Jump to content

Touchsmart IQ 525 by HP


ppppetros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα το πρωι πηγα μια βολτα στο ΜediaMark στη Λ.Κηφισσιας,και ειδα το ΑΚΡΩΣ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ Touchsmart IQ 525.Ειναι ενα πληρες συστημα με οθονη ΑΦΗΣ,με καλη αναλυση,επεξεργαστη,καρτα γραφικων,σκληρο δισκο,κλπ.Ολα αυτα μαζεμενα σε μια οθονη 22αρα.Η τιμη του 1500 ευρω περιπου.Περισσοτερα στο link που ακολουθει.Θα ηθελα την γνωμη σας.:)

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/ho/WF06b/12454-12454-3352963-3352964-3352964-3849079-3872469.html

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χάλι.

 

περίμενε 6 μήνες να βγουν τα w7 και τότε θα δεις πραγματικό touch.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

χάλι.

 

περίμενε 6 μήνες να βγουν τα w7 και τότε θα δεις πραγματικό touch.

 

Περιπου 10 λεπτα που τη δουλεψα δεν μου εδωσε καθολου την εντυπωση του ''χαλι''.

Εκτος και αν ενοεις κατι αλλο.:confused:

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει accuracy.

 

τα vista, το πιο προηγμένο λειτουργικό για touch, δεν είναι καλά. τα w7 είναι έτη φωτός μπροστά. τι πιο απλό από το να περιμένεις να βγουν τα 7 και να δεις μετά τις συσκευές.

 

επίσης σε αυτή την τιμή παίρνεις πολύ καλύτερο desktop.

 

θέλει διαστροφή (το λέει ο Paul :p) να κάνεςι δαχτυλιές σε μια 22άρα οθόνη.

 

αυτά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

 

περίμενε 6 μήνες να βγουν τα w7 και τότε θα δεις πραγματικό touch.

 

Δες και εδω-----> http://windows7news.com/2009/02/14/enabling-multi-touch-in-windows-7-beta/

http://windowsteamblog.com/blogs/windows7/archive/2009/02/12/enabling-multi-touch-in-the-windows-7-beta.aspx

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει accuracy.

 

τα vista, το πιο προηγμένο λειτουργικό για touch, δεν είναι καλά. τα w7 είναι έτη φωτός μπροστά. τι πιο απλό από το να περιμένεις να βγουν τα 7 και να δεις μετά τις συσκευές.

 

επίσης σε αυτή την τιμή παίρνεις πολύ καλύτερο desktop.

 

θέλει διαστροφή (το λέει ο Paul :p) να κάνεςι δαχτυλιές σε μια 22άρα οθόνη.

 

αυτά.

 

Όταν λες "δεν έχει accuracy" μπορείς να το διευκρινίσεις λίγο;;

Γιατί εμένα μια χαρά μου φαινεται η ακρίβεια του. Βέβαια ναι, αν έχεις δάχτυλα "λουκάνικα Φρανκφούρτης" όχι η αλήθεια είναι ότι δε στα μετατρέπει σε γραφίδα :shifty:.

 

Μια χαρά είναι το μηχάνημα. Και πολύ τίμιο το βρίσκω για αυτά που δίνει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

χάλια accuracy -για τα στάνταρ μου μετά από 4 χρόνια χρήστης tablet pc και πάνω από 7 pda/ppc. (min, max, close, tray, quick launch)

 

δεν έχω μεγάλα δάχτυλα ακόμα και αν το ήθελες :p

 

λογικά με τα w7 θα φτιάξει αλλά μέχρι τότε θα έχουν βγει καλύτερα.

 

ας πάρει κάποιος με 600ε το tx2500 που είναι σαφώς καλύτερο και έχει και wacom.

 

αυτά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

χάλια accuracy -για τα στάνταρ μου μετά από 4 χρόνια χρήστης tablet pc και πάνω από 7 pda/ppc. (min, max, close, tray, quick launch)

Προσπαθεις να δικαιολογισεις την απειρια σου;

λογικά με τα w7 θα φτιάξει αλλά μέχρι τότε θα έχουν βγει καλύτερα.

Απο οτι ειδες και για τα Win7 ,παλι για τα ιδια μηχανηματα λενε(δεν υπαρχουν και πολλα αλλωστε)

ας πάρει κάποιος με 600ε το tx2500 που είναι σαφώς καλύτερο

Δεν μιλησε καποιος για αγορα,απλως την εντυπωση μου για το συγκεκριμενο συστημα εγραψα.

