Jump to content

Διάφορες ηλεκτρικές συσκευές


filippos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πλυντήριο ρούχων που έχω (generic) μετά απο 8 χρονια αρχίζει να κάνει ... νερά!

Οπότε σύντομα θα αναγκαστώ να το αντικαταστήσω.

Αυτό που θα πάρω θέλω να είναι κάπως εξελιγμένο κι "έξυπνο" και φυσικά να μην χαλάσει στα επόμενα 5 χρόνια.

 

Τι θα προτείνατε;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λίγο τα πλυντήρια της Blomberg.Πήρα πρόσφατα και εγώ πλυντήριο γιατί το άλλο που είχα μετά από 11 χρόνια τα ''έπαιξε''.Το μόνο τεχνολογικό είναι η οθόνη που σου λέει σε πόση ώρα θα τελειώσει το πλύσιμο.Είναι πολύ αθόρυβα.Δηλαδή τη στιγμή που αρχίζει ο κάδος και γυρνάει πιο γρήγορα ακούγεται ελάχιστα αν είσαι κοντά του.Μπορεί να τα βρείς σε κάποιο κατάστημα ''Κωτσόβολος'' ή στα καταστήματα με το σήμα ''Ηλεκτρικός Κύκλος''.:)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πρόσφατα ένα της AEG και έχει αυτό το σύστημα με την ώρα..Δλδ μόλις επιλέξεις πρόγραμμα σου λέει πόση ώρα κάνει (μέγιστο πρόγραμμα 2 ώρες και 22 λεπτά) και έχει κουμπί για να ξεκινήσει το πρόγραμμα του πλυντηρίου έως και 23 ώρες αργότερα..Επίσης δεν ακούγεται καθόλου ούτε στις 1200 στροφές που το έχω δοκιμάσει και έχει και πρόγραμμα για τα μάλλινα και για όσα πλένονται στο χέρι το οποίο ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να δω κατά πόσο είναι για τόσο ευαίσθητα ρούχα..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πρόσφατα ένα της AEG και έχει αυτό το σύστημα με την ώρα..Δλδ μόλις επιλέξεις πρόγραμμα σου λέει πόση ώρα κάνει (μέγιστο πρόγραμμα 2 ώρες και 22 λεπτά) και έχει κουμπί για να ξεκινήσει το πρόγραμμα του πλυντηρίου έως και 23 ώρες αργότερα..Επίσης δεν ακούγεται καθόλου ούτε στις 1200 στροφές που το έχω δοκιμάσει και έχει και πρόγραμμα για τα μάλλινα και για όσα πλένονται στο χέρι το οποίο ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να δω κατά πόσο είναι για τόσο ευαίσθητα ρούχα..

Κάπως έτσι δουλεύει και το Blomberg αλλά δεν ξέρω 100% γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν ποτέ.:O

Link to comment
Share on other sites

παλιά σε διαφήμηση είχα δει για ενα μοντέλο που σου εμφάνιζε στην οθόνη ποσα κιλά σε ρούχα έβαζες κάθε φορά και διάφορες άλλες χρησιμες πληροφορίες, στα Ελληνικά.

Θέλει λιγάκι ψάξιμο.

Πάντως αυτό με την ώρα πολύ καλό!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

παλιά σε διαφήμηση είχα δει για ενα μοντέλο που σου εμφάνιζε στην οθόνη ποσα κιλά σε ρούχα έβαζες κάθε φορά και διάφορες άλλες χρησιμες πληροφορίες, στα Ελληνικά.

Θέλει λιγάκι ψάξιμο.

Πάντως αυτό με την ώρα πολύ καλό!

Μήπως λες για τα πλυντήρια της SIEMENS;:worry:

Link to comment
Share on other sites

παλιά σε διαφήμηση είχα δει για ενα μοντέλο που σου εμφάνιζε στην οθόνη ποσα κιλά σε ρούχα έβαζες κάθε φορά και διάφορες άλλες χρησιμες πληροφορίες, στα Ελληνικά.

Θέλει λιγάκι ψάξιμο.

Πάντως αυτό με την ώρα πολύ καλό!

 

Ναι γιατί αν έχεις νυχτερινό ρεύμα μπορείς να το βάλεις να πάρει μπρος στις 5 το πρωί και μέχρι τις 8 που θα σηκωθείς να έχει τελειώσει και να έχεις έτοιμα ρούχα για άπλωμα... Αυτό το μοντέλο έχω την εντύπωση ότι ήταν Whirpool (έτσι γράφετε?) χωρίς να είμαι 100% σίγουρη..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Το πλυντήριο ρούχων που έχω (generic) μετά απο 8 χρονια αρχίζει να κάνει ... νερά!

