Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδία είμαι και εγώ χρήστης LG ARENA που να μην ήμουνα, εδώ και 2 μήνες το πήρα από την Vodafone. Το πρόβλημα που μου έχει βγάλει είναι ότι από κάποια στιγμή τρώει φλασιά και δν ανταποκρύνεται το πλήκρο ξεκλιδώματος ή on - off ειδικά άν σβήσει ο φωτισμός. Με πάιρνουν κανονικά τηλέφωνο και επανεργοποιήται αλλά εγώ ουσιαστικά δεν μπορώ να πάρω γιατί δεν μπορώ να το ξεκλιδώσω. Πριν 2 εβδομάδες το έστειλα μετά από δυο μήνες χρήση για service στην Vodafone και το πήρα προχθές. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι μετά από 4 ώρες λειτουργίας ξαναέβγαλε το ίδιο πρόβλημα χωρίς να το ζορίσω καν, το μόνο που έκανα πέρασα 25 επαφές και 2 εισερχόμενες κλήσεις. Το πήγα αμέσως στην Vodafone και το μόνο που μπορούν να κάνουν εκείνη την στιγμή ήταν να το ξαναστείλουν για service δηλαδή άλλες 2 εβδομάδες αναμονή (μιας και το service της Θεσσαλονίκης έκλεισε). Αν και την πρώτη φορά μου έιπαν ότι άλλαξαν την δευτερέυον πλακέτα (τώρα δεν το έχω ανοίξει για να καταλάβω ποιά είναι, αμφιβάλλω αν υπάρχει, και αν υπάρχει δεν την άλλαξαν). Βέβαια κάνω υπομονή αν σε 2 εβδομάδες κάνει τα ίδια θα απαιτήσω αντικατάσταση της συσκευής, ή λήξη της σύμβασης μου με την Vodafone. Κρίμα γιατί η συγκεκριμένη συσκευή μου έκανε καλή εντύπωση και το πρώτο καιρό λειτουργούσε καλά παρόλα τα κολληματάκια.

Καλησπέρα! Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα μέχρι που έβγαλα την προστατευτική μεμβράνη που είχε στην οθόνη. Από τότε δεν μου το ξαναέκανε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια θελω βοηθεια!!! κατεβασα καποια java games και μολισ εφτασαν τα 29 μου λεει οτι δεν ειναι δυνατον να κατεβασω αλλα εχω βαλει και καρτα μνημησ 8gb αλλα δεν γινεται κατι γιατι και να τα αποθηκευσω εκει παλι μου λεει οτι ο χωρος με τα java ειναι φουλ!!! μηπωσ ξερετε πωσ μπορώ να το φτιαξω!! δεν ειναι δυνατον να χςράει τόσα λίγα!!! ευχαριστώ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό αντικατάσταση παιδία..! Το δε φλασάρισμα μην νομίζετε λύνει πολλά.. Απλώς διορθώνει ορισμένα εμφανεί bug στην παλαιότερη έκδοση..! Γενικά το λογισμικό του Arena, μου θυμίζει πολύ Linux, υποψιάζομαι ότι έχει βάση τον UNIX κώδικα. Στον ίδιο κώδικα δηλαδή που βασίζει η Apple (Macintosh) το κυρίως λειτουργικό της λογισμικό των Η/Υ της και δεν έιναι απίθανο σε συσκευές όπως i-phone και άλλες περιφερειακές συσκευές!
Link to comment
Share on other sites

^

Αυτή είναι η επικρατέστερη άποψη για τη βάση λογισμικού για το arena. Σε λίγο αναμένεται η αναφορά προόδου του project για την εγκατάσταση του νέου android στο arena απο γερμανούς hacker.