....και έχει και wacom

Ακομα εκει εισαι;

 

Aw συσταση:πηγαινε να το δεις και να το δουλεψεις,για να προσθεσεις κατι ακομα στο CV σου.

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

ας πάρει κάποιος με 600ε το tx2500 που είναι σαφώς καλύτερο και έχει και wacom.

 

Sorry, Alexkass, αλλά είσαι εντελώς off.

Ακόμα και σαν πρόταση για αγορά δεν κολλάει αυτό που λες.

O ένας είναι desktop τα άλλα που λες εσύ notebooks.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Sorry, Alexkass, αλλά είσαι εντελώς off.

Ακόμα και σαν πρόταση για αγορά δεν κολλάει αυτό που λες.

O ένας είναι desktop τα άλλα που λες εσύ notebooks.

 

Ουτε και 100% desktop(με την πληρη και συνηθισμενη ενοια του ορου)(ειναι μονο μια οθονη ουτε καλωδια ουτε tower,κλπ) θα μπορουσαμε να το πουμε,μιας που γινεται ανετα .....walltop;)

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

Sorry, Alexkass, αλλά είσαι εντελώς off.

Ακόμα και σαν πρόταση για αγορά δεν κολλάει αυτό που λες.

O ένας είναι desktop τα άλλα που λες εσύ notebooks.

μένω στην άποψη του Leo και του Paul που είνει οι γκουρού των pc/mac και λέω:

 

μόνο τα w7 κάνουν για αυτή τη δουλειά. τα δουλεύω σε ένα παλιό umpc και δεν έχουν θέμα accuracy.

 

δεν γίνεται σε μια οθόνη τέτοιου μεγέθους να αφήνεις δαχτυλιές, είναι τρελό.

 

αν θες τέτοιου τύπου pc/mac πάρε έναν imac σε αυτά τα λεφτά που είναι σαφώς ανώτερος.

 

end of story.

 

η υλοποίηση του touch σε όλα τα non-w7 OS (πέρα από το wacom στα vista και λιγότερο στα xp) είναι τραγική.

 

γιατί δεν απαντάς στα σχόλια περί accuracy? σου έχω και παραδείγματα. απλά ΔΕΝ ξέρεις και γράφεις για να γράψεις. όταν το είδα από κοντά κάθισα πάνω από 3.5-4 ώρες (για μένα είναι αρκετές για να πιάσω το feelin' μιας συσκευής) (μόνο εγώ) μαζί του.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

καλά θα ρωτήσω τον Paul και θα ξαναδώσω από Σεπτέμβρη :shifty:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

καλά θα ρωτήσω τον Paul και θα ξαναδώσω από Σεπτέμβρη :shifty:

είναι απλό, δεν έχει ακρίβεια. (min, max, close, tray, quick launch)

 

τι να το κάνω αν το έχω για να ανοίγω φωτό και να πατάω fw-bk στον ff.

 

πρέπει να σκεφτείς ότι το διπλό-click είναι εφιάλτης σε τέτοιες οθόνες. στις οθόνες wacom και μέσω vista έχει βελτιωθεί αρκετά αλλά εδώ μιλάμε για οθόνη passive.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αν θες τέτοιου τύπου pc/mac πάρε έναν imac σε αυτά τα λεφτά που είναι σαφώς ανώτερος.

 

Νομίζω πως μπήκα στη ζώνη του λυκόφωτος. Εσύ δεν είσαι που συνήθως βρίσκεις τα 1002 ελαττώματα στα mac και τα Windows άριστα;

 

Όπως και να έχει, εγώ αν έπαιρνα ναι, Mac θα έπαιρνα, γιατί αν και ο HP είναι καλύτερος σε τεχνικά χαρακτηριστικά, εγώ ξέρω πως τη δουλειά μου θα την έκανα πολύ ευκολότερα σε OSX από οτι σε Vista.

 

Όσο για το touch, εγώ δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα όσο το δοκίμασα και μιλάω για 4-5 ώρες συνολικά. Όσο για τις δαχτυλιές... για φαντάσου...δαχτυλιές σε touch μηχάνημα και η Γη είναι σφαιρική. What else is new?

 

Με λίγα λόγια όλα εξαρτώνται από το πως το βλέπεις. Σαν AIO Desktop μια χαρά χαρακτηριστικά έχει ο TouchSmart. Καλύτερα και από του iMac και αυτό δε νομίζω πως είναι υπό αμφισβήτηση. Ούτε Blu-Ray έχουν τα mac, ούτε 4GB Ram out-of-the-box, ούτε την 9600. Ωστόσο εκεί που υπάρχει διαφορά είναι το λειτουργικό. Αν το θέτεις ετσι συμφωνώ. Στα υπόλοιπα διαφωνώ κάθετα.