Οπότε σύντομα θα αναγκαστώ να το αντικαταστήσω.

Αυτό που θα πάρω θέλω να είναι κάπως εξελιγμένο κι "έξυπνο" και φυσικά να μην χαλάσει στα επόμενα 5 χρόνια.

 

Τι θα προτείνατε;

πες περιπου ποσα χρηματα προτιθεσαι να δωσεις.γιατι υπαρχουν μερικα μοντελα που πραγματικα ειναι κορυφαια,μαζι με στεγνωτηριο

αλλα ξεφευγουν απο τις κλασικες τιμες των 400-500ε

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

to εχεις δοκιμασει??γτ αν το προτεινεις μονο λογω τιμης δεν λεει

 

προσωπικα δεν μου πολυγεμιζει το ματι με τα χαρακτηριστικα που εχει.:blink:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πρίν ένα μήνα το αγόρασα για το χωριό και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λίγο τα πλυντήρια της Blomberg.

+10

Μιας και εχουν τ αδερφια μου επιχειρησεις με ηλεκτρικα και ξερω μπορω να σου πω οτι τα μπλομπεργκ ειναι κατηγορια siemens μονο που ειναι πιο φθηνα επειδη δεν ειναι γνωστα στην Ελλαδα

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα τελευταια 8 χρονια εχω Korting.

οταν το αγορασα..ειμουν "δυστακτικος"..την μαρκα δεν την ηξερα και η τιμη του ηταν καπως "τσιμπημενη" απο τον ανταγωνισμο/

αποτελεσμα μετα απο τοσα χρονια να δουλευει περιφημα και εως τωρα καμια βλαβη.

την παραπανω εταιρια την προτεινω ανεπιφυλακτα.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H Korting νομίζω είναι της ΑEG.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.mastercare.gr/products/Brandt_ETE_103_5kg-541-80.html

 

κορυφαιο πλυντηριο χαλαρα,ανωτερο απο τα miele και σε χαμηλοτερη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μανα μου εχει ενα SIEMENS (το πληρωσαμε κανονικα χωρις μιζα) και παντα μου ελεγε οτι αυτο το πλυντηριο το εχει πριν γεννηθω εγω!!!!!!! Εξαρταται η περιπτωση και τι πλυντιριο θα αγορασεις! Π.Χ. δεν μπορεις ως φοιτητης να περιμενεις να παρεις τα AEG, BOSCH ,MIELE κτλ κτλ , αν θες να ανοιξεις σπιτι οκ το δεχομαι μια απο τις παραπανω μαρκες ειναι οτι πρεπει αλλα διαφορετικα παιρνεις ενα Made in Turkey και περιμενεις ποτε θα χαλασει!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

αλλα διαφορετικα παιρνεις ενα Made in Turkey και περιμενεις ποτε θα χαλασει!!!!!!!!!

 

Waza χαχα

Μα τα περισσότερα siemens είναι made in turkey:lol: Η τουρκία για όσους den ξέρουν βγάζει ηλεκτρικά είδη για πολλές εταιρίες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μανα μου εχει ενα SIEMENS (το πληρωσαμε κανονικα χωρις μιζα) και παντα μου ελεγε οτι αυτο το πλυντηριο το εχει πριν γεννηθω εγω!!!!!!!

 

Α μπράβο... το ίδιο και με το δικό μας.

Το πρώτο ήταν siemens και μου λένε πως το είχαμε για 25 περίπου χρόνια. Με το που χάλασε πήραμε αυτό που έχουμε τώρα αλλα αρχίζει να χαλάει στα 8 χρόνια.

 

Για τα miele πάντως ένας στην αρχή του θέματος έγραψε πως δεν είναι καλή μάρκα (scroll up).

 

Το ερώτημα τώρα είναι...τα πλυντήρια σήμερα αντέχουν τόσο πολύ όσο τα παλιά;

Σκεφτόμουν να κοιτάξω πάλι για siemens αλλά η ποιότητα κατασκευής τους πλέον είναι ίδια;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο... το ίδιο και με το δικό μας.

Το πρώτο ήταν siemens και μου λένε πως το είχαμε για 25 περίπου χρόνια. Με το που χάλασε πήραμε αυτό που έχουμε τώρα αλλα αρχίζει να χαλάει στα 8 χρόνια.

 

Για τα miele πάντως ένας στην αρχή του θέματος έγραψε πως δεν είναι καλή μάρκα (scroll up).