Link to comment
Share on other sites

Όντως και έγω μέχρι σήμερα έχω την προστατευτική ζελατίνα της οθόνης. Δν μπορώ να καταλάβω όμως το συσχετισμό του προβλήματος με ένα υλικό που ουσιαστικά δεν παρεμβάλει την λειτουργία της συσκευής γιατί δεν έχει άμεση επαφή με το κύκλωμα. Το βλέπω και λίγο σαν αλχημεία, χωρίς να θέλω να γελειοποιήσω κανέναν, μου θυμίζει λίγο τα παιδικά που ψάχναμε να γεμίσουμε τις τηλεκάρτες του ΟΤΕ βάζωντας της στο ψυγείο ή στο τηγάνι και άλλα κουλά της εποχής. Βέβαια, αν η προστατευτική μεβράνη επιρεάζει, θα ήθελα να μάθω με ποιόν τρόπο..! Μακάρι να είναι τόσο απλή η λύση...:)
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω βοηθεια!!! κατεβασα καποια java games και μολισ εφτασαν τα 29 μου λεει οτι δεν ειναι δυνατον να κατεβασω αλλα εχω βαλει και καρτα μνημησ 8gb αλλα δεν γινεται κατι γιατι και να τα αποθηκευσω εκει παλι μου λεει οτι ο χωρος με τα java ειναι φουλ!!! μηπωσ ξερετε πωσ μπορώ να το φτιαξω!! δεν ειναι δυνατον να χςράει τόσα λίγα!!! ευχαριστώ!!!!!

 

μια απορια εχω εγω...αξιζει καποιο απο τα τοσα games που κατεβασες???

κ κατι αλλο...υπαρχει περιπτωση να παιζεις 29 παιχνιδια κ να τα χρειαζεσαι ολα?? :lol: :lol:

για το προβλημα σου δε ξερω...ισως υπαρχει περιορισμος στις ποσες εφαρμογες μπορεις να βαλεις..τον αριθμο τους δλδ..γιατι προβλημα χωρου απλα δε παιζει

Link to comment
Share on other sites

Όντως και έγω μέχρι σήμερα έχω την προστατευτική ζελατίνα της οθόνης. Δν μπορώ να καταλάβω όμως το συσχετισμό του προβλήματος με ένα υλικό που ουσιαστικά δεν παρεμβάλει την λειτουργία της συσκευής γιατί δεν έχει άμεση επαφή με το κύκλωμα. Το βλέπω και λίγο σαν αλχημεία, χωρίς να θέλω να γελειοποιήσω κανέναν, μου θυμίζει λίγο τα παιδικά που ψάχναμε να γεμίσουμε τις τηλεκάρτες του ΟΤΕ βάζωντας της στο ψυγείο ή στο τηγάνι και άλλα κουλά της εποχής. Βέβαια, αν η προστατευτική μεβράνη επιρεάζει, θα ήθελα να μάθω με ποιόν τρόπο..! Μακάρι να είναι τόσο απλή η λύση...:)

 

μια υποθεση εχει γινει για το φωτοκυτταρο που εχει το κινητο επανω...μπορει εκει να κολλαει καπως το θεμα...δοκιμασε να τη βγαλεις αρχικα...κ αν διορθωθει εισαι οκ κ βαζεις καποια αλλη..τι να σου πω..

τη μαμα την εβγαλα κ εβαλα αλλη που πηρα απο ebay..

α κ ξεχασα να σας πω...ηρθαν οι θηκες που πηρα κ ειναι απλα τελειες..!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ερωτησουλα, δωστε λιγο προσοχη.

Οταν προσπαθω μεσω του pc suite να βαλω μουσικη(πορωτη φορα δοκιμασα, δεν ειχα Pc τοσο καιρο) μου λεει οτι πρεπει να μπω σε λειουργια Συγχρονισμος Μουσικης ή Μαζικη ΑΠοθηκευση(ενταξει) και οτι το λειτουργικο μου δεν υποστηριζει ΜΤΡ και θελει Windows MEDIA pLAYER 11 και πανω. Το θεμα ειναι οτι εγω δεν εχω wmp11 γιατι δεν ηρθε εγκατεστημενος και τωρα δεν μπορω για λόγους Validation(αν με καταλαβαινετε τι θελω να πω)

