσαι με τις αναλύσεις. Βάζεις μόνο την native και τίποτα άλλο. Διαφορετικά θα έχεις προβλήματα στην εικόνα και παραμορφώσεις. Στη συγκεκριμένη οθόνη η native ανάλυση είναι 1440x900. Βάλε drivers στην κάρτα γραφικών και δες αν η οθόνη έχει κάποιο συνοδευτικό software μαζί της. Συνήθως κάτι έχουν που βοηθάει στη σωστή ρύθμιση.
...Eξόσον είδα όταν την αγόρασα και την σέταρα, στο cd έχει μόνο τους drivers της οθόνης τους οποίους και εγκατέστησα και μου την αναγνώρισε αμέσως ως αναλογική οθόνη καθώς τη συνδέω με την d-sub θύρα και όχι την ψηφιακή γιατί η κάρτα γραφικών δεν έχει τέτοια και το όνομα του μοντέλου όλα οκ και μόλις την άνοιξα έκανε Αuto config στην ανάλυση που επέλεξα πράγμα που το κάνει και τώρα 1 φορά κάθε φορά που δοκιμάζω νέα ανάλυση και σταθεροποιεί το πλαίσιο,αλλά software ιδιαίτερο δεν είδα να έχει.Θα το ξανακοιτάξω και θα σας πώ.Ευχαριστώ mcde
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική ανάλυση για οθόνη 17'' είναι η 1280x1024. Η 1024x768 που λες είναι για παλιές 17'' CRT οθόνες και πάλι το συζητάμε. Σε TFT και ειδικά wide οθόνες μην πειραματίζεσαι με τις αναλύσεις. Βάζεις μόνο την native και τίποτα άλλο. Διαφορετικά θα έχεις προβλήματα στην εικόνα και παραμορφώσεις. Στη συγκεκριμένη οθόνη η native ανάλυση είναι 1440x900. Βάλε drivers στην κάρτα γραφικών και δες αν η οθόνη έχει κάποιο συνοδευτικό software μαζί της. Συνήθως κάτι έχουν που βοηθάει στη σωστή ρύθμιση.
..

...Έβαλα πιο νέους drivers όχι τους τελευταίους αλλά του 2006 , της Nvidia ,πλέον μου βγάζει μαζί με το μενού της οθόνης των Windows και το γνωστό σε όλους μας extra panel της Nvidia ,την ρύθμισα την ανάλυση από το κλασσικό μενού της οθόνης στα Windows,έχει πάλι πολλές αναλύσεις στο μενού καταστάσεων λειτουργίας επέλεξα 1440x900 παρότι 19΄ ίντσες η οθόνη και όντως η γεωμετρία βελτιώθηκε πάρα πολύ,το "πρόβλημα" δεν είναι αισθητό μέχρι στιγμής αλλά βλέπω ότι η θέαση έγινε λίγο πιο κουραστική,σαν να λαμπιρίζει πολύ η οθόνη μετά την νέα αυτορύθμισή της με την αλλαγή της ανάλυσης είδα στο μενού της οθόνης είναι στο 100% η φωτεινότητα την ελάττωσα αλλά και πάλι έντονα τα βλέπω και κουραστικά σε σχέση πάντα με την Eizo CRT F57 17' που είχα.Πάντως ευχαριστώ γιατί αν μη τι άλλο διορθώθηκε η γεωμετρία.Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω και κάτι άλλο πια,μάλλον δεν θα την επιστρέψω αν δεν βγάλει κάτι άλλο στην πορεία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...