 

Το ερώτημα τώρα είναι...τα πλυντήρια σήμερα αντέχουν τόσο πολύ όσο τα παλιά;

Σκεφτόμουν να κοιτάξω πάλι για siemens αλλά η ποιότητα κατασκευής τους πλέον είναι ίδια;

κοιτα,Τα mielle ειναι καλη εταιρια αλλα το θεμα ειναι αν αξιζουν τα χρηματα τους,,, παραδειγμα, ενα ζιμενς εχει 700 ευρω και εχει τις ιδιες λειτουργιες με ενα μιλε που εχει 1100 ευρω.. πιο σε συμφερει να παρεις;; επισης τα ανταλακτικα για τα μιλε τα πληρωνεις χρυσο...αντισταση πύντηριου 170 αγορα χοντρικη...

 

οσο για το αλλο ερωτημα σου..ΟΧΙ τα σημερινα πλυντηρια δεν αντεχουν οσο τα παλαιοτερα κυριως γιατι ειναι πιο πολυπλοκα με τα ηλεκτρονικα που εχουν τα οποια ειναι ευαισθητα...

 

 

παντως θα σου προτεινα μπλομμπεργκ...κατηγορια σιμενς αλλα χαμηλοτερη τιμη επειδη ειναι αγνωστες εδω....

εκτος αν εχεις κολλημα και θες μαρκα..τοτε θα σου ελεγα να επαιρνες gaggenau αλλα δεν βγαζει πλυντηρια ρουχων:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο... το ίδιο και με το δικό μας.

Το πρώτο ήταν siemens και μου λένε πως το είχαμε για 25 περίπου χρόνια. Με το που χάλασε πήραμε αυτό που έχουμε τώρα αλλα αρχίζει να χαλάει στα 8 χρόνια.

 

Για τα miele πάντως ένας στην αρχή του θέματος έγραψε πως δεν είναι καλή μάρκα (scroll up).

 

Το ερώτημα τώρα είναι...τα πλυντήρια σήμερα αντέχουν τόσο πολύ όσο τα παλιά;

Σκεφτόμουν να κοιτάξω πάλι για siemens αλλά η ποιότητα κατασκευής τους πλέον είναι ίδια;

 

Εγω το ειπα για τα Miele. Ειναι καταπληκτικη μαρκα στα πλυντηρια πιατων. Στα πλυντηρια ρουχων και στους φουρνους ειναι μαπα, και μιλαω εχοντας και τις 3 συσκευες Miele στο σπιτι μας. Το πλυντηριο ρουχων μας εβαλε σε ενα σωρο μπελαδες (η πορτα "πεφτει" συνεχως, νερα τρεχουν κατα καιρους και πλημμυριζουμε και διαφορα άλλα), για το φουρνο ας μην το ανοιξω γιατι δεν ειναι και της παρουσης. Πιατων Miele ειχαμε 25 χρονια (οι γονεις μου δηλαδη) και δεν ειχε παθει τιποτα (και οταν τα τιναξε ξαναπηραμε Miele:p).

 

Κατα τη γνωμη μου οι οικιακες συσκευες κατασκευαζονται πλεον επιτηδες ετσι "προγραμματισμενες" να χαλανε στα 3 και στα 5 χρονια για να παιρνουμε καινουργιες και να τα οικονομανε οι εταιριες (μην πεσετε να με φατε οσοι διαφωνειτε πλιζ...). Δεν ειναι τυχαιο οτι ακουμε συνεχεια για παλιες οικιακες συσκευες που κρατανε γενιες ολοκληρες!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο Miele!

σίγουρα???? η Miele είναι η πλεόν αξιόπιστη εταιρεία οικιακών συσκευών

 

Εμενα η μανα μου εχει ενα SIEMENS (το πληρωσαμε κανονικα χωρις μιζα) και παντα μου ελεγε οτι αυτο το πλυντηριο το εχει πριν γεννηθω εγω!!!!!!! Εξαρταται η περιπτωση και τι πλυντιριο θα αγορασεις! Π.Χ. δεν μπορεις ως φοιτητης να περιμενεις να παρεις τα AEG, BOSCH ,MIELE κτλ κτλ , αν θες να ανοιξεις σπιτι οκ το δεχομαι μια απο τις παραπανω μαρκες ειναι οτι πρεπει αλλα διαφορετικα παιρνεις ενα Made in Turkey και περιμενεις ποτε θα χαλασει!!!!!!!!!

 

επίσης η μαμά μου είχε ένα Φίλκο για 25 χρόνια θηρίο κάποια στιγμή χάλασε και πήραμε siemens είμαστε ευχαριστημένοι αλλά δεν νομίζω τα πλυντήρια σήμερα να έχουν τόση διάρκεια ζωης 10 χρόνια και πολλά τους είναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...