Υπαρχει τροπος να το παρακαμψουμε?Αλλιως πως μπορω να βαλω τραγουδια στο arena εκτος απο το suite

 

υγ. Μετα το αρχικο wow effect απο τις διασυνδεσεις και τα εφε νομιζω οτι το κινητο δεν ειναι μουφα οπως λενε πολυ, απλα εχει καποια μειονεκτηματα οπως εχουν ολα. Το θεμα ειναι οτι σε κανενα χρονο προβλεπω οτι μαλλον οι υπολοιπες εταιριες θα εχει προλαβει την Lg παρα η lg τις αλλες γιατι μου φαινεται πιο ευκολο το επομενο Nokia στα ιδια λεφτα να εχει και την παρουσιαση και τις λειτουργιες του arena και να διατηρησει και την ποιοτητα των nokia.

Link to comment
Share on other sites

βαλτο σε λειτουργια μαζικης αποθηκευσης κ πετα μεσα χυμα οτι μουσικη θελεις δε θα εχεις κανενα προβλημα...!
Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=250436942897

 

αυτη ακριβως πηρα κ ειναι οπως τις δειχνει στις φωτο που εχει...

Link to comment
Share on other sites

Ποιές θήκες, έχεις φωτογραφία? Ψάχνω για μια με προστατευτικό για την οθόνη σαν πορτάκι. Κοίτα το φωτοκύτταρο που έχει λογικά είναι για την ανίχνευση της κίνησης, περιστροφή κινητού κτλ. δεν απαιτείται τόσο για την αφη.

http://electronics.howstuffworks.com/iphone.htm

παραθέτω έναν link με μια πολύ καλή επεξήγηση για το πώς περίπου δουλεύουν οι σύγχρονες οθόνες αφής. Πριν 2 χρόνια περίπου έκανα εργασία στην σχολή μου σχετικά με το i-pod touch και το i-phone.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως εχει 2 αισθητηρες...ο ενας ειναι φωτος κ ο αλλος ειναι το accelometer η κοινως για την κινηση...

αμα δοκιμασεις να σε παρουν τηλ. κ να εχεις το χερι σου πανω στο φωτοκυτταρο δε θα αναψει ποτε η οθονη πιστεψε με..!:lol: γιαυτο κ οταν το βαζεις στο αυτι σβηνει αυτοματα...

Link to comment
Share on other sites

βαλτο σε λειτουργια μαζικης αποθηκευσης κ πετα μεσα χυμα οτι μουσικη θελεις δε θα εχεις κανενα προβλημα...!

 

Εισαι ωραιος και μετρας:)

 

υγ. Για το προβληματακι με τον wmp μηπως εχεις καμια ιδεα να μου την πεις με πμ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κοιτάξει, ίσως να έχετε και δίκαιο παιδιά. Αλλά η μεταβολή φωτός ίσως είναι για να έχει εξοικονόμηση ενέργειας και να μην είναι αναμένη συνέχεια η οθόνη και να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, όπως κάνει ένα κύκλωμα stand by, από την άλλη η κίνηση είναι για τα παιχνίδια της κίνησης και να μπορεί να αντιλαμβάνεται λίγο σε επίπεδο x-y-z αν και δεν έχει τόσο πολύ έξυπνο κύκλωμα.
Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου για wmp ειναι να μην ασχοληθεις καθολου..πολυ βαρυς ο 11 κ δε μου αρεσει καθολου παρα το ωραιο interface του...εκτος κ αν παρεις καποια συσκευη που πραγματικα το απαιτει για να κανει συγχρονισμο (κανα καινουριο mp3 που θα θελει να φτιαξει κανα playlist)...

vlc ειναι το καλυτερο μακραν σε media player...τα παιζει ΟΛΑ...