 

Αν με ρωτάς βέβαια, θα σου έλεγα πως καλύτερα να δεις τι θα απαντήσει η Apple και πως θα λειτουργεί το OSX με Touch. Αν είναι σαν του iPhone, εννοείται πως θα είναι κλάσεις ανώτερο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μπήκα στη ζώνη του λυκόφωτος. Εσύ δεν είσαι που συνήθως βρίσκεις τα 1002 ελαττώματα στα mac και τα Windows άριστα;

 

Όπως και να έχει, εγώ αν έπαιρνα ναι, Mac θα έπαιρνα, γιατί αν και ο HP είναι καλύτερος σε τεχνικά χαρακτηριστικά, εγώ ξέρω πως τη δουλειά μου θα την έκανα πολύ ευκολότερα σε OSX από οτι σε Vista.

 

Όσο για το touch, εγώ δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα όσο το δοκίμασα και μιλάω για 4-5 ώρες συνολικά. Όσο για τις δαχτυλιές... για φαντάσου...δαχτυλιές σε touch μηχάνημα και η Γη είναι σφαιρική. What else is new?

 

Με λίγα λόγια όλα εξαρτώνται από το πως το βλέπεις. Σαν AIO Desktop μια χαρά χαρακτηριστικά έχει ο TouchSmart. Καλύτερα και από του iMac και αυτό δε νομίζω πως είναι υπό αμφισβήτηση. Ούτε Blu-Ray έχουν τα mac, ούτε 4GB Ram out-of-the-box, ούτε την 9600. Ωστόσο εκεί που υπάρχει διαφορά είναι το λειτουργικό. Αν το θέτεις ετσι συμφωνώ. Στα υπόλοιπα διαφωνώ κάθετα.

 

Αν με ρωτάς βέβαια, θα σου έλεγα πως καλύτερα να δεις τι θα απαντήσει η Apple και πως θα λειτουργεί το OSX με Touch. Αν είναι σαν του iPhone, εννοείται πως θα είναι κλάσεις ανώτερο.

Και εγώ θα σου απαντήσω w7.

 

απλά είναι κάπως νωρίς για τέτοιο pc. + ότι οι οθόνες touch είναι σαφώς χειρότερες (σε απόδοση χρωμάτων) από τις αντίστοιχες απλές. το βλέπεις κάθε μέρα.

 

πεταμένα λεφτά. αυτό δεν αλλάζει. μόνο κάποιος που δεν ξέρεις θα το αγόραζε όπως αυτού ποτυ πήραν το tx2000 και όχι ένα toshiba και δεν περίμεναν το wacom tx2300.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειναι τελειος...

παντα ειχα laptop

αλλα αυτο ειναι το κατι αλλο(για αλλαγη).

παντως εχει πολυ καλη τιμη.

ειδικα στο πλαισιο μεσο net.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι τελειος...

παντα ειχα laptop

αλλα αυτο ειναι το κατι αλλο(για αλλαγη).

παντως εχει πολυ καλη τιμη.

ειδικα στο πλαισιο μεσο net.:D

είπαμε για αυτά που δείνει είναι καλός αλλά η οθόνη δεν είναι capasitive. δουλεύει με πολλούς δέκτες IR. με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την αμεσότητα κλπ κλπ.

 

θέλει δουλειά ακόμη και τα vista (τα 7 αργούν) δεν έχουν multitouch gestures.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

πηγα και το ειδα στο media

ειναι φοβερο το ατιμο και πολυ

καλο μεγεθος.

το σκεφτομαι σοβαρα για την αγορα του,

η τιμη του πιστευω τα αξιζει τα λεφτα του.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το πηρα παιδεςςς....

μεγεια μου...!!!

σκετη μαγεια!!:D:D

 

με γεια ... με γεια ... καλό...τάξιδο !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

το παρηγγειλα και γω θα δουμε

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

ειδα σημερα ενα καμμενο pixel(λευκο)

το θεμα ειναι οτι οταν κλεινω το pc φαινεται παλι:confused:

ειναι πολυ μικρο,ειναι λογικο??

πηρα τηλ.την hp και μου ειπε οτι απο 10 και πανω

πρεπει να εχω για να το στειλω.:!::!:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...