θα κυκλοφορει καπου κ εκδοση για να παρακαμψεις τα validation προβληματα σου αν καιγεσαι τοσο πολυ παντως....:lol::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κοιτάξει, ίσως να έχετε και δίκαιο παιδιά. Αλλά η μεταβολή φωτός ίσως είναι για να έχει εξοικονόμηση ενέργειας και να μην είναι αναμένη συνέχεια η οθόνη και να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, όπως κάνει ένα κύκλωμα stand by, από την άλλη η κίνηση είναι για τα παιχνίδια της κίνησης και να μπορεί να αντιλαμβάνεται λίγο σε επίπεδο x-y-z αν και δεν έχει τόσο πολύ έξυπνο κύκλωμα.

 

ναι βασικα για την εξοικονομηση γινεται...κ η κινηση ειναι για τα παιχνιδια κ το μενου κ γενικα οτι απαιτει...δε το εχω ψαξει αν υπαρχουν παιχνιδια 3 διαστασεων με κινηση ...γιατι οχι ομως??:lol:

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου για wmp ειναι να μην ασχοληθεις καθολου..πολυ βαρυς ο 11 κ δε μου αρεσει καθολου παρα το ωραιο interface του...εκτος κ αν παρεις καποια συσκευη που πραγματικα το απαιτει για να κανει συγχρονισμο (κανα καινουριο mp3 που θα θελει να φτιαξει κανα playlist)...

vlc ειναι το καλυτερο μακραν σε media player...τα παιζει ΟΛΑ...

θα κυκλοφορει καπου κ εκδοση για να παρακαμψεις τα validation προβληματα σου αν καιγεσαι τοσο πολυ παντως....:lol::ninja:

 

Στο θέμα μας....:)

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Αν το δεις το τρια παιχνίδια που έχει, με τα ζάρια, το τέννις και τον τροχό. Το τέννις λειτουργεί σε Ζ άξονα και τα ζάρια και ό τροχός σε Χ αν δεν κάνω λάθος.. σε 3 διαστάσεις δεν έχω δεί ακόμα αλλά για εκεί πάει.. σιγά σιγά...
Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα σκοπο να επεκταθω φιλτατε spidey μην ανησυχεις...!!

 

οσο για τη θηκη με το πορτακι που θελει ο φιλος...στο ebay εχει πραγματικα πααααααααρα πολλες...

απλα εγω προτιμησα κατι σε σιλικονη...

κανε αναζητηση με lgkm900 leather case κ θα σου βγαλει αυτο που θες

Link to comment
Share on other sites

Αν το δεις το τρια παιχνίδια που έχει, με τα ζάρια, το τέννις και τον τροχό. Το τέννις λειτουργεί σε Ζ άξονα και τα ζάρια και ό τροχός σε Χ αν δεν κάνω λάθος.. σε 3 διαστάσεις δεν έχω δεί ακόμα αλλά για εκεί πάει.. σιγά σιγά...

 

Πάντως δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά από τότε που έβγαλα την μεμβράνη δεν μου το ξαναέκανε...

Link to comment
Share on other sites

Κατί άλλο διάβασα ότι το Arena μπορεί να πάρει επέκταση μνήμης +32GB. Στην ελληνική αγορά κυκλοφορεί άραγε τόσο μεγάλης χωρητικότητας κάρτα? μέχρι 8GB έχω δει. TO Arena έχει τρελές δυνατότητες και είμαστε ακόμα στην αρχή.. To κρίμα έιναι ότι δεν μπορεί να πάρει το λογισμικό της MLS. Γιατί αλλιώς με 100ευρώ αγοράζεις ένα GPS λογισμικό σε SDmemory card συμβατό με Symbian και το μόνο που θέλει είναι εκπομπό-δέκτη GPS. και η αναβάθμιση γίνεται από δορυφόρο αν δεν κάνω λάθος. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση και δεν έχω σχέση με αυτή την εταιρία, αλλά είναι μια καλή λύση ενως GPS χωρίς συνδρομές μέσω WAP και 3G network.!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά από τότε που έβγαλα την μεμβράνη δεν μου το ξαναέκανε...

 

Σε 2 εβδομάδες θα ξέρω μόλις μου έρθει δηλαδή από το service υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Κατί άλλο διάβασα ότι το Arena μπορεί να πάρει επέκταση μνήμης +32GB. Στην ελληνική αγορά κυκλοφορεί άραγε τόσο μεγάλης χωρητικότητας κάρτα? μέχρι 8GB έχω δει. TO Arena έχει τρελές δυνατότητες και είμαστε ακόμα στην αρχή.. To κρίμα έιναι ότι δεν μπορεί να πάρει το λογισμικό της MLS. Γιατί αλλιώς με 100ευρώ αγοράζεις ένα GPS λογισμικό σε SDmemory card συμβατό με Symbian και το μόνο που θέλει είναι εκπομπό-δέκτη GPS. και η αναβάθμιση γίνεται από δορυφόρο αν δεν κάνω λάθος. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση και δεν έχω σχέση με αυτή την εταιρία, αλλά είναι μια καλή λύση ενως GPS χωρίς συνδρομές μέσω WAP και 3G network.!

 

κ να κυκλοφορει...υπαρχει ατομο που θα γεμισει 32gb στο κινητο του???:lol:

ολα τα gps software καλα ειναι...πιστευω ομως πως για αυτη τη δουλεια καλυτερα ειναι να παρεις ειδικη συσκευη gps που κ μεγαλυτερη οθονη εχει κ μπορεις να την αφηνεις στο αμαξι κτλ...για ολα τα αλλα ειναι παρα πολυ καλο το ΑΡΕΝΑ με αποκορυφωμα τη μουσικη του...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τα πολλά και αφού έκανα restart στο PC κατάφερα να αναβαθμίσω το firmware. Μάλλον αυτό που έφταιγε ήταν το LGMobile Update αφού την φορά που έγινε η αναβάθμιση έδειξε να συνδέεται και να κατεβάζει κάποια πράγματα. Έβαλα την έκδοση V10M_02 αλλά στο μενού του τηλεφώνου εμφανίζει σκέτο V10M και δεν φαίνεται το _02 στο τέλος. Έτσι είναι το σωστό? Πάντως (μπορεί και να είναι ιδέα μου) αλλά μετά την αναβάθμιση σαν να μου φάνηκε πιο γρήγορο και με καλύτερη απόκριση στους χειρισμούς.

 

Μετά την αναβάθμιση εγκατέστησα και το WeTravel με τις ρυθμίσεις που πρότεινε ο jimdem582 και δούλεψε κανονικά με την πρώτη!! Δεν το έχω δοκιμάσει περπατώντας έξω ή στο αυτοκίνητο ακόμα αλλά στο μπαλκόνι δουλεύει αξιοπρεπέστατα.

Τώρα βρίσκομαι στην δεύτερη φόρτιση αφού από χθες το είχα όλη την ώρα να κάνει slideshow και να παίζει μουσική από το ηχείο για να το εξαντλήσω. Το φορτίζω κλειστό και θα το αφήσω όλο το βράδυ. Γενικά είμαι ευχαριστημένος αν και ακόμα δεν έχω βάλει τη SIM μου μέσα, οπότε δεν ξέρω πως τα πάει ως τηλέφωνο. Σε όλα τα άλλα πάντως είναι πολύ καλό για την τιμή του νομίζω. Είμαι περίεργος να δω τι άλλο θα μπορέσουμε να του εγκαταστήσουμε στο μέλλον....Το Android φαντάζει πολύ δελεαστικό αν τελικά το καταφέρει κάποιος....

 

Θέλω εδώ να ευχαριστήσω τους jimdem582 και finaldestiny86 για τις πληροφορίες/οδηγίες που προσέφεραν καθώς το σύνολο του φόρουμ που είναι πολύ ζωντανό και δίνει λύσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...